Plaatse!! Nieuws. Nederland en België. Hinnenland. Invaliditeitswet. Gemengd Nieuws Het is derhalve niet juist, dat de verbouwers gaarne nu dade lijk willen leveren tegen een lageren prijs, namelijk van 3.50 a 3-75 per H.L. leveren zij wel, dan doen zij dit nood gedwongen. De correspondent van het Hbl. seint uit Brussel: In verband met het bericht uit Berlijn, dat Nederland zijn gezant te Brussel en België zijn vertegenwoordiging te 's-Hage zouden hebben teruggeroepen, wijst Hoste in het „Laatste Nieuws" op het dwaze en ge vaarlijke van al die kletspraat in de kranten Hij vraagt zich af, wat kardinaal Mercier kan hebben bewogen aan de „New York Times" naar aanleiding van dat bericht, te verklaren, dat de mogelijkheid van een oorlog tusschen beide landen niet uitgesloten was, terwijl Mer- cier's secretaris goed vond daar nog aan toe te voegen, dat vele Belgen dien oorlog goed zouden onthalen! Zouden, vraagt Hoste, de Amerikaansche wierookwal men de aartsbisschop van Meche- len in een staat van verantwoor delijk hebben gebracht. Verder schrijft hij nog Bon dig samengevat is de toestand als volgt. Op handels- en eco nomisch gebied moet het uitge sloten zijn, dat Nederland niet alles zou doen om de Belgische belangen te helpen vrijwaren. In 1914 heeft Nederland een breed gebaar gehad door onze vluchtelingen te ontvangen. Het gebaar van Nederland weze even breed tegenover het beroofde België, dat zich moet kunnen herstellen en werken zonder eenigen hinderpaal. Wat nu de militaire kwestie betreft, iedereen geeft toe in Nederland, dat bij een toekom- stigen oorlog onder het regiein van den Statenbond Nederland niet meer neutraal zou kunnen blijven. Alles toont aan, dat Nederland den Statenbond zal bijtreden, en, zooals andere klei ne naties, in dat instituut een rol wil opnemen, die de oor spronkelijke opvattingen van Wilson over een nieuwe wereld organisatie en een werkelijk gewaarborgd volkenrecht moeten ten goede komen. Het land van Grotius kan zich door geen an der imperialisme van het recht laten bezielen. Welnu, is het dan niet aangewezen men ga maar even de landkaart na dat on der de hoede van het Staten-Insti- tuut schikkingen worden bestu deerd en getroffen, om de veilig heid van Nederland en België te vrijwaren En is het dan als niet zelfsprekend dat hetgeen dreigde te scheiden. Schelde en Limburg, binden moet Geen eenzijdige inbreuk op de souve reiniteit van Nederland worde voorgestaan, wèl een overleg om den volgenden uitslag te berei ken hoe zullen onder de hoede van den Satenbond Nederland en België samenwerken om we- derkeerig hun veiligheid te waar borgen en bijgevolg in West- Europa een der hoofdvoorwaar den van den vrede zelf te ver vullen. Nederland en België hoeven niet eens de verdere ontwikkeling van den Staten af te wachten. Niet morgen maar heden is het hun belang hun verhoudingen te ontwikkelen tot een bolwerk van vrijheid. Overmoed komt voor den val zegt een volksspreuk. Maar ook kleinmoedigheid kan voor de naties gevaarlijk worden. Nederland en België dienen, on danks elk misdadig gestook en ondanks alle kleine geschillen, de vraagstukken, die zich voor doen te onderzoeken met open gemoed en met den vasten wil tot een akkoord te komen, of, om de taal te spreken van de vooruitziende Angel-Saksers, die te Parijs een overwegenden in vloed hebben „where is a wille there is a way." VERHOOGING DER POSTTARIEVEN. De nieuwe posttarieven gaan met ingang van 1 Nov. a.s. in. BriefportVoor brieven van niet meer dan 20 gram is ver schuldigd 71/» cent. Van 20 tot 100 gram lOcent. Van 100 tot 200 gram 15 cent. Van 200 tot 1000 gram 20 ct. Voor elke 1000 gram of ge- dee'te daarvan 5 cent meer. Het port van een brief van niet meer dan 20 gram te be stellen binnen den kring van het post- of hoofdpostkantoor, waar de brief wordt bezorgd, bedraagt 5 cent. Briefkaarten Voor