tsslW Nieuws. De Minister van Oorlog gaat lieen. Gemeenteraad. Provinciale Staten. Gemengd Nieuws Laatste Berichten. Raadsvergadering Gemeente Breskens. een deel van degenen, die van deze gelegenheid gebruik zui len maken, zal reeds eerder het tijdstip van inlijving aan breken. Om te voorkomen, dat zij hierdoor verplicht zouden worden eenigen tijd in werke- lijken dienst door te brengen, voordat zi] de vrijstelling ver krijgen, is de minister in de het algemeen bereid hun op hun verzoek uitstel van eerste oefening te verleenen. Dat uit stel moet gevraagd worden al thans dient de voorkeur, aan den burgemeester der gemeente voor welke men geloot heeft. Elke aanvraag om uitstel wordt door den burgemeester met den meesten spoed doorgezonden naar den provincialen adjudant na voorzien te zijn van eene omtrent het al of niet bestaan van kans op vrijstelling. De provincialen adjudant zal aan degenen, die vermoedelijk kans op vrijstelling hebben en in Januari 1920 zouden moeten opkomen, al dadelijk namens den minister voorloopig uitstel verleenen. Dit wordt hun recht streeks bericht, terwijl de pro vinciale adjudant voor de door zending naar den minister zorg draagt. De Tweede Kamer heeft Maandagmiddag aangenomen met 45 tegen 41 stemmen het amendement-Marchant op de oorlogsbegrooting, tot schrap ping van den post van ƒ1.820,000 voor aanmaak en herstel van materiaal en munitie, over welk amendement verleden week de stemmen staakten met 41 tegen 41 stemmen Vervolgens werd de oorlogsbegrooting aangeno men met 56 tegen 31 stemmen De Minister van Oorlog ver klaarde hierop, dat hij zich met de zoo afgetakelde begrooting niet meer kon vereenigen, daar van de verantwoordelijkheid niet meer wilde dragen, en dus zijn ontslag aan de Koningin zal aanvragen. Aardenburg. Vergadering van Vrijdag 19 Dec. onder voor zitterschap van Burgemeester J. C. Reepmaker van Belle. Af wezig de heer Roersch. De notulen der vorige verga dering worden gelezen en goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de verkoop der boomen f5876.20 heeft opgebracht. Medegedeeld worden verschil lende besluiten van Ged. Staten houdende goedkeuringen van vorige raadsbesluiten, waarbij o.a. dat van de vaststelling van het minimum salaris van den Gemeente-secrejaris op 1750, mits daaraan toegevoegd wor den dezelfde verhoogingen zoo als zij die indertijd voorgeschre ven hebben. Een adres van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren om aan deze functionarissen een maand extra salaris over 1919 toe te kennen werd aangehou den tot de volgende vergadering. Op een adres van het onder wijzend personeel der openbare school om tot dadelijke uit betaling van hun volle te goed over 1919 over te gaan werd gunstig beschikthiervoor zal een tijdelijke leening van 3200 worden aangegaan tot ten hoogste 6 pCt. Van de Maatschappij Maberg is het verzoet ingekomen om den gasprijs voor de straatver lichting te verhoogen van 11/2 ct. tot 3 ct. per branduur, waar omtrent B. en W. voorstellen een afwachtende houding aan te nemen. De heer Reepmaker merkt op, dat in het contract staat, dat voor iedere lantaarn gerekend wordt op 1000 branduren en dat dit aantal wellicht niet bereikt wordthet zou dus wenschelijk zijn dat een en ander eens na gerekend werd. Het voorstel van B.en W. wordt aangenomen. De rekening der gasfabriek, een verlies van ruim ƒ3600 aanwijzende, wordt ter goed keuring aan den Raad aange boden. 