Mededeeling aan hen, die meenen aan spraak te hebben op een rente, als bedoeld in artikel 28 der Ouderdomswet 1919. Ptatssl Nieuws. Rechtzaken. ÖOlt- 81 TÉtaW. Gemengd Nieuws algemeen wantrouwen, zijn de vruchten eener politiek die ons land, op den drempel der her nieuwing, bijna in den algrond heeft gestort. Maar heden, nu het annexi- onisme dood ligt in zijn eigen schande en die van het land, moeten we terug komen en een brug slaan over dit treurig ge doe en weer met nieuwen zin de vraagsukken, die hangen de zijn, onderzoeken. Onze noorderburen zouden ongelijk hebben zich te blij ven wikkelen in hun wrok en ons nu slechts met tegenzin toe te werpen wat dan toch lang was toegezegd. De Vlamingen hebben zich algemeen verzet tegen het annexionisme, maar nu dat het alleen om rechtma tige verlangens gaat van hun nen kant, zullen ze die dan met dezelfde eendracht en beraden heid voorstaan, in Deider be- lang. De berichten der laatste dagen schijnen er echter meer en meer op te wijzen, dat onze vertegen woordigers welwillendheid aan den dag leggen, om in over eenstemming met de grootmach ten te Parijs tot een bevredigen de oplossing te geraken, die naast onze economische belan gen ook onze militaire beveili ging zouden verzekeren. Het staat nu eenmaal vast, dat bij de nieuwe Europeesche verhoudingen, de lage landen aan de zee op mekaar zijn aan gewezen, om voor hun weder- zijdsche veiligheid te zorgen. Zoo zou men dan eindelijk gaan luisteren naar stemmen, die daarvoor reeds herhaaldelijk zijn opgegaan en een verhouding in 't leven roepen die ten bate van België en voor Nederland tot veel goeds kan aanleiding ge ven. De treinverbinding van Zeeland met Holland Het dagelijksch bestuur van de vereeniging van handelaren in granen, zaden en peulvruch ten in Zeeland, heeft een adres aan den Minister van Water staat verzonden, waarin gewe zen wordt op de zeer ongunsti ge positie, welke Zeeland neemt inzake het spoorwegverkeer ver geleken bij het overige Neder land. Slechts ééns per dag vertrekt een sneltrein van Vlissingen, en wel des avonds te 5.56, hetgeen wel zeer ongunstig afsteekt bv. bij Maastricht, dat 4 sneltreinen per dag heeft. De bezoekers van de Maandagbeurs te Rot terdam moeten reeds 5.55 des morgens uit Vlissingen vertrek ken en komen dan nog bijna 2 uur na de opening van de Graan- beurs te Rotterdam aan, ter wijl de provinciale stoomboot diensten op de Schelde het on mogelijk maken, dat b.v. van Breskens de Maandagochtend- beurs te Rotterdam bezocht wordt. De verbinding met O.-Zeeuwsch-Vlaanderen maakt ook het zeer' vroeg of 's nachts reizen noodzakelijk. Er wordt voorts opgewezen, dat het gevolg zou zijn, dat de bevolking van Zeeuwsch Vlaan deren naar de markten te Brug ge, Gent en Antwerpen zou gaan. Waar de directies der spoor wegen zich niets van de klach ten schijnen aan te trekken, verwachten adressanten meer steun bij de regeering en ver zoeken zij den minister een on derzoek in te stellen in hoever re de Zeeuwsche klachten ge grond zijn en of al dan niet het belang van Zeeland in de eer ste plaats, maar niet veel min der het belang van Nederland eischt, dat de spoortreinver bindingen in Zeeland worden ver beterd of uitgebreid. Het lid der Tweede Kamer De Buisonjé heeft aan den mi nister van waterstaat de vol gende vraag gericht ls het den minister bekend, dat zij, die in Zeeland en Z. Vlaanderen wonen belemmerd worden in het doen van zaken door de slechte spoor- en tram verbindingen met Zuid-Holland; dat zij de Maandagbeurs te Rotterdam daardoor zeer moei- lijd kunnen bezoeken waarvan het gevolg is, dat zij naar de beurzen in Antwerpen, Gent en Brugge gaan Zoo ja, is de minister bereid