m mm m m m m m m a m m m a m m Provinciale Staten. I NlBÜWS. m m mm a -s hj 4. m H B 1 B 1 gi i j f Gemengd Nieuws Gemeente BRESKENS onze Regeering van die van België de kosten terugvorderen, welke hier te lande gemaakt werden voor het onderhoud en de huisvesting der Belgische vluchtelingen, die tijdens den oorlog in Nederland een goed heenkomen gezocht hebben, heeft het Correspondentiebureau-Be- linfante ter bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen. Hierbij is gebleken, dat de Nederlandsche Regeering er niet aan denkt en er niet over ge dacht heeft over te gaan tot de terugvordering van de ruim 45 millioen gulden, welke door Ne derland ten behoeve van de burgerlijke Belgische uitgewe kenen zijn uitgegeven. Onze Regeering bepaalt er zich toe om overeenkomstig de regelen van het volkenrecht van de Belgische Regeering terug betaling te vragen van de uit gaven, die veroorzaakt werden door de interneering van de Belgische militairen, die gedu rende den oorlog over onze grens kwamen. HET OPKOOPEN VAN BELGISCHE FRANCS. Het „Handelsblad van Ant werpen" meldt In het Land van Waes trek ken kooplieden de dorpen rond om bij de inwoners de munt stukken van 1, 2 en 5 frs. op te koopen Duizenden kilo's van dit zilvergeld gaan dagelijks de Nederlandsche grens over. De opkoopers geven 30 a 50 pCt. meer dan de waarde bedraagt. Het blad dringt aan op regee- ringsmaatregelen tegen dezen handel. VOOR ARM OOSTENRIJK. Uit Zeeland vertrekt morgen (Zaterdag) een trein van tien waggons met levensmiddelen en kleeren naar Weenen. GEMOEDSBEZWAREN TEGEN DE INVALIEITEITSWET. Eenige dagen geleden is ge meld, dat de minister van ar beid op een audiëntie, door hem verleend aan de voorman nen van degenen, die gemoeds bezwaren hebben tegen de bij de Invaliditeitswet geregelde verzekering, de toezegging zou hebben gedaan, een voorstel te zullen indienen, volgens hetwelk op grond van gemoedsbezwa ren vrijstelling van den verze keringsplicht zou kunnen worden gegeven. Dit bericht is, aldus meldt het Nederl. Correspondentie-bu reau in Den Haag, niet geheel juist. De minister van arbeid heeft bij de bedoelde gelégen- heid uitsluitend overweging van de indiening van een zoodanig wetsontwerp toegezegd. Uitdruk kelijk heeft de minister daarbij op den voorgrond gesteld, dat hij met het oog op de moeilijk heden, welke zich bij de uit werking van zoodanige wette lijke regeling onvermijdelijk zul len voordoen, geen bepaald uit zicht kon openen, dat de indiening van een wetsontwerp, als hier bedoeld, met zekerheid kan worden verwacht. Dinsdagavond i3 de najaars zitting door den Commissaris der Koningin geopend. Over een verzoek van de Vereeniging van handelaren in granen in Zeeland om verbete ring van de stoombootverbinding tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en Vlissingen, zullen Ged. Sta ten mededeelingen doen in de volgende vergadering. De verschillende voorstellen werden naar de afdeelingen ver wezen. De volgende vergadering werd bepaald op 12 December a.s. POSTERIJEN. BERICHT, Breskens. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat de uitkeeringen in zake de Ouderdomsrente voort aan uitbetaald zullen worden op Woensdag in plaats van op Dinsdag. Breskens, Donderdagavond kwam de Raad onzer gemeente bijeen. Afwezig de heer I. P. Becu. Na voorlezing der notulen, welke worden goedgekeurd, deelt de voorzitter mede, dat dit meer een spoedvergadering is, om te bespreken de al of niet nood zakelijkheid om de gemeente te verdeelen in Stemdistricten. Aangeboden wordt de voor- loopig vastgestelde rekening over 1918 in ontvang ƒ40695.245 en in uitgaaf ƒ37154.75, zoodat deze sluit met een goed slot van 3530.495. Komt aan de orde het ver deelen der gemeente in Stem districten. B. en W. waren van meening, dat het voor onze gemeente niet noodig was. De Commissaris der Koningin verlangt evenwel het oordeel der Raad. Al gemeen is deze van meening dat één stembureau voor onze gemeente voldoende is. Ter goedkeuring wordt aan geboden de rekening van de Wilhelmina-Bewaarschool over 1919. Inkomsten ƒ831.475, uit gaven ƒ848 37, alzoo met een tekort van 16.891/2. Met het oog op de verhoogde tractementen van het dienstdoend personeel de jaarlijksche subsidie met 200 te verhoogen. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voorts is ingekomen een schrij ven van de Breskensche Burger wacht, nogmaals verzoekend de hun in een der vorige vergade ringen beloofde 50 extra-toe lage alsnog te verstrekken. De Voorzitter deelt mede, dat de Br. Burgerwacht is toegezegd, wanneer mocht blijken, dat de toegestane subsidie niet toerei kend was, zij voor dit jaar nog maals mochten aankloppen bij de gemeente. In de vorige vergadering is dit ook ter tafel gebracht, doch de beloofde sub sidie afgestemd. 3- en W. mee- nen aan de moreele verplichting, welke de raad op zich genomen heeft, te moeten voldoen en voor dit jaar nogmaals 50 toe te staan. De heer de Hullu is hier voor, evenals in de vorige vergadering. Daar geen der leden nu tegen deze toezegging is, wordt met algemeene stemmen besloten de toegezegde 50 dit jaar toe te staan. Komt aan de orde het vast te stellen onbelastbaar bedrag bij den aanslag Hoofd. Omslag, als mede kinderaftrek. B. en W. handhaven hun vo rig voorstel namelijk ƒ500. ƒ50 voor 1 kind, 125 voor 2, 225 voor 3, 350 voor 4, 500 voor 5, 675 voor 6, 800 voor 7, ƒ1100 voor 8 kinderen en verder voor elk kind meet ƒ250 aftrek. De heer de Hullu had een ander voorstel, hetwelk door den heer Luteijn ondersteund werd. Onderzoek zal worden gedaan of dit voor goedkeuring in aan merking komt. Het suppletoir kohier Honden belasting 1919 geeft nog enkele onbetaalde postjes aan, samen tot een bedrag van 15. Bij de rondvraag stelt de heer Luteijn de vraag hoe ver het staat met het orgelrequest. De Voorzitter deelt mede, dat rechtskundig advies ingewonnen is, en dit hem had verwezen naar andere Gem.-verordeningen. Deze zijn opgevraagd, doch nog niet ontvangen. Binnen 14 dagen zal wel een nieuwe vergadering plaats heb ben, waarin dit punt zal behan deld kunnen worden. Verder sprak de heer Luteijn over de slechte bestrating van den weg vanaf Klaaijsen naar de boot. De Voorzitter deelt mede, dat dit Rijksweg is, en overleg met den Opzichter zal worden ge pleegd. De heer Cappon vraagt of des winters de vergaderingen niet des middags kunnen ge houden worden. De Voorzitter deelt mede, dat juist de vergaderingen des avonds worden gehouden, op een des tijds gedaan verzoek van enkele leden. Nu we evenwel een nieuwe raad hebben, kan deze van andere gedachten zijn. Daar niemand bezwaren had tegen middag-vergaderingen, zegt de Voorzitter hiermede rekening te zullen houden. Niets meer te behandelen zijn de, sluit de Voorzitter de ver gadering om over te gaan in comité-generaal. Gisterenavond woedde al hier een hevig onweer. De blik sem sloeg op de electrische draad aan de haven, zoodat velen in duisternis werden