i Nieuws. Rechtzaken. Rechtspleging- in lichte strafzaken. Gemengd Nieuws als in mijn prijscourant vermeld. Offerte in te dienen uiterlijk 15 November d. a. v. Als handels man heb ik natuurlijk aan die uitnoodiging gehoor gegeven en mijn offerte en voorwaarden zoo duidelijk mogelijk weergegeven. Aangezien ik niets meer ver nam, dacht ik bij mijzelven, ik ben er naast gevallen; totdat ik verleden week met een der leden in gesprek kwam, die mij wist te vertellen, mijn offerte. 25 cent per 100 K.G. lager was dan den laagsten inschrijver; maar dat de levering gegund was aan de Firma Gebr. Cats- man te Aardenburg. Daar ik van meening ben, dat een vereeniging konsequent moet zijn en dient te handelen zonder aanziens des persoons, kan ik niet nalaten, mijn ervaring open baar te maken. Daar mijn prijsopgaaf gelijk was aan mijn prijscourant, dus precies gelijk aan welke ik dage lijks mijn cliënten levert, genie ten de leden van die vereeniging, inplaats van voordeel, 25 cent nadeel per 100 K.G. door hun suiker van hun bond te betrekken en of dat nu hun bedoeling is, meen ik sterk te betwijfelen. U, Mijnheer de Redacteur, dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik hoog achtend, Uw Dw. Dnr.: L. BRUIJNOOGE Wz, Grossier, Breskens. Geachte Heer Redacteur. Het deed mijn oud-Groedsch hart goed, in Üw blad te mogen lezen, dat het comité te Groede zich zoo flink weert inzake hulp verleening aan de bevolking van Weenen. Het is hartverscheu rend dagelijks in de dagbladen te moeten lezen hoe groot de nood is gestegen in die twee millioen inwoners tellende stad. Zoo las ik heden, dat in de vol gende week een half brood en een achtste kilo meel zal kun nen worden uitgedeeld. En dat met die barre koude! Want al ligt Weenen veel zuidelijker, het is er in den winter kouder dan bij ons. Het vleesch is op, graan is er niet, zoowel door de be sluiteloosheid der Entente-ver tegenwoordigers als door ver- keersbelemmeringen. OverTriëst is graan in aantocht, doch wan neer het zal aankomen, is onze ker. Zuid-Slavië had aardappelen beloofd, doch wilde er uitvoer rechten op heffen, en bij de onderhandelingen daarover, zijn de aardappelen bevroren. Ook brandstoffen ontbreken, in de eerste plaats steenkolen, en voor huisbrand zijn zachtjes aan alle boomen in den omtrek der stad opgebruikt. Terwijl in Denemarken en ons land comités ijverig in de weer zijn om hongerende kin deren over te laten komen, moet er nog zoo ontzaggelijk veel gedaan worden om deze nood te helpen lenigen hier ter stede en elders 'wordt daaraan ijverig gewerktzoo zag ik hier ver huiswagens, daartoe kosteloos ter beschikking gesteld, rond rijden in de straten om oude kleeren en levensmiddelen op te halen, en al is de oogst groot, toch zal het zijn als een drup pel water in de zee, zoo zei mij een begeleider. Maar alle beet jes helpen, en zoo kom ik nu met het voorstel aan de land bouwers in het land van Cad- zand, dat elk van zijne betrek- kelijken overvloed, een zak graan, boonen of erwten afstaat ten behoeve van de noodlijdenden. Ik twijfel niet, of er zal wel verkregen worden, dat de tram directie en beurtschippers alles kosteloos zullen willen vervoeren, en dat zelfs de zakkendragers ook kosteloos zullen willen mede helpen. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Iz. LOMBAARD. 's Gravenhage, 22 Nov. 1919. Mijnheer de Redacteur 1 Vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. j.l. Donderdagavond had al hier een incident plaats. Door de R.