Plaatse! Nieuws, Binnenland. Bunr^rl. stand. Gemengd Nieuws Den heer Salomé mag ik, zij hij hier dan niet meer tegen woordig, een woord van grooten dank niet onthouden, voor wat hij in zijn 29-jarig raadslidmaat schap en vooral gedurende den oorlog tijdens zijn wethouder schap, in de gemeente heett gedaan. Zeker was zijn taak in die jaren, vooral als wethouder, belast met de landbouwzaken, niet steeds even gemakkelijk, ja ïelfs dikwerf ondankbaar. Ook den heeren van de Plas- sche en Luteijn, breng ik hier dank, voor wat zij als raads leden voor de gemeente hebben gedaan, ook in de moeielijke oorlogsjaren en is het mij aan genaam, dit te doen, wetende, dat ik niet namens mijzelven alleen spreek, maar namens de gemeente, wat mij ook is ge bleken uit de waardeerende woorden, den scheidenden raads leden toegesproken door den heer Lombaard in de vergade ring van 18 Augustus j.L waar hij eigener beweging mijn taak overnam, die ik niet kon vol voeren door afwezigheid en waarvoor ik hem ten zeerste erkentelijk ben. Dat het hen en de hunnen moge goed gaan en zij, zij het buiten ons college, nog naar vermogen mogen medewerken aan de belangen en den bloei onzer gemeente. En wat nu U betreft, mijne Heeren, ik hoop en verwacht, dat gij u met ijver en plichts betrachting, toewijding en ver- antwoordelijksheidsgevoel zult willen wijden aan den taak, die den Raad is opgelegddat gij zult weten te onderscheiden za ken van personen; dat geen eigenbelang ooit bij het uiten van uw stem of meening vóór moge zitten, evenmin als partij belang, doch slechts de belangen der gemeente door u zullen wor den gediend. Want al zijt ge gekozen onder het nieuwe kiesstelsel, uit ver schillende politieke groepen, nu ge hier eenmaal zit, vertegen woordigt ge niet meer een en kelen groep, maar de geheele gemeentezijn hare belangen aan uwe zorgen toevertrouwd. Straks zult ge uit uw midden Wethouders kiezen om met mij, gezamenlijk het dagelijksch be stuur over de gemeente te vor men. Van harte hoop ik, dat eene goede samenwerking in het dagelijksch bestuur ook door de nieuw gekozen wethouders met hun voorzitter, mogelijk zal zijn, waarbij ik als voorzitter uitdruk kelijk wil verklaren, alles te zullen doen om eene goede samenwerking te bevorderen, omdat daardoor alleen de be langen der gemeente het best zullen worden behartigd. Ik stel mij voor, waar de om vang der toe te passen wetten en uitvoeringsvoorschriften daar van steeds grooter worden, aan ieder lid van dat college bepaal de takken van dienst, natuurlijk in gemeen overleg, toe te wijzen, waardoor ieder lid van B. en W. ook tegenover den Raad, verantwoordelijk wordt voor de hem toebedeelde takken der gemeentehuishouding. Daarbij hoop ik dat de Raad zal willen samenwerken met Burgemeester en Wethouders en wil ik er nog op wijzen dat de Wethouders zijn de gekozen vertegenwoordigers uit den Raad, de vertrouwensmannen. Indien dit door u wordt in het oog gehouden dan ben ik overtuigd dat de door B. en W. dikwerf aan den Raad voor te leggen voorstellen een beter onthaal zullen vinden (dan vroeger meei malen het geval was). Moge onze vergaderingen zich kenmerken door kameraadschap pelijkheid, waarbij ieder naar zijn beste weten en eerlijke overtuiging zijn stem uitbrengt en zijn meening zegt, zonder aanziens des persoons, slechts om te dienen de belangen der gemeente. Alleen dan, maar ook dan alleen zullen uw besluiten strek ken tot bloei en vooruitgang, tot heil onzer gemeente. Moge Gods zegen rusten op het werk, dat van u in deze zittingsperiode zal worden ver wacht. Na de Wethoudersbenoeming, en het benoemen van een amb tenaar van den Burgerlijken Stand, werd een telegram van hulde en trouw aan H. M. de Koningin gezonden. Hierna werd de gemeente- begrooting aangeboden, en werd de huur van het perceel behoo- rende bij het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor voor een nieuw te benoemen titularis, vastgesteld op f 200, inplaats van zooals tot heden op f 150. HET Z.