Moris BsricttBL Binnenland. MS. BurgerL stand. Gemeente GROEDE. Gemeente BRESKENS. Advertentiën. 0 en 0 0 Elizabeth Ie Bleu 0 0 te Breskens, hunne 50» 0 10 jarige Echtvereeniging te 0 0 gedenken. a Een goede Vriend, a De heer Hendrikse. We heb ben hier toch ook een gemeente werkman, die wij onbezoldigd gemeente-veldwachter kunnen maken, welke tegen vergoeding zeker nachtdienst zal willen doen, wat onze gemeente zeker op minder kosten zal komen. En om nu een tweede veld wachter te benoemen op een salaris van f 1000 acht hij over bodig. De veldwachter die wij thans hebben heeft een rente niersleven, wat zou het niet zijn als we er twee hadden. De heer Schijve had gehoord, dat hij er zelfs een betrekking bij had, naar verluidt, secretaris van de op te richten coöperatieve winkel. De heer Hendrikse meent, wanneer den Commissaris onder beleefde termen de toestand on der het oog werd gebracht Z.Ex. zeker van zijn voornemen zou afzien. De heer Schijve meent dat die onveiligheid toch niet zoo groot is, en gezien Breskens en St. An na Termtiiden een Rijksveld wachter hebben gekregen, waar om ons dan ook geen Rijks veldwachter gegeven, danbehoeft onze gemeente zich voor een tweede veldwachter niet dieper in de lasten te steken. Wordt besloten een sc rijven aan den Commissaris der Konin gin te zenden en hem den toe stand bloot te leggen, en het antwoord aan de leden te doen toekomen. Bij de rondvraag verzoekt de heer Hendrikse B. en W. een onderzoek in te stellen naar de rioleering bij Calon en van de Sande. De Voorz. zegde hiervan rap port te zullen uitbrengen. De heer Schijve verzocht ook een onderzoek in te stellen aan gaande de bestrating bij de smederij Groosman. Ook de heer van der Weijde deelde mede, dat de straat, wel ke daar achter heen loopt, ook herstelling noodig had. De Voorz. deelt mede, dat onderzoek zal worden ingesteld. De heer Schijve stelt voor de boomen aan het kerkhof te ver- koopen. De heer van der Weijde zou dit zonde vinden, om het wei nige natuurschoon, dat we heb ben, te doen vervallen. Ook de heeren Haverbeke en Hendrikse deelen dit gevoelen, terwijl laatstgenoemde opmerkt, dat een paar jaar geleden door den raad besloten is, deze boo men niet te roeien. De heer Theri had gezien, dat de keibestrating in de Konin ginnestraat is veranderd in klin ker-bestrating, en vroeg of bij vernieuwing alle straten met klinker zouden bestraat worden. De Voorz. deelt mede, dat enkel de Koninginnestraat zoo wordt verbeterd, en wel tot aan de markt. De heer Bron deelt mede, dat de avondlantaarn bij hem in de buurt nooit brand, en verzocht hier een onderzoek naar in te stellen. De heer Hendrikse vraagt of dit jaar de meteis nog komen, daar er veel misbruik van het licht gemaakt wordt. Hij acht het noodig, dat de veldwachter eens rondging om te zien wie misbruik maakt van het licht, en die dan uit te schakelen. Verder geen der leden meer iets in het midden te brengen hebbende, wordt de vergadering gesloten. V<-reeniging tot bevor dering van de belangen van Z.-Vlaanderen. Maandag werd te Neuzen, on der voorzitterschap van den heer Ph. j. van Dixhoorn, een goed bezochte vergadering gehouden van de in den aanvang van April jl. opgerichte Vereeniging tot be vordering van de belangen van Z.-Vlaanderen, welke een voort zetting is van het comité tot be vordering van de totstandkoming van een verbindingsweg tusschen de beide deelen van Z.