Plaatst® Kitiws. - bh Tm: De Scliippersstaking'. Rechtzaken. Gemengd Nieuws genegeerd en genegerd. En in dezen oorlog waren „85 a 90 pCt. van de gesneuvelde Vlamingen Bij de rechtspraak dezelfde treurige staat van zaken. „In 't Vlaamsche gedeelte van België worden dagelijks Vlaamsche menschen in het Fransch geoor deeld, veroordeeld, van hun eer beroofd, met boete gestraft enz., zonder van de dagvaardig, de beschuldiging, de pleidooien, de uitspraak enz., een gebenedijde letterte hebben kunnen snappen." Een treilend hoofdstuk is dat, waarin wordt aangetoond, hoe Vlaanderen economisch wordt achteruitgezet. In Vlaanderen, dat meer bevolkt is en meer be lasting betaalt, waren in 1890 1373 K.M. spoorwegen, in Wal lonië 1197 K.M. Zoo is 113 mill, frank voorschot verstrekt, aan Vlaanderen 16.8 millioen 1 In 'n afzonderlijk hoofdssuk wijst de schrijver er op dat de Vlaamsche kwestie voor een be langrijk deel een sociale kwestie is. Een ander geeft treffende staal tjes uit het politieke leven. „Te Etterbeek, voorstad van Brussel werd dit jaar de burgemeester door een raadslid heel voornaam onder tafel geschopt. Hongaar- sche tooneeltjes in de Belgische Tweede Kamer zijn heel niet zeldzaam. De hr. Hubin, Kamer lid voor Huy, onlangs verheven tot ridder in de Leopoldsorde, spuwde zijn collega Wauwermans in volle zitting in het gelaat. In de zitting van 21 Mei 1919 zegde dhr. Destrée, zich wendende tot de ministersbank (Er zijn men schen die voor het assisenhof zou den zitten als zij niet minister waren 1) Deze zin werd uit het officieel Kamerverslag geschrapt maar in de bladen van 22 Mei 1919, o.a. In den annexionnisti- schen en anti-Nederlandschen Soir (no. 142 Edition B, 2e blz. 2e kolom, 19e regel van beneden). De ministers deden, alsof ze niets hoorden." De schrijver besluit zijn geschrift met deze woorden „Limburg en Zeeland, gij hebt wijs gehandeld met pal te staan voor Nederland en Oranje! Duldt geen heele of halve annexatie noch van uw grond, noch van uw wateren. Het Vlaamsche volk wil niet achter de roofpolitiekers staan. De Vlaamsche soldaten willen zich niet laten misbruiken. Een sterk en ongeschonden Ne derland, een vrij Vlaanderen, dat zij het ideaal van eiken Noord- of Zuid-Nederlander. Ingezonden. In een Maandag te Rotter dam in het Algemeen Verkoop lokaal gehouden vergadering, belegd door den Centralen Bond van Transportarbeiders, ten dien ste van het personeel, werkzaam bij binnen-beurt-vrachtvaart-on dernemingen te Rotterdam ge vestigd, is tot staking besloten bij die ondernemingen, welke de eischen van het personeel niet hebben ingewilligd. De staking is gisteren bij ongeveer 20 on dernemingen ingegaan, terwijl even veel ondernemingen de eischen hebben ingewilligd. De eischen zijn een loonsver- hooging van f3 per week op loonen beneden f30 en van f2 per week op loonen boven f30 onder beding, dat deze niet minder mogen zijn dan 132.50 voor kapiteins, f31.50 voor ma chinisten, f27 voor stuurlieden, f28 voor conducteurs, f26 voor dekkneclits, f 29 voor walbazen, f27 voor walknechts, f26 voor bestellerskoetsiers, f30 voor mo- tor-schipper8, f28 voor motor knechts, f28 voor lichterschip- pers, f26 voor lichterknechts, al les per week bij een werktijd van 55 uur per week. Ook te Amsterdam, Gouda, Groningen, Haarlem, Leiden, Leeuwarden en Utrecht is de staking uitgebroken. Wie niet kan verdragen dat jon gens fiink ravotten, moet zelf een knorrepot zijn. Een jongen moet springen, buitelen, vechten, al naar het uitkomt. Zoo zie ik ze graag. Een verloren pet, een paar afgerukte knoopen, een scheur in den kiel, ze komen weliswaar moeders zorgen ver meerderen, doch ik kan ze moei lijk anders beschouwen dan als teekenen van levenslust. Of het nu echter speciaal een kenmerk der Breskensche jeugd is, weet ik niet, maar ten op zichte hiervan komt men lang zamerhand tot andere gevolg trekkingen. M. i. geeft onze straatjeugd blijk van verwilde ring en dat betreur ik zeer. Zoo