Plaatselijk Nieuws. School-Artsen. Waarschuwing. Rechtzaken. Gemengd Nieuws land gebruikelijke manier vol gens Ged. Staten, terwijl de huurwaarde der woningen van de onderwijzers worden vastge steld op 250 in de kom en op 200 aan den Kruisdijk. Een request aan H. M. de Koningin zal gezonden worden, de lesuren buiten schooltijd van het Rijk betaald te krijgen. Kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld op 450. Een verzoek van den heer Streefkerk omtrent uitbetaling van een postje groot 24, het welk reeds tweemaal is verwor pen, wordt afgestemd. De begrooting 1920 wordt vastgesteld op 50.988.66, waar onder ƒ28000 aan Hoold. Om slag. Het uurloon voor de brand weermannen wordt vastgesteld op 30 cent per uur. Voor de Alg. Burgerwacht wordt 5 cent per inwoner uit getrokken, en 50 voor de plaat selijke Burgerwacht. Het salaris van den Gemeente werkman wordt verhoogd met ƒ150 en gebracht op ƒ750. Een voorstel om het salaris op 900 te brengen, werd verwor pen tegen stemden de heeren de Vlieger, Risseeuw, deMilliano en Lombaard. Voor de bestrijding subsidie R. H. B. S. te Oostburg zal een geldleening worden aangegaan. Het salaris van den machinist Snijders wordt van 900 op 1100 gebracht. Verder worden eenige posten af- en overschrijving over 1919 goedgekeurd, waarna de ver gadering over gaat in comité- generaal, ter behandeling recla mes Hoofd. Omslag. Door de Vrijz. Dem. fractie in de Prov. Staten van Zeeland is het volgende voorstel inge diend: 1. De Provincie stelt aan één of meer Provinciale school-artsen. 2. Deze wordt of worden door de Provincie op nader te stel len voorwaarden ter beschik king van gemeente- en school besturen gesteld. TOELICHTING Ofschoon het zeer zeker nog niet een algemeen gangbaar be grip is, dat het geregeld toe zicht door school-artsen in het belang van de jeugd en dus in het belang van het volk is, nemen ondergeteekenden aan, dat elk uwer met ons is doordrongen van het nut daarvan. Met ons zult U overtuigd zijn, dat in een gezonde jeugd ligt een groote volkskracht voor de toekomst. Het schoolartsen-instituut is dan ook een groot, algemeen, ge meenschapsbelang, waarvan de waarde moeilijk kan worden over schat. Ondergeteekenden meenen op grond daarvan, dat onverwijld tot invoering hiervan moet wor den overgegaan. Zij roepen daar toe de hulp der Provincie in, omdat in ons gewest geen enkele gemeente, op enkele uitzonde ringen na, groot en economisch sterk genoeg is om speciale school-artsen aan te stellen. Wij drukken op dat woord speciaal, omdat naar onze meening het instituut hiermede staat of valt. De arts met het hygiënisch schooltoezicht belast, moet geen practijk uitoefenen. Het genees kundig schooltoezicht is een spe ciaal vak, dat niet als bijbaantje of nevenbetrekking mag worden beschouwd en uitgeoefend. Ook zou een oncellegiale concurren tie worden geschapen, terwijl tenslotte de ouders zélf moeten uitmaken door welken genees heer hun kind zal behandeld worden, ja, of het onder be handeling zal komen. Een en ander brengt noodzakelijk mede, dat de salarieering van dien aard zal moeten zijn, dat de functio naris daarvan behoorlijk zal kun nen bestaan. Ons dacht, dat het salaris zou moeten varieeren tusschen 6000 en 8000 Gld., naar gelang van ervaring. Hier bij zouden dienen aan toege voegd de nood.ge reis- en ver blijfkosten. Uit den werkkring, dien wij ons voor de schoolartsen den ken, zult u nog meer tot de overtuiging komen, dat zulk een betrekking den ganschen mensch vergt. Het toezicht moet zich uit strekken over alle leerlingen van alle onderwijs-inrichtingen, in clusief de leerkrachten, de ge bouwen, de meubels, de leer middelen. De schoolarts geeft geregeld cursussen in hygiene, meer