188'® Nieuws. ictton. Rechtzaken. Gemengd Nieuws pen" zit, die zij zich zelf om den hals deed, toen zij bepaalde con- - tracten sloot, waarvan de bepalin gen moeten worden nagekomen op straffe van toch zoo- en zoo veel te moeten betalen. Wat de regeering in de oorlogsjaren ge wrocht heeft geeft machtige wa pens in de hand van de tegen standers van socialisatie en na tionalisatie. De regeering was een slechte fabriekante en een slechte zakenvrouw daarbij. Zij exploi teerde duur en slecht. Geld is vooral verdiend door vanwege de regeering begustigde perso nen of lichamen. Wij hopen ech ter niet, dat het bestaan der broodkaart moedwillig gerekt wordt, om sommige personen of lichamen bepaalde voordeelen te doen genieten. Het blad doet uitkomen, dat geen broodtekort te vreezen is trouwens het broodgebruik wordt in geen enkel opzicht door de broodkaart beperkt. Nederland heelt, naar het blad aannemen, aan een 800.000 ton broodgroodstofper jaar meer dan genoeg. In 1917 produceerde Nederland meer dan 45°/0 van onze behoefte. Wij moeten dus nog invoeren 516.000 ton. In 1913 voerden wij in ruim 2 millioen ton graan en meel. Wij kunnen dus volstaan met nog 1/5 der tonnemaat, die anders aan den graaninvoer werd dienstbaar gemaakt. Dat van die aanvoeren ook veel werd uitgevoerd doet hier niets ter zake. daar het alleen gaat om een vergelijking tus- schen den beslist noodigen en den normalen aanvoer (niet in voer). DE AMMUNITIE IN DE DEURLOO. Volgens mededeeling van den marinestaf zijn nabij spitse ton no. 4 van de Deurloo en op en kele andere niet nauwkeurig be kende plaatsen, zeer gevaarlijke munitiën gestort. Visschers wordt geraden, met hun vischtuig die omgeving voorloopig te vermij den en voor het geval zij in hun netten projectielen of kisten met zware voorwerpen mochten op halen deze met de meeste voor zichtigheid te behandelen en af te dragen aan de naastbijzijnde marine-autoriteiten. STEENKOOL. Er zullen, naar aan Hdbl. wordt gemeld, opnieuw twee treinen steenkolen per dag meer uit Duitschland komen de maande- lijkschsche aanvoer stijgt daar door tot nagenoeg 170.000 ton. Breskens. Met ingang van 1 Nov. a.s. wordt de dienst regeling van den Provincialen Stoombootdienst gewijzigd als volgt De boot van Vlissingen naar Breskens vertrekt niet om 4.10 nam. maar om 3.nam. De booten van Breskens naar Vlissingen vertrekken niet om 3.25 en 4.40 nam. maar om 2.15 en 3.35 nam. Gr*oede> Zondagvoormid dag heeft de Oogstcollecte in de Ned. Herv. Gem. alhier opge bracht de som van 371.35, waaronder een bankbiljet van ƒ300. Cadzand» Deze week slaag de te Leiden voor boekhouder de heer H. J. Mullié, klerk ter Gemeente-secretarie en Admini strateur van het Distributiebedrijf alhier. Zondagavond werd in het Badhuis te Cadzand uit de lade van het buffet een bankbiljet van ƒ10 vermist. De politie is den vermoedelijken dader op het spoor. Men verzoekt ons het volgende te willen opnemen: Moderne Safe inrichtingl in het Vierde District. Oostburg heeft, hoewel sinds geruimen tijd het bankwezen daar is uitgebreid, door de vestiging van een bijkantoor van Izaak Boasson Zonen's Bank, ook thans een moderne safe-inrich- ting gekregen, die als zoodanig tevens de eerste is van het ge- heele Vierde District. Als centrum van landbouw, handel en verkeer was deze plaats als vanzelf daarvoor het meest aangewezen. Het behoeft wel geen betoog, dat voor dit nijvere landsgedeelte deze in richting in een sinds lang ge voelde behoefte voorziet, ja, zelfs in den