't Vorige jaar was het verliescijfer slechts ƒ700. De heer Reepmaker vindt 't zeer lastig zijn stem vóór of tegen te moeten uitbrengen over een zaak, waarvan de Raad zoo weinig afweet. Dok vraagt hij ot nu reeds het tweemaande- lijksch «rapport ingekomen is, waarop ontkennend geantwoord wordt. Besloten wordt nadere inlichtingen te vragen en de rekening aan te houden tot de volgende vergadering. Aan de orde komt thans het verzoek van dezelfde Mij. om de leening van 10.000 te verlen gen. Een onderzoek door den accountant, den heer Kostens, ingesteld heelt uitgemaakt, dat daartegen geen bezwaren zijn er wordt gunstig op beschikt. Een reclame ingediend door den heer H. P. Pateer tegen zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag is door den belangheb bende te laat ingezonden en wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Eenige af- en overschrijvingen, waarvan de leden bij omzend brief kennis gekregen hebben, worden goedgekeurd. Als regent van het Burger Weeshuis wordt herbenoemd de heer J. Veisprille met 5 st. en 1 blanco. De begrooting van het Bur ger V eeshuis voor het dienst jaar 1920 wordt goedgekeurd. Bij de behandeling der be grooting van het Burger Wees huis wordt de opmerking ge maakt le. dat de terugbetaling der pensioenbijdrage van den Ont- vanger-Gridier aan de gemeente volgens daarover vroeger ge voerde correspondentie te laag geraamd is en 2e. dat aan het slot niet alleen gevraagd wordt om af- en over- serhijvingen te doen uit den post voor onvoorziene uitgaven, maar ook op de art kels onderling. Hoewel reeds enkele jaren toegestaan, wordt daartegen thans door B. en W. bezwaar gemaakt. De heer Martens meent, dat het Burger-Gasthuis ongeveer in dezelfde verhouding tot den Raad staat, als de gemeente tot Ged. Staten. Waar de gemeente aan het College van Ged. S. machtiging moet vragen om van het eene op het andere artikel af- en overschrijvingen te doen, meent hij, dat dit ook voor het Gasthuis geen bezwaar kan zijn dit aan den Raad te vragen. De heer Reepmaker vindt er geen bezwaar in die machtiging bij de begrooting te verleenen. De heer Cuelenaere gaat mede met den heer Martens; als de overschrijvingen noodzakelijk en billijk zijn, keurt de Raad ze toch goed; 't is dan een kwestie van een weinig meer admini stratie. Aldus wordt kesloten met 5 tegen 1 stem, die van den heer Reepmaker. Tot archivaris wordt met al- gemeene stemmen benoemd de heer J. N. Pattist met ingang van 1 Januari 1920. Nadat de heer Martens een tot hem gekomen klacht der bakkers, die in hun betalingen aan het distributiebedrijf eenigs- zins bemoeilijkt zouden worden, ter sprake gebracht heeft, welke klacht volgens den heer Ceule- naere ongegrond is, wordt de vergadering na omvraag geslo ten en gaat over in een geheime zitting. Aan deze vergadering met regenten van het Burger Gast huis, waarin tot regent dezen instelling herbenoemd werd de heer J. C. Evers. In de Zaterdag gehouden vergadering is besloten, terug te keeren tot premievrij pen sioen voor de ambtenaren, be ambten en werklieden, bij het vaststellen van pensioensgrond slag te rekenen met de laatste 36 maanden, die de betrokkene in dienst was, en het maximum vast te stellen op f 4000 en het minimum op f 300. Verder tot het toekennen van een duurtebijslag over 1919 aan de ambtenaren met een salaris van minder dan f 3000 en wel f 250 aan gehuwden en f 125 aan ongehuwden, en op de reeds toegekende pensioenen een verhooging toe te passen tweemaal zoo groot als Ged. Staten hadden voorgesteld. De opcenten op de rijksbe lastingen werden verhoogd als volgtgrondbelasting op onge bouwde eigendommen van 48 op 50, grondbelasting op ge bouwde eigendommen van 40 op 50, personeele belasting van 33 op 50 en vermogens- en in komstenbelastingen beide van 14 op 20 dus alle op het maxi mum, dat de wet toelaat. De heer Vienings bepleitte het instellen van het vragenrecht