bij zonder in schoolhygiene voor de onderwijzers. Het zijn de onderwijzers vooral, van wie de grootste hygiënische kracht, ook in opvoedende rich ting moet uitgaan. Zij zullen verschillende getroffen maatre gelen moeten uitvoeren en zij zullen dat alleen gaarne doen, wanneer zij van de maatregelen het doel begrijpen, vandaar de door ons gewenschte cursussen. Zooals uit ons voorstel blijkt willen we op bescheiden schaal beginnen. Wij doen dat aller minst, omdat we niet gaarne zouden zien, dat dit zoo nuttige instituut direct overal ingang zou vinden, maar we willen een en ander overlaten aan de prac tijk en het uitvoerend college. Vandaar, dat we na ernstige overweging niet verder ziin ge gaan en teruggekomen zijn op ons oorspronkelijk plan om nu reeds een geheel afgerond plan voor te leggen met distrikten- verdeeling enz. Ook hebben we nog niet ge wezen op den zijdelingschen drang, welke door het Ged. College op de Gemeentebesturen zou kunnen worden uitgeoefend. Ons voorstel, zooals het hier ligt is pasklaar voor de practijk en kan direct worden uitgevoerd. Rechts houden. Het is den bestuurders van rij- of voertuigen en den be stuurders en geleiders van rij- of trekdieren of ander vee ver boden de linkerzijde van den Rijksweg te houden, voor zoo ver dit niet noodzakelijk is, voor het uitwijken bij het inhalen van rij- of voertuigen, van rij- of trekdieren of ander vee, of van motorrijn igen of rijwielen. Ge lijke verplichting geldt ook voor andere wegen. Art. 15 Rijkswegen Reglement. Overtreding er van wordt ge straft met eene geldboete van 25. Waterlandkerkje. Door den Raad der gpmeente alhier werd tot onderwijzer benoemd de heer A. J. Dhont met 5 st., 2 werden er uitgebracht op den heer P. Dirx, no. 2 der voor dracht. Sluis. Bij de j.l. Zondag gehouden voetbalwedstrijden om den Zilveren Wisselbeker voor W. en O. Zeeuwsch-Vlaanderen uitgeloofd door de Sluische Voetbalvereeniging „Trap Door" won Trap Door II van Retran- chement met 5-2 en boekte Trap Door I, door niet opkomen van Terneuzen een papieren over winning van 5-0. Zondag a s. spelen in de demi-finale Trap Door I tegen Trap Door II, en IJzendijke tegen Aardenburg. De beker moet 3 jaren ach tereen van den aanvang at of 5 malen in 't geheel gewonnen worden om in het bezit van de winnende vereeniging te komen. IJzendijke. Hedenmorgen kwam de raad onzer gemeente in voltallige zitting bijeen. De raadzaal welke geheel gerestau reerd is, zag er met haar nieuwe meubelen, netjes uit. Na opening wordt voorlezing gedaan der notulen, welke onver anderd worden vastgesteld. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken Kennisgeving van Ged. Staten vaststelling der onderwijzersjaar- wedden. Eervol ontslag van den heer J. A. Neeteson, als Burgemees ter, tegen 1 Jan. 1920. Verder was ingekomen verzoek van de Muziekvereeniging ver hooging subsidie. Verzoek Ambachtsschool, ver hooging subsidie. Verzoek R. C. Politie-Veree- niging, verhooging jaarwedde van den Veldwachter. Verzoek Iz. van de Sande verhooging jaarwedde als hulp machinist Eiectrische Centrale. Verzoek Ed. Boerjan en V. de Witte, resp. Gemeente-werk man en Gemeentebode, om gra tificatie voor gedane buitenge wone werkzaamheden gedurende de oorlogsjaren. Bij de vaststelling der begroo ting werd de gratificatie voor den gemeentebode vastgesteld op 150, Het tractement voor de werk vrouw voor schoonhouden ge meentegebouwen wordt van 145 op 200,gebracht, terwijl voor een werkvrouw voor onder houd school II een oproeping zal worden gedaan, tegen een be looning van 75, per jaar. De jaarwedde van den veld wachter bleef onveranderd. Gratificatie voor den gemeente werkman wordt bepaald op ƒ200 terwijl zijn jaarwedde bovendien op 