Mij n werkerstaking. Binnenland. Msilit Nimws. Burger!stand. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Amerika, en in dat geval zou de schaal nogal licht naar het Westen kunnen overslaan. Uit behoefte of uit sxmpathie zal echter Nederland nooit in een verbond tegen Duitschland treden, en geestdrift voor het plan van Frankrijk zouden we er slechts in zeer geringe mate moeten verwachten, indien dit plan werkelijk aan de regeering in Den Haag zou worden vóór- gelegd. Commissie voor de hul diging van de nagedach tenis van den Heer G. AVorsterman v, f'ycn. Op Vrijdag 30 October 1919 werd te Vlissingen in het Hotel Zeeland een vergadering gehou den van de Commissie voor de huldiging van de nagedachtenis van den Heer G. A. Vorster man van Oyen. Deze Commissie besloot in hare vergadering, gehouden op 16 December 1916 een monu ment op te richten, waarvoor de benoodigde gelden bijeen waren. Aan een beeldhouwer, den heer Puype te Apeldoorn, werd toen opgedragen een plan voor een monument klaar te maken. Door de oorlogstoestan den kon echter het plan niet ten uitvoer worden gebracht, daar door de Duitschers geen vergunning verleend werd de steen, die uit België moest ko men, uit te voeren, zoodat de beeldhouwer, die met de voor bereidende werkzaamheden ge heel klaar was, niet verder kon. De Commissie zag zich dus buiten hare schuld (ofschoon van zekere zijde het anders is voor gesteld) in de onmogelijkheid grooteren spoed te betrachtten. Nu de oorlog voorbij is, is het weer mogelijk steen uit de Belgische steengroeven te be trekken, doch tegen veel hooge- ren, prijs dan voorheen. Het ge volg hiervan is, dat het monu ment nu veel meer zal kosten. Door de op de vergadering aanwezigen, meestvertegenwoor- digers van verschillende veree- nigingen, werd gemeend dat, wanneer nog een verzoek tot bijdragen in dit tekort werd gericht tot verschillende veree- nigingen, het geen moeite zou kosten de nog ontbrekende gel den bij elkaar te krijgen. Een stemmig waren allen van oordeel dat men zulks verschuldigd is aan de nagedachtenis van den grooten werker, die zooveel voor het vereenigingsleven op land en tuinbouwgebied, heeft gedaan. Besloten werd om aan de verschillende vereenigingen die hiervoor in aanmerking komen een circulaire te zenden, waarin hun verzocht wordt deze hoogere kosten te helpen bestrijden. Besproken werd nog het zen den van een dergelijke circulai re aan particulieren, doch alge meen was men van oordeel, dat dit niet noodig en wensche- lijk is. Men besloot ook geen giften van particulieren aan te nemen. Men meende te mo gen vertrouwen, dbt de betref fende organisaties zich in dezen niet onbetuigd zullen laten en waar de omstandigheden reeds zoo lang de onthulling van dit monument belet hebben, spoedig hunne bijdragen zullen toezenden. Indien de omstandigheden medewerken, zou de onthulling dan eind Mei of begin Juni 1920 kunnen plaats hebben. Vrijdagnacht is de mijnwer kers-staking in de Vereenigde Staten uitgebroken, die ongeveer een half millioen arbeiders om vat. De staking omvat een twaalftal Staten. De wetgeving van den Staat verbiedt gemeen schappelijk optreden, dat tot doel heeft het transport en de distributie van levensmiddelen en brandstoffen te bemoeilijken. De regeering te Indianapolis heeft de mijnwerkers, voor het geval deze zich bij de staking zou den aansluiten, bedreigd met deze wet. De vice-president van den mijnwerkersbond, Lewis, heeft daarop geantwoord, dat deze zich daarvan niets zouden aantrekken, en het plan om de wet, wier bedoeling een geheel andere was, op dit geval toe te passen, een inbreuk op de grond wettelijke rechten der arbeiders genoemd. De regering der Vereenigde