ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN HEREENIGD. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 28e Jaargang Woensdag 24 September 1919 Nummer 2457 BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1—5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever TNof02T BRESKENS p°7s$4ro Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Wat Limburgers en Zeeuwen in Belg ie zou wachten. Bij N. Veenstra te 's Graven- hage is uitgekomen Wat de annexatie door België voor Lim burg en Zeeland beteekent, door Dr. P. van Limborgh. In zijn leiding zegt de schrij ver „Dr. Felix Rutten verklaarde reeds in den Haag, dat hij voor de Limburgers .het beslotenlot der Vlamingen" niet wenschte, Nu komt de „agent" van M. Hij- mans gluipend en lleemend be-, loven, dat men de Fransche taal niet zal opdringen, dat men den godsdienst zal beschermen Als de vos de passie preekt, Boer, pas op uw ganzen Limburgers en Zeeuwen, indien gij soms bezoek mocht krijgen van een „agent" van de anne xatie, laat hem dan eens een punt zuigen aan de cijfers en feiten die volgen. Als er in een koffie huis een „agent" staat te decla- meeren, laat hem dan dit boekje even kijken. Dat zal wel afdoen de zijn." En dan volgt een geweldig re quisitoir, een goede veertig blad zijden lang, van wat België tegen de Vlamingen heeft misdaan. Voorop de bekende bevolks- statistiek van 31 December 1910: Er waren toen, van de 7-423.784 inwoners 3 220.662 die enkel Vlaamsch spraken, 2 833.334 die enkel Fransch spraken en 871.288 die Vlaamsch en Fransch spra ken. Bij dit laatste getal teekent echter de schrijver aan, dat er hoogstens een kwart mill. Vlamin gen zijn, die behoorlijk Fransch spreken en een verstaanbaren Franschen brief kunnen schrijven maar dat al wie op school of straat een kladje straat-Fransch of Brusselsch Koeterwaalsch heeftopgevangen erbij wordt ge rekend om de tweetaligheid van de bevolking grooter te laten lij ken. Verder waren er 31.415 inwo ners die enkel Duitsch spraken (na de voorloopige inlijving van I 27) Ik zal u niet lang ophouden I en voortaan zulRn de bewoners van de pastorij en de Hall vreem den voor elkaar zijn. Zonder de aanhoudende beleefdheid van I uw familie zouden wij nooit iets anders geweest zijn wat om meer dan een reden beter was geweest. Mijnheer Garland zweeg plot ting, onwillekeurig had hij weer te veel gezegd. „Wat bedoelt u? Ik wil gaarne weten wat u met „meer dan een reden" bedoelt". „Ik had liever gezwegen want bet is een van die dingen die men het liefst niet noemt. En bet kan nooit weer gebeuren want op uitdrukkelijk verzoek van mijn schoondochter zal Malmedv-enz. is dat aantal na tuurlijk aanmerkelijk grooter) en een aantal die Duitsch vereerrig- den. Dan 330.893 kinderen be neden de twee jaar, die niet mee waren geteld. Het is ondoenlijk van het ma teriaal, dat dr. v. Limborgh bij een heeft gegaard een volledig overzicht te geven. Men leze het boekje zelf 1 Onze landgenooten weten over het algemeen bitter weinig van wat onze stam- en taalbroeders in België moeten uit staan. Deze brochure kan hen op de hoogte brengen. Een en kele greep uit den grooten voor raad bewijsmateriaal. Neem Groot-Brussel (de oude stad met de voorsteden). In het eigenlijke Brussel wonen 120.360 Vlaamsch-sprekende (van wie 78.228 uitsluitend of meestal Vlaamsch spr ken), te Etterbeek 19.517 (13.776). te Elsene 29.634 (14.760), te Sint-Gilles 36 043 (16.101), te Schaarbeek 56.194 (34,848). „Dit alles," zegt de schrijver, „onder het voorbehoud, dat de Waalsche en Franschkil- jonsche gemeentebeambten de taaistatistieken niet vervalscht hebben." Hoe staat het nu met het la ger onderwijs in Groot-Brussel? Op 1 November 1918: te Brus sel 5 Vlaamsche klassen tegen 553 Fransche, te Etterbeek 3 Vlaamsche tegen 84 Fransche, te Elsene geen enkele Vlaam sche tegen 230 Fransche, te St. Gilles 5 Vlaamsche klassen, te gen 147 Fransche, tè Schaar beek 18 Vlaamsche tegen 232 Franschhe. Dit alles bij ge meente- en particuliere scholen samen. Na den wapenstilstand zijn te Brussel de laatste Vlaam sche klassen opgeheven „Het gevolg van dit geest moordend stelsel", zegt de schr., blijft niet uitde verbeesting van een groot aantal schoolkin deren. Het Bulletin communal van