ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN HEREENIGD. Een nieuwe Posiwet "VERSCHI1NT~W0ENSDAGS~EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOO M—B LI E K 29e Jaargang Zaterdag 25 October 19-9 Nummer 2466 Invaliditeitswet. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1—5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur 20 25 niet Hebben we de vorige week medegedeeld, dat met 1 Nov. a.s. de nieuwe Postwet zou in treden, thans willen we in enkele artikelen de voornaamste bepa lingen van deze nieuwe wet meer uitvoerig bekend maken. In art. 3 der Postwet is op genomen het nieuwe tarief der brieven en briefkaarten. Dit port bedraagt voor briefkaarten (ook lokale) 5 cent, voor eiken ande ren brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 7J/a ct- boven 20 t/'m 100 gram 10 100 t/m 200 15 200 t/m 1000 1000 t/m 2000 (lokale brieven van dan 20 gr. 5 cent). Het lokaalverkeer is beperkt tot den kring van het post- of hulp-postkantoor, waar de brie ven zijn per post bezorgd. Het port der gedrukte stuk ken bedraagt, bij vooruitbetaling voor een gewicht tot en met 500 gram 1 l/t cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram. ven ?00 gram tot en met gram 20 cent, en voorts elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 5 cent daarboven. Dus boven 500 gram is het port der ge drukte stukken gelijk aan het port der brieven. Het port van Braille druk werken bedraagt, bij vooruitbe taling 1 cent per 200 gram of gedeelte van 200 gram. Het port der nieuwsbladen, met of zonder bijvoegsels, bedraagt als de frankeering per abonne ment geschiedt, per nommer of exemplaar voor een gewicht van niet meer dan 55 gram cent. Boven 55 gram t/m 150 gram 1 cent en voorts voor elk mterder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram '/i cent daarboven. Worden bijvoegsels afzonder lijk verzonden dan is hetzelfde port van toepassing. Ter ver duidelijking dient, dat in het ge wicht van 55 gram voor nieuws bladen de omslag en verdere verpakking niet begrepen is. bo- 1000 voor Geschiedt de frankeering niet bij abonnement dan bedraagt het port der nieuwsbladen x/2 cent per 50 gram, berekend naar het totale gewicht der zending. Konden vroeger volgens de Postwet alleen nieuwsbladen bij abonnement gefrankeerd wor den, nu is zulks ook mogelijk gemaakt voor alle gedrukte stuk ken, als verschillende periodie ke uitgaven, advertentiebladen, prijscouranten, beursberichten, welke niet vallen onder de om schrijving nieuwsbladen voorts alle overige in groote partijen te verzenden drukwerken. Echter dient er op gelet te worden dat steeds machtiging hiervoor gevraagd moet worden aan den directeur-generaal der posterijen en telegrafie c.q on der overleg van een exemplaar der uitgaaf. Voorts moeten deze drukwer- werken bij ten minste 100 exem plaren gelijktijdig ten kantore worden aangeboden, vergezeld van een nota waarop aantal en gewicht der ter verzending aan geboden stukken. Voor de bij abonnement gefran keerde uitgaven is afbundelen door den afzender verplicht. Inlichtingen dienaangaande en omtrent de afrekening zijn aan de postkantoren te verkrijgen. De port der Braille nieuws bladen bedraagt, bij vooruitbe taling, '/2 cent per 300 gram of gedeelte van 300 gram. Deze nieuwsbladen, ten behoeve van blinden, met opgewerkte punten of teekens vervaardigd,zijn steeds tegen dit verminderd tarief toe gelaten, ongeacht of zij ten minste 1 maal per maand of minder veelvuldig verschijnen, 't geen met gewone nieuwsbla den een vereischte is. Het maximumgewicht voor brieven, gedrukte stukken en nieuwsbladen is 2 K.G. Het port der monsters, volgens definitie der wet, monsters of stalen van koopwaren en model len, op zichzelf geen handels waarde bezittende waar of de soort te kunnen oordeelen, be draagt bij vooruitbetaling, 2'/2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Het maximum gewicht voor monsters is 350 gr. 36) ,,Niets meer. Was er dan iets te vertellen De oude man was getroffen door de onverschilligheid en den karden toon waarop Keith sprak. „Mijn zoon", zeide hij einde lijk, „ik wil me niet met je zaken bemoeien, je bent oud genoeg om zelf te oordeelen en te han delen. Zoo dadelijk zal ze thuis