o.a. werd de vreemdeling tot voor enkele jaren nergens in den omtrek minder gemoeid dan hier. Thans moet het volgende wel de aandacht trekken. Toen onlangs een 100-tal schoolkinderen van Biervliet hier op een schoolreis passeerden, hadden ze een waar bombarde ment met rotte aardappelen te doorstaan door toedoen van onze straatjeugd. Een paar onzer belhamels zette zelfs de rijtui gen na, om zoo lang mogelijk aan hun ruwheid te kunnen botvieren. Bij het onlangs gehouden fes tival hadden vele muziekgezel schappen uit naburige plaatsen hun steun toegezegd. Bij hun intrede binnen de eestvieren- dev gemeente achtte een groep kwajongens zich geroepen, de deelnemers uit elke gemeente respectievelijk met verschillende scheldwoorden te begroeten. Komt op drukke dagen de provinciale stoomboot aan, de passagiers kunnen slechts lang zaam vooruit komen temidden van de opgekomen menigte nieuwsgierigen, waartusschen de aanwezige politieman met moeite een nauw pad openhoudt. De vreemdeling die er dan van tus- schen komt, zonder het mikpunt te zijn geweest van een paar verdachte „aardigheden", mag zich gelukkig achten. Degenen die zulke aardigheden ten beste geven zijn doorgaans jongelui die voor hun onkiesche grappen niet beter verdienen dan een oorveeg. Dat echter een deel van het publiek zoo dom is, hen nog door gelach aan te moedi gen, vind ik betreurenswaardig. Het kost o zoo weinig moeite, door dergelijke onkieschheden voorbijgaande dames het schaam rood op de wangen te jagen. De liederlijkheden welke tegen woordig over straat geschreeuwd worden, toonen maar al te dui delijk aan, hoe weinig schaamte gevoel onze jeugd nog bezit. Ouders van k nderen, U zoude ik willen vragen, help in dezen toestand verandering brengen. Gij zult mij toevoegen, dat gij uw telgen niet steeds „in de handen" hebt. Dat is zoo, doch wie kan beter dan gij het pu bliek bederf ten dezen opzichte tegengaan. Nu onze gemeente waarschijnlijk te weinig goede voorbeelden te zien geeft, acht ik een beroep op U w goeden wil niet misplaatst. X. Breskens, 22 Sept. '19. Breskens* Onder onze ge meente had weder een droevig ongeluk plaats. Zaterdagmiddag had het negen jarige dochteitje van B. het on geluk onder de wielen van een gekoppelde wagen te geraken, waardoor het werd overreden. Het ongelukkige kind was op slag dood. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdacte slaag de o.m. de heer J. C. Ie Bleu, alhier. - Nu Z.-Vlaanderen en Lim burg in den laatsten tijd zoo dikwijls in een adem genoemd worden, zal het voor velen on zer lezers wel interessant zijn te vernemen hoe het een Z. Vlaming, geboren Oostburger, daar ginds in Limburg gaat. Onder het opschrift „Muziek" ontleenen we aan de Limb. Koe rier van 6 Sept. j.l. het volgende: PRACHTIG SUCCES. Jl. Zondag is de laatste dag geweest van den grooten muziek- wedstrijd te Amsterdam' Op dezen dag is het beslist gewor den, welke vereenigingen de Eere-prijzen veroverd hebben en welke dirigenten de le of 2e prijzen voor fanfare of har monie gewonnen hebben. Maan dagmorgen ontvingen wij de tij ding dat de heer D. F. de Pauw, toonkunstenaar en componist te Maastricht den 1 sten Directeurs- prijs voor fanfare en den eersten prijs voor harmonie behaald had, benevens met de harmonie van Beek 1ste eereprijs harmonie en met de fanfare van Ulestraten 2e eereprijs fanfare Met de har monie van Echt behaalde hij het medaille uitgeloofd door H. M. de Koningin voor die harmonie welke het hoogst aantal punten in wedstrijd en eerewedstrijd behaalde. Echt had 288 van de 300 punten. Buiten de reeds genoemde twee eerste direc- teursprijzen ontving de heer de Pauw bovendien het eere-medail- le uitgeloofd door de stad Am sterdam voor dien diligent die onder de 52 directeurs het mees te uitblonk. Wij brengen den gevierden Limburgscben direc teur onze grootste hulde en beste felicitaties. Hij heeft op dezen wedstrijd in de hoofdstad van ons land weder eens getoond, dat hij door