Brussel 1909. Tome II, blz. 721, constateert officieel dat er in de Brusselsche scholen 11 (elf) pCt. van de kinderen meer dan 3 jaar ten achter zijn in hun studies en dus abnormaal zijn. voortaan voor ieder lid van uw familie mijn huis gesloten zijn". „Mijnheer Garland maar ik zag wel dat hij een beetje ver liefd was maar hij is toch zeker niet zoo dwaas geweest om „Ik weet niet wat u dwaas noemt", zeide de dominee ver ontwaardigd, „maar ik zou uw zoon veel harder kunnen beoor- deelen". „O, u vergist u", zeide de moeder bedeesd. Jonge lui zijn door een mooi gezichtje dade lijk bekoord. Charley houdt van coquetteeren in het bijzonder met getrouwde vrouwen. Hij meent het niet kwaad en iedereen doet het". „Waardoor het geen kwaad wordt, onderstel ik", klonk het antwoord van den' ouden man op bitteren toon. Maar ik en gelukkig ook mijn schoondoch ter denken er anders over. Nu u de zaak hebt genoemd en het Het sociaal-democratisch onder wijzersblad l'Etincelle (15 Octo ber 1913) schrijft: Het grootste ongeluk voor een schoolkind van de goede stad Brussel, is arm te zijn en Vlaming. Een ander citaat Maar ook buiten de taalkwes tie om is de achterlijkheid van België op schoolgebied een be schaafd land onwaardig. In Zee land zijn er geen menschen boven de 10 jaar, die hun naam niet kunnen schrijven. Hier een vol ledig tafereel ophangen van het Belgisch analfabetendom is niet mogelijk ik zal de Zeeuwen alleen maar rondleiden bij hun naaste buren, in Oost-Vlaande- ren, en wel aan de hand van de statistiek van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken te Brussel. En dan volgen de cijfers op 31 Dec. 1910: Aalst, 23 pCt. van de ingezetenen boven de 15 jaar zijn analfabeetGeeraards- bergen 25 pCt., Ronse 21 pCt., Eekloo 14 pCt., Maldeghem 21, Gent 12, Beveren-Waas 20 pCt. enz. Hamme met 14,178 in woners heeft 2970 van de 7276 inwoners boven de 15 jaar, die analfabeet zijn, dit is 42 pCt. Bii de bovenstaande cijfers dient overwogen te worden dat de als analfabeten opgeschreven personen zichzelf als zoodanig aangegeven hebben. Er zijn er dus in werkelijkheid veel meer. In België kan zeker 30 pCt. van de volwassen bevolking niet schrijvenin sommige Vlaam sche streken zeker 60 pCt. Deze cijfers zijn de verplet- terendste beschuldiging tegen de plichtvergeten franskiljonsche regeerders, die de geheele Vlaamsche bevolking en ook een goed deel van de Waalsche werkliedenbevolking stelselmatig dom houden om ze gedwee te houden. Zoo telt het Waalsche arron dissement Mons op 119.350 in woners boven de 15 jaar 37.837 analfabeeten of 20 pCt. Het arrondissement Charleroy op 304.315 inw. boven de 15 jaar, 53.633 analfabeten of 17 pCt. me blijkt dat u er niet geheel onbekend mee zijt, wees dan nu ook zoo goed aan mijnheer Char les Crux te zeggen dat, zoo hij ooit den drempel van mijn huis durft te overschreiden of schoon ik een oud man ben heb ik nog een sterke hand hij er een zweep in zal vinden. Neem me niet kwalijk mevrouw", voegde hij kalmer er bij. „Ik zal nu zwijgen omdat ik het treuriger vind voor u de moe der van zoo'n zoon te zijn dan het voor mij is om den vader van den mijnen te wezen". „Waarom? Welk verschil is er tusschen hen Of tusschen uw gedrag en het mijne „Al het verschil tusschen het een pleister leggen over een booze zweer en het onverschrok ken blootstellen aan het licht, van een wel leelijke en ernstige wond maar een die door Gods genade genezen kan worden. Al het verschil tusschen den Nu iets over het middelbaar onderwijs: „voor het geheele Vlaamsche land buiten Groot- Brussel, (bijna 4000.000 inw.) 8 openbare gymnasia van het rijk en 3 gemeentelijke voor jongens; geen enkel voor meisjes. 11 openbare scholen met 6-jarigen cursus voor jongens, geen enkele voor meisjes. 