ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN GETROUW. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK 29e Jaargang Woensdag 12 November 1919 Nummer 247j Gemeenteraad. 4) Provinciale Staten. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Telefoon BRESKENS P»> Abonnements-Advertenties worden tijdeljjk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Breskens» Vrijdag kwam de raad onzer gemeente in voltallige zitting bijeen. Een talrijke schare be langstellenden was opgekomen, om tegenwoordig te zijn bij de afhandeling der belangrijke agenda. Nadat eenige stukken waren voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen, deelt de Voorzitter mede, dat P. Riteco is opgeno men in een gesticht, en de kos ten gedeeltelijk door de gemeente worden gedragen. Komt aan de orde een ver zoek van de heeren Notebaart e. a. om bestrating van den onderdijk. B. en W. hadden het idé om de vrijkomende keien van het keipad te brengen in de straat tusschen Moggré en Besemer, en de uit die straat komende steen te brengen onder den dijk. Dit zou evenwel nog eenigen tijd aanloopen. De heer de Hullu viaagt of daar geen gelegenheid is voor betere afwatering. De Voorzitter zegt, dat er een zinkput ligt, en er dan af- gewatert kan worden, evenwel zal hierin verbetering worden gebracht. Voorts een verzoek van de heeren de Pagter e.a. om ver lichting van Steenoven, alsmede een verzoek van eenige inge zetenen om verlichting einde Boulevard B. en W. vinden dit hoog noodig, hadden een onder houd gehad met den heer van Melle, voor verstrekking van licht, en hierin is toegezegd, dat er zoo spoedig mogelijk voor zal gezorgd worden. Verder was ingekomen een verzoek van de bewoners van den Boulevard, om deze te be straten en eeti einde te maken aan de bestaande modderpoel; dat de Boulevard, even als de Zandstraten in onderhoud is bij het Waterschap Oud en Jong Breskens, dat de Zandstraten En zich tot haar overbuigende, kuste hij hare welgevormde hand en zeide „Het zal u nooit berouwen, het eerst gesproken te hebben, Elise i neen, gij hebt gelijk, ik zou het zelf nooit hebben ge daan er was te veel dat ons scheidde. Hebt gij dat alles wel berekend Een kunstenaar neemt eene geheel bijzondere plaats in de wereld in. Hij wordt in uwe kringen wel geduld; maar ook niet veel meer, en het is niet onmogelijk, dat de soort ban, die over ons uitgesproken wordt, ook mijne vrouw zou treffen". Zij glimlachte vol vertrouwen en antwoordde „Mijn fortuin en mijne geboor te zullen hier dat dwaze voor oordeel wel overwinnen". door de gemeente verhard zijn, dat dit qus ook met de Boule vard kon gedaan worden. De Voorz. deelt mede, dat men geen vergelijking moest maken tusschen Boulevard en Zandstraten. Deze laatsten wor den door genoemd Waterschap niet gebruikt, doch de Boulevard wel, dat is een uitweg van het Waterschap. B en W. hebben geconfereerd met het Bestuur van Oud- en Jong Breskens. Deze zullen een ernstig onder zoek instellen, en de geest der Ingelanden hooren in een eerst daags te houden vergadering. Is deze welwillend, zal ten spoe digste verbetering worden aan gebracht. De heer du Burck merkt hierbij op, of dan door het Gemeente bestuur de straat zal worden doorgetrokken naast de te ver beteren weg, waarop door den Voorzitter in welwillende geest wordt beantwoord. Voorts was ingekomen een request onderteekend door P. de Rijcke en 158 anderen, alle inwoners der gemeente, behel zende, het orgelmuziek in café's alhier te verbieden, of, zoo dit niet kan, het politie-reglement zoo te wijzigen, dat dit kan verboden worden. De Voorzitter kan begrijpen, dat er van de leden zijn, welke hierover hun hart willen luchten. Hij deelt mede, zich tot den Commissaris der Koningin en besturen van andere gemeenten gewend te hebben, om in deze handelend te kunnen optreden, omdat hij de overtuiging had, dat hij niet bij machte was, een reglement in 't leven te roepen, hetwelk dat verbiedt. Wanneer de adviezen daaromtrent zullen zijn ingekomen, zal in de eerst volgende vergadering daarover beslist worden. De