löiliii- ZELFS. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Gemeente GltOELE. Gemeente BR'^KENS. van den Parijschen correspon dent van dit blad nopens het verzoek om uitlevering van den ex-keizer, niettegenstaande de dementis te kunnen bevestigen. Dit verzoek zal eerlang worden gedaan, doch tengevolge van moeilijkheden in de procedure, niet voor den 15den October. De correspondent gelooft dat Nederland na formeele protes ten het verzoek zal inwilligen, in welke meening hij lijnrecht staat tegenover den Haagschen correspondent van hetzelfde blad, die kort geleden beweerde, dat Nederland zou weigeren en dat dit den geallieerden eigenlijk zeer aangenaam zou zijn. DE OUDERDOMSRENTE. Het ligt in de bedoeling der regeering om de betaling der kostelooze ouderdomsrente voor alle 65 jarigen en ouderen, die ingevolge art. 28 der Ouder domswet 1919, daarop a nspraak kunnen maken, te doen ingaan op 9 December a.s. En wat je nooit had gedacht. ZELFS de oude vrouw van achter het spinnewiel kwam bui ten de deur, ZELFS de arme weduwe of ferde haar penningsken, ZELFS de straatjeugd stond paf, ZELFS onder het kaartspel werd er over gesproken, ZELFS in de schaduw was het onhoudbaar, ZELFS de gewone bakkers jongen ontbrak, ZELFS het kleinste steegje was versierd, ZELFS de meest onverschil lige ontroerde, ZELFS op de bon kan men het niet krijgen. Mooi of niet mooi, lukraak gebruikt, maar telkens bevat het woordje Zelfs een fatale uitzon dering in zich. Dergelijke opwelling kregen we, toen we dezer dagen in een onzer plaatselijke bladen lazen uit Kloetinge, waarin werd mede gedeeld, dat de predikant ter plaatse in een preek hooger salaris was bepleit. De inzender was het roerend met den predikant eens en trachtte aan te toonen, dat ver hooging van jaarwedde nood zakelijk was. Nu, hiermede gaan we accoord want ook w'd vinden de tracte- menten van onze predikanten schandelijk laag en beneden peil. Zie eens, aldus de inzender, hoe alom de jaarwedden zijn gestegen, van ambtenaren, van leeraren, zelfs van Onderwijzers. Op dat simpele woordje heb ben we de klemtoon gelegd, omdat dit naar onze meening boekdeelen spreekt, zelfs de jaar wedden der onderwijzers Inder daad, deze zijn verhoogd, maar laten we nu ons niet blind staren op die schijnbare afdoening, want dat is het nog lang niet, wanneer men het onderwijs tenminste wil betalen in vergelijking met de waarde van anderen arbeid. Niet altijd schijnt ons dat het geval, vandaar dat we even medespre- ken. Dikwijls schreven we het en spraken we het uit, goed volksonderwijs is nooit te duur betaald en dat goede onderwijs zit onvermijdelijk vast aan een goed salaris. En wie durft nu in gemoede volhouden, dat deze jaarwedden op peil zijn, zoo, dat daarvan als onafhankelijk man kan worden geleefd De cijfers zijn misschien te groot om te overzien, welnu, deel ze door twee en dan hebt ge nog niet de koopwaarde van voor den oorlog. En vergelijk dan 1 Maar laat ons maar bij het heden blijven, ofschoon we er thans niet al te diep op wen- schen in te gaan. Aanvangssalaris 1000 80 is 920 7 °/o is 855.60. Kostgeld (laag berekend) 720, blijft 135.60. Betaal daar nu van een cos- tuum, een paar schoenen, zonder van linnengoed te spreken en zie wat er overblijft voor studie boeken, leesgeld, enz. Immers niets. En als wij dan ook eens zouden vergelijken Een brievenbesteller met 6 dienstjaren heeft 1700 gld., een onderwijzer met 6 dienstjaren en hoofdacte, die dien besteller Ls gaf, ontvangt 1610 gld., ver minderd met 7 °/o voor pensi oen-storting. Nog schriller tegenstellingen zouden we kunnen aanwijzen, niet omdat we het die besteller en anderen niet gunnen, dat zou negatief zijn en we willen posi tief verklaren, dat de