ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN - en Tm py EMILY. Binnenland. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 29e Jaargang Zaterdag 10 Januari 1920 Nummer 2486 BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief 1,35 IIS Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,02T BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 1919 5,34 5,52 5,33 5,45 6,- 5,05 5,20 5,25 5,40f 4,45 4,56 5,01 5,10 5,22 5,33 H9 3,41 r 4,z 8.11 8,41 M 9,2 6>, •J 6,4 7,2 7.2 7,K 8, Klein frui<< Onder klein fruit verstaat men de bessen en frambozenwel behooren er nog enkele andere fruitsoorten toe nl. de Japansche wijnbea, de braam en de veen bes, maar de cultuur hiervan is van zoo weinig beteekenia dat een bespreking gerust achter wege kan blijven, wat niet weg neemt, dat de wijnbes een zeer aanbevelenswaardige vrucht voor particuliere tuintjes is. De bessen worden onderschei den in aalbessen (jenuvers) en kruisbessen (beiers). De vermeer dering der bessen geschiedt door stekken, 't Liefst neemt men eenjarige twijgen, die men van de struiken afscheurt, zoodat een stukje van de oudere tak meegaat. Men krijgt op die wijze stekken met een hieltje. Deze „slaan beter aan" d. w. z. vormen gemakkelijker wortels dan gewone takgedeelten. 't Is aanbevelenswaardig de stekken reeds in het najaar te nemen en ze dan op een vorstvrije plaats in te kuilen. Gedurende den winter hebben de voorbereidingen voor wortel vorming dan plaats, zoodat de stekken na het uitplanten reeds spoedig wortels maken, 't Spreekt natuurlijk van zelf, dat men stek neemt van goede soorten. Al zal men hiermede zijn soort wel niet verbeteren, men heeft toch zekerheid, dat de vruchten niet al te zeer achteruitgaan. Stek van kleinvruchtige soort zal u nooit flinke bessen geven. Na het uitzetten der stekken ontstaan eenige scheuten, die in het volgende jaar kort bij den grond worden afgesneden. Daar door ontstaan de hoofdtakken laag op den struik, wat zijn nut heeft bij het uitplanten. Men zet de struiken n.l. zoo diep, dat de eerste takken onder de aarde komen, de daarop ont springende takken kunnen dan wortels vormen, waardoor de wortelpruik grooter wordt. Bovendien kan men na eenige ,Wel, ik ben waarlijk blij dat de dag eindelijk gekomen is, want er is al zoo lang over dat 6,6 huwelijk gesproken", zeide Me- 7.1 vrouw Smiles. „En toch is 't nog niet ge sloten", antwoordde mevrouw Knowle, terwijl zij het hoold -'"•j veelbeteekenend schudde. „Wat - mij betreft, hoewel we hier reeds in de kerk zitten en de koster de kussens schikt en de arme John Bowerbank wat ziet hij er zenuwachtig uit, vindt u niet? 01 h'j begint al oud te worden en Vs weduwnaar in den koor gang voor onze oogen heen en weer loopt, ik zeg, mevrouw Smiles, dat ik, vóór ik den ring 9.2 aan haar vinger zie, nooit zal gelooven dat ze gehuwd zijn. Wat klinkt het vreemd De arme !l 7,3 8,2 8,1 M jaren de oudste takken weg snijden, die dan vervangen zijn door nieuwe; op deze manier houdt men jarenlang jonge strui ken. Wie van „knutselen in den tuin" houdt, kan van bessen aardige stamboompjes opleiden. Hij laat daartoe één scheut om hoog komen; door zijscheuten weg te houden wordt dit na eenige jaren een flinke twijg, die men op de vereischte hoogte afsnijdt. De bovenste knoppen (oogen) loopen dan uit en de hier uit voorkomende twijgen dienen voor de kroon. Veel vruchten moet men echter van zulke aardigheden niet ver wachten. Wie vlug vruchten wil hebben, zal natuurlijk zijn bessenstruiken niet zelf van stek opkweeken, maar de struiken van den boom- kweeker betrekken. Bij het snoeien treden ver schillen op naar gelang men met roode (witte) of zwarte bes sen te doen heeft. De roode en witte bessen dragen de vruchten aan zeer korte takjes, die bij minder nauwkeurige beschou wing niet eens opvallen, zoodat het dan lijkt, of de trossen dade lijk op het hout hangen. Men zegt dan ook, dat de bes op 't oude hout draagt. Deze zeer fijne vruchttwijgjes komen voor al daar voor, waar 't vorig jaar een verlenging van den tak be gon. Daarom snijdt men de hoofdtakken ieder jaar heel kort in, men laat slechts een klein stukje van het nieuwe hout staan. De struiken houden dan vrijwel hun oorspronkelijke grootte en geven veel vrucht. Zoolang de struik niet groot genoeg is, laat men