d ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN let :ei VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 29e Jdargang Donderdag 1 Januari 1920 Nummer 2484 Dg JaarwissQling. De suikerbietencultuur in gevaar. Overstroomingen. Gemeenteraad. Llicj BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever E. BOOM-BLIEK TSo.f 2°,n BRESKENS p,°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 3, 3J ns Ala wij ons nederzetten voor ,en gelegenheidswoord bi] de visseling des jaars, om onze re trouwe lezers en lezeressen n :en gelukkig jaar toe te wen- 11 chen, dwalen onze gedachten erug naar het afgeloopen jaar. Trot9 de enorme duurte en W ichaarschte der grondstoffen nochten we het genoegen sma len dat ons blad steeds bleef litkomen, zijn lezerskring zag 54 litbreiden, zijn advertentie- 5,1 .olommen zag vermeerderen. JVij hebben getracht ons abon- lementsgeld niet te doen ver- loogen, en zullen ook trachten lit jaar ons hier aan te houden, ekenende op de welwillende nedewerking onzer lezers. De economische toestand is J iog lang niet zoo zij wezen jM noet. Werden ook langzaam ran de levensbehoeften ruimer, 6l' och bracht 1919 ons niet, dat rat wij wenschten. De rant- oeneering van Brood, Suikeren Srandstoffen bleef gehandhaaft. ien enorme prijsstijging hebben rij wederom zien plaats heb- 5,Gen op alle artikelen, en ver- 5,tracht mag worden, dat deze 5,liog niet haar hoogtepunt heb- 5,1 .en bereikt. Steeds nog gaan 4,,Me loonen naar boven, steeds 4: og worden de arbeidsdagen 5,C orter. En wat zal dit alles ten 5,1 evolge hebben. Schuldenlasten 5.1 [rukken zwaar op ons volk. 5- )ok deze nemen meer en meer oe. Werd in den aanvang van et afgeloopen jaar een staats- )1 sning aangegaan van 350 q" lillioen, thans is weder een wetsontwerp ingediend tot het angaan van eene nieuwe lee- ing van 250 millioen. Een nieuwe Zegelwet en een ieüwe Postwet brachten ver- oogde tarieven, en drukken op jders schouders als een nieuwe elasting. En nog ziet de finan- ieele toestand er alles behalve unstig uit. De pas in werking getreden 4.2 jciale wetten als Arbeidswet, ivaliditeitswet en Ouderdoms- et, brachten hooge uitgaven lede. Geïnterneerden verheten ons ind, doch de nood in Oosten- jk-Hongarije was aanleiding at uitgehongerde kinderen zich •n onzent komen voeden, ter- >Hl treinen met levensmiddelen aar daar werden verzenden, ■oo trachten wij, trots al de ïoeilijkheden, steeds anderen thulpzaam te zijn. Ook aan Belgie gaven wi] nze hulp en bijstand, doch ntvingen als dank een sterke ampagne tot inlijving van een eel van ons land. Gelukkig is eze campagne van de baan, a gevoelen wij ons in dat op- icht veel geruster. 7,4 De eerste vredesconferentie 8,1 eeft ons niet gebracht, wat wij 9,3 erlangden, de Vrede, doch een veede vredes-conferentie is o ii eden aangevangen, en laat ons Slopen, de laatste, welke ons de qjoo lang verbeide Vrede zal 1 rengen. 1 Gedachtig aan het spreek- 3,1 woord „Na regen komt zonne schijn" kunnen we dan ook onze lezers het beste voor 1920 toewenschen. In het laatste nummer van de „Suikerindustrie" wordt met een paar woorden vermeld, dat bij akte van 24 September 1919 is opgericht de N. V. Centrale Suiker-Maatschappij. Zij heeft ten doel, de productie van en den handel in alle soorten van suiker en hetgeen verder tot de uitoefening van het bedrijf van suikerfabrieken en suikerrafina- derijen in den ruimsten zin ge acht kan worden te behoorenof daaraan bevorderlijk kan zijn. In het Volk vermeldt de heer Wibaut, dat het kapitaal 30 millioen gulden bedraagt, waar van bij de oprichting 12 millioen zijn geplaatst. Er zijn 100 pre ferente aandeelen elk van 10.000 gulden. Aan de houders van deze is in de statuten zeer groote macht gegeven. De statuten zijn verder zoo opgemaakt, dat de aandeelhouders geheel uit het eigenlijke bestuur zijn uitge schakeld. De centrale suikermaatschap pij beheerscht zoo goed als de geheele productie van de Neder- landsche suiker. Slechts een paar coöperatieve suikerfabrieken heb ben hun vrijheid weten te be houden. De andere fabrieken hebben hun deuren moeten slui ten of worden beheerscht door de Centrale Suiker-Maatschappij. Zooals sinds jaren het gebruik, wordt door de gezamentlijke suikerfabrikanten jaarlijks de bietenprijs