Plaatselijk Mms. Binnenland. Gemengd Nieuws Gemeente BRKSKENS. Advertentiën. in natura of aan een ander per soon dan de rentetrekkende kan worden uitbetaald; 19. waarbij de le rentekaart wordt nietig verklaard, omdat de verzekeringsplicht niet aan wezig was op 3 Dec. 1919 Tegen de weigering: 20. om vast te stellen of een militair voldoet aan de voor waarden voor het verkrijgen van een militair premie-certificaat (nadere regelen hieromtrent moe ten nog door de Kroon worden gesteld). 21. van geheele of gedeelte lijke uitbetaling van premiën, die na de inlevering van de rentekaart, niet worden mede- gerekend (regels omtrent geldig heid van zegels). 22. om de rentekaart na het verstrijken van den geldigheids duur te totaliseeren en de pre miën te doen boeken voor even tueel later uit te keeren pensioen of rente (dit wordt vereffenen genoemd); 23. van terugbetaling van geheel of deels te veel betaalde premien; voor arbeiders, die zelf hun premie moeten betalen, of van betaalde premien in een te hooge loonklasse. De termijn van beroep is een maand, ingaande den dag na dien, waarop de beslissing is genomen beroepstermijn voor het geschil van punt 22 is 14 dagen. Het instellen van beroep heeft geen schorsende werking ten aanzien van de oorspronke lijke beslissing. Het beroep wordt ingesteld bij den Raad van Beroep, binnen wiens ressort hij, die beroep instelt, zijn woon plaats heeft, of heeft hij zijn woonplaats buiten bet Rijk bij den Raad van Beroep te'sGra- venhage Nogmaals, alle ge schillen moeten aanhangig ge maakt worden door de personen wier rechter of plichten erbij betrokken zijn. De Raad van Arbeid te Mid delburg is steeds bereid alle gewenschte inlichtingen te geven, terwijl tevens wordt herinnerd aan de door de Redactie ge opende vragenbus. Tot slot een woord van dank aan de Redactie voor de zeer welwillende wijze, waarop zij de reeks artikelen heeft willen op nemen, waardoor zij een groot sociaal belang heeft gediend. De Voorzitter van den Raad van Arbeid Middelburg, H. J. HARTS. DE DUITSCHE KOLEN- LEVERINGEN. Van officieele zijde wordt mee gedeeld, dat tusschen Nederland en Duitschland een contract be staat, dat eind December af loopt. In dit contract is de le vering van een minimum per maand en van een zeker maxi mum bepaald. Het minimum is dezen zomer nauwelijks bereikt en de mogelijkheid naar Neder land iets meer te leveren betee- kende een goed maken van de toen te min geleverde hoeveel heden. De transportmiddelen, de locomotieven inbegrepen, werden door de Nederlandsche spoorwegen geleverd, omdat Duitschland niet genoeg wa gens heeft en de voorraden op de mijnen zich te sterk ophoop ten, lag dus voor de hand, dat Duitschland in de eerste plaats de verplichtingen tegenover Ne derland nakwam. De prijzen in December 1918 bepaald waren in overeenstemming met de toen op de wereldmarkt geldende prijzen. Die prijs moet echter verhoogd worden. Toen Duitsch land het verdrag sloot rekende het echter op een daling, niet op een stijging der prijzen. Het verdrag loop eind December 1919 af en er wordt reeds met Nederland onderhandeld over de hernieuwing, die echter dit maal niet het karakter zal dra gen van een particuliere over eenkomst Men zal nu het con tract sluiten met de Nederland sche regeering. Hbld. Breskens. Het woonhuis met tuin geveild voor den heer Wallien alhier, is ingehouden. Schoondijke. Woensdag avond had een uitvoering plaats door de rederijkers alhier. Opgevoerd werden„De Blinde en zijn geneesheer", ge volgd door een blijspel„Terug van de Congo". Een talrijk pu