Plaatse! laws. Binnenland. Rechtzaken. fill TUI Gemengd Nieuws om het productie te vervoeren. Intusschen zal dat spoedig niet meer noodig zijn, want de ar beiders zijn een beweging be gonnen tot verkrijging van den zes-urigen arbeidsdag, terwijl zij daarenboven twee rustdagen per week verlangen. Indien hun eischen worden toegestaan, zou de steenkolenproducenten met 37 pet. worden ingekrompen, behalve wanneer, wat weinig waarschijnlijk is, nieuwe legers van arbeiders voor de mijnen ge mobiliseerd kunnen worden. Reeds nu valt er bij de mijn werkers, die grootendeels uit im migranten bestaan, de neiging waar te nemen nam naar hun land terug te keeren, althans geduren de eenige maanden. UITVOER VAN RAAS. De uitvoer van kaas zal, zoo meldt het Hdbl. binnen enkele dagen worden hervat. De voor bereidende besprekingen zijn Donderdag beëindigd. BROODKAART. De directeur van het Rijksbu reau voor de Distributie van graan en meel maakt bekend, dat als witte broodkaart voor het lilde tijdvak, hetwelk loopt van 28 dezer tot 6 Oct., zal dienen de Rijksbroodkaart in de oranje kleur op rooden ondergrond. Breskens. Woensdagnacht werden de visschers door een hevigen wind overvallen. Van de visscherspink Y 66 uit Heijst werden de zeilen over boord geslingerd en de mast afgeslagen. Door het moedig optreden van de bemanning „Onder ons", eigenaar J. W. v. d. Heuvel alhier, hetwelk ge paard ging met eigen levens gevaar, werd het gehavende vaartuig met de bemanning, be staande uit drie personen, Don derdagmorgen alhier binnen gebracht. Het ongeval had in de rassen plaats. Wij verwijzen onze lezers naar de gewijzigde diensfrege- ling van boot en tram, aanvan gende Maandag 29 Sept. a.s., voorkomende in het nummer van dit blad. De dienstregeling van de Z.-Vlaamsche Tramweg-Maat schappij wordt met ingang van Maandag 29 Sept. a.s. gewijzigd, zoodat de avondtreinen van 6.30 uit IJzendijke en 7 uur van Schoondijke komen te vervallen, terwijl de trein van 5.15 uit IJzendijke, 5 minuten vervroegd. Oostburg. Naar aanleiding van het ontslag van onzen No taris Mijs als Vice-Consul van België, schrijft Yours in „Het Vlaamsch Heelal" het volgende: Dat zal al de Belgen, die den waardigen man kennen en waar- deeren, ten zeerste verdrieten, te meer omdat dit een soort van protest is tegen het annexi- onistisch drijven van sommige Belgische heethoofden. Gedurende de lange en ban ge oorlogsjaren waren Consul Mijs en zijn geachte dame de hechtste steunen en de warmste vrienden der uitgeweken Belgen in Zeeuwsch-Vlaanderen. 't Is dank aan hem dat er (e Oost burg en te Breskens Belgische scholen in 't leven werden ge roepen, en aanhoudend heeft hij er voor geijverd. Het Consulaat was de ware „thuis" der Belgen, die er steeds hulp, troost, aan moediging, opbeuring al wat de uitgewekenen behoefden wisten te vinden. Dat een man als hij, die gedurende de lange oorlogsjaren deed wat hij deed, die er zelfs zijn eigen belangen voor ten offer bracht, thans zijn ontslag aanvraagt, is een ware kaakslag in het wezen der „hu- berlubus faiseurs de bruit", die thans in België alleen het hooge woord mogen voeren. Het is daarenboven waarlijk geen eer voor ons landsbestuur dat het een man als Consul Mijs niet openlijk en luide zijn dank uit gesproken heeft voor al wat hij voor onze landgenooten deed, en dat, waar eereteekens zoo kwistig verspreid worden, er niet schijnt aan gedacht te wor den het ridderkruis der Leopolds orde te hechten op de borst van dezen man, die, door het te aan vaarden, tevens de orde eer zou bewijzen. Het ontslag van Consul Mijs is een zwaar verlies voor de Belgen in Zeeuwsch-Vlaanderen en zal allen, die hem kennen, ten zeerste spijten. Het is, voor de eer van ons land, te hopen dat het Staatsbestuur die aan vrage tot ontslag niet zal aan vaarden, maar dat het bij den waardigen man zal aandringen om zijn aanvraag terug te trek ken. En wordt het aanvaard, nu, dan is het een waarlijk wei nig eervolle bladzijde te meer in het geschiedboek van het België na den wereldoorlog. MARKTBERICHTEN. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. DAGE N. vm. nam Zaterdag 27 Sept. 3.47 4.11 Zondag 28 4 22 4.46 Maaudi.g 29 4.53 5.17 Dinsdag 30 5.29 5.53 Eerste Kwaï tier Donderdag 2 Oct. v.m. 8 5/ D A >1 \t I J X. No. 41. Jonathan. Rotterdam, 23 Sept. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 13.50—f 15.90. id. (klein) f 10.00t 13. Eendeieren f 15.fOO.OO. Kalkoeneieren fOO.OOfOO.OO. Middenpriis f 13.10 Aangevoerd 8ö000 stuks. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 28 Sept. Breskens v9'/2u dsj. A. Raams n 2 u Zondagschool. n 51/2 u ds J- A. Raams Groede v9'/2uds de Zwaan. Ev. Luth. Gem. Groede. Geen dienst. STAND: Zwart: 6/11, 19, 20, 24, 35, 36. Wit: 17, 22, 29, 33, 39/42, 44, 48, 50. Opl. no. 38: 39-34, 36-31,27-21, 48-42, 42:33, 45: 1. Goede opl. ontvangen van: J. K. te B., D. de H. te O. en J. L. te G. Opl. no. 39: 37-31, 48 42, 39-34, 25:3, 3:2. Goede opl. ontvangen van: J. K., D. v. M W. L. Sr., W. L. Jr., allen te B., I. C. Jr. te N. S., A. K. te Z., J. L. te G., D. d. H. te O., J. A. C. te K. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 26 Sept. Veroordeeld wegens: overtreding maximumprijs M. E. R., 53 j., winkelierster, Aar denburg, ƒ10 of 10 d. h. beleedigingC. d. B., 46 j., werkman, IJzendijke, uitgesteld tot 3 Oct. a.s mishandelingM. A. R., 24 j., landbouwersknecht, Biervliet, 7 of 7 d. h. wederspannigheidP. d. P., 19 j., arbeider, Oostburg, 15 of 15 d. h. SLUIS. Als 't goed gaat, moet de groententeelt van nu met die van de volgende tentoonstelling een reuzencontrast vormen. Hoe was de toestand op de gehou den tentoonstelling een drietal kweekers lieten ons hun produc ten zien. Wat getoond werd, was werkelijk goed te noemen en de regen van bekroningen bevestigt dit dan ook. Maar in ons landje is plaats voor drie honderd kweekers, menschen, die door groententeelt hun brood verdienen. Er zijn een menigte perceeltjes grond, waarop grove groenten geteeld kunnen wor den. Vooral als de nieuwe land- arbeidecswet in werking treedt, waarbij de arbeiders de beschik king krijgen over een stukje land, is de gelegenheid schoon om zich te gaan toeleggen op een bouwerij, die het midden houdt tusschen land- e.i tuin bouw, door bijvoorbeeld kool te gaan telen. En dat met kool teelt prachtige resultaten bereikt kunnen worden, heeft ons de tentoonstelling laten zien, want de ingezonden kooien waren puik. Een tjveede product, dat in uitstekenden toestand getoond werd, is de preiJammer, dat daar de preivlieg zoo in kan huishouden, zooals we dit jaar tot ons nadeel hebben onder vonden. Wat zien we dus op de vol gende tentoonstellinghet ge- heele middenvak van de tent ligt ter halverhoogte opgesta peld met koolzoo'11 vier ii vijf duizend kilo, door de nauwver- eenigde kweekers met moeite en zorg bijeengebracht uit hun voor raad. Aan den zijkant een sta pel prei, waar met geen stok over te springen is. Wie dan geen gelegenheid heeft om te komen zien, moet in de vak bladen flinke foto's kunnen be wonderen van die inzendingen. Ik beloof U, dan wordt er gevochten