Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Gemeente GROEDE. uitgeleide gedaan tot aan de Maas. Daar verzochten de Bel gen de Hollandsche vlag, die in den optocht was meegedragen, te mogen meenemen (als souve nir Dit alles werd hun toe gestaan. Een der Limburgsche voetballers voelde zich gedron gen de Belgen tot de overzijde der Maas te vergezellen. Tot belooning voor zijn gemoedelijk heid werd hij aan den overkant even .afgedroogd". Vervolgens werd onder gejuich de mee genomen vlag „verbrand". Wat heeft, na dit „incident", de Belgische regeering gedaan BELGISCHE PASPOORTEN. Hollanders, die naar België gaan, kunnen zich veel misères besparen door het volgende te lezen. Aan de Belgische Consulaten in Holland wordt men voor het viseeren van zijn pas voor den terugkeer naar Holland te Brussel verwezen naar den „Provincie- Raad". Als men echter daar komt, leest men op de deur, dat men moet zijn in de Rue des Ursulines Daar zijn ze zoo vriendelijk U mede te deelen, dat men eerst zijn pas moet laten afstempelen in de Rue des Cendres of te wel Asschestraat 13 waar het alleen te doen is om 3,50 francs. Met al dit ge zeul waren we een paar uren kwijt en te laat voor het Pas- Bureau, want de heeren werken hier nog minder dan in Holland, namelijk van 911 en van 2 4 uur. De route is dus Assche straat 13 en dan naar de Ursu- linenstraat. 't Beste is nog in Holland een pas te vragen voor heen en terug. Tijd. DE KLOET-COMMISSIE. Met goedvinden van den mi nister van koloniën heeft de Kloet-commissie haar werkzaam heden gestaakt in verband met de omstandigheid, dat voldoen de gelden waren bijeengebracht. In Holland werd voor een bedrag van ruim f790,000 inge schreven, van welke gelden een gedeelte in Indië werd gestort. Het juiste bedrag, dat in Indië voor gelijk doel werd bijeenge bracht, waarmede dus voormeld bedrag van 1 790,000 moet wor den verhoogd, is hier niet be kend. Er wordt aangenomen, dat er ruim voldoende midde len aan het Smeroe-fonds zijn overgemaakt om de daar voor in aanmerking komende schade te vergoeden. Breskens. In tal van ge meenten in ons district is men bezig met het inzamelen van giften voor de hongerlijdende bevolking van Weenen, alsmede het toezeggen van kinderen ter verpleging. Donderdag werd alhier door Notaris Beuningh in „Canon d'Or" geveild het huis met tuin aan de dorpstraat met daarach- ter liggende gebouwen, in twee perceelen, voor den heer J. Wal- lien. Het le perceel werd in gesteld op 7260, terwijl het 2e perceel op 1160 staat. Toewijzing zal plaats hebben Donderdag 27 November a.s. De Breskensche Burger wacht heelt de Koninklijke goed keuring op hare Statuten ont vangen. Tot lid van het Bestuur van het Waterschap Oud- en Jong Breskens is bij Kon. besluit benoemd de heer I. Risseeuw, alhier. IJzendijke. Dinsdagavond had een zware botsing plaats tusschen de tram uit Hoofdplaat komende, en die uit Sas van Gent. De passagiers werden van de banken geslingerd, terwijl de ruiten op de balcons werden vernield. Na dit incident, liep de tram naar Sas van Gent uit de rails, zoodat dit nog al eenige vertraging tengevolge had. St. Anna Termuiden. Al hier zal een Rijksveldwachter worden gestationeerd. Heden is deze benoemd, en wel de heer A. Bosman, thans gemeente veldwachter te Hoedekenskerke. Biervliet. Tot gezworene van den Elisabethpolder is bij Kon. besluit van 18 dezer be noemd, de heer J. W. Leen- houts, alhier. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 23 Nov. Breskens v9'/2u dsj. A. Raams Voorb. H. Avondmaal. n 2 u Zondagschool. n 51/2 u ds J. A. Raams Groede v 9'/2 u ds de Zwaan. IJzendijke n 2 udsj. A. Raams. Ev. Luth. Gein. Groede. li. 2 u ds de Puy, van Cadzand Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 22 Nov. 12.49 1.13 Zondag 23 1 23 1.47 Maand» g 24 1.56 2.20 Dinsdag 25 2.29 2.53 Nieuwe Maan Zaterdag 22 Nov. nam. 3.39 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 18 Nov. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 17.50—f 22.20. id. (klein) f 14.50—t 19.50. Middenprijs f20.84 Aangevoerd 12000 stuks. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 21 Nov. Veroordeeld wegens: diefstal: A. J. d. M., 18 j., en M. C. d. M., 22 j., beiden zon der beroep, te Groede, ieder ƒ10 of 10 d. h. P. d. N., 22 j., veldarbetder, Cadzand, 14 d. gev. straf, proeftijd 1 jaar voor waardelijk. DAMMEN. No. 48. Jonathan. STAND: Zwart; 10, 12/14, 17, 19,20,22, 36. Wit: 16, 23, 25, 28, 32, 33, 41, 43, 46, 49. Opl. no. 4642-37, 36 47, 26-21, 38-32, 30-24,47-41,43-38, 39 28, 44 22. Goede opl. ontv. van D. d. H. te O., A. K, te Z., J. A. C. te K., J. L. te G., J. K., W. L. Sr., W. L. Jr., J. D. te B. Nog ontvangen goede opl. no. 44 van J. A. C. te K. WAARSCHUWING. De burgemeester van Nieuw- Helvoet waarschuwt belangheb benden, alvorens relatiën aan te knoopen met de firma E. v. d. Wel Co., wonende aldaar aan den Meriaanschen weg wijk C no. 216, zich eerst tot hem te wenden om inlichtingen. Overname in de nieuwsbladen, vooral in die der Zuid-Holland- sche en Zeewsche eilanden is zeer gewenscht, in het bijzonder ook in die, welke in Zeeuwsch- Vlaanderen worden uitgegeven en gelezen. EEN AUTOMOBILISTEN- SLIMMIGHEIDJE. Men schrijft aan het Hbld Herhaaldelijk kan men> lezen, hoe de politie op sommige plaat sen zoogenaamde autovallen uitzet, waarin de automobilisten, die zich niet gestrengelijk aan de plaatselijke verordeningen houden, worden geknipt. Dat laatstgenoemden echter ook me nigmaal de politie in het ootje nemen, vernamen wij nog dezer dagen van het hoofd eener uit gestrekte Veluwsche gemeente. Maakt zoo'n automobilist zich bijv. door te hard te rijden in de gemeente A. aan overtreding schuldig en wordt dit soms door de beambte te laat geconstateerd om den wagen te doen stilhou den, doch kon deze alleen letter en nommer der auto nog juist nauwkeurig opnemen dan be grijpt de kilometerverslindtnde autobestuurder heel goed, dat de politieman niet zal nalaten om aan zijn collega in het na burige dorp, waarheen de auto koerszette, telefonisch mede te deelen, dat de auto met letter zóó en nommer zooveel, moet worden aangehouden. Tijdens het rijden heeft de automobilist ech tereen handelovergehaald, waar door een staaldraad het draai baar letter- en nommerbord juist omwerpt, tengevolge waarvan een andere letter en dito cijfers te voorschijn komen. En hoe de gewaarschuwde beambte ook al oplet, geen auto passeert, die aan de opgave voldoet. LIEFHEBBENDE KINDEREN Te Swalmen is de landbouwer De L. door zijn zoon en schoon dochter zoodanig met een bijl mishandeld, dat een rib door de longen drong en de man in ern stig levensgevaar verkeert. Zoon en schoondochter zijn gearre steerd en naar de gevangenis te Roermond overgebracht. F. DOMELA NIEUWENHUIS OVERLEDEN. In den ouderdom van bijna 73 jaren is Dinsdagnacht te Hil versum overleden de leider der Nederlandsche vrije socialisten, de heer F. Domela Nieuwenhuis. Zijn gezondheid had de laat ste maanden zeer te wenschen over gelaten. Een brochitus had hem dit najaar zeer aangepakt, en hoewel men eerst dacht deze te boven te zijn, stortte de pa tiënt twee weken geleden in. Het overschot zal Zaterdag middag te 2 uur op