ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN HEREEN1GD. Een nieuwe Posiwet, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 29e Jaargang Woensdag 28 October 1919 Nummer 2467 Gemeenteraad. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Telefoon rrf^I^FN^ Postgiro No. 21 17704 Abonnements-Advertenties worden tijdeljjk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur II. Kaartenformulieren, die los worden verzonden, mogen ten hoogste tweemaal zijn gevou wen en moeten van voldoende «tevigheid zijn om de behande ling niet te belemmeren. Konden vroeger aangeteekende brieven met aangegeven gelds waarde tot öOO uitgereikt wor den met gebruikmaking van de lastgeving op de kennisgeving voorkomende, dit maximum be drag is nu vastgesteld,op 1000. Invorderen van geld op aan geteekende stukken is nu ook mogelijk gemaakt tot een be- van ten hoogste 500 per zen ding. Deze stukken heeten ver- rekenzendingen. Op het aange- teekend stuk is door middel van frankeerzegels te voldoen,: a. het gewone briefport b. het aanteekenrecht 10 cent) c. het nader te benoemen recht voor postwissels. Het ingevorderd bedrag wordt kosteloos door middel van een postwissel aan den afzender toe gezonden. Daartoe moet bij de aanbieding van een verrekenzen- ding het stuk door of vanwege den afzender voorzien zijn van een ingevuld ongefrankeerd post- wissel-formulier of een ingevuld ongefrankeerd stortbewijs formu lier (giro). Het recht voor expresse-be stelling, indien de geadresseer de woont binnen den kosteloo- zen bestellingskring is op 15 cent gehandhaafd. Het recht buiten dien kring is nu in overeenstemming ge bracht met de ter plaatse gel dende loonregeling, dus variee- rend. In voorkomende gevallen worden deze rechten verhoogd met verschuldigde veer ofover- vaartgelden. Van aangeteekende of expres se stukken kan door den afzen der een bericht verlangd wor den, welk recht van 5 cent ver hoogd is tot 10 cent. Voor postwissels is het recht 37) (Slot.) .Beste echtgenoot(echtgenoot was uitgekrabt en „Mijnheer" in plaats gezet). Als ik zoo vrij mag zijn het te zeggen, kom dan dadelijk naar huis. Uw vader kwijnt weg van verlangen en niets kan hem opbeuren dan uw komst. Ik neem deze gelegenheid waar om u te zeggen, wat ik reeds lang geleden had moeten zeggen, dat, daar ons huwelijk zoo ongeluk kig blijkt te zijn, ik niet langer een last voor u wil wezen en zoodra gij op de pastory zijt, zal ik haar verlaten. Uw vader zegt at er voor getrouwde menschen elegenheid bestaat om van el- ander te scheiden waarna zij weer kunnen hertrouwen. Als van 2'/j cent voor bedragen tot 5 afgeschaft en geworden t'm f 12.50 5 cent. Voor elk bedrag van f 12.50 meer t/m. f 50.5 cent en voorts 5 cent voor elke som van 25 of gedeelte van 25 boven 50. Het recht voor postbewijzen is geworden 3 cent, verhoogd met 1 cent inplaats van '/a cent wegens kosten van het formu lier. Is de termijn van geldigheid voor postwissels en postbewijzen (maand van uitgifte en daarop volgende maand respect, zes maandep) verstreken, dan kan, wat vroeger kosteloos geschied de, nu uitbetaling na machtiging geschieden tegen betaling van een recht van 10 cent. Op verlangen van den afzen der van een postwissel, wordt hem, tegen betaling van tien cent (vroeger vijf) door het kantoor van bestemming een bericht van betaling vestrekt. Een verzoek om inlichting be treffende een verzonden post wissel of postbewijs evenals elk verzoek om inzage van een uit betaald stuk wordt vooruitbe taald met tien cent. De verplichting tot uitbetaling van een postwissel of postbewijs is van vijf jaar op twee jaar teruggebracht, te rekenen van den dag der uitgifte. De belangrijkste wijzigingen die de quitantie-dienst heeft on dergaan zijn de volgende De rechten worden uitsluitend geheven bij de afrekening met den bewaargever. Ze worden in zijn geheel afgetrokken van het ingevorderd bedrag. Die rechten zijnvoor qui- tantiën t/m f 1 6 cent per qui- tantievoor quitantiën boven f 1 10 cent per quitantie, ver hoogd met recht, gelijk is aan het recht wegens