ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN HEREENIGD. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK 29e Jaargang Woensdag 1 October 1919 Nummer 2459 De Russen. Binnenland. Het Duur te vraagstuk. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever TNo,02T BRESKENS Pgflo Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur :-; gemeenschappelijk en eendrach tig, het gemeenschappelijk ge leden kwaad der duurte te be strijden en te boven te komen. Slechts door de handen ineen te slaan en de weldproductie ge leidelijk op te voeren tot het peil, waarop hooge prijzen van zelf niet langer gehandhaafd kunnen worden, kan een uit komst worden verkregen, waarbij het duurte vraagstuk tot het verleden zal behooren. Algemeen wordt aangenomen, dat agenten van Bolsjewiek-Rus- land in alle neutrale en Entente- landen een groote beweging voor „vrede met Rusland" voor bereiden. Het is opmerkelijk, dat in Zweden weer vier nieuwe Bolsjewistische couranten zijn op gericht, en dat In alle revoluti onair-socialistische bladen syste matisch artikelen over Rusland worden gepubliceerd. De vrede, die Rusland thans ontegenzeggelijk zoekt, wordt slechts als een voorbereiding tot een nieuwe campagne beschouwd. In parlementaire kringen wordt dan ook aangenomen, dat En geland niet in een vrede, die geen capitulatie inhoudt, zal toe stemmen. De geruchten, dat de leiders der Bolsjewistische beweging tot overgave bereid zijn (op voor waarde, dat zij mogen uitwijken, met een flink bedrag echte of valsche roebels worden beves tigd. Vooral in verband met het feit, dat grooten hongersnood v, ordt verwacht (door overvloedige regens schijnt de oogst mislukt), verwacht men het einde van het Bolsjewisme vóór Dec. a.s. Is Rusland in de macht der gematigde elementen, dan zullen Engeland, Amerika en Frankrijk, naar verluidt, zooveel als voog den over Rusland worden, en den opbouw krachtig ter hand nemen. Er loopen geruchten, dat, dank zij den steun van Amerika, de achterstallige rente direct zou worden betaald, waar bij neutrale- en Entente-credi teuren gelijk zouden opdeelen. Fin. Revue. DE LEVERING DER GOED- KOOPE SUIKER DOOR DE FABRIKANTEN. In verband met den eisch door de regeering aan de suikerfabri kanten gesteld om 910.000 zak ken goedkoope suiker te leveren, zijnde ongeveer de helft hunner productie verneemt het Ilaagsch Corr.-Bur., dat verschillende fa brieken niet in staat zijn om de helft van hun suiker voor den vastgestelJen goedkooperen prijs af te leveren, omdat zij reeds groote hoeveelheden suiker in voorkoop hebben verkocht tegen een prijs, welke veel lager is dan de wereldprijs van de suiker Wanneer zij nu deze contracten moeten uitvoeren, houden zij te weinig suiker over om aan den eisch der regeering te kunnen voldoen. Om aan de benoodigde goed koope suiker te kunnen komen, zou de regeering zich dus ver plicht moeten zien alle aanwe zige suiker bij deze fabrikanten in bezit te nemen, waardoor laatstgenoemden van hun con tracten zouden zijn ontheven. Ten einde dit gevaar niet te loopen, trachten de fabrikanten thans met hun afnemers tot een overeenkomst te geraken, waar bij de gesloten contracten ge deeltelijk zullen worden gean nuleerd. Een dergelijke oplossing zal, wordt verder medegedeeld, zoo wel in het belang zijn van de fabrikanten als van hun afne mers, die in voorkoop hebben gekocht, aangezien de laatsten anders in het geheel geen suiker zouden bekomen. DE UITLEVERING VAN DEN EX-KEIZER. De Amsterdamsche correspon dent van de „Libre Belgique" zegt, in staat te zijn het bericht Het machtigste vraagstuk van de vele groote problemen, die in dezen ernstigen tijd aan de orde gesteld zijn en om oplossing dringen, is wel het alles over- heerschende duurtevraagstuk Zeer veel is daarover reeds ge schreven en talrijk zijn de ver handelingen aan dit internationaal onderwerp gewijd. Want het ver schijnsel van het dure leven is inderdaad internationaal en geen enkel deel der beschaafde we reld is verschoond gebleven van dezen droevigen en in zijn ge volgen alle lagen der maatschap pij aantastenden nasleep van het groote wereldconflict. Ons land en zijn volk,- voor zoo menig on heil, dat andere landen en volken trof, gelukkig gespaard gebleven, heeft niettemin de zware last van ongekend hooge prijzen voor