27 middelbare scholen met3-jarigen cursus voor jongens, 14 voor meisjes. Deze scholen zijn schaarsch bevolkt. De salarissen van het onderwij zend personeel zijn ellendig. In een rijks middelbare school is 't aanvangssalaris van een leeraar of leerares 2100 fr. (pl.m. nu ƒ700) voor 24 a 28 uren les per week Zulk een salaris durft men in Nederland aan den con cierge niet aanbieden. Naast het openbaar onderwijs staat dan het „vrije" zonder vast programma, zonder inspec tie, zonder gediplomeerd per soneel, zonder eindexamen. De „vrije" meisjesscholen of pensio naten zijn eigenlijk family-hotels, waar Vlaamsche meisjes wat koeterlransch leeren brabbelen. Salarissen van 50 gulden en minder in de maand voor 24 uren les per week zijn er dood gewoon. Schrijver dezes heeft als doctorandus in de letteren een jaar les gegeven aan een bijzonder gymnasium op een maandelijksch salaris van 100 fr. per maand voor 24 uren les in de week. In België vindt men zoo iets niet buitengewoon. Dan het hooger onderwijs. Dat bestaat in het Vlaamsch niet. Mijnheer Hijmans en Kardinaal Mercier achten de Nederland- sche taal ongeschikt als voertaal van het academisch onderwijs Uw taal Nederlanders, die ge sproken wordt in de Universi teiten en Technische Hooge- scholen van Noord-Nederland, en waarin Arser, Lorentz, Zee man, van 't Hot, Kamerlingh, Onnes, van der Waals, leerden, dachten, schreven en onderwezen. Holland 6 Nobelprijzen voor de wetenschappen, Begië 0 (zeg ge nul) 1 Het zal volstaan, hier de lijst zondaar die zich verheugt over zijn zonde en haar zoo verbergt dat hij alle straffen ontloopt, en de zondaar die berouw heeft en door het verlaten van zijn zon dig pad de genade deelachtig wordt in het koninkrijk der He melen te worden opgenomen. Ik hoop, zoo 't Gode behaagt, daar mijn armen jongen te zien en die arme Charlotte ook, me vrouw". „U zegt zonderlinge dingen", zeide mevrouw Crux met een verlegen blik mijnheer Garland aanziende, maar u zult wel ge lijk hebben, u is een predikant. Maar, wat ik u verzoeken mag, beschouw mijnheer Keith Gar land en mijnheer Charles Crux niet uit het zelfde oogpunt. Wat uw zoon is kan ik natuurlijk niet weten maar mijn zoon ge draagt zich altijd goed. Hij gaat, zooals u zult gezien hebben, iederen Zondag met zijn familie naar de kerk. Hij maakt visites aan te halen van de Belgische hoogescholen Rijksuniversiteit te Gent: Fransch Rijks-universiteit te Luik Fransch. Vrije Universiteit te BrusselFransch. Katholieke Universiteit te Leuven Fransch met uitzondering van enkele Vlaamsch in 1913 geopende leer gangen. Hooger Handelsinsti tuut te Antwerpen Fransch. Rijks Landbouwhoogeschool te GemblouxFransch. Rijks- Veeartsenijschool te Kureghem (Brussel), Fransch. Technische scholen, verbonden aan de 4 Universiteiten Fransch. Vlaanderen is in hoofdzaak landbouwstreek, maar heeft geen hoogere landbouwschool in eigen taal. Vlaanderen doet meer dan Wal lonië aan veeteelt, maar heeft geen veeartsenijschool in eigen taal. Vlaanderen's ondergrond be vat steenkool, vóór den oorlog geschat op een waarde van 80 milliarden francs, maar het heeft geen mijnbouwschool in eigen taal. Maar de Vlamingen mogen wèl het grootste gedeelte van de belastingen betalen waarmee die vreemde scholen op hun bodem worden gespijsd. Werden Limburg en Staats- Vlaanderen door België gean nexeerd, dan werd de geheele bevolking van die streken voor jaren en jaren uitgesloten van alle hooger onderwijs, in af wachting dat het middelbaar onderwijs aldaar geweldig ver- franscht zou zijn, en prettig vooruitzicht 1 Begrijpt gij nu, Nederlanders, waarom de radicale vlaamschge- zinden, beu van vruchteloos de eigen onwillige regeering te smeeken en te dreigen, liever van een vreemden overweldiger hun recht, hun elementairste recht, aanvaarden dan hun volk te zien stikken in achterlijkheid en on kunde De schrijver vertelt dan, hoe stiefmoederlijk het Vlaamsch bij het vakonderwijs wordt behan deld hoe het in het leger wordt daar waar zijn zusters ook ko men en ik verzeker u dat wij er bijzonder op letten met wie we omgaan. Beatrice is de eenige die zich met menschen van twij- felbare gehalte bemoeitze lach te om die vreeselijke ontdek king, ik bedoel dat mevrouw Keith Garland een dienstbode is geweest en zelfs als zij alles wist, dan zou zij er zich nog niets van aantrekken. O mijn heer Garland u weet niet met hoeveel moeilijkheden een moe der te worstelen heeft". „Maak u ter wille van ons niet moeilijk", zeide de dominee oprijzend. Ik'heb alles verteld wat u wenschte te weten en wat ik te zeggen had. Wees verze kerd dat mijn bezoek het laatste is dat tusschen de Hall en de pastory gewisseld zal worden. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1