EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN ALGEMEEN NIEUWS- Een nieuwe Postwet GETROUW. Invaliditeitswet. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK 29e Jaargang Zaterdag November 1919 Nummer 2468 in. 7B&XL&ST6K. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever TNo.,02T BRESKENS p°7s$4ro Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Aan ieder die zulks verlangt wordt de gelegenheid gegeven om de stukken, na aankomst van elke post, gedurende de uren van openstelling, ten kan tore al te halen of te doen af halen. Het hiervoor verschuldigde z.g. busrecht is verhoogd. Het tarief bedraagt bij vooruitbetaling a. voor de acht grootste kantoren (geen Zeeuwsche) per kalender kwartaal 5 voor de overige kantoren 2.50 (waaronder dus Hreskens)c. voor de hulpkan toren 0.50. Wordt alleen verlangd de met elke post aankomende cou ranten en tijdschriften af te ha len, dan wordt het recht voor de sub a bedoelde kantoren 2.50 en 0.50 voor de ove rige postkantoren. De bekende bestaande post zegelboekjes worden niet meer uitgegeven, terwijl als nieuw in gevoerd worden boekjes inhou- houdende 24 zegels van 7'/a cent en gemengde boekjes be vattende 6 zegels van l'/a en van 5 cent en 12 zegels van 7'/j cent. De vroeger ingetrokken boekjes, inhoudende 24 zegels van l'/a cent, worden weer in gevoerd' Werden tot 1 November on bruikbaar geworden briefkaar ten, postbladen enz. kosteloos ingeruild, nu zal 1 cent moeten worden bijbetaald. Als overgangsmaatregel wordt vastgesteld, dat briefkaarten, vooizien van opgedrukt zegel van 2 of 3 cent (oud model), tegen nieuwe briefkaarten wor den ingeruild met bijbetaling van 4 resp. 3 cent. Natuurlijk kan ook bijgefrankeerd worden net zegels van 3 ïeps. 2 cent. De korting, toe te kennen aan lepóthouders, is verhoogd. Vrijstelling van port wordt genoten door de Koningin en de leden van Haar Huis, als mede voor stukken, dien dienst betreffende. Heeft ter uitvoering van wetten verzending van stuk ken plaats, den openbaren dienst aangaande, dan wordt ook hier voor vrijdom genoten. De afzenders van stukken, bedoeld in de twee voorafgaan de alineas kunnen kosteloos aan- teekening hiervan verlangen, indien bij wettelijk voorschrift aanteekening verplicht is gesteld (doch zonder waarde aan te geven). Het maximum gewicht dei portvrije zendingen is ook 2 K.G. Ingeval van onsplitsbaren inhoud (volgens gewaarpierkte verklaring van den afzender) 5 K.G. Bovenaan ter linkerzijde van het adres, moet duidelijk op vrije stukken vermeld worden „Dienst" „Portvrij". De verz mding van dergelijke stukken is Zaterdags na 12 uur en des Zondags beperkt tot spoedzendingen, hetgeen moet blijken uit een gewaarmerkte verklaring van den afzender boven het adres. De beperking van de bestel ling op Zondag en op den He- mel-vaartsdag van brieven, voor zien van een etiket „Bestellen op Zondag", is ook van toepas sing verklaard op portviije dienststukken. Binnenlandsche Pakketpost. Voor de verzending wordt 't volgende port bij vooruitbetaling geheven, onverschillig den af stand waarover het vervoer plaats heeft Voor elk pakket: tot een gewicht van 1 K.G. 20 cent van een gewicht boven 1 tot 3 K.G. 25 centvan een gewicht boven 3 tot 5 K.G. 30 cent. Navraag van postpakketten is verhoogd van 5 op 10 cent. Het expresse-recht voor pak ketten is niet als voor dergelijke zendingen bij de brievenpost 15 cent gebleven, inaar verhoogd op 25 cent, eveneens bij voor uitbetaling te voldoen. Pakket ten buiten den bestellingskring te bezorgen worden behandeld als bij de brievenpost geregeld is. i) Henri Walsberg had langen ijd de wanhoop zijner ouders uitgemaakt. Zij bezaten geen fortuin hoegenaamd, en met den lood des vaders zou het inko- nen, waarvan zij leefden, in het graf medegenomen worden. Tot Oversparen hadden zij geen ge- tgenheid, want er waren vijf ónderen, een zoon en vier doch- Ors, en zij hadden hen eene 'it8tekende opvoeding willen Jeven, zoodat zij later in staat 'ouden zijn, zichzelf een weg foor het leven te banen. Tot mnne groote vreugde, waren de onge meisjes allen vóór hun wintigste jaar getrouwd, en dus oor altijd bezorgd maar Henri, 'e iongste van