nagenoeg alle behoeften des le vens in weinig of geen mindere mate, dan elders het geval is, te dragen gekregen, en de klachten over deze omstandigheid zijn dan ook te ontzent even veelvuldig als- gerechtvaardigd. Dat deze er der regeering hebben toe ge leid een commissie te benoemen, ter onderzoek van het vraagstuk en ter vervanging van de mid delen voor verbetering van de groote plaag, ligt voor de hand nochtans is terecht algemeen oor deel dat die commissoriale ar beid geenzins zoodanig nuttig effect zal sorteeren, dat het duur- te-vraagstuk er noemenswaardig door zal worden gebaat. Dit vraagstuk toch is te omvangrijk, tast te diep in de wortels van de ontreddering van geheel het eco nomisch maatschappelijk samen stel, dat geen enkel commissie ook, uit hoeveel kundige mannen en ijverige werkers bestaande, uoit iets anders dan theoretisch werk zal kunnen leveren de praktijk, dat is ten deze de hooge prijzen die wij voor ons levens onderhoud hebben te betalen, zal door geen commissie kunnen wor den gewijzigd. Hoe diep dit duurtevraagstuk onze maatschappelijke verhou dingen beroert, blijkt ten duide lijkste uit hel feit, dat allerlei klassen der bevolking elkander er wederkeerig voor aansprake lijk stellen. Aan de arbeiders en werknemers wordt verweten, dat zij door ongemotiveerde stakin gen, door maar steeds hooger looneischen en door vermindering van werkprestatie de duurte ten zeerste in de hand werken, zoo niet haar verwekken; aan gemeen telijke rijksambetenaren verwijt men hun voortdurende salarisac tie die Staat en gemeenten schat ten gelds kosten en het belasting biljet aanzienlijk verhoogtden handeldrijvende!! middenstand wordt voor de voeten geworpen, dat hij weinig rekening houdend metgeslonken kapitaalkracht van het publiek, uit dit laatste tracht te halen, wat er bij mogelijkheid uit te halen valt. Bij dit alles dan komen nog de hooge gemeente en rijksbelastingen, verhoogde tarieven van electriciteit enz., verhoogde huurprijzen, te veel om op te noemen. Inmiddels moet het toch duide lijk zijn, dat hoezeer enkele ca- tegoriën van burgers metterdaad door onredelijke handelwijze, de duurte doen toenemen, er aller minst sprake van kan zijn, eeni- ge klasse der maatschappij voor de hooge prijzen in het algemeen aansprakelijk te stellen. De twee groote oorzaken toch van de huidige omstandigheden zijn de enorme tekorten aan allerlei we reldvoorraden, en de ontzagge lijke daling van de waarde van het geld. De eerste oorzaak is het gevolg van 't feit, dat de we reldproductie in de laatste jaren zich zoo eenzijdig heeft toege legd op allerlei oorlogsmateriaal dat voor behoeften des levens nagenoeg geen productie over bleven de tweede heeft tot oor sprong, de onberedeneerde en door niets tegengehouden voort- duiende uitbreiding van den voorraad papieren ruilmiddelen, het papieren geld dus, dat op zichzelf geen waarde hebbend, zijn waarde ontleent aan het crediet der natiën. En daar dit laatste ernstig geschokt is, ligt een depreciatie van de geldwaarde voor de hand. Al de ontelbare milliar- den, waarmede de oorlog bekos tigd is, zijn niets dan papier, en dit in waarde aanzienlijk ge daalde ruilmiddel drukt derhalve alle andere betalingsmiddelen. Vandaar dat thans bij grooter schaarschte van goederen eener- zijds, met nog zooveel meer geld anderzijds, de nog voor handen zijnde waren betaald moeten worden. En nu gaat het niet aan, om hetzij de arbeiders, hetzij de ambtenaren, hetzij de werkgevers of de winkeliers ver antwoordelijk te stellen voor een toestand, waarvan zij, evenals de overige maatschappelijke groepen, niet de bewerkers, doch veeleer de slachtoffers zijn. Teneinde het groote kwaad te bestrijden met de meeste kans op welslagen, dient men tot de oorzaken, niet tot de gevolgen van het kwaad te gaan. De koopkracht van het zoo sterk in waarde gedaalde geld te ver- hoogen, langs kunstmatigen weg is ondoenlijk en zou zeer zeker, indien men dit beproefde, tot nog grootere economische ram pen leiden. Het eenige is dan ook, dat met alle kracht aan de verhooging der productie de hand wordt gelegd, opdat gaan deweg, doch zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk is, de duurte kan worden bezworen. Want even ondoenlijk als het is om kunstmatig de waarde van de ruilmiddelen te verhoogen, is