komen, mag ik, voor zij er is, een paar woorden over je vrouw zeggen „Zeker vader". Keith wachtte tevergeefs op die paar woorden en na lang zwijgen zeide hij zelf „I let is het beste dat ik alles in eens tegen u zeg. Ik weet nu dat mijn huwelijk een vree- selijke vergissing was. Een ver gissing de gevolgen van neen de juiste straf vanO Vader, vader, ik heb zwaar mis dreven maar ik ben zwaar ge straft". Hij werd doodelijk bleek en terwijl de oude man zijn hand op de schouder van Keith legde, zeide hij „Mijn arme jongen": „Ik ben gestraft" herhaalde Keith. „Niet in uitwendige din gen ik heb voorspoed genoeg gehad. Ik heb dikwijls aan twee dichtregels uit mijn schooljaren gedacht. „Satan now is wiser than of yore, And tempts by making rich not [making poor". Op die wijze heeft hij het bij Gemengde zendingen. Bijeenvoeging van brieven, gedrukte stukken, nieuwsbladen (geen Braille) en monsters is ge oorloofd. Het port kan dan worden be rekend naar het tarief der ge drukte stukken, indien de zen ding alleen gedrukte stukken en nieuwsbladen bevat, respectieve lijk naar dat vermeld voor mon sters, indien het pakket behalve gedrukte stukken of nieuwsbla den, mede monsters inhoudt. Ongefrankeerde stukken (onder stukken wordt hier bedoeld: brieven, gedrukte stukken, bij voegsels, nieuwsbladen, monsters ot Braille drukwerken) worden belast met tweemaal het port bij vooruitbetaling verschuldigd; bij ontoereikende frankeering: tweemaal het ontbrekend bedrag. Dit z.g. strafport bedraagt ten minste 2'/2 cent voor elke ver zending onder een afzonderlijk adres. Als nieuw is voorts in de Postwet opgenomen art. 9, wat de bevoegdheid geeft om, zooals in Engeland geschiedt, een ex tra-recht te heffen voor gefran keerde stukken, ter post bezorgd na het voor de eerstvolgende verzending vastgesteld tijdstip van laatste buslichting, om die stukken nog in die verzending op te nemen (z.g. „late fee"). Van die bevoegdheid wordt nog geen gebruik gemaakt. Formulieren tot mededeeling van adreswijziging worden ook ingevoerd en zijn ten postkan tore verkrijgbaar voor H/2 cent per kaart, met opgedrukt zegel. Kaarten, door de particuliere nijverheid vervaardigd, mogen mede gebruikt worden, mits zij geen andere schriftelijke bijvoe gingen bevatten dan het Rijks- formulier aangeeft. Was vroeger geen maximum afmeting voor brieven vermeld, nu bedraagt deze, evenals voor gedrukte stukken, nieuwsbladen, Braille drukwerken en -nieuws bladen 45 c.M. langs elk der zijden. Zendingen in rolvorm 7510, kaartformulieren zonder omslag niet kleiner dan 10—7, niet grooter dan 18—13 c.M. Voor monsters 30—2010, in rolvorm 30 15 c.M. Wordt vervolgd. mij beproefd, hè vader Hij had me bijna maar niet geheel". „Je hebt dus veel geld ver diend Daar moet je dankbaar voor zijn". „O, natuurlijk, zeer dankbaar. Het fortuin liep me mee, „zoo gelukkig als Garland" was bijna een spreekwoord. Ik heb genoeg om me hier te vestigen en een gezellig eigen thuis te stichten waar ik dan een zacht bekoor lijk engel8ch meisje kon brengen, een engelsche dame, een ge schikte gezellin voor mij, een goede dochter voor u, een vrouw zooals mijn moeder was. O, vader het is iets vreeselijks voor een man wanneer hij zijn vrouw niet kan ot durft vergelijken met hetgeen hij zich van zijn moeder herinnert". Zwijgend staarde de dominee voor zich uit. Hij begreep dat In ons vorig artikelbrieven we eenige nadere ophelderingen schuldig over vervallenverklaring van de verzekeringsplicht en over premiebetaling. Allereerst over de premiebe taling. Op verzoek van den ar beider moet de werkgever in een hoogere loonklasse premie be talen; het meerdere premiebe drag mag de werkgever van het loon afhouden. Indien nu die arbeider nog loon als bijver dienste ontvangt bij een anderen werkgever, dan moet deze werk gever (die voor bijverdienste geen zegel behoeft te plakken) aan den arbeider over elke ka- lenderweek of deel daarvan boven het bijverdiensteloon uit betalen: 2 cent indien de arbei der in de le loonklasse en 4 cent indien hij in een der overige loonklassen thuis behoorde. Resumeerende: De werkgever die de hoofdverdienste betaalt, plakt zegel om op verzoek van den arbeider een zegel voor een hoogere klasse; dat meerdere