vastgesteld. In ons land is het dus alleen de trust die dit voortaan zal doen. Dit is een zeer groot gevaar voor den Bietenverbouwer. Concur rentie bestaat niet meer, zoodat den landbouwer de keuze over blijft tusschen genoegen te ne men met zijn verloren vrijheid of de oprichting van coöperatie ve suikerfabrieken in de hand te werken. Waar de prijsbepaling der bieten slechts in een hand be rust, zal vanzelf maar zooveel betaald worden, dat de bieten cultuur nog net even loonend is, maar meer ook niet. Het directe gevolg hiervan zal zijn, een in krimping van den aanplant. Macht hebben is verleidelijk. Als bewijs hiervoor dien», dat dit jaar in den beginne de bie ten voor 35 gulden werden ge kocht en toen de centrale ge organiseerd was de algemeene prijs daalde tot 31 gulden. Door een der heeren der „Centrale" .vordt nu al ronduit verteld, dat volgende jaar de boeren bij hun moeten komen om op te geven, hoeveel bieten ze zaaien. De bietencultuur vereischt veel han den-arbeid en houdt er tegen- woordig ook vele kleine boeren bovenop. De groote rentelooze voorschotten, welke steeds ge geven worden in het voorjaar kunnen de boeren al evenmin missen. Wij mogen gerust zeg gen, dat de oprichting der Cen trale suikermaalschappij een gevoeligen slag voor den land bouwer en den werkman is, evenals voor de honderden die een bestaan hebben als agent, want deze menscheu zullen bin nenkort overbodig worden. Het is de bedoeling om alle bieten in 2 of 3 heele groote fabrieken te verwerken, daar dit veel voordeeliger is. Hier door zullen alle andere fabrie ken gesloten worden, waardoor zeer vele fabrieksmenschen ge dupeerd worden. En dit alles geschiedt onder de leus van goedkoope suiker aan de bevol king te kunnen leveren. Het is eenvoudig belachelijk, dat hee ren fabrikanten hun tijd en geld gaan besteden voor philantropi- sche doeleinden. De concurrentie is dood In Holland. De zuidelijke grens bewoners hebben gelukkig nog de Belgische fabrieken die al sinds jaren de bieten 1 a 2 gul den duurder betalen dan de Hollandsche fabrikanten. Wij gaan een zeer ongezonden tijd tegemoet. Alleen de „Centrale" zal zijn millioenen aandikken, terwijl er zeer velen in hun be staan bedreigd worden. De boeren moeten gauw zelf fabrikanten worden, hetzij spe culatief, hetzij coöperatief. F. VAN DIXHOORN. Axel, December 1919. Vrijdagavond bereikte de Maas te Grave een hoogte van 10.87 M. Gedurende de beide Kerst dagen was men met alle macht in de weer om over de geheele lengte van den Beerschen Over laat de dijken op te hoogen, wat evenwel niet belette, dat Vrijdagavond de Beersche Maas over een lengte van plm. 500 M. liep. In verschillende straten te Grave staat water en kunnen de bewoners niet dan over planken hun woning bereiken. Het overzetten van auto's en andere voertuigen geschiedt nog geregeld per pont met motor boot. De IJsel is gedurende de Kerstdagen 111 cM. gewassen. 1 >e Baaksche Overlaat werkt nog niet, maar daar ook de Berkel en verscheidene beken in den omtrek buitengewoon sterk zijn gewassen, staan de lager gelegen landen reeds blank. Uit Maastricht wordt gemeld dat de Maa9 in de laatste da gen zoodanig gewassen is, dat thang geheel Reugem onder water staat, terwijl ook de com municatie met Amby verbroken is. In bet dorp Heugen wordt het verkeer met bootjes en kar ren onderhouden. Ook de Jeker is wassende. Het land wan Maas en Waal in gewaar. Uit Wijchen meldt men aan de Tel. Zondagavond laat is men er in geslaagd de sluis te Niftrik, waar de sluisdeuren waren weg geslagen, gedeeltelijk te dichten, waardoor het ergste gevaar voorloopig bezworen is. Toch stroomt het water er nog steeds door en valt het land van Maas en Waal binnen waar de be woners alle maatregelen nemen om tijdig een goed heenkomen te zoeken. Eerst heeft men ge probeerd een met basalt gela den aak voor de sluis te bren gen, doch deze vloog er als een stroosprietje doorheen een kar stroo volgde denzelfden weg, Daaina heeft men getracht een dam op te werpen met be hulp van spoorrails, zware bal ken en zakken grint met het bovenvermelde goede gevolg. De vraag is nu of de keering- dijk het zal kunnen houden. Maandagmorgen achtte men het grootste gevaar voorbij, doch indien de geïmproviseerde dijk bezwijkt, is een groote ramp te