ALBtMELN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEF.UWSCHVLAANDEREN GETROUW. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK 29e Jaargang Woensdag 5 November 1919 Nummer 2469 Een Fransch-Belgiscli- Nederlandsch verbond. mmir gnT**■"ttitttjiI iiiwTjb»» i T»i»wnMrtMMMM»«f*mmri»b»WBrwr-»irw»wririTrimMMMW"*i^iin»yrriMni»nMMMMwrMn»twriirTiMMM»WB>>aMBMMn'rrifrrTrMwm'M»i ii'h iiimiiim i m m i n 11 hh'ibi in i uaoRjoai» 11 mil inn i tin am—n i ias—mm—m BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever TNo.,02T BRESKENS Postgiro Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Het verkeersbalang van O. Z.-Vlaanderen. Onder bovenstaand opschrift, lezen wij in het Hdbl. het vol gende Dezer dagen is door de Ver- eeniging van handelaren in za den en peulvruchten, welker bestuursleden woonachtig zijn op Noord- en Zuid-Beveland, tot den Minister van Waterstaat een adres gericht, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd om verschillende wijzigingen in den treinenloop aan te brengen. Dat adres is, al beroepen de heeren zich op de daarbij be trokken belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen, van hieruit met eenige reserve te beschouwen. Het is toch reeds meermalen voorgekomen, dat wijzigingen in den loop der treinen, aange vraagd door belanghebbenden uit Z.-Beveland en Walcheren, niet in het belang waren van de rei zigers aan dezen zijde der Schelde (meer bepaaldelijk wat 't oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen betreft) en dat van hieruit tegenadressen naar de directie van de Staatspoor noo- dig bleken. Wat den spoordienst naar Holland betreft, is men hier niet verwend, al zijn we tamelijk wel tevreden. Wel wordt sterk geklaagd over den gebrekkigen dienst van de stoombooten, die de verbinding van Z.-Vlaande ren met den noordelijken oever der Schelde onderhouden. Om te Vlake aansluiting te krijgen op den trein van 6.51 naar Holland moet men zich, al naar de middelen waarover men beschikken kan, per auto, rijwiel of te voet naar het ge heel in het oosten gelegen Wals oorden begeven, om daar te 5.45 met de boot te worden overgezet naar Hansweert. Uit het drukbevolkte centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen moet men dus al zeer vroeg op het pad om de plaats der afvaart te bereiken, d.i. te 3 a 4 uur in den morgen, al naar gelang van het verkeersmiddel waarover 2) In den aanvang ontving hij slechts hoogt zelden een op dracht men kende hem nog niet, en het waren harde tijden, ook al was hij hooghartig ge noeg om dit steeds zorgvuldig voor zijn ouders te verbergen msar hij kwam op den geluk kigen inval het portret zijns vaders te maken en slaagde daarin zoo meesterlijk, dat het op eene groote tentoonstelling werd aangenomen, en hem aan stonds een naam in de kunst- Wereld verwierf. Van verscheiden zijden kwa men thans bestellingen inhij had zich niet meer over het lot te beklagen, en liet sedert dien nooit na, jaarlijks zijne ouders uit te noodigen hem op eene men beschikt. In den winter is dat bijna niet doenlijk. Hande laren, die 's Maandags dezen tocht maken voor het bezoeken der markt te Rotterdam, on dervonden dezer dagen, dat zoo'n autotocht niet zonder ge vaar is. Voor hunne kosten rijdt nu 's Maandags een extra tram van Axel naar Terneuzen en vandaar naar Walsoorden. Tijdens den nijpenden kolen- nood heeft men er zich mede ge troost, dat er althans nog ver binding wasdoch nu die nood niet meer zoo nijpend is, vraagt men zich af waarom niet nog een boot wordt ingelegd, die 's morgens vanuit Terneuzen aansluiting geeft op den trein te Vlake. Daarmede zou het cen trum van Zeeuwsch-Vlaanderen algemeen gebaat zijn. Want het zijn juist reizigers uit die omgeving, die het meest van de vroegboot te Walsoorden ge bruik maken. Uit de naaste omgeving van die buurtschap zijn er zeer wei nig passagiers. Het is onbegrij pelijk, dat het provinciaal be stuur; hetwelk den stoomboot- dienst beheert, die broodnoodige verbinding niet geeft. Even on- begrijpelijk is het antwoord, door den Minister van Waterstaat gegeven aan den heer De Bui- sonjé, dat er geen gevaar bestaat, dat de Zeeuwsch-Vlamen door het ontbreken van goede ver keersmiddelen met Holland ge makkelijk naar Belgie gedreven zullen worden. Het antwoord is verbijsterend. Is men dan in Den Haag ei niet van op de hoogte, dat