de takken wat langer. De grondscheuten worden steeds weggenomen, tenzij er een leege plaats in den struik op te vullen is. Zwarte bessen komen in par ticuliere tuintjes, althans in ons land veel minder voor dan roode- en witte. Men laat bij de zwarte soort de eenjarige takken in tegenstelling met de vorige soort zoo lang mogelijk, zoodat men zich bepaalt tot het wegnemen Emily Kendal zou de vrouw worden van Joh Bowerbank"! „Waarom spreekt u van de arme Emily Kendal en arme John Bowerbank, als het toch zulk een voorbeeldig huwelijk is, de jaren niet in aanmerking ge nomen; maar de leeftijd van den man doet er minder toe. En bovendien ziet juf Kendal er zooveel ouder uit dan ze wer kelijk isze begint reeds te gelijken op een oude vrijster. Ik verzeker u dat ik de vorige week bij haar afscheidspartij in Queen Annastraat moeilijk kon gelooven dat het nog pas twee jaar geleden was dat we elkaar daar op 't bal hadden ontmoet. Daar was het prettig niet waar? Herinnert ge 't u nog wel „O, voorzeker I" zeide de an dere dame afgetrokken, want ze had volstrekt niet gelet op het gesprek van Mevrouw Smiles. Hare vriendelijke ronde oogen waren onafgebroken op de kerk- van de niet uitgerijpte toppen, want juist op het eenjarige hout komen bij deze soort de meeste vruchten voor. Daardoor schie ten de zwarte bessen veel vlug ger op dan de andere soorten, wat de struiken minder geschikt maakt, om ze onder appel- of pereboomen aan te planten. Bovendien heeft de zwarte bes een nog ernstiger nadeel en wel het voorkomen van „rondknop". Hieronder verstaat men een ziekelijke afwijking, die ontstaat, doordat zeer kleine spinachtige diertjes, de knoppen sterk bol vormig doen zwellen. Deze knoppen loopen niet wat zeggen wil uit en van vruchtgeving is geen sprake. Een rationeele bestrijding voor deze planten ziekte is er nog niet. De laatste bessensoort, de beiers, zijn ook nog al vatbaar voor ziekte. De z.g. Amerikaan- sche kruisbessen meeldauw, kan het zoo bont maken, dat een speciale wet voor deze ziekte noodig was, teneinde de ver spreiding zooveel mogelijk tegen te gaan. Wat de snoei betreft, kan men zich in hoofdzaak bepalen tot het „open" houden van de struiken, d. w. z. men moet zor gen, dat de takken niet te dicht opéén komen te staan. Ook de framboos is niet zonder vijanden, wat ieder U getuigen kan, die met argusoogen de mooie vruchten onderzoekt, voor dat hij ze consumeerd. Zeer vaak treft men n.l. „wormpjes" in de frambozen aan. Het zijn larfjes van 't frambozenkevertje; dit diertje vliegt tijdens den bloei van de frambozen en legt zijn eitjes in het vruchtbeginsel, 't Meest afdoende middel is, de kevertjes zooveel mogelijk Weg te vangen. De snoei is bij deze vrucht vrij eenvoudig; de scheuten wor den slechts twee jaar oud, in 't eerste jaar schieten ze af, dragen in het volgende jaar vrucht en sterven dan af. Het verschil tusschen éénjarige en doode scheuten is duidelijk te zien, zoodat het wegsnijden van deur gevestigd, waardoor John Bowerbank zooeven was binnen getreden en waar diens aan staande vrouw ieder oogenblik verwacht werd. Doch mevrouw Knowle hield zich zorgvuldig schuil, de goede vrouw was anders in 't minst niet geschikt om iemand te misleiden of te bedriegen achter het gordijn van de bank der oude kerk, die volgens hare meening altijd voor 't sluiten van deftige huwelijken gebruikt werd. Het aantal en de kleeding van 't publiek stemde ook geheel samen met een def tig publiek, zoodat mevrouw Smiles die zeer verlangend was de fijne toiletten goed te kunnen opnemen, voorstelde, zij een andere plaats zou kiezen, meer in de nabijheid van het altaar. „Neen, 't is niet noodig dat ze mij zietzij zou er wellicht niet op gesteld zijn", zeide mevr. Knowle. „Waarom niet? Als uw echt- de doode, afgedragen takken geen moeite oplevert, 't Over blijvende hout moet nu aange bonden worden. Sommigen be palen zich ertoe, terweerszijden een tuinlatje aan te brengen. Beter is het, de scheuten luchtig aan te binden, daar men ze dan op de goede afstanden kan plaatsen, zoodat ze elkaar niet hinderen. In de laatste jaren plaatst men den draad waaraan men bindt, 75 c.M. van de struik. Bindt men ze hieraan vast, dan krijgen de scheuten een krom ming en ontstaat een gebogen haag, die wel wat meer plaats noodig heeft, maar ook