ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN HEREENIGD. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 29e Jaargang Zaterdag 4 October 1919 Nummer 2460 Gemeenteraad. 3°) i BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1—5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Telefoon rrpcizfnc Postgiro No. 21 d rc c a iv c m a n704 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Aardenburg. Dinsdag 30 Sept. kwam de Raad dezer gemeente in vol tallige zitting bijeen onder voor zitterschap van J. C. Reepmaker van Belle. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. Aan de vergadering werden eenige ingekomen stukken mede gedeeld waarbij o.a. een dank betuiging van H. M. de Koningin als antwoord op het in de vorige raadszitting verzonden telegram van trouw en aanhankelijkheid aan 't Vorstenhuis en de regee ring; een circulaire van Ged. Staten als antwoord op 't be kende adres ten einde voor Z. Vlaanderen een betere verbinding met het overig deel van Zeeland en Nederland te verkrijgen, waarin Ged. St. hun standpunt uiteen zetten en trachten aan te det toonen, dat de belangen der betrokken streken steeds in 't oog gehouden worden, eveneens een circulaire van Ged. Staten waarbij het salaris der wethou ders, dat van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand be last met het voltrekken van huwelijken, en van dien belast met de administratie respectie velijk bepaald werden op 100, 18 en 162.-. Goedgekeurd werden de voor stellen van Burg. en Weth. om eenige oude schoolbanken te verkoopen, J. Hol af te voeren van het kohier der hondenbelas ting en een wijziging in de be grooting van het Burger Wees huis. Bij een wijziging in de be grooting, dienst 1919, stelden B. en W. o.a. voor als subsidie aan de federatie van burger wachten '/z cent per inwoner bij te dragen en aan de commissie voor het nationale historische feest te Arnhem 100 toe te staan De heer Wage verzette zich tegen beide. De burgerwacht had met algemeene sympathie der burgerij en waar wij zelf van wter eten ischs ooi rvan, gem rerk csin- enz mst, voe! rug ker Bij- Z w i Charlotte kwam onmiddellijk. Q Haar droef gezichtje verhelderde shijd als zij iets voor hem kon S j doen. .Werk in het geheel niet", J Zl'ide ze. „Ik zal het wel doen. 3 geef mij den hamer en de M j Rijkers en wees u dan eens lui. R zal gauw uw armstoel halen." Iets van haar vroegere opge- [j ru'odheid kwam terug toen ze jt den ouden man.hielp om in zijn sloel plaats te nemen.- „Daar, nu ben ik zeker dat b het gemakkelijk hebt. Wat scheelt uw arm Mag ik hem Rijven Jeane laat mij ook de nra hare wrijven als zij er rheumatiek D1Ü in heelt." adti.Maar hij doet geen pijn, hij JUS" verdoofd. Ik voelde het van ons anti-annexatiefeest gevierd hebben, vond hij het onnoodig de feesten in Arnhem te steunen. Ook de heer Reepmaker was niet bijzonder ingenomen om aan de burgerwacht subsidie te ge ven. Men weet heelemaal niet, wat die federatie uitvoert en voor 't feest te Arnhem zou hij geen subsidie geven. De heer Martens verdedigde beide uitgetrokken sommen de heer Roersch deelde een en ander mede, wat de burgerwacht vooral in groote steden doet. In stemming gebracht werd de subsidie voor de burgerwacht aangenomen met 6 tegen 1 st., die van den heer Wage, terwijl de 100 voor Arnhem gewei gerd werd met 4 tegen en 3 voor, die der heeren Roersch, Mar tens en Cuelenaere. Met het oog op do kolen- schaarschte stelden B. en W'. voor evenals verleden jaar geen herhalingsonderwijs te geven, waartegen de heer Wage op kwam. Hij en ook de heer Reepmaker vonden dit onderwijs te belangrijk, om het nu ander maal niet te geven. De heer Wage dacht zelts aan onwillig heid van de zijde van B. en W., dewijl het nu reeds de weg naar dat onderwijs versperren wilde. Hij wilde juist omge keerd. Zet den weg open, en komen er geen leerlingen, of komen er moeilijkheden met kolen, laat dan eerst ophouden. Van de zijde van B. en W. werd betoogd, dat er niets geen onwilligheid in 't spel was, maar alleen vreesvoor gebrek aan brandstof. Besloten werd de gelegenheid voor bedoeld onderwijs open te stellen en dit te doen geven als zich 8 leerlingen- aanmelden. De rekeningen der gemeente, van het distributiebedrijf, die van het Burger Gasthuis en van het Burger Weeshuis werden allen zonder eenige aanmerking goedgekeurd. De eindcijfers bedroegen voor de gem.