onder- wijzersjaarwedden nog niet zijn op peil. Een onderwijzer vraagt aan de Red. van een vakbladIk ben in het bezit der hoofd-acte en acte Fransch L. O. en gevoel wel lust voor verdere studie. Graag vernam ik van u, welke acten het meest productief zijn. Het antwoord luidtGa door met Fransch voor M. O., want het lager-onderwijs biedt toch geen toekomst meer! Is dat niet indroevig, moet hier nog éen woord bij Gelukkig wordt dit teekenend feit door alle onderwijsbonden ingezien, want wat nog nooit is gebeurd, we krijgen nu een ge meenschappelijke acte. Wij, het klinkt misschien vreemd juichen deze daad toe, omdat we daarin zien het bewijs, dat de onderwijzers hun geloofin de toekomst nog niet hebben ver loren. Ware dat zoo, dan was het met den onderwijzersstand gedaan, maar dan was daarmede ook ontnomen den grondslag, waarop onze geschokte maat schappij nog staande kan blijven. W. IJzendijke. Bij Koninklijk besluit is aan den heer J. A. Neeteson, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari a.s eervol ontslag verleend als burgemees ter onzer gemeente. Schoondijke» Zondagavond had alhier een ernstig ongeluk plaats. De 19-jarige zoon van den landbouwer van Waes, wilde met een geladen geweer door een heg kruipen, toen het ge weer plotseling afging en hij de volle lading in het lichaam kreeg. Hoewel genees .undige hulp werd ingeroepen is hij d;nzelf- den nacht nog aan de gevolgen overleden. SriiooS- eis kerkreSeuw. Schoondijke. De Gods dienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk alhier zullen met ingang van 12 October weer beginnen om half 10. 5 October a.s. is het middagdienst. Ger. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Oostburg, den heer H. Veld kamp, cand. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 30 Sept. Veroordeeld wegens: poging tot uitvoer en vervoer: J. R., 34 j., veekoopman te Sluis, 10 of 10 d. h„ R. E. B„ 28 j., huisvr., Sluis, 15 of 15 d. h., E. A. d. B., 23 j., IJzen- dijke, 10 of 10 d. VrijgesprokenA. G., 27 j., handelsreiziger te Bergen op Zoom, beklaagd van het uitge ven van valsche Duitsche bank biljetten van 1000 .Mark, ge pleegd op 24 Maart j.l. te IJzendijke. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vin. nam Woensdag 1 Oct. Donderdag 2 Vrijdag 3 5.03 5.47 6.49 5.27 6.11 7.13 Eerste Kwartier Donderdag 2 Oct. v.m. 8.57 OVERREDEN. De ontzettende drukte op den Loosduinschen weg heeft Zon dagmiddag na afloop van de vliegdemonstratie op Ockenburgh een ongeluk veroorzaakt. Omstreeks 5 uur werd een fietsrijder, de 50 jarige gymnas- tick-onderwijzer Cohen, uit Lei den, komende uit de richting Loosduinen, door een tram uit dezelfde richting aangereden, met het gevolg, dat de man tus9chen een boom en de loco motief bekneld geraakte. De machinist, die onmiddellijk stopte kon niet verhinderen, dat de tram nog een 25 Meter door reed, waardoor het slachtoffer onder het eerste volgrijluig ge raakte. Vreeselijk verminkt werd de man opgenomen en in een nabijzijnd huis gebracht. Voor dat de eerste hulp kwam, was hij reeds overleden. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Tusschen Belfeld en Tegelen is Zondag een motor-rijwiel, waarop de sergeant Janssen, uit Roermond, met zijspanwagen te gen iemand uit Tegelen aan gereden. Het rijwiel sloeg om en Jansen werd door den motor gedood. De aangeredene, die door dat hij dronken was, het ongeluk veroorzaakte, werd ern stig gekwetst opgenomen. De heer V., uit Roermond, die in het zijspanwagentje zat werd licht gewond. MOORDAANSLAG. Zekere K. te Zuidscharwoude, wiens broer in het cachot werd geborgen tengevolge van een twist met S. uit Oudkarspel, heeft op S. een moordaanslag gepleegd, doordat hij met een geladen geweer