veel betere resultaten oplevert, dan elke andere methode. De jonge scheuten groeien geheel vrij op, zoodat deze zich zoo normaal mogelijk kunnen ontwikkelen, terwijl de vruchten handiger ge plukt worden. De overschaduwde ruimte kan met aarbeien beplant worden, die daar nog tot goede ontwikkeling komen. CRISIS AAN OORLOG EN MARINE. Gelijk vrij algemeen bekend is, heeft het tegenwoordige kabi net reeds bij zijn optreden ern- stig gepoogd, de departementen van oorlog en van marine samen te smelten tot één departement van landsverdediging. Destijds is die poging afgestuit op de onmogelijkheid, een titularis te vinden, bereid de leiding van zoodanig departement op zich te nemen. Thans wordt, naar wij uit de beste bron vernemen, de op lossing van de crisis aan Oor log en Marine andermaal ge zocht in de richting, welke het kabinet van den aanvang af de meest gewenschte achtte. Corr. Bur. INTERNATIONALE VLIEG- HAVENS. De regeering is voornemens, twee groote internationale vlieg- havens aan te leggen in twee genoot toch deelgenoot is in de zaak van John Bowerbank en zij altijd zulke goede vrienden geweest zijn Ik verzeker u, dat ik bepaald verwacht had, gij op de huwelijks-partij zoudt ge vraagd zijn", „Dat ben ik ook, doch ik moest om bizondere redenen bedanken. Het zou bepaald niet goed voor haar geweest zijn; het arme kind hernam mevrouw Knowle met een zucht. Dit ontsnapte echter geheel aan de aandacht van mevrouw Smiles, want deze dame werd te veel aangetrokken door honder den stemmen die elkander met de zenuwachtige spanning van vrouwen die over een huwelijk spreken, in 't oor fluisterden de bruid. De vrouw van John Bower bank of zij die het binnen een kwartier worden zou, was klein van persoon, teer en bleek; men kon haar nauwelijks onder der steden Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. De kosten zijn begroot op ongeveer 2 mil- lioen gulden. N. R. Crt. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Mag ik s. v. p. voor onder staande een plaats in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. In Uw blad en ook in het Alg. Advertentieblad van 1 Jan. 1.1. stond een advertentie van alle artsen of liever zooals ze zich zeiven noemen geneeskun digen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, dat ze namelijk overeengekomen waren, om hun ne tarieven te verhoogen en tevens, dat deze bij allen gelijk zijn. Oppervlakkig een onschul dig berichtje. Toch is dat maar schijn. Ik laat nu die tarieven voor hetgeen ze zijn, ik heb nog nooit een dokterstarief ge zien als ik tenminste mijn reke ning thuis krijg, dan staat er eenvoudig opVoor geleverde medicijnen en gedane praktijk over de maanden idem zoo veel. Tarief kan ik daar niet in ontdekken, hoewel het moge lijk is dat de geneeskundige er zelf wel degelijk een tarief op na houdt. Nu was het alleszins billijk geweest om ons op de hoogte te stellen van hun tariet en ook met hoeveel procent ze dat denken te verhoogen. Toch is dat niet de voornaamste oor zaak van dit schrijven. Het blijkt dat de geneeskundigen meer overeengekomen zijn dan ze in de desbetreffende advertentie open baar maakten. Immers onderscheidenen heb ben reeds op andere plaatsen bericht gehad van hun practi- seerende geneeskundige, dat hij niet meer kwam, inaar dat zij zich moeten vervoegen bij de dokter hunner woonplaats. Mijn inziens grijpt dat veel dieper in dan hun tarievenverhooging. Stel u voor dat er een genees kundige op de plaats uwer in woning is, waarvan gebleken is, dat hij voor bepaalde vakken scheiden onder de massa witte zijde, linten en den bruidskrans van oranjebloemen. „Zij beeft erg, het kind 1" zeide mevrouw Knowle binnens monds „en wat houdt ze haar vaders arm stevig vast I" „Men zegt dat mijnheer Ken- dal een goed vader is hoe wel hij steeds zijn eigen wil doordrijft, 't Zal haar spijten dat ze hem verlaten moet want zij is zijn eenigst kind". „Hm 1" kuchte mevrouw Know le. „De dienst begint". Deze was spoedig begonnen en spoedig geëindigd de plech tige woorden die Emily Kendal tot John Bowerbank's vrouw maakten waren weldra uitge sproken. Zij stond op van het knielbankje, hij eveneens die deftige, grijsharige en toch niet onaardig uitziende bruidegom minstens dertig jaar ouder dan zij. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1