tegenwoordigen tijd, waarin aanhoudend geruchten van groote onveiligheid ten plattelande de ronde doen, on ontbeerlijk is. Een korte toelichting zal dan ook zonder twijfel menig be langhebbende interesseeren. De toegang tot de inrichting bevindt zich midden in het ge bouw. De trap afdalende komt men voor de kluis, waarvan de bijzondere dikke muren, vloer en zoldering zijn gemaakt van zwaar gewapend beton. Na ope ning der zware massieve deur komt men in de safe, die behalve aan de zich daarin bevindende loketten, nog eene flinke ruimte biedt voor opberging van brand kasten, koffers en kisten met kostbaarheden. Tegen een geringe vergoeding kunnen in deze aan alle eischen voldoende veiligheids-inrichting, effecten en waardevolle docu menten volkomen veilig worden geborgen. Uitgesloten is hierbij, dat een onbevoegde de sleutels in handen krijgt. Immers toe gang tot deze safe-inrichting ver krijgt alleen hij, die als huurder van een der loketten in de boe ken van deze bank staat inge schreven of voorzien is van een behoorlijke door den [huurder geteekende machtiging. Vervol gens is het, om een loket te openen, noodig, dat men het met den sleutel correspondeerende loketnummer kent, terwijl boven dien de medewerking van den voor het openen der loketten aangewezen beambte vereischt wordt. De loketten zijn voorzien van blikken trommels, welke gratis ten gebruike worden afgestaan. In het portaal voor de safe inrichting bevinden zich een drietal kamertjes ten behoeve der huurders, welke kamertjes aan de binnenzijde kunnen wor den afgesloten, zoodat de huur ders daar rustig hunne coupons kunnen knippen en waarden in de trommels deponeeren. De kluisdeur en loketten zijn geleverd door de bekende firma Lips te Dordrecht, terwijl het betonwerk is uitgevoerd door de firma Begram van Eeten en de Bruyne te Amsterdam, die reeds tal van safe-inrichtingen elders in den lande gebouwd heeft. De verbouw ng van het ver dere gedeelte van het kantoor gebouw, dat ook wel een kijkje waard is, is uitgevoerd door den aannemer P. Daansen Wz. en het schilderwerk door de firma I. Catsman, beiden te Oostburg. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Zaterdag 18 Oct. 8.42 9.16 Zondag 19 10 03 10.27 Maandag 20 10.47 11.11 Dinsdag 21 11.39 12.03 Nieuwe Maan Donderdag 23 Oct. nam. 8.59 Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 17 Oct. Veroordeeld wegens poging uitvoer of verboden vervoer M M. D., 30 j., huis vrouw van M. H., Cadzand 3 of 3 d. h., I. B. d. G., 20 j., Zuidzande, 5 of 5 d. h., E. T., 52 j., Eede, ƒ10 of 10 d. h. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 15 Oct. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 18.00f21.50. id. (klein) f 15.00—t 17-80. Eendeieren f 15.50—f 00.00. Kalkoeneieren f 00.00f00.00. Middenprijs f 18.37 Aangevoerd 25000 stuks. Predikbaurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 19 Oct. Breskens v9'/2u dsj. A. Raams n 2 u Zondagschool. n5t/2uds J. A. Raams Groede v9''2uds de Zwaan. Schoond. v 9 1/a u ds Scholte. Nieuwvl. n 2 u ds J. A. Raams. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds de Puy. DAMMEN. No. 44. D. v. M., Breskens. STAND: Zwart: 2, 5/10, 13, 19, 20, 25. Wit: 16, 17, 22, 26, 27, 29, 35, 36, 39, 41, 47. Wit wint 1 Opl. no. 41 33-28, 40-34,28-23, 48-43, 50-45, 22 2, 2 50. Goede opl. ontvangen van J. K., W. L. Sr., W. L. Jr. te Br., I. C. Jr. te N. S., D. d. II. te O., J. A. C. te K. en J. L. te G. Ingezonden. Buiten ■verantwoordelijkheid der Eedactie. Geachte Heer Redacteur Beleefd verzoeken wij U om een klein plaatsje, teneinde langs dezen weg het publiek te waar schuwen tegen twee personen, die hier in ons 4e district schoe nen aan den man trachten te brengen, welke er oogenschijnlijk prachtig uitzien, doch zoodra men ze nog nauwelijks één en kelen dag draagt, reeds totaal stuk zijn. Men laat nota bene voor deze prachtschoenen 3 tot 7 gulden betalen. Geen wonder, dat al velen door hen zijn beet genomen, want men denkt een koopje te hebben. De handel wijze van deze heeren schoen- verkoopers komt toch niet te pas. Men zij dus gewaarschuwd. TWEE SLACHTOFFERS. Breskens, 16 Oct. 1919. Fruitboomen voor liefhebbers. Gelukkig de mensch, die van tuinieren houdt. Een groot deel van het jaar brengt hij zijn vrije oogenblikken in den hof door en elk momentje is hij getuige van het wondermooie natuur leven. Daarbij komt, dat de resultaten meestal zoo goed zijn; 't eehe jaar mogen de sjalotten eens mislukken en een ander jaar gaan de boontjes niet al te best, maar dooreen genomen, kan men over zijn gekweekte groente ieder jaar wel tevreden zijn. Iets anders is het met de fruitteelt. Hoe menigmaal treffen we niet een amateur aan, die maar geen appels of peren op zijn boomen kan krijgenDe lust om fruitboompjes aan te planten verdwijnt dan meestal vrij spoedig, wat zeer te betreu ren is, want een tuin, waarin eenige goede boompjes staan is veel gezelliger dan een vlak tuintje. De oorzaak van dat niet dra gen van boompjes kan zeer verschillend zijn. Slechte behan deling heeft meestal veel schuld. Wie boompjes wil planten, begint met een behoorlijke plaats te zoeken. Een tochtige hoek van uw tuin, waar weinig zon komt, en dus niet deugt voor groente, deugt óók niet voor boompjes. Probeer het daar maar eens met een rhabarberplant, die is gauw tevreden. Verder moeten de boompjes zoo staan, dat ze zoo weinig mogelijk zon weg nemen, dus zooveel mogelijk aan den zuid kant van de paden dan valt de schaduw op het pad. Welke boomen koopen we Geen hoogstamboomendeze laten u veel te lang op vruchten wachten en groeien te groot, zoodat na eenige jaren de zon niet meer in uw tuin komt. We zijn dus aangewezen op lage vormen, leiboomen, snoeren, spil len, pyramide en struiken. Elk dezer vormen heeft zijn eigen voor- en nadeelen. De eerste vier nu hebben het groote na deel, dat ze veel zorg vragen bij het snoeien. Nu is snoeien volgens sommigen een heel mak kelijk werk en daarmee kan ik het eens zijn, als ze met snoeien bedoelen takken van een boom afsnijden, maar als we snoeien opvatten in de beteekenis van een boom dwingen in een be paalden vorm te groeien en daarbij veel vruchten voort te brengen, dan is snoeien lang niet voor de poes en er zijn jaren van oefening noodig om goed snoeier te worden. Het leeren van algemee ,e regels voor de snoeikunst gaat wel in een ireel, maar de toepassing brengt de moeilijkheden; iedere boom heeft zoo zijn eigen bijzonder heden deze kort, die lang snij den, vroeg of laat snoeien, in éen woord snoeien is werk voor vaklui. Maar wie nu alle tuin werk, dus ook 't behandelen van de boompjes, zelf wil doen, doet dus verstandig dien boomvorm te kiezen, waarbij het snoeien het minst lastig is. Die boom- vorm is de struik. Het snoeien hierbij bestaat slechts in het wegnemen van het hout, dat te veel is, dus zorgen, dat de tak ken niet te dicht op elkaar komen en te zorgen, dat de boompjes zich naar alle zijden regelmatig ontwikkelen. Wordt vervolgd. VLIEGBOOT VOOR 45 TOT 120 