het huis binnen drong, en het geweer op hem afschoot, gelukkig zonder te ra ken. K. is in hec tenis gesteld. MISHANDELING. Zondagnacht is in de Rose- straat te Rotterdam op straat liggende gevonden de varens gezel E. O., wonende te 's Gra- venhage, die op vijl plaatsen aan het hoofd ernstig was ver wond. Volgens mededeeling van den verwonde heeft men hem onder meer met een flesch op het hoofd geslagen. Een genees heer wiens hulp werd ingeroe pen, achtte zijn toestand zoo ernstig, dat de man niet ver voerd mocht worden. In het hulpziekenhuis aan de Nassau- kade is hij, nadat de wonden gehecht waren, voorloopig op genomen. GR ANA AT-ONTPLOFFING. In de fabriek van ijzeren meu bels enz. van de tirma H. de Beaumont te Maastricht is een granaat, die tusschen eene zen ding ijzer was geraakt, bij on geluk ontploft. De 17-jarige werkman H. W. genaamd, wo nende Herbenusstraat aldaar, is daarbij ernstig gewond. Hij werd bewusteloos naar het gesticht Calvariënberg vervoerd. Zijn toestand is niet zonder gevaar. De marechaussee heeft een onderzoek ingesteld, waarbij tus schen den ijzervoorraad nog twee niet-ontplofte granaten werden gevonden INBRAAK. Te Ij9selmuiden is ingebroken in het hoendei park van de Gebrs. Van Oorschot. De eigenaar vond des morgens het kuikenhok, door pl.m. 3000 kuiken' bewoond, verbrand. De beestjes waren nagenoeg alle dood. Vermoedelijk hebben de inbrekers onvoorzichtig met een kaars of lamp omgegaan. Het verbrande was niet verzekerd. BRAND. Te Katwijk aan Zee ontstond een felle uitslaande brand in de taanderij, de nettenbreierij en pakhuizen van de firma Ouwe hand, reeder aldaar. De brand duurde tot laat in den nacht voort. Hoewel ook nog de Leidsche brandweer werd gere- quireerd, en met de groote stoomspuit op het terrein ver scheen, is het geheele gebouw en complex uitgebrand. De schade loopt in de ton nen, doch zou nog wel veel grooter geweest zijn, wanneer niet een aantal schepen met toebehooren op de vangst waren geweest. Alles was verzekerd. BESLAG GELEGD OP BOOMEN. De deurwaarder uitWagenin- gen heeft te Bennekom bij den arbeider S. beslag gelegd op een 1500-tal dennenboomen, wel ke onrechtmatig zouden zijn ge hakt en vervoerd uit een bosch onder Renkum. Er bestond reeds lang een geschil over dat bosch, groot pl.m. 120 H.A., gelegen onder Renkum. Thans schijnt inen de zaak tot een einde te willen brengen. VALSCHE BANKBILJETTEN Voor de Rechtbank te Middel burg werden Vrijdag behandeld drie zaken, welke betrekking hebben op het pogen om 38 bank biljetten van 1000 Mark te IJzen dijke in te wisselen in Maart j 1. De beklaagden warm in deze drie zaken respectievelijk A. J. M. S., student te GentC. K. A. G., Bergen op Zoom, allen thans gedetineerd te Middelburg. In de eerste zaak bekend S. onmiddellijk, dat hij zich heeft bevonden met de bankbiljetten, waarvan hij wist dat ze valsch vvaren. Hij vroeg eerst aan G. of die ze voor hem kon inwisselen, terwijl daar G. het niet best durf de, ook K. er bij werd gehaald. Bekl. ging met G. op 23 Mrt. naar Vlissingen, waar des avonds ook K. bij hen kwam, samen gingen ze den volgenden morgen per boot naar Breskens, onder- weg gaf bekl. de biljetten aan K. en toen ging het per auto naar IJzendijke. Hier trok men naar het café van Goossens en bekl. ging naar het kantoor van notaris Zijlstra, waaraan hij ze keren de Smet vroeg of hij geen biljetten kon wisselen. Deze zond toen Cadusque, een geldwisse laar, naar hem toe. Bekl. wachtte op het kantoor. Toen hij bemerk te, dat ontdekt was, dat de bil jetten valsch waren, vluchtte hij. Later werd hij te Vlissingen aan gehouden. De officier, mr. baron van der Felz. wees er o.a. op, dat bekl. ook betrokken is geweest bij een poging tot