zoodanige maatregelen te tref fen, dat deze menschen hun zaken gemakkelijker in ons land kunnen doen Allereerst worden de aanvra gen behandeld van de personen, die 70 jaar en ouder zijn. De ze hebben alle een oproepings- kaart thuis gekregen. Zij, die er geen ontvingen, maar toch meenen voor ouder domsrente in aanmerking te ko men, doen het best zich zoo spoedig mogelijk bij den tus- schen persoon aan te melden. De personen, die 65, maar nog geen 70 jaar zijn, krijgen binnenkort hun oproepingskaart. De oproepingskaarten moeten meegebracht worden, benevens de belastingbiljetten. Indien uit de meegebrachte belastingbiljetten blijkt, dat een persoon voor ouderdomsrente kan in aanmerking komen, wordt voor hem (of haar) een aan vraagformulier ingevuld. Dit formulier moet door den aanvrager (of de aanvraagster) onderteekerd worden. Na controle door den tusschen- persoon, wordt dit formulier op gezonden aan de Rentecommis sie, die er haar advies over uitbrengt aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank, dat over de toewijzing beslist. Het wordt ten sterkste aan bevolen, de gevraagde inlichtin gen naar waarheid op te geven, daar men anders de kans be loopt, zijn rente te verspelen. Alleen de personen, die niet in staat zijn zich persoonlijk aan te melden, worden door den tusschenpersoon aan huis be zorgd. Een en ander kan hem wellicht meegedeeld worden. Om spoedige afdoening der zaken te bevorderen, is het aan bevelenswaardig zich zoo spoedig mogelijk aan te melden, daar men anders de kans heeft, dat de eerste renteweek niet op 9 December 1919 kan uitbetaald worden. Tusschenpersoon voor Breskens is de heer J. DE GROOTE, adres de heer Abr. Riemens, Kijkuit O 83. Breskens. Naar wij ver nemen zal binnen korten tijd alhier een aanvang worden ge maakt met den bouw van een Suikerfabriek, alsmede van een 30-tal werkmanswoningen. Wij wekken onze lezers op Woensdagavond de rede van Mej. Staas bij te wonen over Evenredige Vertegenwoordiging. (Zie advertentie). Retranchementf Door het bedanken als lid van den Ge meenteraad alhier door den heer W. J. Almekinders, Burgemees ter, zal den heer Iz. Poissonnier die plaats opnieuw aanvaarden. School- en kerknieuws. Waterlandkerkje. Op de voordracht ter benoeming voor onderwijzer aan de openb. lagere school alhier zijn geplaatst de heeren Adr. Dhont te IJzendijke, thans tijdelijk alhier, P. Dirx te Aardenburg en F. van Rosevelt te Schoondijke. De heer A. Dhont komt mede ook voor op de voordracht aan school No. I te Middelburg. CORRESPONDENTIE. Ridderkerk. Geef nader adres op, brieven liggen voor U aan ons bureau. Uitg. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 21 Oct. Veroordeeld wegens: verboden vervoerW. C. V., 43 j., vrachtrijder, Oostburg, 10 of 10 d. h., J. v. d. W., 26 j., Biervliet, f 30 of 30 d. h. J. P., 46 j., Breskens, f 20 of 20 d., B. v. d. B., 50 j., Sint Kruis, ƒ15 of 15 d., C. G. te Schoondijke, 25 of 25 d h. SCHOONDIJKE. Geboorten. 7 Sept. Judith Ma rie, d. van A. J. Mullaert en R. R. Sturtewagen. Overlijden. 2 Sept. Johanna Paulina, 4 j., d. van J. P. Scholte en A. Th. van Houten. 15, Louise Maria Boutens, 22 j., echtg. van J. Meulblok. 28, Urbaine Flo- rent Marie van Waes, 19 j., z. van A. M. J. van Waes en M. R. Martens. WATERLANDKERKJE. Huw.-Voltr. 18 Sept. -Abra ham Izaak Beerens, 26 j., jm. en Christina Boeije, 18 j., jd. Geboorten. 15 Sept. Magda- lena, d. van W. de Feijter en K. E. de Kraker. Overlijden. 11 Sept. Jacob Fiancois Fremouw, 55 j., echt genoot van Maria Smoor. 17, Leopold Francies de Zutter, 4 mnd., z. van B. de Zutter en F. G. van den Bossche. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 22 Oct. 12.08 12.32 Donderdag 23 12.43 1.07 Vrijdag 24 1.15 1.39 Nieuwe Maan Donderdag 23 Oct. nam. 8.59 Fruitboomcn voor liefhebbers. II. Deze struiken koopen we bij vertrouwbare firma's, want dan hebben we vrij veel zekerheid goede waar te ontvangen, „plant goed met een geweten" zooals een bekende firma dat noemt. Op aanvraag bekomt u wel een soortenlijst met tijdstippen van rijpwording. Nu moeten we er op letten bij het kiezen van de soorten, dat we steeds voorzien zijn van fruit, dus dat er een opeenvolging van rijpworden ontstaat, bijv. voor peren: Clapp's Favorite, Bon Chrétien Williams of Louise Bonne d' Avranches voor zomerperen, Seigneur d' Esperen komt in September, daarop volgen Beurré d' Aman- lis en Triomphe de Vienne, ter wijl Soldat Laboureur in No vember komt. Een opvolging voor appels is bijv. vroeg :Yel- lord Transparant en.Charlemows- ki, Cellini tot October Cox's Orange pippeling tot Januari, Goudreinet en Lemoenappel tot April, 't Zijn slechts voorbeel den, want er zijn soorten in overvloed ep per slot van reke ning moet iemands smaak toch den doorslag geven. Intusschen moet de grond in order gemaakt worden om de boompjes te ontvangen. Het verdient aanbeveling Hink diep te spitten, twee a drie steken en daarbij flink wat mest door den grond te werken, de zoo genaamde vooriaad bemesting, stal- of kunstmest. Bij aankomst van het plantsoen kunnen we dan volstaan met plantgaten te gra ven, juist groot genoeg, dat de wortels er in uitgespreid kun nen worden. Staat de struik in het plantgat, dan verdient het aanbeveling, het steunsel, bijv. een stok aan te brengen; de wortels liggen dan nog zichtbaar, zoodat er dan geen gevaar bestaat voor wortelbeschadiging. Op zeer beschutte plekken hoeft zoo'n steun niet aangebracht te worden. De uitgegraven aarde wordt nu, goed fijn gemaakt, over de wortels gestrooid en daarna matig aangetrapt. Als het goed is, staat de struik nu op een klein heuveltje. Door het inzakkek van den grond ver dwijnt dit na eenigen tijd. Dik wijls worden de boomen te diep geplantmeestal is het voldoen de, dat de bovenste wortels plm. 5 cM. onder de aarde komen. Het planten kan den heelen winter gebeuren, als het maar niet vriest. Koopt men struiken, waarop reeds bloem knoppen staan, dan kan men reeds den eersten zomer van zijn aanplanting oogsten. Zulke struik kost natuurlijk een weinig meer, maar die meerdere uit gave wordt meestal royaal door de opbrengst vergoed. Voor vrije standplaats dus struikvormen. Toch kan het heel goed gebeuren, dat men de voorkeur moet geven aan de strengere vormboomen, bijv. in dien men heel weinig ruimte heeft en toch fruit wil kweeken, zal men zijn toevlucht moeten nemen tot ieiboompjes langs de paden. Wil men op klein be stek zooveel mogelijk soorten hebben, dan plant men staande snoeren dit zijn boompjes, die uit slechts een tak bestaan, waarop het vruchthout voor komt deze nemen dus heel weinig plaats in. Om muurvlak ten te bekleeden, hebben we ook den leiboom noodigzonder plaatsruimte kan men dan soms nog heel wat fruit verkrijgen. Wordt vervolgd. AMSTERDAM IN HET DONKER. Om kwart voor zeven Zon dagavond begonnen de electri- sche lichtjes plotseling te ver dwijnen en eenige oogenblikken later was de gansche stad in het duister gehuld. De trams liepen niet, de straatlantaarns waren uit en, sedert het gas als licht bron ook in de huizen der par ticulieren in sterke mate voor de electriciteit heeft plaats ge maakt, ondervonden ook deze den hinder van de storing. Velen zochten naar stompjes kaars of naar een pretroleum- lampje. Op middeneeuwsche wij ze bewogen verschillende per sonen, schraal bijgelicht, zich langs de straat. Het was eenigs- zins huiveringwekkend, te