om uw produkten op de veiling, die tegen dien tijd wel in bezit van de kweekers zal zijn. Aan den arbeid dus, concurreer tegen elkaar, om 't mooiste te kweeken, wat ooit gekweekt is, doch zoodra gij tegenover den handel komt, dan geen concurrentie, maar een vas te organisatie. In dezelfde tent was ook het jongste kind van de tentoon stelling onder gebracht, de afd. voor bijenteelt, 't Lieve kind heeft het zoo goed naar haar zin gehad, dat ze vast besloten is, nooit meer op een tentoon stelling van de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw te ont breken. Er waren slechts twee inzendingende eene bestond uit een bijenkast, honing, kunst raat, koninginnekastje en een observatie- of waarnemingskast. In deze woning waren de bijen te zien, bezig aan haar dage- lijkschen arbeid. Velen hebben van dat mooie werken een oogeiiblik genoten en menig mis verstand over bijen is er opge lost. De tweede inzending was klei ner, maar daarom niet minder belangrijk. Zij demonstreerde het allernoodzakelijkste om met bijenteelt te beginnen te weten: een keurig afgewerkte Simplex- kast, voorzien van tien raampjes met kunstraat, een aparte honing- kamer met den bijbehoorenden koninginnerooster, een voeder toestel, een berooker om de bijen wat te kalmeeren tijdens de behandeling en een sluier, om hét gezicht tegen steken te vrijwaren. Menig strookorf imker liet met welbehagen zijn blik gaan over deze inzending en als ik mij niet vergis zullen meer deren den lossen bouw eens gaan probeeren. Kalm werken, een weinig geduld en het succes is verzekerd, als het weer mede werkt. Maar goed bijenweer kunt ge met den strooien korf toch ook niet missen. Op een volgende tentoonstelling moet de afdeeling bijenteelt een heele tent beslaan. GESNAPT. De politie te Rotterdam heeft vier beruchte dieven en oplich ters aangehouden, waaronder een coutroleur van het Steuncomité en de presidente van de Vereeni- ging Kleeding en Dekking. Zij werden aangehouden op weg naar het station in het bezit van eenige koffers met kleedingstukken, ge stolen ten nadeele van bovenge noemde vereeniging. Ten huize van den controleur werd een groote partij gestolen kleeding- ter waarde van f 1000 gevonden. Verder vond men daar een spaarbankboekje met 2000 en een stuk N. W. S. groot 1000. Bij de presidente vond men nog een belangrijke partij. Haar huis "geleek wel een winkelmagazijn. Met karrevrachten moesten de gestolen kleedingstukken ver voerd worden. Het gestolene be loopt in de duizende guldens. WANTOESTANDEN. Op het Stationsplein te Utrecht heerscht sedert jaren een onhoud bare toestand, die maar niet be dwongen schijnt te kunnen wor den. Allerlei gespuis, bedelaars, vagebondeerende jongens en meisje van allerlei en niet te miskennen tuchteloozen aanleg, maken het daar en op het buiten terras van het station den vreem delingen, voorbijgangers en rei zigers ongehoord, lastig onder de oogen van de politiebeambten die er geen nota van nemen. Cen ten aftroggelen, vruchten stelen van groentewagens, toeroepen van ergerlijke uitdrukkingen, hin derlijk volgen van rustige voor bijgangers zijn er aan de orde van den dag en wij herinneren ons niet. ergens in Nederland een terrein te hebben gevonden, waar zoo aanhoudend en zonder ophouden de kwelgeesten aan wezig en aan hun sinisteren ar beid zijn. MOORD. Dinsdagavond heeft de mare chaussee op het bruinkoolveld „Energie" te Brunssum aange houden den ruim twintigjarigen J. B., als verdacht zijn kameraad W. Schakelaar, ook op de ont ginning werkzaam, Zondagavond gedood te