het gezin, bleef 'ver; men had gouden bergen op zijn toekomst gebouwd, de knaap was zoo buitengewoon schrander, dat hij slechts be hoefde te studeeren om eenmaal een hooge positie in de maat schappij te bekleeden, en al moest het den heer en mevrouw Walsberg ook de grootste offers kosten, hij zou naar Leiden gaan. Dit was lang bepaald geweest, toen de jongeling plotseling ver klaarde, dat hij nooit voor een dergelijke loopbaan geschikt zou wezen en dat hij slechts één verlangen hadschilder te wor den. Zij geloofden hun ooren niet en lachten hem hartelijk uit. Ja, het was waar, hi] had steeds veel aanleg tot teekenen gehad maai het was dwaasheid daarvan eene hoofdbezigheid te willen maken. Er leefden zoovele kuns tenaars, die gebrek geleden; men moest zulk een genie wezen om met zijn perseel door de wereld te komen, dat zij hun zoon niet aan zulke onzekere kansen kon- Alleen binnen een kring van een post- of hulppostkantoor kunnen pakketten kosteloos wor den na- of teruggezonden, daar buiten is opnieuw port verschul digd. Nieuw is voorts het bewaar- loon van 5 cent per pakket en per dag, als het niet uitgereikt is, binnen 4 dagen na den dag waarop het voor het eerst in de bestelling is opgenomen. Maxi mum 1 per pakket. Voor een berekening van het bewaarloon blijft de termijn van vier dagen buiten beschouwing. Voor verzoeken om inzage van adreskaarten of om inlich tingen betreffende verzonden pakketten wordt een recht ge heven van 10 cent. Omtrent de verpakking van waardepakketten is voorts nog 't volgende bepaald Deze moeten met zegels in lak of lood zoodanig worden gesloten, dat er niets uit kan worden verwijderd, zonder dat de sluiting of de verpakking geschonden wordt. De zegels moeten aan elkander gelijk zijn en een geslachtswapen, naam letter of ander kenteeken van een afzender vertoonen. Het bepaalde omtrent eene verpakking is niet van toepas sing op pakketten, waarvan de aangegeven waarde niet meer bedraagt dan ƒ2.50 per K.G. bruto en die geen geld, gelds waardig papier, edele metalen of kostbaarheden bevatten. Het hoogste bedrag der aan te geven waarde is 1000. Het „Internationaal Postbesluit" regelt de porten en rechten, welke aan Nederland worden geheven in het internationaal verkeer. De grenstarieven met België en Duitschland (tusschen kanto ren niet meer dan 30 K.M. van elkaar verwijderd in een rechte lijn gemeten) zijn verhoogd van 5 op 7'/2 cent voor brieven tot een gewicht van 20 gram en voor elk meerder gewicht van 20 gram 5 cent daarboven. Uniform is het tarief voor brieven in het verkeer met Oost en West-Indië, per zeepost ver den blootstellen. Maar Henri hield volhij be gon zijne lessen te verwaarloo- zen, besteedde al zijne vrije uren aan zijn geliefkoosde kunst, en slaagde er niet eens in het eind-examen der Hoogere Bur gerschool afteleggen. Voor het overige hadden zij zich niet over hem te beklagen ofschoon altijd in zichzelf gekeerd, was hij zacht en vriendelijk van aard slechts op dat ééne punt wilde hij naar geen rede hooren, en ten einde raad, was zijn va der wel verplicht toe te geven en hem voor de teeken-academie te laten opleiden. „Hij zal later nog altijd schil der-les kunnen geven", zeide hij, om zijne vrouw een weinig gerust te stellen. Maar hij zuchtte daarbij, en zijzelve vond daarop geen ant woord. Waar bleven hunne schoone droomen hem nog vóór hun dood officier van justitie of zonden. Met het overige België wordt de brief gefrankeerd Voor een gewicht van niet meer dan 20 gram met 10 cent en voorts voor elk meerder ge wicht van 20 gram of gedeelte van 20 gram 71/» ct. daarboven. In het internationaal verkeer bedraagt het port van een brief van niet meer dan 20 gram 12'/2 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 20 gram 71/2 cent daarboven. Voor alle briefkaarten naar het buitenland 5 cent per kaart. De postwisselrechten worden voor alle landen bepaald op 12'/2 cent per 25. Alleen voor W.