Westerfeld worden verbrand. Ferdinand Domela Nieuwen huis is den 31sten December 1846 te Amsterdam geboren. Hij was een jongere broeder van den Groningschen oud hoogleer aar in het strafrecht, prof. mr J. Domela Nieuwenhuis. Aan het Amsterdamsch Lutersch Semi narie legde hij in 1870 het proponentsexamen af en werd in hetzelfde jaar Lutersch pre dikant te Harlingen, in 1871 te Beverwijk en in 1875 te 's Gra- venhage. Het eerste openbare optreden buiten de kerk dateert reeds van 1870, toen Domela Nieu wenhuis in den tijd van den Fransch-Duitschen oorlog zijn Harlingsche medeburgers opriep tot de stichting van een Vre- des-bond in een in de Doops gezinde Kerk te houden verga dering, waarin tevens een adres zou worden ontworpen om den Koning te verzoeken, het recht om oorlog te verklaren over te geven in handen der volksver tegenwoordiging. SCHIP IN BRAND. In den nacht van Woensdag op Donderdag, is te Zaandam brand uitgebroken in het ruim van de aak St. Ewaldi, liggende in de haven aldaar. Het schip was geladen met ijzervijlsel en ander ijzerafval, afkomstig van de artillerie-in richtingen aan de Hemburg en bestemd voor Duitschland. Tus schen dit ijzerafval bevond zich ook allerlei ander afval, zooals vet, poetslappen, enz. Vermoe delijk is dit gaan broeien en de oorzaak van den brand gewor den. Met veel moeite slaagde de brandweer er in het vuur mees ter te worden. KRANIG. In een rustig voorstadje van Londen waren Vrijdagmiddag Annie Miller en haar moeder alleen thuis in hun bakkerswin keltje. Twee mannen, die den geheelen dag reeds in de straat heen en weer geslenterd hadden, gingen tusschen drie en vier uur den winkel binnen, blijkbaar met minder goede bedoelingen. Ter wijl de een zijn aandacht wijdde aan de geldlade stond de ander op den uitkijk. De bakkersvrouw stormde vanuit de huiskamer den winkel binnen, gevolgd door haar dochter. De man bij de deur nam de vlucht. Zijn maat, die over de toonbank heen lag, bezig met een onderzoek van de geldla, haalde een revolver te voorschijn en dreigde de doch ter te zullen doodschteten, wan neer zij niet bleef staan. Toen retireerde hij, achteruitloopend naar de deur, steeds met den dreigenden loop van het wapen op het meisje gericht. Op het oogenblik, dat hij zich snel met een sprong door de deuropening in vrijheid dacht te stellen, wierp de bij-de-hande Annie de deur met geweld dicht, waarbij de hand van den roover bekneld raakte. De revolver viel uit zijn benarde vingers en werd de buit van Annie, die met het moord- tuig gewapend den onverlaat een kilometer ver achtervolgde. Jammer genoeg slaagde hij, even als zijn helper er in, te ontkomen. WEENSCHE KINDEREN. Donderdagmiddag om tien minuten voor twee zijn uit Wee nen aan het Maasstation te Rot terdam aangekomen 215 Israë litische kinderen 131 meisjes en 84 jongens. De voorzitter van het Rotter- damsch Comité voor Joodsche kinderen uit Weenen, de h«er H. J. Hijman en zijn mede- comitéleden de heeren T. van Cleeff. M. Kattenburg en A. Sanders waren op het perron, toen de trein binnenreed. Met dien trein kwam ook mede de heer A. Eijl, secretaris van het comité, die de kinderen tot Utrecht was tegemoet gereisd. De kinderen zien er, niettegen staande zij drie dagen en twee nachten in den trein door gebracht hebben, over het al gemeen vrij goed en opgewekt uitzij waren blij, voor eenigen tijd uit de ellende in Weenen weg te zijn. Wat hun kleeding betreft, deze laat veel te wenscben over. Men zou, op het eerste gezicht, niet zeggen, dat er heel veel jongens en meisjes uit den ambtenaars- en middenstand bij