postwissels, berekend over het totaal per borderel ingevorderd bedrag. Bij de aanbieding worden dus geen postzegels op de borde rellen geplakt. Het bedrag, dat op quitan tiën, wisselbrieven, assignatiën en ander handelspapier wordt gij dat vrenscht, doe het dan ik zal niet tegenwerken. Had ik vroeger alles ingezien zoo als nu, of had ik uw vader gekend, dan zouden wij nooit getrouwd zijn. Ik blijf Uw gehoorzame vrouw, Charlotte Garland. „Arme, beste ziel", zeide de dominee teeder. „U wist er niets van „Zeker niet. Ze heeft het voor mij verborgen het eenige wat ze verzweeg zoo lang ze bij me is. Wat heeft ze geleden voor zij den brief kon schrijven, die arme, geduldige, liefhebbende ziel". „Lief hebliende „Ja, begrijp je dat niet. Ze houdt zooveel van je dat zij liever haar liefde verbergt dan aanspraak op de uwe maakt". „En ze wil scheiden „Zij wil je jou vrijheid) terug ingevorderd, mag. voor elk stuk afzonderlijk, de som van f 1000 niet te boven gaan - (vroeger f 500). Het geval kan zich nu voor doen, dat alle quitantiën bij eenzelfde borderel behooren, ge weigerd zijn of een of me er ge ïnde posten niet voldoende zijn om de rechten te voldoen aan de posterijen verschuldigd. Eerst tegen betaling van de ze kosten worden de onbetaal de stukken dan aan den bewaar gever teruggegeven. De aanneming ter invordering van stukken, als hier bedoeld, kan worden geweigerd als de betrokkene bij een vorige gele genheid in gebreke is gebleven om onbetaald gebleven stukken weer in ontvangst te nemen bin nen een maand na de dagtee- kening van het bericht, waarbij van de aanwezigheid van die stukken is kennis gegeven. Nieuw-model borderellen zul len uitgegeven worden, ingericht voor inschrijving van ten hoogste 30 quitantiën. Wordt vervolgd. Groede. In de Vrijdagmiddag gehou den Raadsvergadering, waren alle leden tegenwoordig. Na voorlezing der notulen van de vergaderingen van 2 en 5 Sept. wordt medegedeeld, dat van de geldleening 1918 waren uitgeloot de aandeelen 13, 74, 76 en 85, alsmede van de geldleening 1916 1 a ƒ500 en van 1915 1 a ƒ300. Goedgekeurd wordt de bij B. en W. ingekomen begrooting Grintweg Oostburg-Groede, wel ke 1200 bedroeg. Wordt mededeeling gedaan dat door het Electrisch bedrijf vanaf 15 Oct. morgenverlichting wordt verschaft, en dat aan de Kijkuit twee petroleumlantaarns zullen geplaatst worden. Het kohier Hondenbelasting was door Ged. Staten goed gekeurd. geven. Zij denkt alleen aan jou en misschien een beetje aan mij. Zij if de ontbaatzuchtigste vrouw die ik ooit kende behalve een. Ze heeft al dien tijd het geheim verborgen en mij telkens je thuis komst voorgespiegelden dan de wanhopige gedachte dat zij je zou verliezen zoodra je thuis kwam. Mijn arm dochtertje 1" Keith ksek verbaasd op. „Ja, zij is mijn dochter en dat zal ze altijd blijven. Hoe jij ook tegenover je vrouw handelt, ik weet wat mijn plicht is tegenover mijn dochter". „Wat bedoelt u vader?" „Ik bedoel dat, hoewel ik haar in huis nam uit plichtsgevoel, zij er nu de grootste zegen is, en ze zal mijn huis alleen verlaten voor dat van jou. Ik zal je alles vertellen". Nauwelijks had de oude man alles gezegd of de tuindeur werd geopend. „Vader, is dat mijn vrouw? Van het Bestuur der Ambachts school was een verzoek ingeko men de jaarlijksche subsidie te verhoogen. De Voorzitter stelt voor deze niet te verhoogen, daar wij reeds ruim ons deel, zijnde 10J, bijdragen. Wordt goedgekeurd. Een schrijven van den Alg. Timmerliedenbond inzake werke loosheid wordt voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van den heer de Ru, om wijziging te brengen in de verordening Hoofd. Omslag, wordt inede voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van den Gemeente- Ontvanger, om voor de gestelde kantooruren wekelijks op het Gemeentehuis een kamer be schikbaar te stellen, met de voorwaarden dat dan de jaar lijksche vergoeding van 25 voor kantoorhuur aan de ge meente ten goede komt, wordt na eenige discussie goedgekeurd, terwijl die vrijkomende 25 dan zullen geschonken worden aan den Veldwachter, als