hebben. De man heeft na lang ondervragen bekend en het mes aangewezen, dat hij na het volbrengen van de misdaad in den grond begraven had. Ge bleken is, dat beide personen on der den invloed van sterken drank uit het dorp gekomen, onderweg twist gekregen hebben. In de keet, waar Schakelaar gehuisvest is, werd de ruzie voortgezet en heeft men elkander met schoppen geslagen. Hierbij heeft B. een mes getrokken en zijn tegenstan der doodelijk in het hart getrof fen. Toen de politie kwam, stierf hij. De verslagene was ongehuwd 26 jaar oud en afkomstig uit Ga- tem, gemeente Oldenbroek. Een medearbeider, verdacht den moord gepleegd te hebben en dienzelfden nacht gevangen genomen, is na de bekent van B. op vrije voeten gest EEN DIJK BEZWEKEN De afsluitdijk van een ter, groot 5 h.a. aan den Maas, Schiedam dat sedert een opgespoten werd, heeft zich//, dagnamiddag halfzesdoorto ver onbekende oorzaak beo. Het water, naar schatting 50.000 kub. meter, stroomde- het gat naar buiten en zette 0 veer alle straten van het oud;1 deelte der onmiddellijk daa, grenzende arbeiderswijk de zen onder water. Op de laagste plaatsen st het water ongev. een halve m hoog. Het stroomde de hui binnen en joeg de bewoners, de bovenverdiepingen. Berst lijke ongelukken hebben er plaats gehad. Om halfzeven, het water zijn hoogste stand reikt. Toen waren de nood-ui ten van de rioleering openge; Dinsdagavond werd de bres den dijk met zakken zand al, zet, en men verwachtte, Woensdagochtend de stra weer watervrij zouden zijn. Aanemer van de opspuitinj de firma L. Volker Az. te E drecht en uitvoering de fint, J. H. Kraavenveldt te Rotterk DE GEVOLGEN. De hooge loonen die thaosa. losse werklieden worden uiig keerd, weten sommigen te bel niet beter te besteden dam een goed deel in sterken 1 om te zetten. Dronkemanstone len, waarbij dikwerf het a wordt getrokken, zijn aan orde van den dag. Zoo gebttj het Woensdagmiddag dat a beschonken sjouwer op de ZJ wal een ijzeren stoephek afrti en uit pure baldadigheid wil door een spiegelruit van een! ning. De politie arresteerde! dader die zich nu wegens nieling zal hebben te verantwo! den. ERNSTIG ONGELUK. Donderdagmorgen is te Zwo de 23-jarige ongehuwde wei man H. B., door een nog ont gehelderde oorzaak op de briek de Aloë, bekneld gerai tusschen riem en riemschijf vi een zeeftoestel. Zwaar gewo werd hij gevonden enkortdai op is hij overleden Te Assen is gevankel binnengebracht de 16-jarige B., uit Erica, die verdacht wor te Klazienaveen den 18-jarig veenarbeider J. Snippe te hi ben doodgestoken. DOODGESTOKEN. In ren café op de Vlasnut te Rotterdam ontstond Da dagavond 11 uur een woori twist tusschen twee schippe Toen de ruziemakers op sttt kwamen gingen ze tot hand» telijkheden over en bewerkle elkaar met vuistslagen hunner bracht tenslotte zijn tt genstander een messteek in 1 linkerborst toe. De getroffen een 31-jarige ongehuwde schif per stortte op straat neer en gi weldra den geest. De poll hééft den dader, een 32-jarig' schipper van een Rijnschip, d; bij de vechtpartij verschillend hoofdwonden heeft opgeloop!' gearresteerd. Hij ontkent, oi schoon getuigen hem schuld, verklaren. Het mes waarmeeg< stoken moet zijn is nog niet ge vonden. GESTRAND. Het Duitsche Barkschip „Ann Nut", op reis met een ladh hout van Zweden naar Gronii gen, gesleept door een Weit' sleepboot, is tijdens stormwei toen de sleeptros brak, nab' Borkum gestrand, waarbij de g' heele bemanning, bestaande dj 20 personen, vermoedelijk z>]: omgekomen.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2