briefkaar ten zal 5 cent verschuldigd zijn. Gedrukte stukken tot en met 500 gram l'/s cent per 50gram of gedeelte daarvan. Boven 500 gram tot en met 1000 gram 20 ct. Voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte daar van 5 cent. Nieuwsbladen en bijvoegsels '/2 cent per 50 gram of gedeelte daarvan. Monsters21/2 cent per 50 gram of gedeelte daarvan. Voor postwissels zal verschul digd zijn 5 cent voor een be drag van 12.50 of gedeelte daarvan. Breskens. Zaterdagavond hebben wij in Canon d'Or alhier kennis gemaakt met den Tele paat Jos. Eliaerts van Domburg. Verschillende séances werden schitterend uitgevoerd. Wij kunnen, wanneer deze Telepaat in een onzer plaatsen optreedt, een ieder aanraden eens een kijkje te nemen en zich te overtuigen van de vlugge en juiste uitvoering der opdrachten. Retranchemenii Vrijdag nacht kwam alhier aan een Russisch krijgsgevangene van omstreeks 45 jaar, die door de Duitscher8 in 1915 aan de Rus- sisch-Pruisische grenzen was ge vangen genomen en door hen naar België werd gebracht om daar voor hun werk te gaan verrichten. Sedert dien tijd had hij van zijn vrouw en kinderen niets vernomen en wilde zeker langs deze weg trachten korter bij hen te komen. Daar de Rus geen militaire bewijzen bij zich had kon hij niet geïnterneerd worden, zoodat hij weder te voet terugkeerde van Oostburg naar Retranche- ment, van daar naar Sluis en de volgende dag naar hier, zoodat hij Maandag door de gemeente veldwachter naar Middelburg is weggebracht. Zou het bij dergelijke gevallen niet mogelijk zijn dat het heen en weer loopen voor zulke per sonen overbodig is Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. Woensdag 15 Oct. 4 53 5.17 Donderdag 16 5.49 6.13 Vrijdag 17 7.03 7-27 Laatste Kwartier Donderdag 16 Oct. voorm. 5.24. Alvorens over premiën en loonklasse eenige nadere mede- deelingen te doen, moet eerst nog omtrent het bewaren van de rentekaarten een enkele op merking worden gemaakt. Art. 265 schrijft voor dat elke arbeider verplicht is zijn rente- j kaart zelf te bewaren, indien hij haar niet tegen bewijs in bewa ring geeft aan den werkgever. Art. 271 bepaalt dat de werk- j gever de kaart van een arbei der, wiens loon geheel bestaat in verstrekking in nature moet bewaren. Art. 270 schrijft voor dat de arbeider, die niet voor ten min ste al de werkdagen van een kalenderweek jegens zijn werk gever verbonden is, gedurende den werktijd zijn rentekaart bij zich moet hebben. Art. 268 vermeldt dat als de arbeider geen rentekaart bij de uitbetaling van het loon over- Iegt (wanneer hij die kaart ten minste al niet in bewaring heeft gegeven aan den werkgever) de werkgever geen I0011 behoeft uit te betalen. En volgens art. 266 zijn zoo wel arbeider als werkgever ver plicht de rentekaart op vordering van bevoegde personen van den Raad van Arbeid te vertoonen. Deze personen kunnen tegen bewijs de rentekaart behouden. Wordt die kaart binnen 3 dagen niet teruggegeven, dan wordt zij geacht te zijn ingeleverd en wordt een nieuwe kaart uitge reikt. Aangeraden wordt alle arbei ders die vast werk hebben voor een week of langer hun kaart tegen bewij9 aan den werkgever in bewaring geven en dat de overige arbeiders hun kaart steeds bij zich hebben. Mocht een arbeider overlijden, dan moet de echtgenoot of ver wanten de rentekaart opzenden naar den Raad van Arbeid, waaronder hij thuis behoorde met de mededeeling, dat de ar beider overleden is. Op de postkantoren worden enveloppen voor verzending verstrekt. En nu tot de loonklasse over gaande, zij medegedeeld, dat de wet 5 loonklassen kent, waar van de grenzen zijn le loonklasse tot beneden de f 240, 2e f 240 tot beneden f 400, 3e f400 tot beneden f600, 4e f 600 tot beneden f 900, 5e f900 of hooger. Ware het mogelijk steeds voor ieder arbeider te kunnen zeg gen „hij verdient zooveel of zooveel per jaar" dan kon ieder zien