ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Voor is löüflliiisüis van Costs GETROUW. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK 29e Jaargang Zaterdag 29 November 1919 Nummer 2476 Invaliditeitswet. BR ES K ÉN SC H E COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever TNo,02T BRESKENS p°7s$4ro Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Oostenrijk lijdt honger. Wij weten het uit hetgeen de bladen erover hebben gemeld, uit het geen ooggetuigen erover hebben medegedeeld, en toch weten wij het nog maar voor een klein gedeelte. Voedsel-, kleeding-, brandstof-, woningnood de ellende daar ginds is zoo vreeselijk, dat wij er ons nauwelijks een voorstel ling van kunnen maken. Het volwassen geslacht van een heel- volk teert weg, zijn opkomend geslacht is ten prooi aan al de ziekten, die het kind in den groei als gevolg van ondervoe ding bedreigen. Gelukkig is de noodkreet, die uit het rampzalige land tot ons volk is gekomen, niet onverhoord gebleven, doch er is nog véél meer nood te lenigen, er moet nog veel meer gedaan worden, wil het tegen over de behoefte van beteekenis zijn. Teneinde zich persoonlijk van den toestand op de hoogte te stellen zijn twee Nederlandsche journalisten, dr. L. A. Rade maker, van het Vaderland, en de heer Van Riemsdijk, van de Nieuwe Courant, naar Weenen gereisd, de heer Willy Mullens van de firma Alberts frères heeft hen als filmoperateur vergezeld. Zij zijn thans terug en heeft het blad gelegenheid gehad, het een en ander van hun bevindin gen te hooren en te zien. In de Twee Steden was daar toe een soirée georganiseerd, die door een zeer groot aantal be langstellenden was bezocht. Mr H. C. Dresselhuys sprak een inleidend woord, waarin hij, wijzende op de betrekkelijk gunstige omstandigheden, onder welke Nederland aan de gevol gen van den oorlog is ontkomen, de oorzaken uiteenzette, die Oostenrijk in zijn tegenwoordigen toestand hebben gebracht. Daarna was het woord aan 9) Zij zou dus in allen ernst be proeven wat zij aan Mark beloofd hadhem beter leeren kennen, en zichzelve onderzoeken om te zien of hij geen veld won in haar hart. Misschien zou zijne teederheid haar van lieverlede winnen zij hoopte het en toch vreesde zij dat het nooit zou zijn. Enkele dagen later keerde zij naar Bertha terugde heer des huizes had haar laten ver zoeken voortaan na de les steeds thee te blijven drinken, en men ontving haar met'evenveel har telijkheid, alsof zij reeds deel uitmaakte van het gezin zonder dat men daarom op iets zin speelde. III. Ook voor den volgenden Zon dag werd zij ten eten gevraagd den heer Van Riemsdijk, die verschillendebizonderheden mee deelde over hetgeen hij gedu rende zijn verblijf te Weenen had gezien. Beter echter dan het gesproken woord gaf de film van den heer Mullens daar van een beeld. Na een reisje door het schoone land van Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk bracht zij ons te Weenen, mid den in de afgrijselijke ellende, die daar wordt geleden. Wij zagen willekeurig langs de straat opgenomen kinderen, in lompen gehuld en met jammerlijk ver- sletnn schoenen en erger met ingevallen, door den honger weggevreten gezichtjes, zwart omkringende oogen Het wa ren er niet twee of drie, doch honderdtallen. En dat was nog het ergste niet. Het ergste waren de kinderen met misvormde voe ten, tengevolge van beender- zwakte, scheefgegroeide ruggen, krom gezwikte of geheel ver lamde beenen kinderen, die in tragischen optocht op krukken aan ons voorbij strompelden, die in de vuilnisbakken naar voed sel zochten. Bij de foto's uit de hospitalen, waar de ergste dezer gevallen bijeen zijn, werd het meenigeeii in de zaal te mach tig, de uitgeteerde en misvormde lichaampjes van zoovele onge lukkige kleintjes waren niet aan te zien zonder diepe ontroering. Een opwekkender beeld leverde het reddingswerk door het Ame- rikaansche steuncomité onder nomen op. Dank zij dit werk, kan een groot aantal personen dagelijks geholpen worden, doch er blijven er nog zoovelen over, welke het niet bereikt. Zooals men weet, is er hier te lande reeds een Centraal Co mité werkzaam om de Oosten- rijksclie bevolking te helpen. Te Weenen heeft zich thans ook een Nederlandsch