- Indië wordt het binnelandsch nu gewijzigd tarief toegepast zoodat ook de uitzonderingsrech ten voor Engeland, Amerika, Canada, Rusland e a. hiermede vervallen zijn. Is de termijn van geldigheid voor buitenlandsche postwissels verstreken dan wordt niet als in 't binnenland een extra-recht van 10 cent geheven. Voor inlichtingen verzonden postwissels, betreffende of inza ge van uitbetaalde wissels, is een recht van 10 cent verschul digd. Hiermede meenen wij de voor naamste wijzigingen en bepalin gen van de nieuwe Postwet aan onze lezers te hebben weer gegeven. In ons vorig artikel eindigden we met een enkele mededeeling omtrent de vrije premiën. Ter nadere uitwerking hieromtrent het volgende Wanneer een verplicht ver zekerde zijn verzekering verval-' len verklaart, blijven de voor hem gestorte premiën zijn eigen dom en worden op zijn naam geboekt als zoogenaamde vrije premiën; de verplichte verzeke ring gaat bij de vervallenver klaring over in een vrije ver zekering. Deze vrije verzekering geeft hem gelegenheid door te misschien wel rechter te zien Henri was minstens voor Raads heer in de wieg gelegd, en dan slechts teekenmeester te worden, met al de ontgoochelingen van een arm artistHet was bitter hard, en hijzelf bereidde zich de grootste teleurstellingen voor. Toch gevoelden zij zich weer eenigszins trotsch op hem, toen hij hun zijn eerste schilderstuk ten geschenke gaf. De kenners roemden het zeer, en van dien dag bekleedde het een eere plaats in hunne zitkamer. Het jaar daarop had hij de „prix de Rome" verworven, en erken den zij vol blijdschap dat „er toch iets in den jongen zat". De gelukwenschen, die hem van alle zijden toekwamen, be gonnen hen met zijne keuze te verzoenen, en zij wachtten thans rustiger de toekomst af, terwijl zij besloten voortaan jaarlijks de som, die zij vroeger aan de op voeding der kinderen besteed- blijven betalen wat hij wil en wanneer hij wil en geeft hem recht op invaliditeitsrente en ouderdomsrente. Hoe meer ge stort hoe hooger de rente zal zijn. Zoodra nadere uitvoerings bepalingen zijn gegeven zal op deze kwestie worden terug gekomen. En dan nog verschil lende bepalingen die, alhoewel geen verband met elkaar hou dende, toch bekend moeten zijn en dus hierna vermeld zullen worden. Het nakomen van de verplich tingen den werkgever in de I. W. opgelegd, kan voor groote licha men en ondernemingen redelijker wijs niet den leider of leiders worden opgelegd. Daarom wordt in art. 12 toegestaan een wette- lijken vertegenwoordiger aan te wijzen. Het formulier van aan wijzing moet onderteekend zijn door werkgever en vertegen woordiger en is bij den Raad van Arbeid te verkrijgen. Wat schippers betreft, is hij die het gezag op het schip uit oefent tevens aansprakelijk voor het nakomen der verplichtingen. Voor een buitenlands geves- tigden werkgever wordt de per soon, die ter plaatse, waar het werk hier te lande wordt verricht, met de leiding is belast, als werkgever (dus als aansprakelijk persoon) aangemerkt. Voor wederkeerige verzeke- rings-of waarborgmaatschappijen of voor een rechtspersoonlijkheid bezittende instelling, worden de leden van het bestuur als werk gever beschouwd. En ten aanzien van arbeiders in dienst van Rijk of publiek rechtelijk lichaam wordt als werkgever beschouwd de per soon, die de onmiddellijke leiding heeft van den tak van dienst, waaraan de verzekerde is ver bonden. Ter verduidelijking zij hierbij vermeld, dat niet alle arbeiders in dienst bij het Rijk of een publiekrechtelijk lichaam pensioengerechtigd en dus vrij gesteld zijn van verzekerings plicht. De werkgever is verplicht aan den Raad van Arbeid inzage te verleenen van boeken, beschei den en stukken, voor zoover den, over te leggen, opdat hij toch niet volkomen broodeloos zou zijn, als het publiek eenmaal mocht weigeren zijn talent te erkennen. De jonge schilder arbeidde in Italië ernstig door, en keerde terug om zich voornamelijk op het vervaardigen van portretten toe te leggen. Zijn geliefkoosde meester was van Dijck, en even als deze bezield door de groot ste belangstelling in het karakter van den mensch, wenschte hij eene studie te maken der ziel van elk zijner modellen, om hunne eigenaardige hoedanighe den en hartstochten niet alleen in hunne trekken, maar in hunne gansche houding, hun oogopslag en tot zelfs in hunne handen weêr te geven. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1