Staten vreest blijkbaar ernstige ongelegenheden. De Senaat zoo wel als het Huis van Afgevaar digden hebben een motie aan genomen, waarin de regeering alle steun en hulp in de aan brekende moeilijkheden wordt toegezegd, en van haar kant heeft de regeering troepenver sterkingen gedirigeerd naar de staten, waar de staking uitge broken is. Om zooveel mogelijk in den kolennood te voorzien, heeft de directeur-generaal der spoorwe gen de volgorde vastgesteld, waarin over de voorraden zal worden beschikt. DE UITLEVERING VAN DEN EX-KEIZER. Wanneer het verdrag van Ver sailles gerataficeerd zal zijn door alle geallieerde en geassocieerde mogendheden zal aan de Neder- landsche regeering de uitlevering van Keizer Wilhelm gevraagd worden. KOLEN. Naar het Handelsblad meldt zal door de kolendistributie aan groep B (kantoren, enz.) C open bare gebouwen en ziekenhuizen, enz.), D (publieke vermakelijk heden) het volle rantsoen worden verstrekt, in stede van, als tot dusver, resp. 65, 75 en 65 pCt. Deze aanvulling zal bestaan in gietcokes, terwijl de gebruikers van groep C de voorrang zullen genieten. Breskens. Wel vroeg heeft de winterkoning zich dit jaar laten zien. Wijl de koeien nog in de weide grazen en de bla deren nog volop aan de boomen hangen was Maandagmorgen alles met een sneeuwkleed be dekt. Wel hebben we begin November meermalen enkele sneeuwvlokken gezien, doch zoo'n echten winterdag als Maandag hadden wij op 3 November nog niet aanschouwd. En dat, ter wijl er nog zoo heel veel werk op het land is. Duizenden kilo's suikerbieten moeten niet alleen vervoerd, maar nog gestoken worden. Handen vol werk is er nog. Laten wij hopen, dat de wêersgesteldheid zich spoedig wlfzigd, en een zachter klimaat ons nog eenige weken mogen ten deel vallen. IJzendijke. In het verslag van den Raad onzer gemeente zijn een paar onjuistheden. Het salaris van den Veldwachter werd op voorstel van den heer Theri gebracht van 1000 op ƒ1100, terwijl de subsidie voor de Ambachtsschool op voorstel van den heer Hendrikse werd gebracht op ƒ200 en niet, zoo als vermeld op 150. Sluis, 2 Nov. Bij de heden gehouden wedstrijden om den Zilveren Voetbalbeker voor Oos telijk en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen won Sluis I van Sluis II met 32 en Aarden burg van IJzendijke met 21. Aanstaande Zondag spelen in de finale Sluis I tegen Aarden- buig, terwijl IJzendijke tegen Sluis II kampt, om den 3en of 4en prijs. Er zijn zes medailles beschikbaar respectievelijk van H. M. de Koningin, Jhr de Mu- ralt, den heer van Zuijen, Bur gemeester te Breskens en den heer Hoegen te Sluis, terwijl de overige twee bronzen herinne ringsmedailles zijn. De eindstrijd om den beker beloofd in ver band met de gelijke sterkte der clubs zeer spannend te worden. Oostburg. Alhier is een Chr. Zangvereeniging opgericht met aanvankelijk een 40-tal leden, onder leiding van den heer D. de Hullu. Retranchement. Den laat- sten tijd wordt de omgeving van de grens onveilig gemaakt door een paar individuen. Hier wor den fietsen medegenomen, elders worden alleen thuis zijnde vrou wen lastig gevallen, terwijl menigeen 's avonds opgeschrikt wordt door het kloppen op de ramen met de vraag de krul staartjes eens te mogen zien. Het wordt tijd, dat er aan dergelijke streken een einde komt. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Oct. in de rijks-postspaarbank ingelegd 121694.40; en terugbetaald f20175.13. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9415. BRESKENS. Huw.-Voltr. 16 Oct. Jacob Jo hannes Lindhout, 26 j., jm. en Johanna Suzanna de Kramer, 25 j., jd. Adrianus van der Meer, 26 j., jm. en Johanna Janna de Winde, 18 jd. Geboorten. 