comité gevormd onder voorzitterschap van onzen gezant, jhr v. Weede. Dr. Rademaker deelde in aan sluiting bij de film mede, dat het de bedoeling is met mede werking van het laatsgenóemde bij de familie, en in dien stillen, huiselijken kring, waar de groot ste eendracht heerschte, begon zij te gevoelen hoe zoet het zijn moest een eigen haard te bezit ten, en hoe weinig eene vrouw berekend is voor de zware taak geheel op eigen wieken te drij ven. Ja, Mark had gelijk ge had in zijn taktiekindien zij dan al niet teederder voor hem persoonlijk gestemd werd, zij geraakte onder de betoovering van al wat hem omringde en was als een verkleumd vogeltje, dat na lang de winterstormen te hebben getrotseerd, zich ten laatste onder de eerste stralen der lentezon voelt ontdooien. De jonge man geleidde haar dien avond als naar gewoonte huiswaarts, en zeide op straat plotseling „Het is'waar ook, Oranda, ik vergat geheel en al u te vertel len dat een uwer vrienden door een groot ongeluk is getroffen". „Een mijner vrienden her comité een Hollandsche keuken te Weenen te stichten. Volgens de meening van terzake kundi- gen is dat de meest doelmatige wijze om te helpen. Het trein verkeer is vooral ook met het oog op het koude jaargetijde zoo slecht geregeld, dat het voor ziekelijke of zwakke kinderen niet mogelijk is de reis hierheen te maken. De gezonde kinderen zal men zooveel mogelijk hier te lande trachten onderdak te brengen. Een comité onder lei ding van mevrouw P. Dijkgraaf, Nassau Zuylensteinstraat, Rotter dam en den heer W. Graadt van Roggen te Utrecht is daar voor doende. Tot dit comité kan, wie een of meer Oostenrijksche kinderen tot zich wil nemen, zich wenden. Voor andere hulp verwees dr. Rademaker naar jhr. v. Weede; later deelde hij ons echter mede, dat het wellicht beter is om zich ook in verband hiermede, tot het Nederlandsche comité te wenden. Hij voegde aan zijn rede nog een opwekkend woord toe tot de Nederlandsche kapi talisten, om zich met geld te interesseeren in Oostenrijksche ondernemingen en daardoor het land te helpen om zijn valuta te verbeteren. Na een pauze, gedurende welke ververschingen werden verkocht voor het goede doel en een collecte werd gehou den, die een rijken oogst op leverde, hebben Mevr. Duymaer van Twist, Cor van Lugt, Annie en Jan v Ees en Dirk Verbeek twee kleine tooneelstukjes ver toond. Anna van Ees droeg bovendien een monoloog van Speenhof voor. De afdeeling Den Haag van de Vereeniging van Eerste Rangs Hotels in Nederland en zijn Koloniën had geheel belangeloos de zalen af gestaan en de zorg van de buffetten op zich genomen. Tot zoover de N. R. Crt. In ons district kunnen zij, die kinderen wenschen op te nemen, zich vervoegen bij de plaatse lijke comité's. haalde zij ongeloovig „Ik heb er geen buiten u en de uwen". „Wij hopen spoedig meer dan vrienden te zijn", sprak hij tee- der„maar gij hebt mijimmeis vol geestdrift gesproken van den schilder Walsberg Hij was u vroeger behulpzaam, niet waar? „Ja, maar ik sprak hem slechts eens, en waarschijnlijk herinnert hij zich mijner niet. Ik hoop toch niet, dat gij hem bedoelt?" „Ja. Hij moet plotseling blind zijn geworden". Het jonge meisje ontstelde en vroeg haastig „Zijt gij daar wel zeker van Hij is nog zoo jong, en geen week geleden nog zag ik hem nog op de tentoonstelling van oudheden". „Het is dan ook een noodlot tig toeval geweest. Een zijner kennissen moet hem bezocht hebben, en zijn nieuw jacht geweer hebben bekeken, de la ding is onverwacht losgebrand, ik weet niet juist hoe, en hij In dit laatste artikel over de Invaliditeitswet zullen de diverse geschillen, die zich kunnen voor doen gememoreerd en daarbij tevens de beroepskwestie behan deld worden. Allereerst dan de geschillen Van de hierna volgende pun ten 1 tot en met 11 staat beroep open bij den Raad van Arbeid: 1. als de arbeider vóór het opmaken van de le rentekaart van oordeel is dat geen rente- kaart moet worden opgemaakt, omdat hij niet verzekerings- plichtig is 2. als de arbeider verklaart dat een rentekaart moet worden opgemaakt en de Raad van Ar beid oordeelt hem niet verze- keringsplichtig. 3. als de werkgever bij de aanmelding verklaart dat de arbeider niet verzekeringsplich- tig is. 4. als de werkgever verklaart geen premie te moeten betalen. 