bliek volgde de goede vertolking, die ditmaal gegeven werd, met aandacht, terwijl een gezellig bal daarop volgde. Deze gemeente heeft zich niet onbetuigd gelaten inzake de Weensche kinderen. De collecte bracht op 2105.45, terwijl ver der 10 H.L. tarwe, 2 H.L. erw ten, 1 H.L. boonen werden ge geven. Voorts is 48 kinderen plaatsing beloofd. Voor een gemeente van 1950 inwoners voorwaar een schitte rend succes. Groede. Geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefenin- •gen gymnastiek de heeren S. D. Frelier en C. M. Mazure alhier. Refpanchemeni. Voor examen vrije- en orde-oefenin- gen gymnastiek slaagde de heer H. M. van Cruijningen alhier. Oostburg. Op zijn verzoek is aan notaris A. Mijs alhier eervol ontslag verleend als vice- consul van België. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 30 Nov. Breskens v9'/2u dsj. A. Raams H. Avondmaal. n 2 u Zondagschool. nÖt/juds J. A. Raams Groede v 9>/j u ds de Zwaan. Nieuwvl. n 2 udsj. A. Raams. H. Avondmaal. Ev. Luth. Gem. Groede. n. 2 u ds Hofker, van Waterlandkerkje. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 25 Nov. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f20.05f26.50. id. (kalk.) f 7-50t 13.20. Middenprijs f Aangevoerd 36000 stuks. DAMMEN. No. 49. Jonathan. STAND: Zwart: 4, 7, 9, 10, 13, 17/19, 22, 27, 31. Wit: 20, 24, 28/30, 33, 38, 41, 45, 48, 49. Opl. no. 47 28-23,38-32, 43-38, 26-31, 44-40, 50-44, 44-39, 49 20, 35 2. Goede opl. ontvangen van: W. L. Sr., J. A. D„ W. L. Jr., en J. K. te B., A. K. te Z. en J. L. te G. J. A. C. te K. Uw opl. geeft wit verlies. OPLICHTER. De Rotterdamsche politie heeft een bekenden oplichter aange houden, die er zijn werk van maakte, uit den woningnood duiten te kloppen. H(j ging als volgt te werk In een der plaat selijke bladen verscheen een advertentie, waarin tegen beloo ning een woning te huur werd aangeboden. Gegadigden had den zich aan te melden aan een adres op de Diergaardekade te Rotterdam. De oplichter, die enkele huizen verder woonde, hield dat adres in de gaten en stelde zich. zoodra hij menschen zag aankomen in wie hij aspi rant-huurders vermoedde, vóór als opzichter van huizen. De te verhuren woning bevond zich aan de Hendrik Sorchstraat, waar inderdaad een gezin woon de, dat plannen tot verhuizing had. Dit gezin, waarvan mis schien een der leden van de zaak afwist, liet al of niet te goeder trouw de woning bekij ken, waarna de pseado-opzichter de belooning en gewoonlijk een week huur vooruit, in den zak stak. Een ruzie aan de deur van de woning in de Hendrik Sorch straat bracht de practijken van den oplichter aan den dag. Hoeveel menschen er beet ge nomen zijn is niet te zeggen, wel heeft men een bewijs in één geval. De pseudo-opzichter is een goede bekende van de ju stitie. ARM OOSTENRIJK. Hoe verschrikkelijk de toe stand is blijkt wel hieruit, dat in Weenen bij den verkoop van kleine hoeveelheden Ameri- kaansch varkensvleesch letter lijk gevochten is. In de hallen van de groote markt, waar de vei koop plaats had, zijn ontzettende tooneelen voorgevallen tusschen de velen, die probeerden een klein stukje van de begeerde lekkernij mach tig te worden. En intusschen beraadslaagt de opperste economische raad, op welke wijze men Oostenrijk te hulp zal komen. Doch met al dat beraadslagen houdt men de hulp, die geboden kan wor den tegen en laat het land ver hongeren. Murialdi toch ver klaarde namens de Italiaansche deligatie, dat Italië met het oog op den critieken toestand in Weenen bereid was onmiddelijk de noodige hulp te verleenen op voorwaarde dat