-K. Zangvereeniging werd in het lokaal van genoemde ver eeniging gezongen. Daar er eenige opgeschoten jongens wil. den luisteren, kwam de hulp commies VI. alhier plotseling naar buiten en schoot twee scho ten met zijn revolver en dreigde L. met genoemd wapen om naar binnen te gaan. Deze durfde niet weigeren daar hij met de revolver bedreigt werd. Ik wou vragen of het niet mogelijk was om zulke heeren zonder geleide of buiten dienst, het dragen van een revolver te verbieden. Nogmaals mijn dank voor deze plaatstuimte. Een ooggetuige. Breskens, Nov. 1919. Geachte Redacteur 1 Mag ik U£beleefd om opname verzoeken in Uw eerstvolgend blad van het onderstaande De resultaten van het werk der plaatselijke comité's te Groede en Nieuwvliet tot leniging van den nood te Weenen zijn zeer gunstig geweest, zooals in uw blad ook wel zal zijn medege deeld. Dat te Groede 103 en te Nieuwvliet 35 kinderen zullen worden geplaatst is inderdaad boven verwachting. Het spreekt echter vanzelf dat lang niet alle a.s. pleegouders dier kinderen in staat zullen zijn, die kinderen geheel te kleeden en van schoei sel te voorzien. Deze zullen dus bij de Comité's terecht komen om financiëlen steun daarvoor. Nu is er wel veel geld ook binnen gekomen, doch dit is bij lange na niet voldoende om eventueel de uitrustingskosten dier kinde ren, welke toch minstens op f40 per kind mag worden gesteld, te bestrijden, ook al zullen veel pleegouders zich persoonlijk al die uitgaven getroosten. Nu zou het beide Comité's zeer aangenaam zijn indien de ingezetenen en speciaal wor den hiermede diegenen bedoeld, die geen kinderen nemen hun kasten eens nakeken of zij niet nog oude kleedingstukken, zoo wel onder- als bovenkleeding en schoeisel hebben, welke zij zou den kunnen missen. Dit zal door de Comité's gaarne in ontvangst worden ge nomen op de Gemeentehuizen te Groede en Nieuwvliet en wordt desgewenscht, ook afge haald. Namens de beide Comité's, De Voorzitter. Breskens» Bij de alhier gehouden collecte voor de nood lijdenden te Weenen is ontvan gen ongeveer 625. Verder zijn toegezegd 100 K.G. boo nen, 100 K.G. tarwe; 200 K.G. aardappelen, 1 heeren-costuum, 1 dames-costuum, 1 japon, 1 broek en 1 mantel. Er zullen 32 kinderen worden opgenomen. Retranchement» Tot no tabelen der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen de heeren D. J. de Hullu en Jac. Lijbaart, terwijl op den heer Jac. Cam- bier 2 stemmen waren uitge bracht. Groede» Voor de nood lijdenden te Weenen is alhier met lijsten gecirculeerd. Het suc ces is schitterend geweest. Er is ingeteekend tot een bedrag van 1756.66, terwijl aan levens middelen is geschonken 2165 K.G. tarwe, 1380 K.G. erwten, 250 K.G. boonen, 3500 K.G. aardappelen, alsmede eenige kleedingstukken, terwijl aan 103 kinderen huisvesting zal worden verleend. Nieuwvliet. Voor de nood lijdenden te Weenen is alhier opgehaald 723.25, terwijl ver der is toegezegd: 2550 K.G. aardappelen, 470 K.G. tarwe, 100 K.G. boonen, 10 K.G. haver mout, 40 el katoen, 2 dekens en 6 hemden, terwijl 35 kinderen ter verpleging zullen worden opgenomen. Sluis, 23 Nov. Hedenmor gen werd de koopman P. met paard en rijtuig aan het Douane kantoor aangehouden. Bij visi tatie bleek dat een aanzienlijk bedrag aan Belgische zilveren vijffrankstukken in het rijtuig verborgen was. Procesverbaal werd opgemaakt. Aangezien dagelijks enorme hoeveelheden Belgisch zilver binnen komen, zijn de ambtenaren op hun hoe de. Toch schijnt het niet ge makkelijk de smokkelaars te vervolgen, aangezien het vervoer toegestaan is, en alleen den in voer verbodenis. Voor Belgisch zilver is wat betreft den invoer blijkbaar een uitzondering ge maakt daar een ander koopman, die zich op het Douanekantoor vervoegde met Fransch en Bel gisch zilver, het Fransche geld terugkreeg en het Belgisch niet. Dit werd in beslag genomen en procesverbaal van verboden in voer opgemaakt. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 25 Nov. Veroordeeld wegens poging uitvoer of verboden vervoer E. v. d. S., 30 j., vlas bewerker te St. Andries, ƒ10 of 10 d., F. L. P., 26 j., rijwiel maker, Ëecloo en P. v. M., 60 j. schopmaker St. Laureijns ieder 20 of 20 d., E. d. B., 45 j., koopman, Knocke, 10 of 10 d. h. De minister van justitie heeft ingediend een wetsontwerp tot vereenvoudiging van rechtsple ging in lichte strafzaken. Aan de memorie van toelich ting is het volgende ontleend Naar de meening van den minister komt het ontwerp-straf- vordering aan den algemeenen drang naar snel recht nog niet in voldoende mate tegemoet en dient het op dit punt te worden aangevuld. Met een regeling voor kantongerechtzaken kan z. i. niet worden volstaan. Zoodra het onderzoek der door den minister benoemde kleine commissie zal zijn afge- loopen en hij in staat zal wezen om bij nota van wbziging het ontwerp-strafvordering de wen- schelijk gebleken wijzigingen te doen ondergaan, zal hij aan stonds de verdediging van het ontwerp op zich nemen. De inhoud der nu voorgestelde regeling is in twee paragrafen ondergebracht, achtereenvolgens behandelende de vereenvoudi ging der berechting van kanton gerechtszaken en de vereenvou- diging der rechtspleging in lich te rechtbankzaken. De eerste paragraaf is nagenoeg geheel geschoeid op de leest van de kantongerechtsprocedure van het ontwerp-strafvordering. Voorgesteld wordt om de ge legenheid te scheppen eenvou dige rechtbankzaken door één lid der rechtbank als enkelvou dige kamer, en wel als rechter in kort geding (politierechter) te laten behandelen en afdoen, welke behandeling en afdoening als regel mondeling zal geschie den. Voor het aanhangig maken eener rechtbankzaak bij den politierechter zijn twee voor waarden gesteld, n.l. lo de zaak moet, naar het aanvankelijk oor deel van den volgenden ambte naar, van eenvoudigen aard zijn men denke dus met name aan gevallen van ontdekking op heeterdaad of waarin het bewijs reeds aanstonds voorhanden is en 2o. daarin moet, eveneens naar het aanvankelijk oordeel van den ver volgenden ambtenaar, geen zwaardere hoofdstraf dan gevangenisstraf van zes maan den diénen te worden opgelegd. De werkkring van den politie rechter zal ongetwijfeld een zeer aantrekkelijke zijn. Uiteraard moet hij een zekere gave en geneigdheid hebben voor de leiding van het onderzoek ter terechtzitting. Immers, meer dan voor andere rechters, is voor hem de terechtzitting de plaats, waar zijn taak ligt. Van schrijf werk zal hij, meer dan zij, ont heven kunnen zijn. Intusschen stelt zijn functie aan zijn per soonlijkheid en kennis hooge eischen. Het heeft bij den minister een ernstig punt van overwe ging uitgemaakt, of niet aan den politierechter een tweetal leeken als bijzitters waren toe te voegen. Hh heeft echter het voor hem aantrekkelijk denk beeld eener schepenrechtspraak voor lichte misdrijven moeten laten varen met het oog op den grondwettelijken eisch, dat de leden der rechterlijke macht, met rechtspraak belast, voor het leven worden aangesteld. VI Crt. ZWIJGEND ECHTPAAR. Voor de rechtbank voor echt scheidingen te Londen is dezer dagen een geval voorgekomen, zoo zeldzaam, dat men iets der gelijks sedert de zeventiende eeuw niet vernomen had, Een vrouw had een eisch tot echtscheiding ingediend wegens verlating. Sedert 1916 hadden man en vrouw in het zelfde huis ge woond de man had alleen maar door middel van honderden brief jes met zijn vrouw gesproken. Gewoonlijk ging hij 's morgens vroeg de deur uit. In Juli 1916 gat de man haar door middel van een briefje te kennen, dat hij niet meer met haar te ma ken wilde hebben. Van dien tijd af had zij niet meer tegen hem gesproken en de man naar het schijnt ook niet meer tegen haar. De vrouw was echter zijn eten blijven koken en had steeds zijn bed opgemaakt. Toen zij in Januari ziek werd, kwam haar man bij haar met een dokter, doch zij wilde met geen van beiden te maken heb ben. De man legde elke week twee pond voor zijn vrouw op tafel neer en zorgde voor zich zelf. De president der rechtbank kon onder deze omstandigheden