ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 29e Jaargang Zaterdag 22 November 1919 Nummer 2474 Schoolartsen. in. GETROUW. Invaliditeitswet. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief TNo,02T BRESKENS p°7s$4ro Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk ;-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Eerste Blad, Het zijn juist de schooljaren gedurende welke het organisme voor invloeden het meest vat baar is, deze zullen ten goede of ten kwade, hun stempel op het volwassen individu drukken. Ii het niet typeerend, dat wel eens gesproken wordt van de .beroepsziekten van het school kind". Daar het de ruimte voor dit artikel te buiten gaat, zal ik het bij deze enkele voorbeelden van geneeskundige werkzaamheid van I den schoolarts laten. Hierboven sprak ik den wensch uit, dat het geneeskundig-hygi- tnisch schooltoezicht zich zou uitstrekken over alle onderwijs inrichtingen. In het algemeen wordt, wanneer men spreekt van het schoolartsen-instituut alleen gedacht aan een geneeskundig toezicht op de leerlingen der lagere scholen, in den laatsten tijd ook op die der zoogenaamde bewaarscholen. Doch ook voor andere onderwijsinrichtingen Middelbaar, Herhalingsscholen, Ambachtsscholen, Huishoudscho len, enz., is een geneeskundig- hygiënisch toezicht gewenscht. Op deze inrichtingen maken de leerlingen hun puberteitsjaren door en het is algemeen bekend, dat deze jaren tot de gewich tigste behooren in verband met de vorming van het individu. Daarbij geven deze inrichtingen veelal eind-onderwijs, leveren hun leerlingen af aan de maat schappij: het grootste deel der leerlingen doet hier hun beroeps keus. Hierbij kan de schoolarts, die het kind vanaf zijn 6e jaai gadegeslagen heeft, gewichtigen raad geveneen raad, die het individu in de toekomst veel ellende en verdriet kan besparen, raad waardoor in onze maat- ichappij, de menschen kunnen komen op de plaats, waar zij thuis hooren. Reeds te lang is beroepskeus iets geheel toeval ligs, ten koste van v«el persoon lijk geluk en welvaart, ten koste 7) „Ik dank u mijnheer", ant woordde zij haastig„maar ik ben heel spoedig te huis „Reden te meer om mij dat kleine genoegen niet te weige ren. Bertha houdt zooveel van dat zij het mij niet zou ver geven u willens en wetens nat te hebben laten worden". Er lag zulk eene kieschheid in het te baat nemen van dit voorwendsel, dat Oranda zich niet meer tegen zijn wil verzette, en zoo schreden zij' verder, ter wijl hij haar over hare kunst sprak en haar zeide hoe gaarne ij kennis met hare schilderijen ou maken. Zij noodigde hem echter niet uit ze te komen zien en aan hare deur namen zij af scheid van elkandermaar het 'js was tusschen hen gebroken, en van een zeer oneconomische maatschappelijke samenstelling. Op deze hoogere onderwijs inrichtingen en vakscholen wacht den schoolarts nog een docee- rende taak. Het is gewenscht, dat ieder, jongen zoowel als meisje, de maatschappij ingaat in het bezit van eenige kennis der algemeene hygiëne. Tot op heden kunnen wij gerust zeggen, dat 99 pCt. der menschen uit alle kringen van hygiëne geen begrip hebben. Hiervan is het gevolg, dat de maatschappij onberekenbare schade lijdt, wel ke te voorkomen was. Slechts enkele voorbeeldenwat weet het gros onzer aanstaande vrou wen en moeders af van voedings leer, van de behandeling van zuigelingen en kleine kinderen, van een doelmatige hygiënische inrichting van hun huis En wie bouwt dit ons huis Worden niet vele huizen ontworpen en gebouwd door personen, die van een hygiënische inrichting weinig begrip hebben, terwijl de voor schriften in bouwverordeningen hierin niet geheel voorzien. Zijn o.a. onze slaapgelegenheden niet meestal de kleinste en onze pri vaten de donkerste vertrekken van de woning? Hoe is et met de ventilatie onzer gebouwen gesteld Met hygiënische kennis opgedaan op school zal hierin verandering komen. Laat het bovenstaande genoeg zijn, om aan te toonen, dat de taak van den schoolarts alleen reeds in verband met de leer lingen onzer verschillende school- inrichtingen, een nuttige en dankbare zal zijn. Doch zijn taak is uitgebreider, hij zalonder meer toezicht moeten houden over en advies moeten uitbrengen