7 Oct. Suzanna, d. van Is. van de Velde en J. den Exter. 10, Johannes Francois Cornelis, z. van Jac. Alleman en E. J. Pleijte. 14, Cornelis, z. van C. de Kruijter en J. F. Robeijn. 17, Wilhelm Dirk, z. van S. Nicolai en S. van Bortel. 20, Adriaan Izaak, z. van A. Jansen en M. van de Walle. 30, Abraham Dingenus, z. van A. W. Klaassen en J van de Velde. Overlijden 4 Oct. Krina Ha- ge, 73 j., echtg. van N. Weeda. 15, Jacoba Maria Risseeuw, 64 j., echtg. van J. Ph. Salomé. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 4 Nov. Veroordeeld wegens: verboden vervoerJ. V., 23 j., Breskens, 15 of 15 d. h. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 5 Nov 10.53 11.17 Donderdag 6 11.36 12.— Vrijdag 7 11.59 12.23 Volle Maan Vrijdag 7 Nov. nam. 11.55. OVERREDEN. Zaterdagavond is in de Wil lemstraat te Heerlen een oude man door een auto overreden. Deerlijk verminkt werd hij ster vend naar het hospitaal gebracht. DOOR DE TRAM GEDOOD. Vrijdagmorgen sprong een 16-jarige jongeling te Huizen, uit de tram Huizen-Bussum en werd door den tweeden wagen gedood. ERNSTIG ONGELUK. In de exportslagerij der firma Simons te Almelo kwam een zwaar wiel naar beneden vallen, waar door een tweetal arbeiders wer den getroffen. De een werd aan het been gekneusd, terwijl de ander een gedeelte zijner teenen zal moeten missen. SPION VEROORDEELD. De Nederlandsche spion Gillis Timmermans, geboren te Zierik- zee, die ook door het hoog kriigshqf in België ter dood werd veroordeeld, is, volgens de „Maasbode" ten gevolge van diplomathieke stappen, in staat gesteld in cassatie te gaan. Men verwacht, dat daarbij de doodstraf in gevangenisstraf zal worden veranderd. MIJNONGELUK. Te Maastricht is de grond- arbeider J. W., werkzaam op de bruinkoolontginning „Graethei- de", onder een hoeveelheid af vallende grond bedolven geraakt. Na een uur werken slaagden zijn kameraden er in hem nog levend te bevrijden. Met inwen dige kneuzingen en wonden aan het hoofd werd hij per rijtuig naar het hospitaal Calvarienbeig vervoerd. JU WEELEN-DIEFSTAL. Een zeldzaam brutale inbraak heeft zich Zaterdagavond te 's Gravenhage afgespeeld bij den heer Goudsmit, juwelier op de Plaats, een inbraak, zoo geraf fineerd, dat zij doet herinneren aan het befaamde optreden der Parijsche autobandieten. Omstreeks kwart over 6 reed een motorfiets, een donkerroode Indian, komende van het Noord einde met een kalm gangetje de Plaats op en hield voor den winkel van den heer Goudsmit stil. De man, die achterop zat, stapte af, liep kalm tot voor 't raam, gooide toen plotseling een rond ijzeren voorwerp, 't welk een middellijn had van ongeveer 20 c.M. door de ruit en door het glas van de vitrine, deed een greep in de étalage, spreng weer op de fiets, die, voor de omstanders goed en wel wisten wat er gebeurd was, voor hun verbaasde oogen in de richting van den Kneuterdijk verdween. Dit alles speelde zich in zulk een korten tijd af, dat, vóór men feitelijk begreep wat er gebeurd was, de daders reeds buiten het bereik waren. Het damesper8oneel in den winkel slaakte een gil van schrik, terwijl de heer Goudsmit zelf naar buiten rende, maar ook te laat. Een der heeren, die toevallig aanwezig was, rende de twee bandieten na, onder het roepen van: „Houdt den dief, houdt den dief!" en zag hoe het tweetal de Parkstraat inreed en van daar de Kazernestraat in. Een heer, die toevallig met zijn auto over den Kneuterdijk passeerde, werd door hem in gelicht en reed het tweetal ach terna, maar in den doolhof van stegen en straten, moest de auto het spoedig voor de motorfiets opgeven en ontkwam dit brutale tweetal aan zijn achtervolger. De waarde van den buit kon nog niet in totaal worden op gegeven, wel