zijn, men- schen, vóór den oorlog in goe den doen, nu meerendeels zon der werk. Er waren ook kinderen bij van invaliden en van ouders, die uit Galicië gevli cht zijn. Hun leeftijd loopt van 6 tot 14 jaar, maar dat laat zich niet aanzien; er zijn er bij, die men licht enkele jaren jonger zou schat ten, dan zij inderdaad zijn. Ie der kind was voorzien van een identiteitskaart. Nadat de kinderen op het perron in rijen van drie waren opgesteld trok de lange stoet met den voorzitter van het comité, den heer Hijman aan 't hoofd, heel ordelijk naar het Vereenigingsgebouw op den Goudschenweg, waar een schaar van dames de kinderen met warme melk en eierkoeken op wachtte. Daar, in de groote zaal van het gebouw, kregen de meisjes links, de jongens rechts een zitplaats. Hier waren ook aan wezig de ingezetenen, die als aanstaande verzorgers van de kinderen optreden voor den ti]d van vier maanden, want zoolang blijven zij minstens aldaar om Hink aan te sterken en een ge zonde kleur te krijgen. Alles was uitnemend georga niseerd en getuigde van overleg en regel. Overtollige drukte werd te eenenmale gemeden. Na eenigen tijd in het Ver eenigingsgebouw vertoefd te hebben, zijn de kinderen met hun aanstaande pleegouders naar hun respectievelijke woningen in de stad gegaan. Het gesticht voor Israëlitische oude lieden en zieken in de Claes de Vrieselaan heeft de zorg voor ruim twintig van deze kinderen op zich genomen. De voorzitter en regentessen van de stichting zijn hiertoe dadelijk bereid gevonden toen dit ver zoek tot hun kwam Een andere ingezetene, die een huis op 's-Gravendijkwal welk huis nu leeg staat, gekocht heeft, heeft dit gedurende eeni ge maanden geheel ter beschik king van het comité gesteld om de kinderen te huisvesten. Een bankinstelling heeft f 1000 ter beschikking van het comité gesteld. Men hoopt van gan- scher harte dat andere dit goe de voorbeeld zullen volgen. Want zoo zeide men er is zoo ontzettend veel noodig, niet alleen aan voeding, maar klee ding en schoeisel verslinden som men. Wel had ieder kind, groot en klein, een soort randsel op den rug, waarin den verschooning heet te zitten en een of ander kleedingstuk,maar menkan gerust aannemen, dat het tol op den draad is versleten. De erkentelijkheid voor de liefdevolle ontvangst was de kleinen aan te zien een deed een lachje op de gezichtjes te voorschijn komen van hen, die de laatste weken jjin hoofdzaak geleefd hebben van een kilo brood per hoofd en per week Vleesch, boter, vet en melk zijn voor hen onbekende dingen geworden, zoo vertelden zij in hun eenvoud. N.R.Ct. D-TREIN AMSTERDAM-BERLIJN. Volgens een telegrafisch be richt uit Emmerik is tusschen de Nederlandsche en de Duit- sche spoorwegdirecties een over eenkomst tot stand gekomen be treffende 't verkeer Amsterdam- Berlijn via Oldenzaal. In beide richtingen zal dagelijks een D- trein loopen met uitsluitend Nederlandsche wagens en van Bentheim af een restauratie wagen. Hbld. HET VERTEERDE SPAARPOTJE. Een boertje uit Uden had in het begin van den oorlog een bedrag van circa 1000 gulden aan bankpapier in den grond gestopt uit vrees voor diefstal. Dezer dagen wilde hij zijn spaarpotje lichten, maar kwam tot de ontdekking dat zijn bank- biljetjes verteerd waren. NvdD, Bij de politie te 's Graven- hage is aangifte gedaan van een berooving van 4000 Mark, 500 gld. Indisch geld en 485 gld. aan bankpapier. Kolen te bekomen op Maandag 24 Nov. van voorm. 8 uur tot des nam. 4 uur, aan het pakhuis van Aarnoutse voor de wijken O en W. De Brandstoffen-Commissie.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2