omtrent de school gebouwen, de schoolmeubelen, de leermiddelen, de lesrooster, enz. Diep op deze punten ingaan zal ik hier niet, slechts hier en daar een greep. Zouden onze schoolgebouwen, vooral in kleinere gemeenten niet op een veel rustiger plaats gebouwd kunnen worden? In de meeste dorpen vindt men de voortaan vond hij steeds gelegen heid haar onder de les te komen begroeten en even met haar te blijven praten. Op een morgen, dat zij zich voor had genomen van hare vrije uren gebruik te maken om wat te schilderen, verscheen hij op eens op den drempel harer ka mer. Zij was in het eerst een weinig verwonderd, maar ver onderstelde terstond daarop dat hij met eene boodschap van zijne zuster kwam. Bertha kan mij morgen zeker niet hebben, niet waar vroeg zij, hem een stoel aanwijzende. Mark van Woensdrecht scheen heel zijne gewone bedaardheid verloren te hebben, en zeide bijna stotterend „Ik kom niet uit haar naam, juffrouw Hilders, maar wel uit dien mijns vaders". „Is er iets waarmede ik mijn heer van Woensdrecht genoegen kan doen school direct aan den openbaren weg, wellicht bedoeld als een versiering der gemeente, doch bijv. uit een oogpunt van rust voor het onderwijs zeker ver keerd geplaatst. Waar wordt er profijt getrok ken van onze duinen, onze hei den, onze grasvelden? Buiten de groote steden kunnen wij mees tal onze schoolgebouwen zoo stichten, dat zij volop genieten van zon en licht: hoe zeldzaam geschiedt dit. Onze schoolge bouwen zijn zonder uitzondering niet ingericht om gebruikt t worden als openlucht school, dit zou bij een andere plaatsing mogelijk zijn. Ventilatie, verwarming, ver lichting, soort van bank en plaat sing der leerlingen in de bank zijn factoren, waaraan veel ge wicht moet worden [gehecht. Direct is toegegeven dat hierbij de onderwijzer (trouwens in alles wat de hygiëne in school aan gaat; hierop kom ik direct terug), de voornaamste rol speelt. Hij is de uitvoerder der maatrege len, hij verkeert dag in dag uit in de klasse en met zijn leer lingen; de schoolarts komt slechts enkele malen per jaar. Zou ieder het niet belacheiijk vinden een zanggezelschap zijn uitvoering te zien geven, terwijl de zangers en zangeressen allen op hun stoelen bleven zitten? Wat dan te zeggen van een klasse kinderen, die zitten in hun bank en misschien nog samen- kijkend in één boekje trachten hun zangkunst te toonen? Wordt de gymnastiekles nog niet dikwerf beschouwd als uit spanning, terwijl zij toch inder daad tot de meest inspannende lesuren behoort. De ontheffing van premie betaling, waarmede we in het vorig artikel eindigden, laat den verzekeringsplicht onaangetast deze ontheffing moet niet ver ward worden met vrijstelling van den verzekeringsplicht en de „Ja, gij kunt hem, gij kunt ons allen heel gelukkig maken", antwoordde hij, eensklaps moed vattende: „Gij weet welk zwaar verlies ons drie jaar geleden getroffen heeftna den dood mijner moeder is het ouderlijk huis nooit meer hetzelfde ge weest, Bertha is nog te jong om haar plaats te vervangenom een weinig de leegte te vullen welke haar heengaan ons naliet, zou eene ernstige jonge vrouw noodig zijn. Wilt gij die schoone taak niet op u nemen „Ik, mijnheer zeide Oranda meer en meer verrast„Gij weet niet hoe gevoelig ik ben voor de goedheid van uw vader om aan mij gedacht te hebben; maar ik heb mij geheel en al aan mijne kunst gewijd en ik zou mijn werkkring evenmin kun nen opgeven als buitendien tijd vinden mij aan eene huishouding te wijden". „Gij verstaat mij, viees ik, vervallenverklaring van dien plicht in het 4e artikel behan deld. Deze ontheffing wordt verleend op verzoek van den arbeider door den Raad van Arbeid aan den arbeider, die a. pensioen of rente voor on- bepaalden tijd geniet van niet lager dan 104 per jaar en aantoont, dat de uitkeering vol doende gewaarborgd is b. een of meer renten krach tens de ongevallenwet geniet niet lager dan 104 per jaar. Heeft de echtgenoote van den arbeider een pensioen of rente van niet lager dan 78 per jaar, dan wordt het bedrag van het pensioen of de rente onder a en b genoemd, op f 78 vastgesteld. Bij verleende ontheffing is de werkgever geen premie verschul digd de arbeider mag dan evenwel zegels