ook buiten de vergaderingen om. Ged. Staten zullen hierover in de zomervergadering advies uitbrengen. Beeskens, Tot leden van de kerkeraad zijn alhier b.e- noemd, de heeren A. Verschel ling en J. v. d. Plassche als ouderling inplaats van de heeren P. D. J. de Smit en J. Vifine en tot diaken den heer Jac. Kense inplaats van den heer P. J. Lako. Breskens. Bij akte op he den 22 Dec, 1919 ten overstaan van Notaris II. W. Neervoort te 's-Gravenpolder verleden, is opgericht de Naaml. Vennoot schap „Bank voor Zeeland" ge vestigd te Goes, op welke akte van oprichting de Koninklijke bewilliging is aangevraagd. Het ligt in de bedoeling om 2 Februari 1920, het kantoor, tijdelijk Groote Kade B 27, te openen en zoo spoedig mogelijk een bijkantoor alhier te vesti gen en te Oostburg des Woens dags zitting te houden. Tot Directeur is benoemd Mr. A. van Berckel te Amster dam. Zondagmorgen werd het vrachtschip „Maria" van de N. V. van Melle's Confectionery Works alhier op een steenen berm geslagen nabij Vlissingen. De opvarenden konden nog bijtijds op den berm springen. Een hunner H. de V. werd een pink afgeknepen. Sluis. Bij Kon. besluit van 17 dezer is benoemd tot notaris binnen 't arrondissement Utrecht ter standplaats de gemeente Maarsen, L. G. James, thans notaris alhier. Reiranohemenl. Toen Zaterdagavond 1.1. bij de gewone repetitie van de te alhier in Mei 1.1. opgerichte Muziekvereni ging plaats had, was het een plechtig oogenblik, door dat de Bestuurs- en Werkende leden hun Directeur, den heer M. A. Koole een prachtige Dirigeer stok aanboden. De eerste jaar dag, na de oprichting dezer vereeniging, van den Directeur, die zoo alles belangloos in het werk stelt, verdiend dit ten volle en de hierop passende woorden van het oudste wer kende lid kwamen bij deze aan bieding tot zijn recht, waarop direct het nummer werd ten gehoore gegeven „Lang zal hij leven enz." Moge dit zoo zijn en eendracht bij de Muziekvereeniging blij ven, dan zal het voor deze klei ne gemeente een goed werk zijn in vooruitgaande richting. Predikbeurten. Ned. Hkrv. Kerk. Donderdag Eerste Kerstdag. Breskens v 9.30 ds J. A. Raams. n 5 30 ds J. A. Raams. Groede v 9.30 ds de Zwaan. n 5 u Kerstfeestviering Zondagschool. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Beukenhorst. Tweede Kerstdag Geen dienst. Tweede Kerstdag. Breskens Geen dienst. n. 5.30 Kerstfeest. Groede v 9.30 u ds Hofker. Zaterdag 27 Dec. Breskens (Nieuwesluis) nm. 5.30 Kerstfeestviering. Zondag 28 Dec. Breskens v 91/., u dsJ.A. Raams n5'/2udsj. A. Raams Groede v 9'/a u ds Hofker. IJzendijke n 2 u dsJ.A. Raams. Ev. Luth. Gem. Groede. Geen dienst. Woensdag 31 Dec. Breskens n 6.30 ds J. A. Raams. Groede n 5 u ds de Zwaan. Donderdag 1 Januari. Breskens v 9 30 ds J. A. Raams. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur I Het stukje van Uw abonné te Schoondijke was zeer goed geweest, indien hij maar een paar namen genoemd had. Dan zouden bedoelde kwajongens er geen plez'er in hebben en de ouders wisten over wie het ging. De weg, door Uw correspon dent gewezen, is ook goed, maar ik vrees, dat men geen steun zou krijgen van de la chende en genietende omstan ders aan 't gemeentehuis. UW TROUWE LEZER. Schoondijke, 22-12-1919. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 24 Dec 2.11 2.35 Donderdag 25 2.42 3.06 Vrijdag 26 3.11 3.35 Zaterdag 27 Dec. 3.45 4.09 Zondag 28 4 25 4.49 Maandag 29 5.08 5.32 Dinsdag 30 6.