heer Luteijn vraagt, of die volgende vergadering spoedig zal gehouden worden. De Voorzitter antwoord, dat deze denkelijk spoedig zal plaats hebben, in ieder geval binnen korten tijd. „Ik hoop het; maar ,nu gij van uwe geboorte spreekt, moet ik u, als man van eer, nog op iets anders wijzenIk behoor volstrekt niet tot eene oude fa milie zooals de uwe mijn groot vader was een self-made man hij ging in dienst en klom tot den hoofdofficiersrang op. Mijn vader heeft een mooie betrek king verworven, doch eveneens een hoogst eenvoudig meisje gehuwd, en ik ben van ganscher harte aan mijne ouders gehecht; nooit zou ik kunnen verdragen, dat zij zich niet geheel en al thuis in mijne woning gevoelden. „Vrees daarvoor geen oogen- blik ik zal hechten aan alles wat u dierbaar is". „Dan heb ik u nog slechts een onveranderlijke trouw tè zwe ren", zeide hij diep ontroerd „Zoo het enkel van mij afhangt, zult gij uw leven lang gelukkig wezen". II. v Een paar uur later verwijderde Deze zaak wordt dus in een volgende vergadering nader be handeld. Hierna wordt besproken het bouwplan Steenoven. B. en W. hebben in beginsel besloten om, wanneer in een straat 3 huizen aan weerszijden worden gebouwd, een bestrating aan te brengen voor 5 huizen, zoodat voor den bouw van 2 huizen steeds een bestrating aan gelegd is. Een voor de huizen aan te leggen klinkerpad komt voor rekening van de bouwer» der huizen. Dit wordt door den raad goed gevonden. Op voorstel van B. en W. wordt de subsidie voor de Am bachtschool te Oostburg van 50 op 100 gld. gebracht. Verpleeggeld voor Maria Pleij- te wordt van 305 op 400 gebrachtvoor kinderen de Smit wordt met 4 X 50, verhoogd, terwijl voor de ver pleging Mookhoek-de Gardeijn 50 bijgedragen wordt door de Diaconie der Herv. Gem., alsmede een gift in eens van 50, terwijl de verdere kosten voor rekening der gemeente komen. Aan de Breskensche Visscherij- schoo! wordt op voorstel van B en W. een subsidie verleend van ƒ475, waarvan evenwel 3*0 ten goede van de gemeente komt, zijnde vergoeding voor gebruik schoollokaal, vuur en licht. De heer Dr Wallien alhier wordt aangesteld als Gemeente- Geneesheer op een tractement van 125. Subsidie Volkszang wordt aan gehouden op verzoek van den heer Cappon, daar deze eerst nadere gegevens zou willen heb ben, wat voor deze subsidie, zijnde 100, zal worden gepres teerd en wat deze vereeniging beoogt. B. en W. stelden eerst voor afwijzend te beschikken, gezien de financiën der gemeente. Op een schrijven van de fede ratie der Burgerwacht voor Z. hij zich, en terwijl hij de een zame straten doorliep om zich naar zijne woning te begeven, prevelde hij „Morgen vroeg reeds zal ik naar de oude lui gaan. Zij zul len zoo blij zijn en waarlijk niet weten wat zij hooren. Het zal nog heel iets anders wezen als zij Elise zien. In het eerst zal moeder een weinig verlegen voor haar zijn. JZij is niet gewoon aan zulke statige, rijkgekleede vrouwen maar spoedig zal die indruk voor haar vriendelijkheid verdwijnen, en vader gevoelt zich overal tehuis. Ik wil van avond niet 'meer bij hen aan kloppen zij zouden van geluk nog geen oog dichtdoen". De sneeuw begon te vallen, en een ijskille windvlaag joeg hem eene huivering door de leden. „Ja, zij zullen allen gelukkig zijn," dacht hij verder: „maar ben ik het wel O zeker, ik houd van haarik ben vol be wondering voor haar geest en VI. \V. D-, waarin wordt verzocht een bijdrage van 10 cent per inwoner wordt door den raad afwijzend beschikt, terwijl een verzoek van de Plaatselijke Burgerwacht, om een bijdrage van 50 voor kosten, welke niet bestreden konden worden uit de toegestane subsidie van 50 »met 4 tegen 3 st. wordt verworpen. Bij de in Juni toegestane sub sidie werd de bepaling bijge voegd, dat, wanneer dit bedrag te laag is, dit nog kan verhoogd worden. Een request van de Alg. Po- litie-bond in Nederland regelende verhooging jaarwedde Veld wachter zal bij de a.s. begrooting worden behandeld. Een schrijven van den heer de Groote, waarin deze bericht niet voor een herbenoeming voor het geven van