-Vlaande ren. De eereleden, de heeren jhr. De Muralt en mr. P Dieleman, had den bericht niet te kunnen aan wezig zijn. Vastgesteld, werden de statu ten, welke tot een breedvoerige gedachten-wisseling aanleiding gaven. Eenerzijds werd bepleit dat de vereeniging zich alleen zal bezig houden met gemeen schappelijke belangen van Oost en West, terwijl het voorloopig bestuur met verschillende ande ren de wenschelijkheid bepleite dat de vereeniging in het alge- meenzal behartigen de belangen van Zeeuwsch Vlaanderen, dus- ook die van een onderdeel, wan neer dat gewenscht voorkomt. Men meent, dat er dan van de vereeniging meer kracht zal uit gaan, en het is noodig, dat juist voor Zeeuwsch-Vlaanderen de aandacht wordt levendig ge houden. Van de vereeniging kunnen allen lid of donateur worden, die het doel wenschen te steu nen en door het bestuur worden aangenomen. De minste contri butie voor personen of zedelijke lichamen werd op f 5,per jaar bepaald. De beide eereleden maken ambtshalve als zoodanig deel uit van het bestuur. Voorts wer den daarin benoemd van het Oostelijk deel de heeren Ph. J. van Dixhoorn, F. C. Zonnevijlle, F. Dekker Pz., allen te Axel en C. A. C. Cammaert te Honte- nisse en uit het westelijk deel de heeren A. Hendrikse te IJzen- dijke, J. B. Becu de Hullu te Groede, R. Sturm te Biervliet en D. H. v. Zuijen te Breskens. Ingekomen was een verzoek van het bestuur van den Clara- polder, om steun te verleenen aan de harerzijds aangewende pogingen tot het verkrijgen van een verharden weg vanaf den Provincialen verbindingsweg in den Koninginnenpolder over de Pvramide door den nieuwen Passageulepolder langs de Ros kam, tot aan den Provincialen weg naar IJzendijke, bij de Bal hofstede. De thans aangelegde weg vol doet nog niet geheel, daar deze alleen langs een grooten omweg naar het centrum van het Wes telijk deel voert. Wordt het plan van den Clarapolder verwezen lijkt, dan wordt een meer recht- streeksche verbinding verkregen. De betrokken polders zouden ge negen zijn een vierde deel der kosten te dragen en meri zoude trachten te verkrijgen dat de provincie ook een vierde deel bijdroeg en het rijk de helft. Daar het uur ver gevorderd en de belangstelling verminderd was, werd de bespreking tot later aangehouden, evenals van een verbeterde communicatie over water van Zeeuwsch-Vlaanderen met het overig deel van Neder land. Steun zal worden verleend aan de door de vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen aan gewende poging voor het ver krijgen van betere telefonische en telegrafische verbinding, ter wijl aan de Zeeuwsch-Vlaamsche tram zal worden gevraagd na aankomst van de laatste trarn te IJzendijke uit Oostelijke richting nog een tram te laten rijden naar Schoondijke. Daar de laatste boot uit Vlissingen reeds op een vroeg uur vertrekt, zouden dan bewo ners van het Westelijk deel be westen IJzendijke via Ter Neu zen des avonds nog hun woon plaats kunnen bereiken, daar het een aanmerkelijk verschil zal ge ven voor bewoners van Groede en omgeving, of zij tot Schoondijke, dan wel slechts tot IJzendijke kunnen reizen, zooals nu het ge val is. M. Crt. TENTOONSTELLING VAN ZEEUWSCH FRUIT. Woensdagmiddag werd in de groote zaal en rotonde van den Dierentuin te 's Gravenhage, de eerste groote Zeeuwsche fruit- tentoonstelling geopend, bestaan de uit een collectieve inzending door de Zeeuwsche veilingen, aangevuld met eenige privé in zendingen van aanverwante be drijven, industrieën, vruchtenteelt tuinbouwgereedschappen, zaai granen en zaden, boomkweeke- rij, bijenteelt, enz. Deze tentoonstelling levert het bewijs dat de Zeeuwsche fruit teelt op een hoog peil staat. HET KAMERLID Mr VAN GROENENDAEL. De vergadering van de R.