niet beslissen, dat er van ver lating kon gesproken worden, want man en vrouw leefden toch samen, zij het dan dat de man niet tegen de vrouw sprak. Dientengevolge werd de eisch tot echtscheiding afgewezen. ERNSTIG VLIEGONGELUK OP SÓESTERBERG. Maandagmiddag ongeveer half vijf is te Soesterberg een vlieg ongeval met doodelijken afloop gebeurd. De luitenant-vliegers Land en Van Dijk waren met het Rum- pler-vliegtuig R 452 opgestegen toen op 400 meter plotseling de motor in brand vloog. Men zag een groote vlam waarop het vliegtuig met den kop omlaag naar beneden viel. Het ongeluk, had plaats bij de Paltz. Toen men op de plaats des onheils kwam lag het toestel onderste boven, terwijl de inzittenden er onder lagen. De lijken zijn ge heel verkoold. Men is bezig 't vliegtuig, dat ongeveer een me ter in den grond is gedrongen, uit te graven teneinde zoodoende de lijken er onder uit te halen. De luitenant C. Land was ge. huwd, de luitenant M. C. van Dijk niet. De verslagenheid in het vliegenkamp is algemeen Tel. RAMP TE NOORDWIJK- AAN-ZEE. Men seint uit Noordwijk aan Zee aan het Hbld. In den vroegen morgen is met buitengewoon onstuimige zee bij den eersten paal ten Noor. den van het dorp een Katwijk, sche logger gestrand. Toen het ongeluk bekend werd, zat de gansche bemanning boven in den mast. De reddingboot was spoedig in zee om hulp te bieden, maar werd door de hevige branding omgeslagen. Van de inzittende wisten de meesten het strand te bereiken. Een drietal verdronk helaas. Het waren allen huisva ders J. Kramer, L. Heilenberg PI. Vink. Bij het invallen van de eb ie de bemanning van den logger er in geslaagd het strand te be reiken, op éen na, wiens voeten vast raakten in de touwladder. Deze stierf van uitputting. De geredden werden, na van droog goed te zijn voorzien, naar Katwijk vervoerd. De red dingboot van daar verscheen tegen 10 uur, toen hulp niet meer uoodig was. LEVEND VERBRAND. Zaterdagavond ontstond brand in de schuur van den landbou wer R. Veltkamp te Linderte onder Raalte, vermoedelijk ten gevolge van de onvoorzichtigheid met vuur van een in de schuur vertoevend zwerver. Onmiddel lijk stond het heele gebouwtje in lichte laaie aan redding viel niet meer te denken. Behalve de zwerver bevonden zich in den stal nog een vijftigtal big gen. Toen men de deur open rukte, bleek de tot dusverre on bekend gebleven zwerver reeds door de vlammen te zijn aan gegrepen en bezweken. AANGEHOUDEN. Te Vlissingen heeft de politie in een hotel aldaar aangehouden de vrouw van een dokter in Den Haag, die was gesignaleerd als zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van ongeveer tienduizend gulden. Bij haar aanhouding is een belangrijk gedeelte van dit geld op haar gevonden. Zij was voornemens, over Engeland naar Indië te reizen. Zij is overgebracht naar Den Haag. BRAND. Zondagavond om half negen brak door onbekende oorzaak een felle brand uit op den hooi zolder van de stalhouderij van den heer Van Hemert aan de Halsleistraat te Zutfen. De brandweer ging met eenige slangen op de waterleiding en de motorspuit den brand te keer en was er reeds na een half uur tn geslaagd dezen meester te worden, doch het hooi bleef lang nasmeulen. Inmiddels waren van de vier paarden twee gestikt, een moest afgemaakt worden en een werd gered. De stal is geheel uitge brand. Een groote partij haver en stroo ging verloren. De scha de wordt grobtendeels door ver zekering gedekt. Een belendend perceel leed waterschade. Van een ander werd het dak aange tast. Huzaren verleenden assis tentie ter afzetting van het ter rein en ontruiming der bedreig de perceelen. Tel. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 26 Nov Donderdag 27 Vrijdag 28 Eerste Kwartier Nov. nm. 5.30 3.— 3.32 4.08 3.24 3.56 4.32 Zondag 30

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2