premiebedragbetaalt de arbeider. De bijverdienstewerkgever be taalt den arbeider in dit geval een tegemoetkoming van 2 of 4 cent. En dan het stukwerk. Bij het verrichten van stuk werk buiten de werkplaats en niet onder toezicht van den werkgever is de werkgever pre mie schuldig, doch over hoeveel weken is hij premie verschuldigd? Ter berekening van dit aantal weken, zegt artikel 181, vindt de arbeider geacht per dag Zondagen en erkende Chr. feest dagen niet medegerekend) te hebben verdiend: Ie loonklasse 40 cent, He 80 cent, Ille 140 ct, IVe 200 cent, Ve 300 cent. Ontvangt de arbeider dus bij de aflevering bijv. ƒ48 en be hoort hij in de 4e loonklasse, dan wordt hij geacht 24 werk dagen te hebben gewerkt en moet dus voor 4 weken zegel geplakt wordenvalt er in een der weken nu een erkende Chris telijke feestdag, dan wordt hij geacht te hebben gewerkt 5 weken (3 van 6 dagen, 1 van 5 dagen en 1 van 1 3ag) en moet zijn zoon geleden had, veel meer geleden en gestreden dan hij in zijn zeventig jaar had moeten doen. „Ja, Keith, je hebt gelijk. Ik kan niet ontkennen dat het voor ons allen wel beter was geweest als je vrouw meer op je moeder geleek". Een lang zwijgen volgde. De eene man dacht aan wat hij verloren had, de andere aan wat hij kon gehad hebben. „Mijn zoon", zeide de domi nee eindelijk. „Laat het verle den rusten en laten wij aan je toekomst denken waarin nog veel aanleiding is om je te ver heugen". „Te verheugen voor een man die naar een vrouw terugkomt die hem zoo'n brief schrijft", en Keith nam uit zijn zakboekje het briefje dat Charlotte twee mails dus voor 5 weken zegel geplakt worden. a. Is het stukwerk verricht in bijv. b weken, dan wordt zegel geplakt over de eerste 4 (5) weken de eerste zegel in de week waarin het werk aanving. b. Is het stukwerk verricht in bijv. 3 weken, dan wordt over die 3 weken zegel geplakt. Was nu in geval a of b door een anderen werkgever over een week reeds een zegel geplakt van de zelfde of een hoogere loonklasse, dan wordt over die week geen zegel geplaktwas een zegel van lagere orde ge plakt, dan wordt gehandeld alsof geen zegel geplakt was. Zooals uit het hiervorengestelde reeds blijkt, wordt een deel van een kalenderweek voor een ge- heele week gerekend. De vrij stelling van dagteekenen van zegels (in het 2e art. besproken) geldt voor de hierbedoelde te plakken zegels niet. We vermeldden reeds dat de arbeider zelf de zegel betaalt, wanneer hij de verzekering ver vallen kan verklaren. Deze ver- vallen-verklaring en de vrijstel ling van verzekeringsplicht moet nog nader worden toegelicht. Ieder arbeider, die voldoet aan de eischen voor vcrzekerings- plicht in de Invaliditeitswet ge steld, is verzekeringsplichtig. Art. 52 echter bepaalt, dat door den Raad van Arbeid vrij gesteld wordt van verzekerings plicht op zijn verzoek, de ar beider, die aantoont, dat hij het vooruitzicht heeft om binnen eenige jaren een loon van meer dan ƒ2000 per jaar tegenieteni en te blijven genieten en die niet reeds verplicht verzekerd was. Dit artikel is dus hoofd zakelijk vóór 3 December a.s. van toepassing, want na 3 Dec. (aangenomen dat ieder die daar toe verplicht was, zich aanmeld de) is alleen de niet-arbeider niet „verplicht verzekerd". De werkgever die arbeider wordt of het kind dat den verzekerings- plichtigen leeftijd bereikt, zullen enkel na 3 December er onder vallen en voor de 13jarige zal dat vooruitzicht zeker op dien leeftijd niet zoo vast omlijnd zijn aan te toonen. En ten slotte de arbeider die na 3 December a.s. zijn verze keringsplicht wil beëindigen. De verplichte verzekering ver valt door een verklaring van den arbeider aan den Raad van Arbeid. Deze verklaring kan natuurlijk alleen plaats hebben als de gronden, waarop (le ar beider verzekeringsplichtig was, vroeger gelijk met den zijnen verzonden had. „Wat schreef ze? Ik heb het niet gelezen". „Natuurlijk niet. Ze had veel reden om het geheim te houden. Neen, vader, kijk niet zoo ang stig. Ik zal niet ondoordacht handelen noch haar aan haar woord houden, ik zou 't niet kunnen al wilde ik. Ik nam zelf de last op mij en ik zal hem dragen als een manmaar lees den brief. Slot volgt.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1