-K. Kamerclub te 's Gravenhage heeft met algemeene stemmen uitge sproken, dat Mr. Van Groenen- dael niet langer lid kan zijn van de Tweede Kamer. Mr. Van Groenendael was aanwezig. Aardenburg. Met ingang van 16 Oct. a.s. is herbenoemd* tot burgemeester onzer gemeente de heer I. C. Reepmaker van Belle. Groede. Tot dijkgraaf van het Waterschap Groede en Baanst is herbenoemd de heer P. Lom baard alhier. Hoofdplaat. Tot lid van het Bestuur der Waterkeering van de Calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes is her benoemd de heer II. J. Cam maert alhier. Biervliet. Tot dijkgraaf van den Paulinapolder is herbe noemd de heer Th. J. Buijsse, alhier. Zuidzande. Donderdag avond sloeg tijdens het onweder de bliksem in de schuur van den landbouwer R. alhier. De schuur gevuld met graan, werd een prooi der vlammen. Retranchement. Deze week had alhier weer een klein grensincident plaats. Een drietal landbouwers met hun vrouwen hadden een reisje gemaakt naar het Belgische front, i oen ze des avonds vermoeid van de reis te Knocke kwamen, bleken hun fietsen niet in orde voor de reis naar hier. Zooals gewoonlijk wat lappen en sjouwen, tot ze de grens te laat moesten pas- seeren. De heeren der bewaking der grens op hun post Procesver baal aan de niets van kwaad bewusten, voor het zich bevin den in den verboden strook na zonsondergang. Zou het nu geen tij.l zijn de niets kwaadsbedoel- den wat minder te bemoeilijken en zoodoende het verkeer wat ruimer werd gemaakt. BERICHT. Wij deelen onze lezers mede, dat wij een gedeelte onzer kolom men beschikbaar stellen, om daarin vragen op te nemen, in zake de Invaliditeitswet, welke vragen dan door ambtenaren van den Raad van Arbeid zul len worden beantwoord. Zij, die dus inlichtingen heb ben te vragen kunnen dit door middel van ons blad doen. POSTERIJEN. BRESKENS. Huw.Aangiften. 24 September. Adr. van der M^er, 26 j., jm. en Joh. J. de Winde, 18 j., jd. 27, J. J- Lindhout, 26 j., jm. en Joh. S. de Kramer, 25 j., jd. Huw.-Voltrekkingen. 11 Sept. H. Struijlaart, 25 j., jm. en M. J. Erasmus, 22 j., jd. 18, S. Vermeer, 22 j.jm. en J. N. Vermeulen, 21 j., jd. 25, P J. Barvoets, 31 j., jm. en M. C. van Kampen, 32 j., jd. M. de lontje, 22 j., jm. en Chr. van Poelje, 21 j., jd. Geboorten. 8 Sept Martijntje Maria, d. van P. J. den Outer en M. Franyoise. 29, Madalena, d. van W. Morel en A. la Gasse. Overlijden. 20 Sept. Janna Boeckhout, 9 j., d. van Iz. Boeck- hout en J. van der Velde, 23, Levenlooze tweeling (meisjes), van J. W. H. Hellendoorn en C. C. de Winde. NIEUW VLIET. Huw.-Voltr. 4 Sept. Cornelis Pieter Sol, 24 j., jm. en Tanne tje Hoevenaar, 24 j., jd. Overlijden. 24 Sept. I'. J. de Veij, 53 j., echtg. van Adriana Voogdt. Predikbeurten. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder re3sorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Sept. in de rijks-postspaarbank ingelegd 1 16585.16; en terugbetaald f 13638.91. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9399. jaren 1700 salaris heeft, vol- komen onjuist, en geheel uit de lucht gegrepen is. Indien W. zoo maar niet raak weg schreef, en beter informeerde, zou hij tot de ontdekking zijn gekomen, dat genoemd bedrag ruim 600 te hoog is, waarvan evengoed als bij het onderwijzerssalaris J 0/# pensioensstorting af moet. Dat W. ijvert voor een beter salaris is heel mooi, maar laat hij een anders positie niet gun- stiger voorstellen dan die is Velen zouden door deze groote onjuistheid zich de geheele zaak verkeerd voorstellen. Met dank voor de plaatsing. P. Breskens, 3 Oct. 1919. Ned. Herv. Kerk. Zondag 5 Oct. Breskens v9'/2u Geen dienst. n 2 u Zondagschool. n 5ll2 u ds P. Krul. Groede v9''zuds de Zwaan. Schoond. n 2 u ds Scholte. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Krauvvel, van Zuidzande. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 4 Oct. Zondag 5 Maandag 6 Dinsdag 7 8.16 9 45 10.46 11.33 8.40 10.09 11.10 11.57 Volle Maan, Donderdag 9 Oct. nam. 1.58 DAMMEN. No. 42. Jonathan. 16 26 36 46 15 25 35 45 STAND: Zwart: 11/14, 17, 19, 21,24/26, 29, 3D. Wit: 28, 31, 35/41, 44, 49. Opl. no. 40 28-22, 39-34, 36 9, 45:5. Goede opl. ontvangen van J. K., D. v. M W. L. Sr., W. L. Jr. te B., I. C. Jr. te N. S„ A. K. te Z., D. d. H. te O., J. L. te G. RECTIFICATIE: In probleem 41, moet de zwarte dam op 36 een schijf zijn. Ing-ezondeii. I Geachte Heer Redacteur, Met vriendelijk verzoek om een klein plaatsje in uw veel gelezen blad, om een groote onjuistheid uit het ingezonden stuk uit uw blad van 1 October (getiteld „ZELFS") op te hel deren. De strekking van het stuk „ZELFS" door W. tot daarge laten, meen ik toch even te moeten opmerken, dat de daarin voorkomende aanhaling, n.l. dat een brievenbesteller met 6 dienst BAKKERSSTAKING. Te Amsterdam is een Bakkers- staking uitgebroken. De stakings bacil, die eerst de typo's, later de gemeentewerklieden aldaar ter stede had aangepakt, thans ook de bakkers heeft aangegre pen. Staande de onderhandelin gen en tegen het uitdrukkelijke advies van de bestuursleden in, wordt het werk neergegooid, en de leiders, wien de beweging boven het hoofd is gegroeid, zijn blijkbaar te slap om er zich tegen te verzetten. Wat nu aldaar ge schiedt, lijkt ons een roekeloos spelen met een groot volksbelang. Ook te Leiden dreigt een der gelijk conflict. Bij de spoorwegstaking in i Engeland schijnt eenige verbe- i tering in den toestand te komen. ;i li D'ANNUNZIO .TREKT TEN OORLOG. d'Annunzio heeft alle telegra fische gemeenschap tusschen Fi- ume en Agram verbroken en de Fransche missie medegedeeld, dat hij zich met Yongo-Slavië in oorlogstoestand bevindt. Voor de 70 plaatsen voor agent van politie te Haarlem zijn niet minder dan 875 sollicitanten. Onder hen is ook een onderwij zer. Kolen te bekomen aan het pakhuis van Aarnoutse op Maan dag 6 October van des v/m 6,/2 uur tot 11 uur voor Wijk O es des n/m van 1 tot 5 uur voor Wijk W. De Brandstoffencommissie. Buitengewone omstandigheden voorbehouden, zal van af 15 Oct. as., behalve des avonds, ook des morgens electrisch licht worden verstrekt van af 5 uur. Winkeliers, die in aanmerking wenschen te komen voor den verkoop van rijst voor zieken, behooren zich daartoe aan te melden ter Gemeente-Secretarie vóórja.s. Maandag 6 Oct. en wel tot des middags 12 uur. SUIKER. Bon 1 der rijkssuikerkaart is geldig van 4 tot en met 10 Oct. BROODKAART. Van 7 tqt en met 15 Oct. is geldig de grijs gekleurde witte- brocdkaart. «Si. V Maandag 6 October hopen 0 Anthonie Monjé 0

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2