— 6.24 Eerste Kwartier Dinsdag 30 Dec. vm. 5.45 Het Noodweer. Sinds veertig jaar geleden hebben we niet zoo'n noodweer gehad als de afgeloopen week. Scheepsrampen hadden plaats op alle zeeen. Een Engelsche stoomer met 500 menschen is vergaan. Bij Vlieland strande de Nederland- sche schoener „Johanna". Be manning werd gered. Bij Noordwijk stranden twee schepen. De zee is bedekt met nieuw gezaagd hout, vermoedelijk af komstig van een deklast. Een ramp had hier plaats met de sleepboot „Hercules", welke een prooi der elementen werd. Gezonken zijn de schepen „An tilope" en „Maria", waarbij 3 personen zijn omgekomen. Ook op de Waddenzee is een schip gestrand. Op de Prinsenplaat onder Ierseke zonk een kolenscheepje, drie menschen verdronken. De Engelsche stoomboot Manx man, op weg van Portland naar Gibraltar, is Donderdagmorgen midden in den Atlantischen Oceaan vergaan. Er zijn 43 personen verdronken. DOODSLAG. Zondagmiddag kregen zee lieden twist in een café, in de Hudsonstraat te Rotterdam. Een van hen, de 24-jarigen Zweed S. E. K., van het stoom schip Julia Luckenbach, liggen de in de Lekhaven, werd na het verlaten van het café dadelijk gevolgd door den Spanjaard C. A., een stoker van het in dezelfden haven liggende s s. Wheaton, die op den Zweed schot een loste. De Zweed werd aan de linkerzijde van den hals getroffen, tengevolge waarvan vermoedelijk een slagader is geraakt, en zakte op straat in een. Burgers droegen hem het café binnen, dat hij juist had verlaten. Toen dr. L). van M wiens hulp werd ingeroepen, ter plaatse verscheen, kon hij slechts den dood constateereu. Het lijk van den Zweed is voor de gerechtelijke schou wing naar het ziekenhuis ge bracht, De Spanjaard, door eenige burgers gegrepen en ontwapend, was in het bezit van een revolver geladen met nog vier scherpe patronen. Hij werd aan de politie overgeleverd. HET VERGAAN VAN DE WERELD. In Dukingtield (Fngeland) is het Donderdagavond tegen zes uur zulk een noodweer geweest, dat tal van bewoners met min der sterke zenuwen niet anders dachten of de wereld was, over eenkomstig de voorspelling, be zig aan het vergaan. De corres pondent van de „Manchester Guardian" vertelt, dat er een geweldig onweei over de stad woedde, dikke hagelsteenen neer spatten, en een wervelwind ver scheiden daken, schoorsteenen en dakpannen van plaats deed veranderen. De loeiende wind en de klet terende regen brachten groote ontsteltenis teweeg onder eenige vrouwen, die in doodelijken angst de straat op snelden om een schuilplaats te zoeken in geval de wereld inderdaad zou vergaan. Een vrouw vond den dood onder de puinhoopen van een ingestort huis. Hedenmiddag kwam de Raad onzer gemeente, in voltallige zitting bijeen. Na voorlezing der notulen van vorige vergaderingen, welke worden goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat het pad naar het strand door tus- schenkomst van den Opzichter van den Rijks-Waterstaat wordt in orde gebracht. Van Afd. Volksonderwijs is de aandacht gevestigd op de hier bestaande liefhebberij voor Vakonderwijs, o.a. rekenen en teekenen. De Opzichter van den Prov. Waterstaat wil zich hiermede belasten. De leden wordt dit in over- weging gegeven. Een circulaire van Com. schiet wedstrijden tot het geven van een prijs, wordt voor kennis geving aangenomen, alsmede het ingekomen antwoord van de Vereeniging ter bevordering Volkszang, op het verzoek van den heer Iz. Cappon. Een schrijven van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren om 1 maand extra salaris over 1919, wegens duurte der tijden, wordt eveneens voor kennisgeving aan genomen, zoo ook een Missieve van de Vereen. Commissie tot bevordering geneeskundig onder zoek vóór het huwelijk. Schrijven Onderwijzend per soneel, de gemeente verzoekend uitbetaling achterstallig salaris. De Voorz. deelt mede dat 1 Jan. zal uitbetaald worden.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2