gehuld. Hoofdplaat. Voor de nood lijdenden in Oostenrijk heeft al hier, een door de Katholieken ter teekening aangeboden lijst bij hun geloofsgenooten gecir- curculeerd, waarop 440 is in gekomen, een paar mud aard appelen en plaatsing voor 25 kinderen. De bevolking telt dui zend zielen, of de anders den kenden (pl.m. vierhonderd) nog een collecte zullen houden, is niet bekend, daar zij meenen, dat dit niet kerkelijk moest ge daan worden. Naar men ons uit goede bron mededeelt is- alrfier door den heer Pastoor onder zijne geloofsgenooten een inzameling gehouden van gelden, voor het opbouwen van een Katholieke school. Wanneer dit moest door gaan, kunnen ze de bestaande school wel af breken, of inrich ten voor een concertzaal, waar hier groot behoefte aan is. IJzendijke. Hedenmorgen was onze gemeente in beroering. Nabij de Ponte is op de tramrails het lijk gevonden van den heer Ach. de W. alhier. Het hoofd was van de romp gescheiden. Omtrent dit ongeval tast men nog in het duister. Er werd geen portefeuille op hem bevonden, welke hij gere geld bij zich droeg, redenen waarom aan roof en moord wordt gedacht. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. DAMMEN. No. 50. Jonathan. 5 6 15 16 25 26 35 36 45 46 STAND: Zwart; 9, 10, 12/14, 16, 18, 20, 21, 24, 25, 30, 35. Wit: 23, 28, 29, 31/33, 37, 39, 41/43, 45. Opl.no. 48: 43-39, 32-27, 28-23, 16: 9, 25: 5. Goede opl. ontvangen van A. K. te Z., J. L. te G., J. K., W. L. Jr., W. L. Sr. te B. RECTIFICATIE. Abusievelijk is in probleem 49 een witte schijf op veld 49 ge plaatst. Men gelieve ze te ver wijderen. In verband hiermede wordt de inzendingstermijn met 10 dagen verlengd. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 2 Dec. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f24.40f28.20. id. (klein.) f 14.00119.—. Middenprijs f Aangevoerd 21000 stuks. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 7 Dec. Breskens v9'/2u dsj. A. Raams n 2 u Zondagschool. nSt/^udsJ. A. Raams n7lU Werkmansbond. Groede v 9t/2 u ds de Zwaan. Ev. Luth. Gem. Groede. Geen dienst. EEN VRIENDELIJKE KAPITEIN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, omstreeks 12 uur, kwam bericht van den vuurtoren te Huisduinen, nabij Den Helder, dat in de richting van het West gat een lichtsein was opgemerkt. De reddingboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij werd aanstonds in ge reedheid gebracht ten einde hulp te bieden. Wegens het ruwe weer en het nachtelijk uur kost te het den schipper dier boot, den heer C. Bot, zeer veel moeite de noodige mannen bijeen te krijgen. Ten slotte gelukte het en de reddingboot voer uit om streeks éen uur met een beman ning, bestaande uit J. Riedeman, P. de Jong, F. Kwast, A. Jonk man, A. Arend, J. Veenstra, M. van 't Hert, K. Gieling, J. van Dok, A. Sieuwertsen en C. Bot, schipper. Op de plaats aangekomen van waar de lichtseinen waren op gemerkt, vond men daar in het Westgat een boot, de „Mann heim". die bereids achter haar anker lag in vlot water. Langs zij komend, was de eerste be groeting van den gezagvoerder, dat hij niets met de mannen van de reddingboot wilde te maken hebben. Niemand hunner liet hij aan boord toe, zelfs mocht geen lijn worden vastgemaakt, en ten slotte liepen de nog op de brug staande opvarenden al len weg, de reddingboot en haar bemanning aan haar lot over latend. Er zat dus voor de menschen niets anders op dan weder huis waarts te gaan. De gezagvoer der, die een loods had gevraagd, weigerde ook dezen te ontvan gen, toen hij bij 't aanbreken van den dag kwam opdagen. De buitengewoon hondsche ontvangst, die deze kapitein den mannen van de reddingboot, die niet meer deden dan voldoen aan een door hem zelf gedaan verzoek, bereidde, is frappant en mag hier wel eens vermeld worden. Gelukkig komt een dergelijke behandeling zelden voor. Ook mag te dezer plaatse wel eens gewezen worden op de ongunstige omstandigheid, waar in de reddingsboot van de N.