PASSAGIERS. Naar de Nederlandsche Engel- sche Technische Handelsmaat schappij (Vickers House) meldt, is op het oogenblik een drietal reuzenvliegtuigen in aanbouw in de vliegtugenfabriek te Barrow- on-Furness van Vickers Ltd. Het is een vliegboot, met 8 motoren van 600 P.K. (Rolls- Royce condor). De motoren zijn twee aan twee geplaatst in mo torcabines in elke cabine is aan wezig een mecanicien, voor het bedienen der 2 motoren. De mo toren in de cabine zijn z g. en échelon geplaatst, d.w.z. achter elkaar en links en van een hoofd as, op welke hoofdas voor en achter de cabine een schroef ge monteerd is, zoodat dus bij het weigeren van een motor, de bei de schroeven met half vermogen doordraaien. Het toestel kan viiegen met 2 3 van het totale vermogen, snelheid bedraagt ongeveer 1 K.M. per uur. De vliegboot is ingericht vi het vervoer van 32 passagio in 16 tweepersoons slaaphuttei terwijl nog 13 passagiers kui nen slapen in de eetsalon. Een andere inrichting van boot is, dat de beide dekken g. heel als salon ingericht worde] zoodat dan 120 passagiers v«l voerd kunnen worden over et] afstand van 500 mijl. HET BEZOEK AAN DE.N EX-KEIZER. De vierde zoon van schen keizer, die 22 ouders komt bezoeken, onder den naam van graj Augustus Wilhelm von Hohei stein. ONTPLOFFING. Dinsdagavond omstreeks ha zeven is ten huize van de dl mes C. W. en P. H. E., bt wonende het benedenhuis vai pand 46 in de Ochterveltstrai te Rotterdam, een vulkachel ui elkander geslagen, nadat ment even te voren een schop kolet ingedaan had, waartusschen ziel vermoedelijk een of ander ont- ploffingsmiddel uit een mijn af komstig, heeft bevonden. Beidt zusters, die kwetsuren aan hti hoofd kregen, zijn door «tl dokter, wiens hulp werd ina roepen, verbonden. In de kan«( waar de ontploffing plaats gretj, is belangrijke schade aangericki Een begin van brand, ontstal: tengevolge van het vlamvatte van het vloerkleed, werd spoedig geoluscht. De vulkachel is totaal vernield! EEN MEDAILLE GEWEIGERD Een Vlaamsch soldaat deel in „Ons Vaderland" mede, dl hij een „brevet" heeft ontvangei waarin hem in de Fransche tat werd medegedeeld, dat de „Mé daille de la Victoire" hem wi toegekend. De soldaat heeft he: stuk teruggezonden omdat hi meende dat het, daar hij Vla] ming is, in het Nederlandse!; moest zijn gesteld. „Het is ech- ter nutteloos", zoo schreef hij' verder, „mij nog zoo'n stuk, zei in mijne taal opgesteld, alsool die „Médaille de la Victoire"tf zenden, omdat naar mijn be scheiden meening dat zegetee ken niet past op de borst vai een Vlaming die bewust is vai het schromelijke onrecht waar onder Vlaanderen steeds gebuk: gaat. „Wij Vlamingen werden vai de Duitsche boeien verlost, en kei om ze met die der franskil jons te verwisselen. Zoolang wr die noeien voelen, die ons be. letten vrank en vrij onze eigen) wegen te bewandelen, kan tl geen spraak zijn van zege i: Vlaanderen. „Bijgevolg weiger ik een ze geteeken te aanvaarden tot oj den oogenblik dat Vlaanderei de plechtig beloofde „gelijkhek in rechte en in feite" zal verwor ven hebben." HAASE. Haase was Woensdag dei geheelen dag buiten kennis mei heel hooge koorts. Donderdag was zijn toestand aanmerkelijk beter. HET ONDERZOEK NAAK DE SCHULDIGEN AAN DEN OORLOG. De nationale vergadering heeft) het voorstel van de enquête commissie voor de schuldkwestie aangenomen, dat de ambtenaren die voor de commissie moeten verschijnen niet gebonden zullen zijn door hun ambtseed.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2