de electrische grens- draad, die onze zuidgrens af sloot en Zeeuwsch-Vlaanderen geheel isoleerde, opgeruimd is Is dan al hetgeen de laatste maanden over Zeeuwsch-Vlaan deren te doen was, nog niet voldoende geweest om zich om trent de geografische ligging ten opzichte van belangrijke Belgi sche marktsteden als Gent en Brugge wat beter op de hoogte te stellen Om de markt van Rotterdam te bereiken, moeten onze koop lieden reizen van 's morgens schoone kunstreis te vergezellen, wat beiden van geluk vervulde, want overal werd hij met de grootste onderscheiding ontvan gen, zoodat zij zelfs begonnen te vergeten ooit iets anders voor hem te hebben gedroomd. Tot één ding echter konden zij hem nog niet overhalen, hoeveel wel sprekendheid zij daaraan ook besteeddenHenri dacht niet aan trouwen. „Het is jammer!" verklaarde de moeder steeds„met zijn genie en zijn uiterlijk zou hi) iedereen kunnen krijgenen denk toch eens aan, hoe heer lijk het voor hem zou zijn, eene vrouw met geld te huwen. Hij zou zich niet meer behoeven af te sloven en een prachtig huis vol kunstwerken kunnen hebben"- „Later zal dat wel komen", troostte de vader „Laat hem eerst nog wat van zijne vrijheid genieten 1" Maar hij zelf was innerlijk omstreeks vier uur tot omstreeks kwart voor tien. terwijl die Bel gische marktplaatsen op een paar uren zijn te bereiken Maar niet alleen voor-de inarkt- bezoekers, ook voor anderen zijn goede reisgelegenheden noodig. Ondanks het hier bestaand na tionaliteitsgevoel, zal men zich des te sneller algemeen voor inkoopen enz. naar de Belgische hoofdplaatsen richten, hoe langer men het inleggen van de noo- dige diensten van de stoomboo ten der provincie blijft uitstellen. De provincie behoort daarin, zij het dan ook wegens de hoo- ge kosten met steun van het rijk, zooals sommigen wenschen, ten spoedigste te voorzien. Boven al is het westelijk deel van Z. Vlaanderen op dit gebied stief moederlijk bedeeld, al valt niet te ontkenen, dat het mijnenge vaar aan den mond der Schelde het geraden maakt daar alleen bij daglicht van Breskens naar Vlissingen te varen. Door een commissie van be langhebbende is zoowel bij den Minister van Waterstaat als bij den Commissaris der Koningin audiëntie aangevraagd om het belang van onze streken in deze te bepleiten. Over een mogelijk Fransch- Belgisch-Nederlandsch verbond, de oplossing, die men thans van Fransche zijde schijnt te wen schen, voor de Belgisch Neder- landsche vraagstukken, schrijft volgens de N. R. Crt. Rip in De Nieuwe Gazet van Antwerpen Het laat zich gemakkelijk voorstellen, dat voor een der gelijk plan dadelijk veel sym pathie in België zal gevonden worden vooral dan in het Vlaamsche land, waar men niets liever wenschen kan dan met Nederland en Frankrijk even goede vrienden te zijn. Maar... Wat zal men er in Holland van zeggen geheel en al hare meening toe gedaan, en zij wist dat maar al te goed. Wat de jonge kunstenaar hun niet zeide, het was dat hij niet meer aan de liefde der vrouw geloofde. In Italië had hij eene hartstochtelijke gehechtheid op gevat voor de beeldschoone doch ter van een componisthij had haar bijna dagelijks bij vrienden ontmoet en hare beloften op hem te zullen wachten, totdat hij zich naam en fortuin zou hebben verworven, en toen dit eindelijk het geval was geweest, had hij vernomen, dat zij reeds sedert eenige maanden gehuwd was met een rijken grondbezit ter, zonder het zelfs ook maar noodig te hebben geoordeeld hem haar besluit mede te deelen en het eenigszins in zijne oogen te vergoelijken. Hij was sedert dat oogenblik geheel onttooverd, en zoo hij nog beleefd en eer biedig tegenover vrouwen bleef Zijn ook de Nederlandsche gedelegeerden te Parijs van dezen wensch der Fransche regeering op de hoogte gesteld; en mogen we gelooven, dat ook zij met concrete voorstellen naar Den Haag vertrokken zijn? Er is al eens met een woord over een Nederlandsch-Belgisch Verbond gesproken in de Ne derlandsche pers. Dat was toen hier 't gerucht ging, dat van katholieke zijde in België een dergelijk Verbond gewensc t zou worden als conservatieven dain tegen het bolsjewisme zoo wel uit het Zuiden als uit het Oosten. Toen zeiden de Hollandsche bladen eenstemmig, dat ze nooit te spreken zouden zijn over een Verbond met België, dat maar in het minst tegen Frankrijk gericht zou zijn. Doch de pers bij onze