ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN HEREENIGD. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK TNo.,027 BRESKENS p,°7s$4r0 29e Jaargang Zaterdag 18 October 1919 Nummer 2464 De Toestand. Gemeenteraad. Binnenland. SRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur De Duitsche pers is de kritiek op de omzendriota der entente, die een voorstel tot een gemeen- ichappelijke gedragslijn aan alle itaten ten opzichte van Rusland bevat, begonnen, aldus de N. R. Crt. Uit Frankrijk zal men wel apoedig persuitingen verne men, die verschillende opmer kingen, welke onder andere door de Vorwaerts zijn gemaakt, zul len staven want deze week is in Frankrijk de censuur, die gedurende den heelen oorlog, en nog zoo wonderli-k lang na het eind van den oorlog, de pers aan banden heeft gelegd, op geheven. In Engeland is de politiek, die in het stuk wordt geformuleerd, reeds lang het mikpunt van de felste schichten der oppositie. De ondervinding heeft geleerd, dat men goed doet zich ten opzichte van de toestanden in Rusland voorzichtig uit te druk ken. Maar in een nota, die van de regeeringen van groote mo gendheden uitgaat, kan men uit drukkingen als „het zou wel kunnen zijn, dat", „misschien" en dergelijke, moeilijk gebrui ken. Zij moeten weten, hoe het er mee staat, ook al weten zij het niet zeker. Daardoor spreekt de nota met stelligheid van za- ,ken, die door velen in twijfel worden getrokken. De uitgesproken vijandigheid der bolsjewiki, die tegen alle regeeringen gericht is en hun program voor een internationale revolutie is een groot gevaar voor de nationale veiligheid van alle mogendheden, zoo begint het. Goed maar er is toch verschil tuischen theorie en praktijk en sedert den tijd, dat Trotzky ge neraal Hoffmann de „fakkel der revolutie" onder zijn neus hield, is wel een en ander gebeurd. De vraag is, of de bolsjewiki niet gemerkt hebben, dat er van die internationale revolutie voorloo- pig toch niets komt dat hun fak kel meer stikkenden rook dan 34) „Ik heb van menschen ge hoord die leeren met de linker hand te schrijven", dacht de dominee en een pen nemende zette hij zich aan 't werk Na een uur met veel moeilijk heden getobt te hebben kon hij leesbaar zijn naam zetten. Hij wierp de pen weg, strekte zich °p zijn stoel uit en verlangde naar Charlotte. „Als ik haar zoo noodig heb, hoe zal dan haar echtgenoot "aar haar verlangen als hij maar Weet hoe goed zij is. Als Keith •huis is zal alles terecht komen. Toen Charlotte weer binnen kwam liet hij haar dadelijk zijn Werk zien. „Knap, hè Met de volgende hrail zal ik hem zelf weer kun- vuur ontwikkelt, en dat het beter is, eieren voor zijn geld te kiezen, dan met leege handen naar huis te gaan. Velen, die althans den indruk maken, met gezag te kun nen spreken,zooals Bulitt onlangs, beantwoorden deze vraag beves tigend. Zij verzekeren, dat de bolsjewiki zelfs begeerig zijn om verdragen te sluiten met de mo gendheden, en dat zij waarbor gen willen verstrekken, dat zij alle propaganda in het buiten land zullen staken. En zoolang hieromtrent zelfs maar twijfel mogelijk is, zoolang toch niet alle middelen zijn uitgeput om langs dezen weg tot overeenstem ming te komen, zal het niet zoo gemakkelijk zijn, overal de over tuiging te grondvesten, dat op Rusland nu maar een procédé moet worden toegepast, dat ake lig veel lijkt op het verbranden op een „zacht vuurtje", in de middeleeuwen toegepast op lie den, die men een bijzonder smar- telijken dood wilde bereiden. „Elke toeneming van het weer standsvermogen der bolsjewiki vergroot dat gevaar", zoo gaat de nota verder „en het zou daar tegenover wenschelijk zijn, dat alle volken die den vrede en de maatschappelijke orde trachten te herstellen, zich vereenigden, om te bestrijden". „In verband hiermede" en dan volgt het boy cotplan. Maar met geen enkel woord wordt deze overgang ge motiveerd. Als dan vrede sluiten met de bolsjewiki onmogelijk is (wat nog niet geheel vast staat) en als dan een gemeenschappe lijke strijd tegen hen volstrekt noodzakelijk is, dan volgt daar toch nog niet noodzakelijk uit, dat deze strijd den vorm moet hebben van een uithongering geen uithongering van „de ti rannen" alleen, maar