750 wordt gebracht Het traktement van den klokke nist wordt van 40 op 50, gebracht, terwijl de jaarwedde van de beambten op de begraaf plaats van 85 op 100,wordt gebracht. Bij den post onderhoud stra ten en pleinen, merkt de heer Theri op, dat het wel wensche- li-jk zou zijn, wanneer de muziek tent werd gerestaureerd, daar op enkele lichten aan te brengen. Wofdt met alg. stemmen goedgevonden. Voor onderhoud Boulevard wordt een jaarlijks bedrag van 100 uitgetrokken, en deze werkzaamheden opgedragen aan van den Bunder. De jaarwedden onderwijzers worden vastgesteld op 11470. De subsidie voor de Ambachts school te Oostburg wordt ver hoogd van 100 op 150. De heer Hendrikse acht 200 niet te veel voor deze nuttige instelling. Wordt besloten 150 toe te staan tot wederopzegging. Wordt vervolgd. Zaterdag kwam een koe van den veehouder Plasschaart alhier in aanraking met de tram, met het gevolg dat de ruggraat werd ingedrukt, en het beest moest afgemaakt worden. Bij Kon. Besluit is aan den heer J. A. Neeteson eervol ont slag verleend als Burgemeester onzer gemeente. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 28 Oct. Ontslagen van rechtsvervol ging C. G., 44 j., Schoondijke, beklaagd van verboden vervoer. A. J. M. S., 26 jaar, student, wonende te Gent, thans gedetineerd te Middelburg, is in hooger beroep gekomen van het vonnis van bovengenoemde Rechtbank van 10 Oct. j.l., waarbij hij wegens poging tot uitgifte van valsche bankbiljet ten van 1000 Mark te IJzendij ke, werd veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 jaar. De Officier van Justitie kwam even eens in hooger beroep. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 29 Oct. 3.59 4.23 Donderdag 30 4.35 4.59 Vrijdag 31 5.16 5.40 Eerste Kwartier Zaterdag 1 November, voorm. 2.03. MOORDAANSLAG. Vrijdagavond omstreeks half- elf kwam een in de Wilhelmi- nastraat wonende jongeman aan het huis Westerstraat 95, waar een meisje, dat gedurende vier jaren verkeering met hem had, doch die niet wenschte voort te zetten. De afgewezene ging Vrij dagavond, met een revolver op zak en met geen goede voor nemens bezield naar de Wes terstraat. Daar werd hem door haar vader belet in de woning te komen. Er ontstond dienten gevolge een woordenwisseling, die zóó hoog liep, dat de jon gen zijn revolver in het wilde afschoot en daarbij den vader van het meisje trof. De dader ging zich aan het politiebureau Westerstraat mel den en werd daar in verzekerde bewaring gesteld. De gewonde is naar het Wil helminagasthuis overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. BRAND. Vrijdagavond is te Assen de dubbele behuizing bewoond door de gezinnen Mulder en Dailwijk en toebehoorende aan den heer Jansen, tot den grond toe af gebrand. De vier zich in de schuur bevindende koeien zijn gered. Een groote hoeveelheid hooi is verbrand. KOEIEN DIEVEN AANGE HOUDEN. Door de politie te Terheide zijn twee broers aangehouden, die er hun werk van maakten, koeien in de weide te slachten. Zoowel te Bemmel als te Span keren hebben zij zich aan meer dere dergelijke feiten schuldig gemaakt. HET MES. Bij twist, die te Vaarsen tus schen twee mannen ontstond, ontstak de eene zoodanig in woede, dat hij een mes trok en zijn tegenstander levensgevaar lijke wonden toebracht De da der is gearresteerd- TRAM-ONGELUK. Een ongeveer 20-jarig meisje was in de De Clercqstraat te Amsterdam onder de eiectrische tram geraakt. Deze stopte, waar na men pogingen deed om het meisje te bevrijden. Dit duurde minstens 20 minuten. Er moest gereedschap worden aangevoerd, namelijk door de gemeentetram, hetgeen op een ernstige leemte wijst bij de eiectrische. Toen ten slotte de wagen was opge vijzeld werd het meisje bevrijd, waarop