meer daar het auto-verkeer bleef door gaan en men derhalve geducht op zijn qui-vive moest blijven. Even na half acht, dus ruim drie kwartier later, baadde alles weer in een zee van licht. De trams reden alsof er niets ge beurd was, Schouwburgen, con certen behoefden geen vrees van afzegging der voorstellin gen te duchten. Het leven ging weer gewoon zijn gang. Als oorzaak word genoemd eene zware kabelstoring bij Schellingwoude. DE ZAAK VAN GROENENDAEL. Zaterdag is te Sittard een a(- gemeene vergadering gehouden van den Limburgschen Kiezers- bond, waarin de houding van het Kamerlid Mr van Groenèn- dael werd besproken. Een motie werd aangenomen, waarin de Kiezersbond uitspreekt dat hij de beschuldiging van de Katholieke Kamerclub tegen mr Van Groenendael zeer ern stig acht, en besluit het Kamerlid veertien dagen tijd te laten tot het bekendmaken van het ge ïncrimineerde gesprek en van den persoon met wien het ge sprek gehouden is, om daarom, trent een oordeel te kunnen uitspreken. Mocht de heer Van Groenen dael hieraan niet op bevredi gende wijze voldoen, dan zal de vergadering hem het vereischte vertrouwen als volksvertegen woordiger niet meer schenken en hem dringend verzoeken zijn mandaat als zoodanig neer te leggen. Op een vraag, of hij, indien zijn mededeelingen niet bevre digend werden geoordeeld, daar toe zelf zal besluiten, antwoordde de heer Van Groenendael, dat dit een zaak is, die hem per soonlijk betreft en dat hij hier over eerst later zal beslissen. BOEFJE. De Bussuntsche politie heeft Zaterdag ter beschikking ge steld van den Officier van Jus titie een 15-jarigen knaap van een woonwagenfamilie, die on- I langs inbraak inet diefstal pleeg de bij een villabewoner aldaar. GEVAARLIJKE ANTRACHIET. j Wederom is een kachel uit eengeslagen thans in het pen sion van mejuffrouw G. V. op den Schiedamschensingel te Rot terdam op een voorkamer der 3e verdieping, bewoond door den heer II. II. Dit geschiedde Zon dagnacht omstreeks éen uur, na- I dat de kachel ruim een uur te voren met anthraciet was bij gevuld. De door de kamer ge slingerde scherven van de ka- chel hebben gaten in het pla fond en de wanden geslagen, ruiten, spiegels enz. zijn in grui zelementen geslagen en zelfs in een aangrenzende alcoof, waar de bewoner lag te slapen, zijn stukken ijzer terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken heb ben niet plaats gehad. Ook nu wordt aan een ontploffingsmid del uit een mijn herkomstig, ge dacht. BOEFJES. In den laatsten tijd werd het Noordelijk gedeelte der stad Groningen onveilig gemaakt door een bende kwajongens van 814 jaar, die des avonds op roof uitgingen. Zoo hadden ze een sleutel weten te bemachtigen van een pakhuis van de firma Broek mans in de Ebbingestraat, waar ze eenige keeren binnendrongen en speelgoederen als knikkers, pistooltjes, enz ontvreemdden. Toen de politie voor dit feit een van hen te pakken kreeg, bleek het, dat deze jongens meer fei ten hadden gepleegd. Zoo maak ten ze er een gewoonte van om uit winkels eetwaren te stelen. Maar het ergste feit, dat aan het licht kwam, was een inbraak in de consumptietent op het Noor dersportterrein waar zij ongeveer f 12.50 ontvreemdden. Het bleek een georganiseerde bende te zrn en een van de aanvoerders had op een 8-jarigen jongen zooveel invloed, dat dit kereltje zijn vader gedurende de laatste we ken voor circa f 100 bestal, welk geld dan door de verschillende jongens werd verteerd. Van een en ander is door de politie pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 12-tal jongens, waarvan de drie voornaamste ter beschikking van de justitie zijn gesteld.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2