-ontvangsten ƒ62950.375, de uitgaven ƒ62152.99, goed slot 797.38s. morgen toen ik wakker werd." „Misschien hebt u op uw arm gelegen en slaapt hij nu zooals de kinderen het noemen." „Misschien! Maar als dat het geval was moest hij beter zijn." „Dat zal hij zoo dadelijk zijn" was het vertroostend antwoord Charlotte en bij hem neerknie lend begon ze de hand te wrij ven. „Het helpt niets mijn beste," zeidde hij het hootd schuddende. „Ik voel je vingers niet eens." „O, U zult ze voelen, U moet ze voelen. Jeane zegt dat het haar altijd helpt. U is zoo dade lijk beter." „Maar onderstel," zeide mijn heer Garland na lang zwijgen. „Onderstel Charlotte dat het geert rheumatiek is maar een an dere kwaal die oude menschen soms hebben." „Welke kvvaal." „En het is in onze familie ook, prevelde hij. „Ik herinner me Voor de distributie: ontvangsten 108826.091/2, uit gaven 108482.66, goed slot ƒ343.435. Voor het Burger Gasthuis ontvangsten 22151.661/2, uit gaven 19549.97V2> goed slot ƒ2601.69. Voor het Burger Weeshuis: ontvangsten 15136.195, uit gaven ƒ14243.94, goed slot 892.35s. Tegen den aanslag in den Hoofdelijken Omslag waren een 12-tal reclames ingekomen, deze zullen behandeld worden door een commissie, waartoe benoemd werden de heeren Reepmaker, Wage en Cuelenaere. Wegens vertrek van den heer Zonnevijlle moest een leider der distributie gekozen worden. Als salaris stelden B. en W. voor 40 per maand. De heer Reepmaker vond dit vrij hoog en zeker niet in ver houding van het werk vroeger en nu thans gaat het nog maar om suiker en brood doch be weerde men juist het laatstge noemde gaf vroeger bijna de helft van 't werk en dit is nog niet verminderd. Het salaris werd goedgekeurd en als leider benoemd de heer G. P. PI. Wijffels. De aanbeveling voor secretaris der gemeente Aardenburg be stond uit de heeren P. J. de Milliano te Steenbergen en G. H. Noppen te Zwijndrecht. De heer Reepmaker beval den heer J. J. van der Hooft alhier als een even kundig en welwillend ambtenaar aan, die de bevol king kent en wiens ijver alge meen bekend is. De uitslag der stemming was dat gekozen werd de heer P. J. de Milliano met 5 stemmen, ter wijl 2 stemmen op den heer J. J. van der Hooft uitgebracht werden. De begrooting voor 1920 werd aangeboden en gaf als eindcijfer in ontvang en uitgaaf 4697.6.86, waarbij de hoofdelijken omslag geraamd was op ƒ10670.52. Aan een zevental personen werd wegens vertrek uit de ge- dat mijn grootvader aan een ver lamming is gestorven." „Wat is dat? Ik weet dat niet precies. Toe vertel het mij." „Het is geen pijn verschrik maar niet mijn beste in het geheel geen pijn. En de menschen sterven er niet van, ten minste niet plotseling. Maar het maakt hun hulpbehoevend, soms geheel hulpbehoevend, jaren vóór ze sterven. O, mijn God, mijn God" en de oude man verloor al zijn moed, en kreunde hardop. „Spaar me daarvoor. Neem mij, neem me in eens weg, maar spaar er mij voor om iemand tot last te zijn." „Tot last zijn! O mijnheer Gar land Charlotte pakte de verlamde rechterhand, en snikkend lief koosde en zoende ze haar en drukte haar, als een zuigeling aan haar hart. „Schrei niet zoo bedroefd, mijn kind. Ik dacht niet dat je zooveel meente gedeeltelijke ontheffing van hun aanslag in den hoofde lijken omslag verleend. Goedgevonden werd nog, dat een vijftal banken zullen aan geschaft worden om in de raad zaal te plaatsen voor 't publiek, waarna de vergadering bij om- vraag gesloten werd. IJzendijke* Dinsdag kwam de raad onzer gemeente in voltallige zitting bijeen. De notulen der vergaderingen van 28 Aug. en 2 September werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter bood namens het College van B. en W. den Raad een anti-annexatie-bord aan, teneinde dit in den Raadzaal een blijvende plaats te geven. De heer Hendrikse meende de tolk der leden te zijn wanneer hij hun dank bracht voor dit geschenk. Wordt mededeeling gedaan van de goedkeuring suppletoir kohier Hoofd. Omslag, wijziging 