uitgifte van 102 bil jetten te Rotterdam. Te Bergen op Zoom lokte bekl. uit tot het uitgeven van valsch geld te IJzen dijke was hij daaraan niedeplich- tig. Spr. eischte drie jaar gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest. De verdediger, mr. J. J. Heijsse bestreed in den breede de dag vaarding en bepleitte vrijspraak. In de b :ide hierop volgde zaken werd tegen C. K. 7 maanden en tegen A. G. 1 jaar en zes maan den gevorderd. Voor deze beide bekl. trad als verdediger op mr. H. C. J. Groot uit Bergen op Zoom, die in de breede aantoon de dat beiden moesten worden vrijgesproken en hun ontslag uit de preventieve hechienis, waarin zij reeds zes maanden zitten, vroeg, wat de rechter weigerde. Uitspraak 3 October. DIEFSTAL. Zaterdagnacht bemerkten de surveilleerende agenten te Neu. zen iemand die op verdachte wijze een vrachtje op een rijwiel ver- voerde. Zij wilden een nader onderzoek instellen maar de man die daarvan de lucht kreeg nam met achterla. ting van alles de vlucht en ont kwam, hoewel hem nog een paar I schoten werden nagezonden. La ter bleek, dat zoowel het dames- rijwiel de in twee zakken bevin dende artikelen, een winkelbas cule, een halve kaas, een stuk spek en groote pakken tabak waren ontvreemd bij de winkelier Dhert nabij het spoorwegstation waar men zich langs het varkens hok toegang tot den winkel had weten te verschaffen. De dader is nog niet ontdekt. Ongeveer een half jaar geleden is terzelf. der plaatse ook gestolen. VALSCHE ZILVERBONS. In verband met de uitgifte van valsche zilverbons in de provincie Limburg wordt nog gemeld, dat thans te Kerkrade gearresteerd is mej. M. C. H. uit Keulen. In haar bezit werden 51 valsche bons gevonden. Zij had in twee winkels te Kerkrade 36 valsche bons uitgegeven. Mej. H. beweert de bons van een vreemdeling in de tram bij Kerkrade gekocht te hebben. Zij is ter beschikking der justitie gesteld. Ook te Aken is een groot aantal zilverbom uitgegeven. Er moeten duizenden in omloop gebracht zijn. Het pa pier der valsche bons isiets dunner en bleker, terwijl het watermerk in plaats van in het papier daarop gedrukt is. In het „namaak" staat in stede van een m een n. Bij enkele bons is deze fout zichtbaar weggemaakt. DE SPOORWEGSTAKING. Alle berichten uit Engeland melden, dat de stopzetting van den spoorwegdienst volkomen is. Er hebben zich geen wanorde lijkheden voorgedaan. De re geering ontvangt vele aanbie dingen van gedemobiliseerde soldaten en zeelieden en van die organisaties. De regeering heeft alle maatregelen genomen. De levensmiddelen zullen per auto mobiel naar Londen worden vervoerd en in de Hyde Park aan de kleinhandelaren worden gedistribueerd, dat als centrum wordt gebezigd ter distribuee ring van melk en andere pro ducten. De publieke meening veroordeelt de staking en noemt haar onrechtvaardig. Ook de bladen verklaren zich eenparig tegen de staking. Een belangrijk aantal spoorwegbeambten meldt zich in Engeland aan voor den dienst. De hulp van vrijwilligers maakt het loopen van een beperkt aan tal treinen mogelijk. Van 28 Sept. tot 6 October is geldig de oranje wittebroodkaart Op Donderdag 2 Oct. a.s van 1,304 uur behoort voor ieder gezin het benoodigd getal suiker- kaarten te worden afgehaald. Afgifte vindt alleen plaats op vertoon van de gezinskaart. Vanaf 1 Oct. zal voor distri butieaangelegenheden het kan toor geopend zijn iederen werk dag van des voorm. 11 12 uur en bovendien iederen Woensdag avond van 5,306,30 uur. SUIKER. Na 27 Sept. mogen geen be- stelbiljetten voor suiker meer worden goedgekeurd. Door tusschenhandelaars mag tot en met 30 Sept. suiker af geleverd worden op goedge keurde bestelbiljetten.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2