5. als de werkgever geen loon uitbetaalt omdat geen rentekaart of een kaart met te weinig open zegelvlakken wordt overgelegd, terwijl hij niet verzekeiingsplich- tig is of de werkgever geen premie meent te moeten betalen. 6. als de arbeider verklaart dat een te lage premie wordt betaald. 7. als de arbeider binnen 14 dagen na loonbetaling verklaart dat premie of een deel daarvan van het loon is ingehouden. 8. als de arbeider verklaart dat op de rentekaart een ver keerde dag van aanvang of einde van den geldigheidsduur is ver meld. 9. in het algemeen als geschil bestaat over het bedrag der premie, de verplichting om pre mie te betalen, opmaken van rentekaarten, betaling in zegels. 10. bij geschil over invaliditeit; de arbeider kan dan een genees kundig onderzoek verlangende Raad van Arbeid wijst een ge neeskundige aan. Van dit onder zoek is nog een onderzoek door heeft er het gezicht bij verloren. Misschien is het linkeroog te redden maar het rechter is in elk geval verloren". „Dat is een vreeselijke ramp, ook voor de kunst". „Gelukkig voor hem, dat hij op het punt staat zulk een rijk huwelijk te sluiten. Hij was nog te jong om geld over te hebben gelegd, en zijne eenige brood winning is daarbij voor goed verspeeld". Dien nacht kon het jonge meisje den slaap niet vatten. Telkens weder dacht zij aan het voorgevallene, en zij hoopte slechts dat men de ramp over dreven mocht hebben, gelijk dat zoo dikwijls in de wereld ge schiedt. Zij besloot den volgenden morgen terstond berichten te gaan inwinnen. Het was toch wel het minste wat zij kon doen voor hem, die haar zulk een onwaardeerbaren dienst had be wezen en haar met zooveel een commissie van 3 genees- en 3 loonkundigen mogelijk, waar van de arbeider 1 genees- en 1 loonkundige en de Raad van Arbeid de anderen aanwijst; 11. als de werkgever niet instemt met navordering van premiën; De Raad van Arbeid kan n.l. te weinig betaalde premiën of premiën betaald in een te lage loonklasse navorderen. Over deze geschillen geeft de R. v. A. een met redenen om- kleede beslissing; zij moeten bij den R. v. A. aanhangig gemaakt worden door de persoon, wiens rechten of plichten er bij be trokken zijn. De beslissing is bindend voor ieder die gehoord is Van de hierna volgende ge schillen is beroep open op den Raad van Beroep en den Cen- tralen Raad van Beroep van de beslissingen. 12. over de punten1, 2, 3, 4, 8, 10 en 11; 13. waarbij vrijstelling van verzekeringsplicht wordt gewei gerd voor den arbeider, die binnenkort meer dan ƒ2000, zal en blijven verdienen; 14. waarbij vrijstelling wordt geweigerd aan den arbeider, die op 5 Mei 1911 recht op pensioen of rente voor geheel zijn leven had, recht op nitkeering van een bedrag om rente te koopen, of de vrije beschikking had over een bedrag om zich een rente van 104,— per jaar te koopen (zie vorig artikel de overgangs bepalingen). 15. waarbij de ontheffing van premiebetaling wordt geweigerd aan den arbeider, die aantoont dat hij goed gewaarborgd en voor onbepaalden tijd een rente of pensioen, of renten van de ongevallenwet van minstens 104 per jaar geniet; 16. waarbij de arbeider niet gerechtigd wordt geacht zijn verzekering vervallen te ver klaren; 17- op een verzoek om rente, verhooging, intrekking of ver mindering van renten; 18. waarbij is bepaald dat wegens drankmisbruik de rente goedheid behandeld had. Voor de deur van Walsberg's woning stonden twee dokters koetsjes stilzij schelde niettemin aan en vernam van de oude dienstbode, dat het ongeluk wer kelijk zeer ernstige gevo'genhad gehad, maar dat men alles aan wendde om het linkeroog te redden. De gekwetste legde een bewonderenswaardigen moed aan den dag. Geen enkele maal had men hem hooren klagen en hij onderwierp zich aan alles wat de geneesheeren hem voorschreven. Dagelijks kwam Oranda naar hem vragenTruitje was haar erkentelijk voor zooveel belang stelling in het lot van haar mees ter, die zij als een zoon lief had. en deelde haar steeds alles tot in de minste bizonderheden me de maar op zekeren dag ont- ving zij het jonge meisje met betraande oogen. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1