herhalingsonder- wijs in aanmerking te willen komen wordt voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. worden aangesteld voor het geven van herhalingsonderwijs aan school 1 de heeren Geel- hoedt en le Bleu, en aan school II de heer Moerdijk. Het bekende request aan H. M. de Koningin, behelzende les uren buiten schooltijd door het Rijk betaald te krijgen zal ver zonden worden. De huurwaarde der Onder wijzerswoningen worden vast gesteld op 200 in de kom en op ƒ150 aan de Nieuwesluis. In de verordening inzake uitbetaling jaarwedde onderwij zer wordt de termijn van uit betaling bij ziekten van 6 op 12 maanden gebracht, en voorts vastgesteld als door Ged. Staten aangegeven. Een voorstel van den heer Van Overbeeke, om aan on gehuwde onderwijzers evenals aan gehuwden na overlijden 3 maanden salaris uit te betalen, wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Bij de bespreking omtrent het onbelastbaar bedrag vast te schoonheid maar hoe verschil lend is dit van het gevoel, dat ik eefimaal daarginds in het verre Italië leerde kennen Daartoe moet men zeker heel jong zijn en nog nooit eenige onttoovering hebben gehad. He laas men leid slechts door zulk een liefde, en toch, wat zou men niet geven om haar nog eenmaal in het leven te kun nen koesteren En hij herinnerde zich de nachten, welke hij werkende had 'doorgebracht, slechts ver vuld van Anita's beeld. Zijne ontstuimige vreugde, zoo vaak hij haar slechts op straat ont moette de brandende kussen, welke hij gedrukt had op den kleinen, goudgelen haarlok, hem eens door haar geschonken de bloemen, die hij gedroogd had, omdat zij ze had gedragen Neen, dat alles was voor al tijd voorbij nooit meer zou het tot hem komen. Arme haarlok, arme bloemen! stellen bij den Hoofd. Omslag, alsmede kinderaftrek, kon men tot geen overeenstemming komen en werd dit punt tot eene vol gende vergadering aangehouden, teneinde de leden gelegenheid te geven deze zaak te bestudeeren. De rekening over 1918 wordt aangeboden met een ontvangst van 40695.24l/2 en een uitg. van ƒ37164.77 goed slot van 3530.49'/j Bij de rondvraag, vraagt de heer de Hullu of de buizen der rioleering aan de kom daar nog lang moeten blijven liggen, waar op de Voorz. antwoord, dat deze door den aannemer zouden ver wijderd worden. Hij zegt een onderzoek hierin toe. De heer Becu vraagt of van de Z. VI. Tramweg Mij nog geen antwoord is ingekomen, be treffende vermindering subsidie. De Voorz. zegt nog geen officieel antwoord ontvangen te hebben. Hierna werd de openbare vergadering gesloten, teneinde over te gaan in Comité-generaal ter behandeling reclames Hoof- delijken Omslag. De verzoeken van de heeren T. Tol, N. Weeda en J. Ver meulen, omtrent vermindering, werden afgewezen. Enkele voorstellen van Ged. Staten van Zeeland ter behan deling in de najaarsvergadering der Provinciale Staten zijn in druk verschenen. Met het oog op den financi- eelen toestand der provincie wordt voorgesteld afwijzend te beschikken op het verzoek om 1500 subsidie voor de ver eeniging „Het Nederlandsch Kankerinstituut" te Amsterdam. Daar Ged. Staten een tram lijn Hoofdplaat-Breskens in het belang achten van geheel Z. Vlaanderen en ook bevorderlijk aan den bloei van de haven te Breskens, stellen zij voor aan de Zeeuwsch-Vlaamsche tram- De vrouw, die ze hem had af gestaan was trouweloos gewor den, maar hij had er nooit toe kunnen besluiten ze te verbran den het was, alsof zij nog iets bevatten van zijne eerste jeugd, zijne grootste levensvreugde. Nu zou hij het moeten doen hij voelde zich daartoe ver plicht uit een soort eergevoel tegenover Elise maar nog zou het hem smartelijk vallen, al was Anita ook sedert lang voor hem gestorven. De familie Walsberg was in derdaad zeer verheugd over zijn besluitalleen de rang, welke hare aanstaande schoon dochter in de maatschappij be kleedde, schrikte de moeder een weinig af; maar Henri wist haar daaromtrent geheel en al gerust te stellen, en vertelde haar met geestdrift van Elise's groote goedhartigheid. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1