in welk hokje hij thuis be hoort. Dit is echter niet moge lijk (werkeloosheid, staking, ziek te, enz.), allemaal niet te voorzie ne omstandigheden, die invloed hebben op de totale jaarlijksche verdienste en daarom worden voor elke gemeente loonklassen aangewezen, waartoe verschillen de groepen van arbeiders be- hooren. Wegens bijzonder be- drijfsgevaar echter kunnen er groepen van arbeiders in een hoogere loonklasse worden ge rangschikt. Mocht echter een arbeider een overeengekomen vast loon in geld verdienen (kantoorpersoneel bijv.), dan wijst dat loon natuur lijk de klasse aan (mits het loon uitsluitend bestaat uit het over eengekomen loon in geld. Door die gemeentelijke indee ling zou het kunnen voorkomen, dat een arbeider in een groote gemeente steeds werkende in bijv. de 4e loonklasse, voor zijn werkgever tijdelijk in een klei nere gemeente moet werken en dientengevolge in de 3e loon klasse zou komen. Dit zou on billijk zijn en daarom is in art. 62 bepaald, dat hij nimmer in deze omstandigheden tot een la gere loonklasse kan behooren. Verder wordt in de wet be paald, dat voor groepen van ar beiders, die in verschillende ge meenten hun arbeid verrichten (schippers bijv.) speciaal de loon klasse zullen worden aangewezen En dan nog iets over de pre miekwestie. 1. Zooals reeds vermeld werd in een vorig artikel, moet de werkgever zegel plakken over een kalenderweek of een deel daarvan. Wordt dus geen loon uitbetaald, dan is over die week ook geen premie verschuldigd. De premiën bedragen: le loon klasse 20 ets, 2e 24, 3e 32, 4e 40 en 5e 48 ct. Indien de wij zigingen in de wet voorgesteld worden aangenomen, dan bedra gen de premiën 25, 30, 40 en 60 ets. 2. Gedurende ziekte, gebrek aan werk, werkstaking kan de arbeider zelf een zegel plakken, doch hij is het niet verplicht. Aanbevelenswaardig ishet echter wel, omdat de latere uitkeering grooter is, naarmate meerdere en hoogere premiën gestort, dus zegels geplakt zijn. 3. De arbeider, die geen werkgever heeft gedurende eeni gen tijd en wel als ondernemer arbeid heeft verricht, dus geld heeft verdiend, moet zelf de premie betalen overeenkomstig de loonklasse, waartoe hij be hoort heeft in de week waarover het laatst zegel werd geplakt. 4. De vrouw, die een huis houding te verzorgen heeft en momenteel geen werkgever heeft, is niet verplicht premie te beta len over een week, waarin ze niet tegen loon £of als onder neemster, door welke oorzaak ook, heeft gewerkt. 5. De arbeider zelf moet de zegel betalen en plakken, indien hij bevoegd is de verplichte ver zekering te doen vervallen. Over deze vervallen-verklaring zal in het volgend arltikel gesproken worden. 6. Tot slot dient nog vermeld dat de werkgever geen premie verschuldigd is en dus geen ze gel behoeft te plakken, wanneer het loon bijverdienste is. Deze kwetstie zal wel niet tot moeilijk heden aanleiding geven. De ar beider krijgt zijn zegel geplakt bij den werkgever, waar hij zijn hoofdverdienste heeft, welke, zegelwaarde allicht hooger zal zijn dan de zegel voor kleine bijverdienste. Nog enkele belangrijke kwes ties annex deze premiebetalingen zullen in een volgend art. behan deld worden. OVERREDEN. Het 10-jarig zoontje van R. v. S. te Standaardbuiten viel van een met bieten beladen wagen en kwam onder den wagen terecht, met het noodlottig gevolg dat hij werd overreden. Een half uur nadien was het kind overleden. SPOKEN. Het spookt tegenwoordig te 's-Bosch, in de hoofdstad van Noord-BrabantNauwelijks is de duisternis ingevallen of geruisch- loos en als bij tooverslag, groot en breed en stom, en natuurlijk met vreeselijke grijsknokkels ver schijnt een griezelig geraamte in strakke witteheid langs de muren van het St. Pietersplein. Plotst verplaatst het zich op de daken of zweeft statig het ge boomte in. De held, die het wa gen durft op het spook af te stappen, ziet het een reusachtig zwaard uittrekken Om van te rillen Mannen staan vervaard in afwachting en vrouwen slaken gilletjes. De politie heeft moeite om de nieuwsgierigen, die er zich verdringen en anstig door een wemelen, ordelijk te houden. 