plakken over weken, in de klasse en op de tijden, die hij wenscht. De ontheffing kan op verzoek van den arbeider weer worden ingetrokken. De arbeider die invaliditeitsrente geniet of 70 jaar oud is, is van rechtswege ontheven van premiebetaling. Alhoewel de vrijstelling van verzekeringsplicht reeds behan deld is, moeten nog enkele be palingen vermeld worden, die over deze kwestie in de over gangsartikelen der wet zijn op genomen en op den duur hun beteekenis geheel verliezen. Het betreft de artikelen 355 en 356. Daarin wordt bepaald, dat voor altijd vrijgesteld wordt van ver zekeringsplicht, de arbeider die 1. op 5 Mei 1911 verzekerd was voor of recht had op pen sioen of rente voor geheel zijn leven niet lager dan 104 per jaar, ingaande uiterlijk op zijn 70sten verjaardag; 2. verzekerd was voor of recht had op een uitkeering van een bedrag, voldoende om op zijn 70sten verjaardag een levens lange rente van 104 per jaar te koopen (de uitkeering van dit bedrag mag niet plaats hebben voor zijn 55sten en na zijn 70en verjaardag). 3. 55 jaar of ouder is en aan verkeerd. Indien mijn vader niet verhinderd was geweest uit te gaan. zou hij zelf tot u geko men zijn om u namens mij ten huwelijk te vragen". „Uwe vrouw worden Ik riep zij uit, terwijl een donkere blos hare wangen kleurde. „Hebt gij dan niet geraden dat ik u lief kreeg vroeg hij op zachten, dringenden toon„Mij dunkt, het was toch zoo licht verklaarbaar. Ik zag u telkens vol engelengeduld met Bertha bezigik won berichten naar u ineen ieder bevestigde mij slechts in mijn geestdrift voor u. Zelfs mijn vader, wien ik het eerst mijne gevoelens toever trouwde, verklaarde aanstonds hoezeer hij met mijne keuze ingenomen was. Indien gij er in toestemt mijne bruid te worden, dan zullen wij ons vestigen in het oude huis, dat, dank zij uw bijzijn, weer geheel zal herleven. Ik bezit een onafhankelijk for toont dat hij de vrije beschik king heeft over een bedrag, dat minstens een rente van 104 per jaar waarborgt. Voor het berekenen van de rente onder 2 en 3 wordt een rentevoet van 4 pCt aangenomen. Tot slot van dit artikel moet nog eens met nadruk gewezen worden op het in loondienst zijn van kinderen bij hunne ouders. Ten onrechte wordt gemeend, dat kinderen in deze omstandig heden verkeerende niet ver- zekeringsplichtig zijn. Zoodra toch de arbeid van kinderen het aanschaffen van knechts of dienstpersoneel be spaart, en dus bij het niet aan wezig zijn van kinderen ander personeel in dienst genomen zou moeten worden, dan rust op hen wel degelijk de verplichting tot aangifte voor verzekeringsplicht. Naar aanleiding van het indie nen vau een aanmeldingsformu lier wordt dan bij den Raad van Arbeid nauwkeurig overwogtn ot loondienst aanwezig is. Het recht tot beoordeeling van ver zekeringsplicht berust bij den Raad van Arbeid en moet men dus in twijfelgevallen een aan meldingsformulier indienen. In het vervolg slotartikel zul len de uit deze wet eventueel voortvloeiende geschillen en de daarmede samenhangende be roepskwestie worden besproken. De N. R. Crt. deelt het vol gende mede Een lezer maakt ons, naar aanleiding van de vernielde Bel gische sehippersvlag te Breskens opmerkzaam op den volgenden tegenhanger uit de Nieuwe Koe rier van 13 Augustus „In de L. K. deelt F. Brou wers mede, dat de voetbalclub uit Stockholm (België) Zondag op den wedstrijd van den R. K. Voetbalbond te Grevenbicht overwinnaar bleef en een zilve ren beker won. Onder de vroolijke tonen der muziek werd den overwinnaars tuinhet zal u aan niets ont breken om gelukkig te zijn een ieder zal u op de handen dra gen. O ik bid u, slechts éen woord, een enkel woord van hoop". Het jonge meisje, dat tegen over hem had plaats genomen, wrong krampachtig de handen ineen. „Ik kan u niet zeggen, mijn heer", sprak zij met hapende stem, „hoezeer uw aanzoek mij treft. Gij moet, beter dan ie mand anders, weten dat ik niets ter wereld bezit en slechts van eigen arbeid leef. Menige fami lie zou er tegen opzien een eenvoudige leerares in haar mid den op te nemen dat gij en de uwen boven dat vooroordeel verheven toont te zijn, daarvoor alleen reeds ben ik erkentelijk. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1