vreezen. De keerkade van de Beersche Overlaat is naar de „Maasbode" meldt op verscheidene plaatsen bezweken. De weg tusschen Gasselt en Beers staat reeds onder water, terwijl verdacht werd, dat de Elft-weg, een ge deelte van den rijksweg Grave» Den Bosch, overstroomd zou zijn, zoodat dan alle verkeer over Grave gestremd is. IJzendijkeS Dinsdagmorgen kwam de raad onzer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester J. A. Neeteson in voltallige zitting bijeen. Na opening wordt voorlezing gedaan van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Hierna biedt de Voorzitter de raad een tweetal foto's aan in lijst, voorstellende de gemeente ambtenaren, welke gedurende de moblisatie werkzaamheden voor de gemeente hebben verricht. De Heer Hendrikse dankt namens de overige leden voor dit geschenk en hoopt dat liet een blijvende plaats in de raad zaal zal innemen. Ingekomen een schrijven van den Commissaris der Koningin, behelzende benoeming van den Heer A. Hendrikse tof Burge meester der gemeente, met in gang van 1 Januari a.s. Een schrijven van Ged. Staten omtrent terugzending 2e supple ment kohier H. O. en Proces Verbaal kasopname wordt voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel van B. en W. betreffende een wijziging in de Gem.-begrooting wordt goed gekeurd, alsmede een voorstel tot vermindering van de prijs van het licht. Hiermede de agenda afgehan deld zijnde, neemt de heer Hen drikse na rondvraag het woord, en spreekt den Burgemeester, welke, even als hij, voor het laatst in de raad zitting heb ben, als volgt toe: Mijnheer de Voorzitter 1 Alvorens te eindigen wensch ik als oudste lid dezer vergade ring nog enkele woorden, om niet te veel van Uwe inspanning te vorderen, te spreken en ver zoek ik mijne medeleden uit eerbied voor den scheidenden voorzitter zich met mij van hunne zetels te verheffen. Toen voor ruim 18 jaren de mare tot ons kwam dat de heer Jan Adriaan Neeteson benoemd was tot Burgemeester van IJzen- dijke, verheugde men zich daar over omdat hij was een geboren IJzendijkenaar en door zijn veel jarig verblijf als Secretaris in het nabije Schoondijke geen on bekende in ons midden. De feestelijke intocht, mijnheer de Voorzitter, dien men U toen bereidde was een bewijs van de genegenheid der ingezetenen werwaarts en van de goede ver wachtingen die men van U koesterde. En al wordt er nie mand gevonden die het iedereen naar den zin kan maken, het moet tot Uwe eer gezegd wor den dat gij hebt getracht zoo veel in Uw vermogen was het welzijn der ingezetenen te be vorderen en de plaats een waar dig aanzien onder de zusterge- meenten van ons 4e district te geven. Uw taak was niet altijd even gemakkelijk, maar aan steun onzerzijds, al verschillen wij meermalen in meening, en aan sympathie der bevolking heeft het U tot in dit plechtig uur van afscheid nimmer ontbroken. Wij danken U voor al hetgeen gij in het belang der ingezete nen en aan de gemeente hebt gedaan en tot stand gebracht. Moge Uwe geschokte gezond heid die U tot heengaan noopte door den zegen des Allerhoogsten weldra plaats maken voor een algeheel herstel opdat gij nog lang een welverdiende rust moge genieten en, al zijt gij ook verre van ons verwijderd, meermalen met genoegen aan Uw geliefd IJzendijke moogt denken. En hiermede, mijnheer de voorzitter, neem ik als raadslid niet alleen afscheid van U maar ook van mijne medeleden van den Raad, de Wethouders, den Secretaris en den Ambtenaar ter Secretarie en ga, na bijna dertig jaren onafgebroken hier te hebben gezeteld, thans een gedwongen rust nemen en mijn zetel ter beschikking van mijn opvolger steller. Ik hoop dat het allen moge wel gaan en de gemeente IJzen dijke in voorspoed groeien en bloeien mag. Dat geve God 1 Erkentelijk voor deze woor den, dankt de Voorzitter, en spreekt de leden toe Mijne Heeren Alvorens ik afscheid van U neem als Voorzitter, rust op mij de taak een woord van dank uit te brengen op het lid dezer ver gadering die op heden heeft bedankt. Mijnheer Hendrikse, ik weet zeker dat U met gemengde ge voelens Uw lidmaatschap van den Raad neerlegd. In de eerste plaats ten hoog ste voldaan dat Uw zoon be noemd is tot Burgemeester van IJzendijke, in de tweede plaats

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1