't Is dan ook iets verschrikke lijks 1 EEN BUITENKANSJE. Een groep werklieden te Bo degraven hebben op een tiende lot in de Staatsloterij de f 100000 getrokken. Ieder heeft 566 getrokken. Voorzeker een aar dig buitenkansje in dezen duren tijd. Het kan uitstekend ge bruikt worden voor winter provisie. DOOR ELECTRICITEIT GEDOOD. Zaterdagmorgen is nabij den watertoren te llussum een21-ja- rig werkman uit Blaricum in aan raking gekomen met een hoog spanningsdraad. Hij werd onmid- delijk gedood. EEN BOMAANSLAG TE ANTWERPEN. Zaterdagnacht even voor twaalf ontplofte in de Schermerstraat te Antwerpen een bom voor de woning van advocaat Speth. Er werd vrij aanzienlijke stoffelijke schade aangericht. Niemand begrijpt wat de heer Speth zoo bijzonder aan de wraak van activisten of anarchisten kon blootstellen. Wel staat hij niet als Vlaamsch gezind te boek, doch in de politiek heeft hij tot dusver slechts een weinig bedui, dende rol gespeeld. In de laatste dagen schijnt hij zich veel ge. interesseerd te hebben voor een nieuwe vaderlandsche vereeni- ging, „Comité voor Nationaal Herstel." Er was zelfs sprake van dat dit comité bij de verkiezin- gen met een afzonderlijke natio nalistische lijst zou uitkomen. Het onderzoek der bomscher ven schijnt erop te wijzen dat men hier met een Duitsche lucht- bom te doen heeft. De heer Speth, op wiens huis vermoedelijk door activisten, een bomaanslag is gepleegd, is voor zitter van den bond voor propa ganda der Fransche zaak. MOORDAANSLAG. Zaterdagavond heeft te Til- burg zekere F. D. een moordaan- slag gepleegd op zijn broeder J. D. door bij twist op korten af. stand een met kogels geladen re volver op hem af te schieten on der den uitroep„Ik schiet j( kapot." J. D. werd dwars door zijn hand geschoten. De toege snelde politie agent ontrukte F. D de revolver op het moment, dat hij een tweede schot op zijn broe der richtte. De woesteling werd gearresteerd. OPLICHTERS. Een caféhouder te Winterswijk verkocht aan een Duitscher een partij sigaretten voor een waarde van 30.000 Mark, welke som contant betaald werd in pakjes van 50 Markscheine. Bij het natellen bleek er voor een be drag van 27,000 Mark aan re clamebiljetten in den vorm van Markscheine onder te zijn. De Duitscher was ondertusschen reeds lang met zijn sigaretten over de grens. DIEFSTAL OP EEN POSTKANTOOR. Te Assen is in arrest gesteld een kantoorbediende uit Nieuw Amsterdam, die verdacht wordt aldaar op het postkantoor een brief met geldswaarde te heb ben ontvreemd, welke bestemd was voor een kassier te Coevor- den. AANGEHOUDEN. Te Hengelo is aangehouden een oud-agent van het premie- obligatiekantoor te 's Graven- hage, die in eerstgenoemde plaats, te Deventer en te Apel doorn verscheidene personen voor aanzienlijke bedragen op lichtte. ERNSTIGE BRAND. Te Manchester heeft een ern stige brand gewoed, waarbij vijf personen nl. twee vrouwen, een meisje en twee jongens om het leven gekomen zijn. De brand brak uit in een magazijn van een warenhuis, waarin kleederfn, linnen en kantartikelen lagen opgestapeld. Door een der werk lieden werd de brand ontdekt. Deze keerde terug, om alarm te maken, maar door de dichte rook en de vlammen werd hij hierin verhinderd. Zijn metgezellen spoedden zich naar den uitgang van het gebouw maar door de vlammen waren zij gedwongen naar de werkplaats terug te keeren. Zij kropen nu over het dak van de aangrenzen- I de gebouwen, een afstand van ongeveer 550 M., en wisten zoo te ontsnappen, Negentien vrou wen en meisjes die in een atelier bezig waren kropen door een g dakraam en ontkamen eveneens. 01

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2