van hun onschuldige slachtoffers in de eerste, want de „tirannen" zijn weinigen, hun slachtoffers velen. Dit heeft nog niemand ooit ont kend. Rusland is wel ver weg, maar ook in Rusland wonen men schen, zooals wij, vaders, moeders en kinderen. Of een neutrale staat als Ar- nen schrijven. Maar we zeggen niets. Het moet een verrassing voor hem zijn. Hoe koud ben je", zeide hij, toen Charlotte na den brief te hebben gesloten en ver zegeld, bij het vuur hurkte om haar handen te warmen. „Waar om bleef je zoolang in die vochtige kamer, dwaas meisje, denk je dan nooit aan je zelve „O neenHet is de moeite niet waard". Met een onrustig gevoel keek mijnheer Garland naar het blee- ke gezichtje maar de gedachte dat hij door dag op dag een regeltje met zijn linkerhand te schrijven, den brief aan Keith gereed zou hebben voor de vol gende mail vertrok, stemde hem weer vroolijker. Het was een mooie lente en de oude man met zijn schoon dochter maakten samen groote wandelingen. Een enkele keer ontmoetten zij de familie Crux en dan, werd van weerszijden gentinië zich bij deze actie al dan niet aansluit, is overigens niet van doorslaand belang. De staten, tot wie de omzendnota is gericht, staan voor een uit gemaakte zaak, waar hun mede werking zeer weinig aan afdoet, en het zou dus misschien van hun zijde verdedigbaar kunnen worden genoemd, als zij zich bij hun besluit van al- of-niet- aansluiting, niet lieten leiden door hun opinie over de al- of niet-doeltreffendheid der voor gestelde maatregelen. Al kan het dus nog een punt van strijd zijn, of de voortgezette blokkade voor Rusland voor de meerderheid van Rusland nu en voor de toekomst heilzaam is, en of het een werkzaam middel tot bestrijding van het bolsjewis me vormt, er is toch reden zich uit een ander oogpunt over die omzendnota der entente te ver heugen. Zij heeft de nota aan de neutralen niet alleen, maar ook Duitschland doen toekomen. Voor het eerst ontvangt Duitsch land een nota zonder dreige menten en zonder betuigingen van verachting. Het is integen deel een verzoek om samenwer king. Deze nota loopt, zoo gezien, op een algemeenen vol kenbond vooruit, het is een po ging om tot een algemeene ge meenschappelijke gedragslijn te komen. Nu wij de nota van de entente in zake het Oostzee-vraagstuk kennen, wordt de indruk beves tigd, dat zij meevalt. Inderdaad is ook in deze nota een streven tot verzoening merk baar. De entente verwondert zich over eenige zaken, die wezenlijk duister zijn, en waarover men zich in Duitschland zelf niet sterker verwonderd heeft. Ver volgens neemt zij het voorstel van Duitschland, om een con trole-commissie te benoemen aan. Zoo gaan we dan toch vooruit. Nu Poincaré zijn handteeke- ning heeft geplaatst onder de oorkonde van ratificatie, staat er niets meer in den weg aan de neerlegging van de ratificaties door Engeland en Italië naast die beleefd gegroet. „Als zij beleefd zijn, dan zul len wij het ook wezen, niet waar Charlotte", zeide de dominee, „al was het alleen maar ter wille van Keith". Onwillekeurig begon hij weer over de terugkomst van zijn zoon te spreken en plannen te maken voor het geval dat Keith zich in Engeland wilde vestigen. „En als hij dan een echt ge zellig thuis heeft als zijn vrouw het zoo aangenaam maakt als zij het mijne heeft gedaan, waarom Hij keerde zich om en zag 't doodsbleeke gelaat van Charlotte. „O, zeg dat niet", hijgde ze. „Zeg dat niet mijnheer Garland". Teleurgesteld zweeg de oude man, maar een onnoemelijke angst begon hem langzamerhand te overmeesteren. Van week tot week, van maand tot maand was zijn medelijden met haar grooter geworden en eindelijk toegene- van de Fransclie ratificatie, te Parijs. Zoodra dat is geschied, en van deze gebeurtenis een pro tocol is opgemaakt, wordt het vrederverdrag van Versailles van kracht. Aardenburg. Vergadering van Woensdag 15 Oct. onder voorzitterschap van J. C. Reepmaker van Belle. Afwezig de heeren Roersch en De Muijnk. De Voorzitter opent de ver gadering de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd, nadat er op ver zoek van den heer Wage bij gevoegd was, dat hij tegenge stemd had om subsidie aan de burgerwacht te verleenen. De heer P. E. de Milliano werd als secretaris beëedigd, daarna door den Burgemeester toege sproken, hetwelk De Milliano beantwoordde, belovende steeds de belangen van Aardenburg te zullen behartigen en de mede werking verzocht van het college van Burg. en Weth. en den Raaci. Goedgevonden werd om voor 1919 voor 3 maanden een be drag van 75.