de financieele overkomsten, welke daarmede in verband staan, onmiddellijk zullen worden afgesloten. En de Italiaansche afgevaar digde Giovanni wees er in naam van zijn land op, dat Italië, hoe wel zijn hulpbronnen wat scheepsruimte, financiën en voor raden betreft zeer beperkt wa ren, Oostenrijk heeft bijgestaan sedert de eerste dagen van den wapenstilstand. De Italiaansche regeering verklaart hare instem ming met het plan van een de finitieve oplossing, daar het te genwoordige systeem gevaar op levert voor alle partijen. En de Engelsche en andere geallieerde afgevaardigden Zij waren het alle roerend eens, dat er geholpen moest worden, maar de economische raad heeft daartoe noch de bevoegdheid, noch de middelen. Zoo maakt men er zich van af. EEN SCHELMENSTREEK. Een dame, wier geldmiddelen tengevolge van den oorlog ach teruit waren gegaan, wilde ge bruik maken van de omstandig heid, dat de waarde van onroerend goed sterk gestegen is, het huis, dat zij bezat, verkoopen om het aldus vrijkomend kapitaal om te zetten in een lijfrente. Zij zette haar huis te koop. Er meldde zich iemand aan, een gestudeerd man, die een zekere maatschap pelijke positie bekleedt, die haar kwam voorstellen hem het huis tegen een hoogen prijs te ver huren. De eigenares weigerde, het was haar bedoeling het huis te gelde te maken en gaf zij de redenen op, waarom. De gegadigde wist haar per saldo te overtuigen, dat zij thans een bijzonder hooge huur zou kunnen bedingen en toch in het bezit van haar huis blijven en het huis werd voor ƒ1800 per jaar verhuurd. De eigenares ont ruimde haar woning, nam tijde lijk haar intrek bij familieleden en de huurder ging met zijn contract naar de Huurcommissie, die den huurprijs bepaalde op het voor dit type huis gebruike lijke bedrag van duizend gulden per jaar, voor welk bedrag thans de eigenares geen onderdak vinden kan. Aldus geschiedde in Den Haag in het jaar 1919. N. Crt. JENEVER SMOKKELEN. Men schrijft uit Z.-Vlaanderen aan het Hbld Men verwondert zich in de grensstreek over de groote hoe veelheid jenever, welke dage lijks naar de kleine estimanets worden vervoerd. De grens we melt zulke gelegenheden, de uitvoer is vrij, maar België is drooggelegd, zooals het heet. Dat evenwel alle hier aange voerde sterke drank door de ingezetenen zou worden ver bruikt, is eene onmogelijkheid. Ware dit zoo, er zou niemand hier langs de wegen loopen die niet onder den indruk was. De uitvoer moet dus clandestien geschieden. Het moreel der uit voerders wordt alweer niet be ter. Zou het niet op den weg der overheid liggen om eene verklaring te vragen van de estimanetshouders wat er niet al dien drank gebeurt 't Is waar, voor den uitvoer wordt geen ontheffing van accijns ge vraagd, de Nederlandsche schat kist vaart er wel bij, dit mag echter geen motief zijn om den smokkelhandel te doen voort duren. PRINS DE LIGNE. Naar aanleiding van de be richten betreffende de aanstaande benoeming van den Prins de Ligne tot Belgisch Gezant in Nederland meldt men in de „Maasbode" van bevoegde Ne derlandsche zijde, welke tijdens den oorlog meermalen met ge noemden Prins in aanraking kwam, dat de Belgische Regee ring waarschijnlijk geen betere keuze had kunnen doen. Prins de Ligne toch heeft tij dens zijn langdurig verblijf in den Haag waaronder de moeilijkste maanden gedurende den oorlog zeer bemind ge raakt, zoo bij onze landgenooten als bij de Belgen en dit door zijn sympathiek en allerhoffelijkst optreden, zoomede door de zake lijke en aangename behandeling van allerlei moeilijkheden, waar mede men haast