andermaal gewacht moest worden op een zieken-auto. Het meisje werd eerst bij een dro gist binnengedragen en daarna, blijkbaar in ernstigen toestand, naar het ziekenhuis vervoerd. Het geval verwekte groote opschudding. SCHADELIJK SNOEPGOED. De gezondheidscommissie te Hoorn waarschuwt tegen het gebruik van zoogenaamde mei- wijnzuurtjes, groen van kleur en met een rood sterretje van bin nen. Na het gebruik er van is bij eenige kinderen ernstige on gesteldheid, zich openbarend in hevige brakingen, waargenomen. Na een onderzoek heeft de heer dr De Jong te Hoorn, in die zuurtjes een voor de ge zondheid schadelijke kleurstof aangetroffen. AANGEHOUDEN. Vele vrouwen uit de Jordaaj te Amsterdam hadden zich bij den afdeelingschef van het bu. reau Westerstraat beklaagd, dat hare mannen het weekgeld kwijt raakten in de kroeg van eet zekeren Smit in de Boomstraat waar grof werd gespeeld. politie heeft daar Zaterdagavond een inval gedaan, speelgerei in beslag genomen en de aanwe. zige bezoekers naar het bureau geleid, waai de zaak verder voorloopig werd onderzocht. GEARRESTEERD. In de gemeente Tietjerkstera deel is een holbewoner door een boschwachter gearresteerd. Levende in een hol in een bosch, leefde de man van roof en diefstal; in zijn verblijfplaat! werd een groote voorraad levena. middelen gevonden. Hij is ter beschikking van de justitie ge steld. BETRAPT. Onder de gemeente Holten betrapte de jachtopziener Bolink twee personen in jagende hou ding, die op het haltgeroep de vlucht namen, doch waarvan een op den jachtopziener een schot loste, zonder dezen te treffen, waarna de strooper met een tweede schot den hond van den jachtopziener, die hem ingehaald had, doodde. De jachtopziener loste ook eenige schoten, doel deze troffen geen doel, zoodat de stroopers wisten te ontkomen. TER DOOD VEROORDEELD. De gezworenenrechtbank te Halle heeft twee doofstommen ter dood veroordeeld den 27- jarigen kleermaker Kurl Heusch- kei uit Clödwitz en den 21 ja rigen schoenmakersknecht Karl Grabowski uit Mengede. Zij be raamden verschillende moorden met het doel zich geld te ver schaffen om te Dortmunt een eigen zaak te kunnen koopen, waarvoor ze 15000 mark noo- dig hadden. Eerst zouden ze een meisje vermoorden, maar daar was te weinig aan te verdie nen. Toen zouden ze een doof- stommenonderwijzer die tevens kassier was van een ondersteu ningsfonds, en zoonoodig ook zijne vrouw en zijne dienstbode dooden en berooven. Ze troffen den onderwijzer echter niet thuis. Toen besloten ze den baas van Grabowski te vermoorden, maar juist toen Heutschkel hem zou neerschieten, liet d« man de jalozieën zakken, wat hem redde. Toen besloten ze een postwisselbesteller in Duitsch- land worden de postwissels aan huis betaald te dooden. Vier maal zond Grabowski aan zijn medeplichtige een postwissel om den ambtenaar in diens woning te lokken. Driemaal werd de uitvoering van hun plan verhin derd, eindelijk op 6 Januari j.l. lukte het hun den postbode Schlegel te vermoorden. Het lijk stopten ze in een zak en wierpen het in de Saaie, waar uit het eerst twee maanden la ter werd opgehaald. De buit be droeg slechts 3000 Mark. De misdadigers toonden niet het minste berouw en meenden, dat aangezien er in den oorlog zoo veel menschen gedood waren, een paar meer er niet op aan kwamen. MIJNWERKERSSTAKING. In de Vereenigde Staten is een groote mijnwerkersstaking op komst. De poging tot be middeling, door de regeering aangewend, is mislukt. De ei- schen der stakers omvatten loons- verhooging en een 30-urige arbeidsweek. Een staking van de Ameri- kaansche kolendelvers zou het wereldkolengebrek opnieuw ver- grooten. Prettige vooruitzichtenl

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2