zijn muzikale ken nis en bekwaamheid zijne ver eenigingen op dusdanige hoogte heeft weten te brengen, dat zelts alle de vijf juryleden hem per soonlijk kwamen gelukwenschen. Wij feliciteeren hem nogmaals ook voor het schoone wat hij met Limburgsche vereenigingen heeft gepresteerd en uiten de hoop, dat het den dirigent ook in de toekomst niet aan succes moge ontbreken, wanneer hij wederom met de dappere Lim burgsche sociëteiten het muzikale strijdperk gaat betreden. Dit is voorwaar Beek, Echt, Ambij, Ulestraten. In antwoord op het bij gelegenheid der te Sluis gehou den tentoonstelling verzonden telegram .aan den Minister van Buitenlandsche Zaken is door den Voorzitter der Maatschappij van Ooft en Tuinbouw het volgende telegram ontvangen: „Verzoeke mijn warmen dank over te brengen aan de wakkere mannen en vrouwen van Zeeuwsch-Vlaanderen, wier vaderlandslievende over tuiging een der hechtste steunpilaren voor de Neder- landsche zaak is geweest". Karnebeek. Oostburg. Benoemd tot particulier klerk der Registratie en Domeinen te Almelo de heer J. B. Triestram, thans in gelijke betrekking alhier. Retranchement. Na vier maanden voorloopige hechtenis te hebben ondergaan, is D. ver dacht van den moord op de echtelieden Perrels alhier, weder uit het huis van bewaring te Middelburg ontslagen. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 23 Sept. Veroordeeld wegens: poging uitvoer of verboden vervoer I. S., 17 j-, Cadzand, 10 of 3 weken tuchtschool, P. J. G., 33 j., IJzendijke, 15 of 15 d., J. M. O., 18 j. en C. d. P., 19 j., ieder 14 d. gev. straf, H., 33 j., IJzendijke, 1 week gev. straf, A. J. V., 23 j., IJzen dijke, 14 d. gev. str., D. B., 46 j., Eede en J. 1). D. B„ 18 j., Sluis, ieder 20 of 20 d. h. Hoogwatergetij Breekens. Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 24Sept. Donderdag 25 Vrijdag 26 2.11 2.44 3.14 2.35 3.08 3.38 Nieuwe Maan Sept. vm. 5.53 Woensdag 24 SLUIS. Als er ooit iets mijn stoutste verwachtingen heeft overtroffen dan is het onze tentoonstelling geweest. Dat ons landje een goeden bodem heeft voor tuin bouw, was bekend genoeg, maar dat er producten gekweekt wer den, zooals de tentoonstelling liet zien, dat wist ik niet. Wat een fruit en wat een groente! Als we de tentoonstelling eerst eens als geheel beschouwen, dan kan zij bij lange niet aanspraak maken op volledigheid, want daartoe hadden de inzendingen veel alzijdiger moeten zijn. Zoo was de bijenteelt nog veel te weinig vertegenwoordigd. Op het gebied van plantenziekteleer kon niets getoond worden, tuin- bouwonderwijs ontbrak geheel, een overzicht van het tuiiibouw- hadelswezen was er niet, maar dat al was in zoo'n korten tijd niet bijeen te brengen, 't Doel van de tentoonstelling was dan ook in de eerste plaats leven le brengen in den Zccuzvsch- Vlaam- sc/ien tuinbouw en als de ver schijnselen niet bedriegen, is dat wel gelukt. In de nu komende jaren kunnen we met zorg onze volgende tentoonstelling gaan voorbereiden en de kweekers zullen nu reeds plannen gaan maken voor hun volgende in zendingen. 't Is jammer, dat zoo'n ten toonstelling niet langer geopend kan blijven, vooral met het oog op de fruitinzendingen. Belang hebbenden zouden zoo eens een heelen dag moeten besteden om de inzendingen eens goed te bestudeeren, daarbij liefst ge holpen door den inzender. Alleen een inzending als die van Zee- lands proeftuin, het handelssorti ment appelen, zou al uren van U vergen; desnoods alleen de namen noteeren. Maar voor dat alles is op een dag als Zon-, dag geen tijd, als een file van menschen langs de tafels „drumt" Een zeer belangrijke inzending was die van de vereeniging van oud-leerlt'ngen van den snoei- cursus, niet zoozeer om het in- gezondene, als wel, omdat er uit blijkt, dat er reeds een be hoorlijke samenwerking tusschen geschoolde kweekers bestaat. Als de inzending van de oud leerlingen op de volgende ten toonstelling tweemaal zoo groot is, dan zal dat een tastbaar be wijs van