1919. Voorlezing wordt gedaan van een telegram van H. M. de Koningin, behelzende Haar Hoogstderzelver dank op het door den Raad aan H. M. gezonden telegram van hulde en trouw. Van den Minister van Water staat was een bericht ingekomen dat de telefonische verbindingen in Zeeuwsch-Vlaanderen spoedig zouden verbeterd worden en een nieuwe kabel door de Schelde spoedig zou gelegd worden. Zoo ook een antwoord van Ged. Staten op 't bekende adres over de betere verbinding met de Prov. Stoombootdienst van Zeeuwsch-Vlaanderen met het overig deel van Nederland, waar in wordt medegedeeld, dat de belangen van onze streek steeds in 't oog worden gehouden. De avondschool in de kom der gemeente zal in twee loka len worden gehouden, met 2 onderwijzers, terwijl aan de schQol in den Oranjepolder ook avondschool zal worden gehou den, doch in één lokaal. Komt aan de orde vaststelling regeling der jaarwedde onder- om mij gaf, anders had ik het niet gezegd." „Ik heb niemand om voor te zorgen en liet te hebben nie mand in de heele wereld die waarde hecht aan mijn zorg." „Niemand dan mij om voor te zorgen," herhaalde hij aan haar zachtheid, geduld en toegene genheid denkend. „Niemand dan mij zoo zal het niet altijd blijven Charlotte, Gods genade is oneindig. Wacht en hoop.' 't Zij het maar een lichte aan val was, 't zij de aanhoudende zorg van zijn dochter hielp hoe 't zij, de oude man genas, maar na weinige weken kwam de gevreesde kwaal terug. Het was hard voor hem, langzamer hand zoo hulpbehoevend te wor den en hoe meer zorg hij noodig had, hoe minder genegen hij scheen ze aan te nemen. Char lotte overwon haar neerslachtig heid en wijdde zich dag en uur wijzers. Deze komt voortaan van het Rijk. Een algemeen concept wordt voorgelezen. Daar B. en W. dit concept hebben over wogen, laat de raad de verdere beslissing aan B. en W. over. De huurwaarde voor de wo ningen der onderwijzers werden na eenige bespreking vastgesteld op 250 in de kom en op 150 buiten de kom der gemeente. In de begrooting worden eenige wijzigingen aangebracht. Omtrent de post verpleging weezen, welke met 1000 is belast, waren ernstige bezwaren. •Het betreft hier het verplegen van een tweetal onverzorgd ach tergelaten kinderen, welke maar steeds voor rekening der ge meente blijven. De heer Hendrikse meent, dat dit wel goedkooper kan geschie den en wenscht opname dier kinderen in een gesticht. Ook de heer Theri wenscht hierin verandering te zien aan gebracht. De heer Schijve meent, dat vroeger kinderen van Lena Dheij ook in een inrichting zijn op genomen, en dat dit lang zoo duur niet is. De heer Hendrikse acht het gewenscht advies van een des kundige in te roepen. Hiertoe wordt besloten. Is ingekomen een schrijven van den Commissaris der Konin gin, behelzende het aanstellen van een tweede Gemeente-veld wachter. De heer Hendrikse is van meening, dat de Commissaris niet direct met den toestand in onze gemeente bekend is. Wij hebben hier ook een Brigade Marechaussee van 5 man, en onze gemeente telt geen 2981 zielen, zooals in dit schrijven wordt vermeld, doch hoogstens 2800. De Voorzitter zegt, dat de Marech. hier maar 2 maal per week dienst doen. De heer Hendrikse. Hoeveel dienst doet onze veldwachter dan wel De Voorz. Geen nachtdienst. aan hem, aan hem alleen. Ze maakte het hem niet lastig met onnoodige zorg en onrust, maar ze was altijd bij de hand als ze hem van dienst kon zijn, met on uitputtelijk geduld verdroeg zij al zijn grillen, zijn onredelijkste wenschen. In lange slapelooze nachten dacht hij met dankbaar heid aan zijn liefdevolle verpleeg ster die steeds gereed was aan al de behoeften van zijn zelf- zuchtigen ouderdom te voldoen. „God is heel goed voor mij," dacht hij vaak. „Beter dan ik verdien. Ik vertrouw met mijn ge- heele ziel dat Hij óok goed voor mijn beide kinderen zal zijn." Ofschoon de band tusschen hem en zijn schoondochter iederen dag nauwer werd toegehaald, toch trachtte hij nimmer het gordijn op te lichten dat Charlotte over de verhouding tusschen haar en haar echtgenoot had geworpen, hij wilde niet vragen naar hetgeen zij klaarblijkelijk wenschte te verbergen. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1