Noor derburen staat eigenlijk niet sympathiek tegen wélk bond genootschap ook Holland, wil zijn handen naar alle zijden vrij houden en beroept zich bij iede re gelegenheid op den Volken bond, die, naar Hollandsche op vatting, ieder ander bondge- notschap onnoodig naakt. Wanneer men zich op zuiver zakelijk standpunt stelt, en dan even ernstig redeneert, kan men dezen afkeer van bondgenoot schappen in Holland gemakke lijk begrijpen. Holland, dat uit zijn econo mische en militaire afzondering in dezen oorlog slechts voordeel he eft getrokken, heeft er^alle belang bij, dat het iederee. te vriend houdt. Iedereen maar vooral Duitschland, van welk land'het thans de groote poort wordt. Nu de kans bestaat, dat Rot terdam het grootste deel der Duitsche scheepvaart van Ant werpen naar zich toehaalt, heeft Holland alle lielang bij een spoedige heropleving van de Duitsche nijverheid, en het voor deel van een bondgenootschap met Duitschlands vijanden ziet men dan werkelijk ook niet zoo dadelijk. De zaak zou echter een ge- hij beschouwde allen nog slechts als wispelturige en schraapzuch tige wezens. Dat zij hem thans vierden verbaasde of trof hem niet. Hij was immers een be kend artist geworden Maar zoo hij morgen door de pers werd afgebroken en geen geld verdiende, dan zou het alles plotseling anders zijn. Wat zijn uiterlijk betrof, dat had hem waarlijk alle reden tot tevredenheid kunnen geven, maar daaromtrent maakte hij zich ook geen illusies meei. Anita's ontrouw had alle eigen liefde in hem gedoodwaarom zou eene ande e hem om hem- zelven beminnen, als zij het niet gedaan had Het was in deze stemming, dat hij zich op zekeren avond naar de schatrijke barones van Wintershoven begaf, die hem reeds eene week te voren schrif telijk had uitgenoodigd, den avond bij haar door te brengen. heel ander uitzicht kunnen krij gen, indien van Fransche zijde drukking op de regeering in Den Haag uitgeoefend zou worden, zooals 't schijnt, dat er te Brus sel uitgeoefend wordt. En vooral wanneer het waar zou zijn, dat Engeland en de Vereenigde Staten dit Fransch-Belgisch-Hol- landsch defensief verbond wen- schelijk achten. In dat geval toch zou men in Nederland aan zijn koloniën moeten denken. Men zou eraan moeten denken, dat er volstrekt geen reden bestaat, om zich in het verre Oosten Engeland tot vijand te maken, en dat de Vereenigde Staten ten slotte den besten steun bieden tegen de begeerigheid van Japan. En des te meer zou men er op de bescherming van Engeland en Amerika prijs moeten stellen, daar de toestand in de Holland sche kolonie met den dag be denkelijker wordt. Het is op het oogenblik toch een publiek geheim, dat de geest onder de inlandsche be volking in Insulinde zoo onbe trouwbaar geworden is, dat men geen gevolg meer durft te geven aan het plan om de kolonie door Koningin Wilhelmina te doen bezoeken. De rapporten der verschillende Districtshoofden wettigen de vrees, dat dit bezoek, als een consolidatie van het koninklijk gezag, onder de inlandsche be volking bedoeld, precies het omgekeerd effect zou kunnen maken. En 't beste wat men in Neder land van Japan denken kan, is toch slechts dat het geen moeite zal doen, om den geest onder de inlanders in gunstigen zin tegenover het Hollandsche bestuur te beinvloeden. Het koloniale vraagstuk zou dus bij de overwegingen van Nederland, wat betreft een even tueel defensief verbond met Bel gië en Frankrijk, een niet onbe langrijke rol kunnen spelen. De vraag zou dan zijn, wat het zwaarst weegtHet onge noegen van Duitschland of het ongenoegen van Engeland en Mevrouw van Wintershoven woonde, evenals hij in den Haag hij had haar voor eenigen tijd bij wederzijdsche kennissen ont moet, en nadat zij hem verzocht had hare verzameling schilde rijen te komen zien, was hij er herhaaldelijk ten eten gevraagd. Zij was acht en twintig jaar oud, en reeds lang weduwe. Haar echtgenoot, een grijsaard, had haar zijn gansche vermogen na gelaten, en na afloop van haar rouw, had zij veel menschen gezien en zooveel mogelijk van haar fortuin genoten Henri verwachtte niet anders of hij zou reeds een menigte gasten bij haar aantreffen, en was daarom zeer verbaasd haar alleen daar te vinden. Hij liet daarvan echter niets blijken en gat gehoor aan haar verzoek naast hem op de sofa plaats te nemen. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1