het ondoenlijk zonder nog groo tere moeilijkheden te scheppen, kunstmatig de prijzen der waren te verlagen. Dit toch zou tot een ontzaggelijke catastrophe in nijverheid en handel leiden, waarvan zoowel werkgevers als werknemers het slachtoffer zou den worden. Om tot een duur zame verbetering te komen, dienen de verschillende groepen onzer samenleving, bij alle tegen strijdigheid van belangen, zich met elkander te verstaan, elkan der te leeren waardeeren, elkan der te steunen en te helpen, om terug en we moeten boete doen, een zekere mate van lijden waar voor het grootste en diepste medelijden ons niet kan en mag sparen. Ongetwijfeld was het zeer hard van de familie Crux als ze hun eigen niet vlekkeloos kleed naar zich toe trokken uit vrees door de aanraking van Charlotte bezoedeld te worden, maar hun misslagen konden haar zonde niet uitwisschen. Hoe de oude man ook met haar leed toch durfde hij niet spreken. Hij kon met zijn Goddelijken Mees ter zeggen „Ga en zondig niet meer"; hij kon uit het diepst van zijn hart gelooven„Uw zonden zijn u vergeven" maar hij kon niet zeggen dat zonde geen zorde was. En wat den anderen zondaar betreft, die gelijk met Charlotte den last had moeten dragen die ze zelf op zich hadden geladen, noch zijn vader, noch zijn vrouw wisten iets van het lijden dat Keith mogelijk neerdrukte. De brief waarin de oude man het gebeurde met de familie Crux had verteld en zijn meening over de onverschilligheid van zijn zoon had gezegd lag op den bodem van den Atlantischen Oceaan. Het schip was vergaan. „Dan moet ik het nog eens schrijven", prevelde mijnheer Garland maar hij stelde het uit, steeds uit totdat een brief van Keith hem plotseling opschrikte. Daarin sprak hij niet anders over zijn vrouw dan dat hij het voor uitgemaakt hield dat zijn wil gehoorzaamd was en Charlotte op school was of een gouver nante had. Maar het was zoo niet. Hoeveel moeite de domi nee ook gedaan had, 't was hem niet gelukt een gouvernante te krijgen, toen stelde hij een kost school voor maar voor de eerste maal in haar leven gaf Charlotte bewijs dat ze een wil bezat. „Ik ben een getrouwde vrouw", zeide ze. Ik kan met geen moge lijkheid een.schoolmeisje worden. Het was waar en haar schoon vader wilde haar niet dwingen. Nog nooit, zoo lang als zij bij hem was, had mijnheer Gar land zoo veel medelijden met haar gehad en toch kon hij niets doen om haar gelukkiger te maken of haar het leed te ont nemen dat dag aan dag zwaar der drukte. Ze moest even als iedere levende ziel leeren het onvermijdelijke te dragen. De lange, warme, zonnige zomer dagen gingen voorbij, en de oude man voelde zijn krachten verminderen. „Ik kan niet meer werken, zeide hij treurig tegen Charlotte toen ze samen in den tuin bezig waren. „Kom hier, mijn beste en help me. Ik heb nog nooit zooveel moeite gehad om die kruipplant op te binden. Ik kan mijn rechter arm in het geheel niet oplichten". Vervolgd. 29) Hij gaf haar den brief om op haar gemak over te lezen en verzocht zijn licht aan te steken daar hij moe was en naar bed verlangde. „Dus blijft de jongen nog een jaar weg", dacht hij zuchtend, ,en ik ben zoo oud". Charlotte hoorde die zucht en begreep de uitdrukking van het droeve oude gezicht. ,Het is zoóals ik verwachtte, niet waar zeide ze zacht. Hij wil niet thuis komen omdat ik hier ben. O Mijnheer, en nederig, heel nederig en teeder haar hand op de zijne leggende; „och wees niet boos op mij. Ik ben zoo angstig, zoo angstig voor U". „Denk er maar nie meer aan 1 en tob er niet meer over mijn dochter". En de mistroostige oude man deed wat hij alleen zijn Mary had gedaan, hij sloot haar in zijn armen en kuste haar. X. De dagen en weken gingen kalm voorbij maar na het ge beurde met de familie Crux en den onverwachten brief vaa Keith was Charlotte heelemaal veranderd. Zij deed haar dage- lijksche bezigheden als altijd, en verried door woord noch daad wat er in haar ziel omging, maar de uitdrukking van haar gezicht was heel anders geworden. Zoo moe, treurig en hopeloos zag zij er uit, het gevolg, meende mijn heer Garland, van de gewetens wroeging, het verdriet over een verloren toekomst, het innig ver langen naar een geluk dat nooit het hare zou zijn. De zonde die men begaat komt tot ons

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1