— toe te staan voor een tijdelijk ambtenaar ter secretarie, om zoo noodig bij de gewone werkzaamheden behulp zaam te zijn, maar vooral bij de aanstaande volkstelling en wo ning-telling. De heer Wage wees er op, dat de gemeente zoo slecht ver licht werd. Hij had maar 7 brandende lantaarns kunnen tel len hij meende, dat zoo niet alle lantaarns kunnen branden, dit aantal toch wel met eenige vermeerderd zou kunnen worden. Hij dacht, dat het gasrantsoen daardoor wel niet overschreden zou worden. Na eene korte bespreking werd besloten voor een betere verlichting zorg te dragen. De heer Martens knoopte hier aan vast de gasprijs in Aarden burg, welke thans 25 cent per M3 bedraagt, hetgeen hij een zeer hoogen prijs noemde. Bij genheid, achting en liefde ont staan. Van dag tot dag be wonderde hij haar meer en meer en was overtuigd dat Keith even veel van Charlotte zou houden als zijn vader nu deed. Was de jongen maar thuis. „Zou er werkelijk kans op zijn terugkomen zijn vroeg hij aan zijn dochter, verlangend om in haar dezelfde hoop op te wek ken die hem bezielde. „O, zeker!" zeide zij beslist. „Hij zal komen. Wees overtuigd dat uw zoon terugkomt". In zijn blijdschap over dat heerlijk vooruitzicht bemerkte hij niet dat Charlotte geregeld van „uw zoon" sprak en nooit van „mijn echtgenoot". XII. De mail bracht als altijd een brief van Keith. De toon van den brief was niet bijzonder op gewekt toch bevatte de inhoud veel goed nieuws. Keith schreef onderzoek in eenige gemeenten was hem gebleken, dat hein geen hoogeren prijs dan 15 cent was opgegeveneen groot verschil dus met Aardenburg. De heer Reepmaker meende, dat de oorzaak voornamelijk hierin te zoeken was, dat de fabriek nog slechts enkele jaren werkt, nog veel schuld heeft, waarvoor aanzienlijke rente moet betaald worden. De fabriek werkt nog steeds met verlies zoolang dat zoo is, zal de prijs moeilijk verlaagd kunnen wor den. Wanneer men het contract inziet en daarna de stijging van den kolenprijs nagaat, zal men bemerken, dat de prijs, hoewel zeer hoog, niet te hoog bere kend wordt. De heer de Wispelaere vestigt de aandacht op het voetpad op den weg naar St. Kruis, waar in 't voorjaar '19 de boomen geroeid zijn dit is in den avond nagenoeg onbegaanbaar, 't ligt vol hoogten en er bevinden zich gevaarlijke putten. De Voorzitter zegt, dat dit pad reeds de aandacht heeft van het Dagelijksch Bestuur, dat het zoo gauw mogelijk zal trachten in orde te brengen, waarna de vergadering gesloten werd. DE BROODKAART WEG. De broodkaart kan, naar de meening van de „Haagsche Post" verdwijnen ten voordeele van de schatkist. Het is bij de tegen woordige graanregeling een on- ding gewordenin restaurants en hotels eischt men reeds geen broodbons meer van de gasten. Er is nu volop brood en daar onder maakt dat, hetwelk van d.e regeeringsmengelmoes gebakken is, het slechtste figuur. De bak kers klagen steen en been over de brood-grondstof, die hun van wege de regeering geleverd wordt. Velen vragen of de zoo genaamde rantsoeneering mis schien in stand gehouden wordt, omdat de regeering met „strop- over een groote onderhandeling die, als alles goed meeliep, een groot geldelijk voordeel zou bezorgen, maar hij moest daar voor een reis naar 't zuiden maken en de mogelijkheid be stond dat hij geen brief kon zenden. „Misschien word ik nog eens een rijk man", schreef hij. „Het is mij tot heden zeer goed ge gaan die gedwongen reis naar Canada was, uit êen maatschap pelijk oogpunt, het beste wat mij kon gebeuren. Het klimaat bevalt me even goed als het land, en niets geeft me aanlei ding om het te verlaten. Ik zou er niets om geven al zag ik Engeland nooit weer en als ik overkom is het alleen om mijn besten, ouden vader te zien". Altijd zijn vader, nooit zijn vrouw. Charlotte luisterde, nog wat bleeker en stiller maar zij klaagde niet. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1