voortdurend bij hem aanklopte. Geboren diplomaat miste hij, oogenschijnlijk wanneer hier van gemis kan gesproken wor den alléén de hoedanigheid, velen zijner collega's eigen, van op diplomatieke en vormelijke wijze iemand, zooals men het wel eens vulgair uitdrukt, met een kluitje in het- riet te kunnen sturen. Zij die hem meer van nabij kennen, begrijpen echter, dat dit voor hem niet mogelijk was, daar zijn goed hart en zijn ingeboren eerlijkheid daartegen in verzet zouden zijn gekomen. Aan de welwillende tusschen- komst van Prins de Ligne dan ken tal van Belgen en ook Ne derlanders de voor hen gunstige oplossing van moeilijkheden, waarin zij geheel buiten eigen toedoen geraakt waren. Wars van alle geknoei, zou hij liever zijn eigen grooten naam op het spel gezet hebben, dan er in te berusten, dat anderen onrecht zoude worden aangedaan. Geen wonder is het dus dat men algemeen Prins de Ligne met spijt uit Nederland zag vertrekken en dat men hem als „the right man on the right pla ce" zeer gaarne ziet terugkomen. Moge onder zijne kundige lei ding de goede verstandhouding tusschen Nederland en België, welke door het minder gelukkig optreden van enkele onzer na buren de laatste maanden zooveel heeft geleden, weer spoedig hersteld worden. Hbld. FATSOEN BOVENAL. Hilversum heeft eene paar nieuwe straatnamen noodig. En aangezien dit feit zich voordoet in de buurt van de Rembrandt- laan dachten B. en W. de com missie van openbare werken al lereerst aan een Jan Steenstraat, een Vermeerstraat, een van Os- tadestraat, een Frans Halslaan enz. Eilacy, dit waren namen uit „de Pijp" en daarmede fat soenlijk en eerbaar Hilversum te begiftigen, ging toch niet aan. „De minder goede klank, wel ken deze straatnamen in Am sterdam hebben, deed aan be namingen naar moderne schil ders de voorkeur geven" aldus staat er letterlijk in het Hilver- sumsche gemeenteblad. Voorgesteld wordt daarom, bedoelde wegen de namen te geven van Marisstraat, Israël- straat, Mauvelaan en Koekkoek- straat. Hbld. TREINONTSPORING. Woensdagnacht is een kolen- trein, nabij de Karnemelksloot bij Bussum uit de rails geloopen. De locomotief ligt in de spoor- sloot, alleen de hoogste deelen steken boven water uit, verder staan vier wagons, gedeeltelijk op elkaar geschoven, uit de rails. Daar de trein nog op het der de spoor liep en de over den weg gestorte kolen spoedig waren opgeruimd, ondervond het verkeer weinig vertraging. De eerste ochtendtreinen liepen over enkel spoor. Omstreeks halt negen passeerden de eerste treinen uit de richting Amster dam wederom de vrij gemaakte rechtsche lijn. Eenige personen van het per- f soneel kregen, ten gevolge van den schok, lichte verwondingen. Nader vernemen wij, dat de machinist, die tot de lichtge wonden behoort, door een on veilig signaal was gereden. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 29 Nov. 4.47 5.11 Zondag 30 5.36 6.- Maandag 1 Dec. 6.35 6.59 Dinsdag 2 7.46 8.10 Eerste Kwartier Zondag 30 Nov. nm. 5.30 Bon no. 9 der suikerkaart is geldig van 1 t/m 7 Dec. 1919. De oranje gekleurde witte- broodkaart is geldig van 30 Nov. t/m 8 Dec. Ondertrouwd i JAN STOKKINK, Wachtm. Marechaussée en SUSANNA M. WOITTIEZ. vollenhovb xt 25 Nov. 1919. Breskens Huwelijksvoltrekking 11 Dec. a.s. MM|f» Voor de vele en harte- lijke bewijzen van be langstelling ondervonden op 25 Nov. 1.1. bij de herdenking van zijn tachtigsten geboortedag be- j tuigt ondergeteekende aan allen zijn welgemeenden dank. ADRIAAN VAN HOUTE Sr. Breskens, Nov. 1919.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2