Bode-Con- cierge, wiens salaris dan van 65 op ƒ90 zou gebracht worden. De Voorzitter deelt mede, dat de Veldwachter met deze ver hooging geen genoegen zal ne men, en zoo dit bedrag niet verhoogd wordt, hij tegen Jan. a s. zijn ontslag als Bode-Con- cierge zal nemen. De heer de Vlieger meent, dat hij dan zijn ontslag maar moet indienen. De heer Lombaard vindt dat de Veldwachter hier pressie op den Raad uitoefend. De Voorz. meent, dat toch elk ambtenaar het recht heeft om verhooging te vragen, hij vindt dat geen pressie, en stelt voor het salaris vast te stellen op 150. De heer Lombaard vraagt of de Veldwachter het recht heeft het bodeschap aan te houden bij ontslagname als Veldwachter. De Voorz. bevestigd dit, doch kan mededeelen, dat hij dit niet zal doen en het baantje wel aan zijn opvolger zal ten goede komen. vroeg Keith opspringend. Ja!" Beiden keken in angstige ver wachting naar Charlotte die langzaam naderbij kwam. Zon der op te kijken was zij tot aan de veranda geloopen en stond nu op eens voor beide mannen. Zij herkende hem onmiddellijk maar had zelfbeheersching ge noeg om geen „scène" te maken. Zij viel niet flauw noch gilde, maar tegen een pilaar van de veranda geleund keek ze hem zwijgend en doodsbleek aan. „Charlotte", zeide de dominee haar bij haar kleed naar zich toe trekkend, „je hebt gelijk gehad. Hij is thuis gekomen". „Lotty", zeide Keith op een zachten en nedeiigen toon spre kend. „Beste Lotty, heb je geen enkel woord voor je echtgenoot?" Ze zag naar hem op en poogde haar vonnis op zijn gezicht te lezen. „Lotty, vergeef me ik ben Met 6 vóór en 1 stem tegen, die van den heer Lombaard, wordt het salaris vastgesteld op 150. Bij de benoeming keurmeester vleesch en visch ontspon zich een heftige discussie. Er was een oproeping gedaan tegen een bezoldiging van 200. Twee sollicitanten hadden zich aangemeld nl. de heerenjac.de le Lijs en M. Imanse. De Voorzitter deelt mede, dat de wet op de vleeschkeuring in 1920 wordt gewijzigd en voor schrijft om voor keurmeester een Veearts aan te stellen, zoodat wanneer wij een der sollicitanten benoemen, deze in 1920 op wacht geld moet gesteld worden of tegen een vergoeding aan den dijk gezet moet worden. Hij acht het daarom beter nu een veearts hiervoor te benoemen. Deze heeft evenwel niet gesolli citeerd, daar het salaris te laag is, doch voor 350 gulden zou deze de betrekking wel willen aanvaarden. De heer Risseeuw is hier tegen. De wet beveelt het ons niet, we mogen een der sollicitanten be noemen, en we willen dit ook doen. De heer Iz. Becu meent, dat, nu we twee sollicitanten hebben, welke opgeroepen zijn tegen een bezoldiging van 200 gulden, het toch niet recht zou zijn om een niet-sollicitant te gaan benoemen tegen 35P gulden. Hij is er voor een der twee sollicitanten te be noemen. We kunnen dan later nog altijd verder zien wat de wet ons beveelt. De voorzitter zegt, wanneer een dezer sollicitanten wordt be noemd, hij deze benoeming ter vernietiging aan de Kroon zal voordragen, zijnde in strijd met de algemeene belangen. Tot stemming overgaande wordt benoemd de heer Jac.de le Lijs. De verordening inzake uitbe taling jaarwedde onderwijzers wordt vastgesteld op de in Zee- je echtgenoot". Hij sloot haar in zijn armen en weenend legde zij haar hoofd op zijn borst. Keith hechtte zich aan zijn vrouw zooals zijn vader had voorzien. Dag aan dag werd zijn liefde grooter en inniger. Het is niet noodig over de liefde, die Charlotte haar echtgenoot toedroeg, te spreken, ze was van die soort die altijd geluk ver spreidt; En de oude man, de goede vader Hij leefde nog ruim tien jaar en zag al de kindergezichtjes die hij in zijn droom had gezien. Keith's oudste dochtertje Mary was de lieveling van Grootpapa. Na twee dagen ziekte was hij gestorven, zacht, kalm en zonder pijn. Met een gelukkigen glim lach was hij voor altijd inge slapen, een gelukkigen glimlach bij de gedachte dat de lange scheiding geëindigd was en hij aan de zijde van zijn dierbare vrouw, zijn Mary, zou slapen.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1