is een kostbaar collier van eenige duizenden gulden waarde geroofd, al is een stuk daarvan later op de stoep teruggevonden. Verder zijn nog een aantal kleinere ju- weelen geroofd, maar welke dit precies waren, kon nog niet worden vastgesteld. De politie stelde terstond een uitgebreid onderzoek in. Nader vernemen wij, dat reeds een tweetal personen in hech tenis zijn genomen. Corr. Bur. MOORD. Zaterdagavond is tusschen de bezoekers van het café Danish Crown, van J. Th. Temsen aan de Tolhuisstraat 4 te Rotterdam twist ontstaan tusschen een ge zelschap van drie man een Amerikaan, een Spanjaard en een Hollander die reedt en gen tijd binnen zaten en c nieuw inkomend clubje van t« Zweden en een Hollander. E der Zweden was in het be van een stuk bamboe, waarm hij dronkeman8grimassen maal te. Dit schijnt de oorzaak g| weest te zijn van oneenigM tusschen dezen Zweed en d- Amerikaan, die het den and euvel duidde, dat hij hem Yj, kee noemde. De jassen ging( uit en er ontstond een veel partij waaraan het heele gez( schap deelnam. Plotseling w# kelde een der Zweden, gewo door een messteek, waarop Amerikaan en de Spanjaard ti goed heenkomen zochten. caféhouder Temsen was de hu der politie gaan inroepen, i vrouw van Temsen nam den gi wonden Zweed onder den art om hem naar den naastbijzijl den politiepost te brengen. Buiti zakte de man echter na enki passen in elkaar. De onmiddt lijk toegeschoten politie wili den Amerikaan, die door ei aantal toeschouwers ondei het geroep van „Houd hen gevolgd werd, aangehoudei toen de man aan het bevel oi te blijven staan geen gevo! gaf, werd een schot op hem g lost, dat hem in het linker zi vlak trof. Met een vleeschwon is hij naar het ziekenhuis gi bracht. Dr. Reinpt, inmiddels te hul geroepen, liet het lichaam vi den Zweed weer in het ca neerleggen, doch kon niet ands dan den dood constateeren doi verbloeding. De linkerhalsslag ader was doorgesneden. Het liji is naar het ziekenhuis overgt bracht. De identiteit van den versla gene is nog niet vastgesteld. Hi behoort waarschijnlijk tot d bemanning van het in de Waal haven liggende s s. „Fort Rui sel." Door afwezigheid van dei kapitien, van het schip, heef men echter de monsterrol noj niet kunnen nagaan. Het eerste politie-onderzoit heeft uitgewezen, dat de Ame rikaan niet de moordenaar it De Spanjaard moet de dadei zijn. De politie heeft een Spanjaari in arrestdeze moet echter no| met de ooggetuigen wordei geconfronteerd. De Amerika» en de Spanjaard behoorden to de equipage van hetNoordschi schip „Norefield." Hbld. AFSCHUWELIJKE MOORD Het Assizenhof van Henegou wen heeft twee doodvonnissen geveld in zake den afschuwelij ken moord op Jacques Erneil te Gerpennis. Het slachtoffer ontdekte, toen hij na den wapenstilstand naai huis terugkeerde, dat zijn vrouw betrekkingen had aangeknoopt met zekeren Delisée. Hij onder hield haar hierover ernstig, waar na de vrouw en Delisée besloten Ernest uit den weg te ruimen. Delisée verzekerde zich tegen een belooning van 500 francs de medewerking van een ander individu, zekeren Dubois, hoef smid van beroep. Delisée lokte het slachtoffer naar buiten en de smid, die hem gevolgd wai, overviel het slachtoffer met een ijzeren schop en ranselde hem dood. Men vond later 25 wonden op het lijk. Na den moord keerde Delise< met de politiemuts van den vermoorde naar zijn vriendin terug en zeide: „Ziezoo, dat is ge beurd" waarop hij de muts in het vuur wierp. De vrouw toon de zich uitgelaten van vreugde. De vrouw en de smid beken den, Deliseé echter loochende alles. Het Hof veroordeelde de twee mannen ter dood en de vrouw tot levenslangen dwang arbeid. Cour.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2