- en Z.-Holl. Reddingmaatschappij verkeert. Bij de stranding van de „Neptun II" was het de offi- cieele reddingboot, die eerst ar riveerde toen de redding was afgeloopen ook thans weer duur de het geruimen tijd voor de reddingboot kon uitzeilen. Hoe wel men op verschillende andere stations de beschikking heeft over een motorreddingboot, moet men het te Nieuwediep nog met een zeilbootje doen. Het gevolg daarvan j^is, dat men vaak bij ruw weer en uitter- aard geschieden de reddingen het meest bij ruw weer zich van sleephulp moet verzekeren om terug te kunnen komen, waarmede tijd verloren gaat. En dat het soms om minuten te doen is, bewijst het ge van de „Neptun". Geen woni dan ook, dat de mannen, aangezocht werden om in reddingboot plaats te nem, daar niet erg op gesteld war. en men heel wat moeite l een bemanning ervoor te vindi En dan nog ontvangen te den op de wijze zooals oti kapitein van de „Mannheim", dubbel onaangenaam. Als pendant van het ond den titel „Een moeilijke rti ding" vermeldde leek ons t verhaal wel de moeite van f opschrijven waard. Hbl DE ZAAK-VAN GROENE) DAEL. Naar de „Tel." verneemt he, de heer Mr. H. van Groendi het volgende schrijven gerit tot den Minister van BinnenUr: sche Zaken „Excellentie, Naar aanleiding van U« missive d.d. 22 dezer aan di voorzitter der Tweede Kamt heb ik de eer te herhalen en; bevestigen wat ik in de verg, deringen dier Kamer dato 1 October en 11 November ht verklaard. Uwe Excellentie vei oorlove mij daaruit de conclusi te trekken, dat de aan de re geering ten mijnen opzicht verstrekte inlichtingen niet jtiii kunnen zijn. Waar de regeering verklaar geen enkele nader mededeelin te mogen doen, ben ik in d, onmogelijkheid mij te verdedi gen. Ik zoude daarom tot Uwi Excellentie het verzoek willet richten, naar de zekerheid din inlichtingen een onderzoek te doen instellen. Met de meeste hoogachting, (w.g. Henri van Groenendael" VERLOFGANGERS. De groot-verlofgangers vat zee- en landmacht (Militie ei Landweer) worden herinnerd aai de verplichting om bij aankoros met groot verlof en bij verhui zing zich met hun zakboekji aan te melden. Voor verblijfit het buitenland is eveneens eei toestemming noodig. Heden overleed plotse ling tot onze diepe droef heid, onze innig geliefde Echtgenoote en der kinde ren zorgvolle Moeder, Mej. Elize Klaassen, in den ouderdom van 35 jaar en ruim 7 maanden. P. J. JACOBS en Kinderen. Breskens, 3 Dec. 1919. Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Dochfer, Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mejuffrouw Elize Klaassen, in den ouderdom van 35 jaar en ruim 7 maanden. E. KLAASSEN Sr A. KLAASSEN— v. d. Berg. D. KLAASSEN. A. KLAASSEN— Verduijn. E. KLAASSEN Jr. G. KLAASSEN- van OvERBEEKE en Kinderen. A. W. KLAASSEN. A. M. KLAASSEN-Vos en Kinderen. A. W. KLAASSEN. W. J. KLAASSEN— v. d. Velde en Kinderen. P. KLAASSEN. C. KLAASSEN- van Houte. D. A. KLAASSEN. J. KLAASSEN. L. KLAASSEN. Breskens, 3 Dec. 1919.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2