den vooruitgang van onzen tuinbouw zijn. De heer Risseeuw-Maat liet ons een prachtig sortiment fruit zien. Niet, dat het aangeraden moet worden, zich als kweeker toe te leggen op een groot sor timent, maar voor den kweeker, die als amateur begon, is zoo'n groote verscheidenheideen prach tig middel om een juiste keus te doen uit zijn sodtten. Hij weet dan precies welke soort kankerachtig is, welke veel aan schurft lijdt, welke goed draagt enz., enz. Én de practicus kan nooit genoeg ondervinding heb ben. Wordt vervolgd. ONVOORZICHTIG. Zaterdagmiddag speelden eeni- ge kinderen in het trapportaal van een benedenhuis van de Eer ste Conradstraat te Amsterdam met een hagelpatroon, die een hunner had gevonden. Een van de jongens had de aardigheid een brandende lucifer onder de pa. troon te houden, waardoor deze uit elkaar sprong. De 13-jarige G. Kamst kreeg daardoor een ernstige verwonding aan het voor hoofd, verloor van den eene hand den duim en de toppen van zijn wijs- en middelvinger, van de an- dere hand den top van den duim. Zijn zusje kreeg een stuk van de patroon in het linkeroog, dat zij waarschijnlijk zal moeten mis sen. De kinderen werden verbon den door een verpleger van den geneeskundigen dienst en daarna in het gasthuis opgenomen. EEN OPLICHTER. Sedert enkele dagen gebruikt een oplichter Den Haag als ope ratieterrein voor zijn lugubere handelingen. Dit heerschap, dat door een wissel van een Engelsche bank aan te bieden bij een Haagsche bankinstelling, van deze inrich ting een chequeboek ontving, koopt hier en daar goederen en betaalt ze met een chéqeu, die achteraf (de wissel is nl. valsch gebleken) niet wordt geaccep teerd door de betrokken bank. Verschillende andere firma's zijn blijkbaar zoo verstandig geweest eerst naar de waarde der chéqeus te informeeren en behoedden zich dus voor schade. De meesten ech. ter heeft de jarenlange ondervin. ding van de zich steeds weer I voordoende oplichterijen nog niet f wijzer gemaakt Aan den wegens landver raad ter dood veroordeelden Le noir, is uitstel van executie ver- I leend, omdat hij onthulllingen heeft gedaan naar aanleiding van de zaak Caillaux. Uit de thans bekend geworden bijzonderheden blijkt, dat het executie-peleton reeds gereed stond tegenover den noodlottigen muur, waartegen de vercordeele geplaatst zou worden toen 's morgens om kwart voor zeven het bericht van uitstel kwam. TELEFONIE ZONDER DRAAD. Momenteel er in het radio-te legrafisch statson te Porguerolles fZ. Frankrijk) proeven genomen met de radio-telefonie. Van Por- guelles worden gesprekken ge voerd met het station te Aspretto op Corsica gelegen. De post te Porgueroiles is 150 M. hoog, die van Aspretto is van gelijke hoogte. De proeven geschieden met toe stellen vervaardigd door twee Fransohe zeeofficieren. De resul taten zijn zeer bevredigend. Be- richten van 150—200 woorden kwamen ongestoord over. Een zanger zong te Porguerolles een aria uit 1 osca" waarop de an dere post antwoordde met het zingen van den „Cor." DE MOORD TE ST. OEDEN- RODE. De instructie inzake den moord te St. Oedenrode is gesloten. Bei den beklaagden, Isaac Brilleslij- per en Samuel Lubig. wordt ten laste legd, samen en in vereeni ging, den heer Kruisdijk, direc teur der St. Oedafabriek te St. Oedenrode, in kalm overleg en na rijp beraad, opzettelijk en met voorbedachten rade van het lever, te hebben beroofd. Zij worden beschuldigd van moord, subs, doodslag, subs, zware mishande- ling. Hoewel beide beklaagden heb ben bekend medeplichtig te zijn aan den moord, ontkennen zij ieder voor zich het slachtoffer met het scheermes te hebben ver moord. De één gooit de schuld op den ander. Brilleslijper be weert den heer Kruisdijk te heb ben vastgehouden, terwijl Lubig den moord pleegde Lubig geeft juist het tegenovergestelde ver haal. Een verzwarende omstan digheid voor B. is, dat van hem n a te a' in VI h ti Z VI pi I VI in 'ij

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2