-VLAAMSCH WATERLEIDING COMITÉ. In antwoord op het door den heer F. C. O M. Hombach, voor zitter van 'tZeeuwsch-Vlaamsch Waterleiding-Comité ter gelegen heid van de gehouden proefpom- ping te St. Jansteen, aan H. M. de Koningin gezonden telegram ontving genoemden voorzitter het volgende telegram H. M. de Koningin vernam met zeer veel belangstelling de ge slaagde proef ter verkrijging van drinkwater van zoo groote waar de voor Zeeuwsch Vlaanderens- bevolking. H. M. is ten hoogste erkentelijk voor den eersten dronk op Hoogstderzelve uitgebracht en draagt mij op het drinkwater leidingcomité haren zeer oprech ten dank te betuigen voor dien dronk aan H. M. en Hoogstder- zelver Huis gewijd. DE „ZEELAND" Vanaf 15 September zal de dienst der maatschappij „Zee land worden uitgebreid. Er zal van Vlissingen worden gevaren op Maandag, Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag en van Folkestone op Zondag, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag. De dienst zal worden uitgoe- fend door de „Oranje Nassau" en „Prins Hendrik." DE HEER VAN GROENEN- DAEL UIT DE KATHOLIEKE KAMERFRACTIE. De „Tel." verneemt, dat de heer Van Groenendael uit de Katholieke Kamerfractie zal wor den verwijderd. Er zal dan voor dien wonderlijken afgevaardigde wel niets anders meer overblijven dan te bedanken als Kamerlid. Tenzij hij zich met schadeloosste 1- ling tevreden stelt en zich nooit laat zien. Hij is er brutaal genoeg voor. Breskens. De uitvoering der aanbesteedde gem.-werken is gegund aan den laagsten in schrijver J. v. d. Boom alhier. Het 4de West.-Zeeuwsch- Vlaamsche Zendingsfeest werd ditmaal gehouden dichtbij Bres kens, op de weide van den heer Abr. Manneke, die welwillend dit terrein afstond. Het was een sombere morgen en geen zonnestraal wilde door de donkere wolken heendringen. Toch kwamen omstreeks half elf van alle kanten de bezoekers opdagen en toen het Zendings feest plm. half twaalf werd be gonnen, waren reeds velen ge zeten Zeer veel goeds werd er gesproken. Natuurlijk werd de nadruk gelegd op den arbeid der Zendingdeze was den ganschen dag het onderwerp van hetgeen gesproken werd. Wat wordt daar onder die heidenen heerlijk werk verricht en hoe blijkt God telkens weer te zijn een God van verrassingen Ze ker, ook over de moeilijkheden en die zijn er vele, werd ge sproken, maar 't is immers het bevel van den Heiland, dat tot Zending roept't is een God delijk werk dus en dat kan niet ondergaan. Moge de christen heid ook in dezen hare roeping steeds beter verstaan en steeds trouwer, steeds krachtiger mede werken aan de komst van het Godsrijk dat was de grondtoon van het gesprokene. 't Was een heerlijke dag, ter wijl de zon al heel spoedig door de wolken kwam en verkwik kend hare stralen nederzond. Zeer velen waren dan ook in den middag saamgestroomd naar het terrein, onder de vroolijke tonen van het Christel, fanfare korps uit Groede, dat telkens op uitnemende wijze den zang begeleidde. De collecte voor de Zending bracht circa f 150 op, terwijl aan entreegelden cir ca f 140 inkwam. De verkoop van Zendingslectuur bracht ruim 40 op. Zoo spoedde ook deze heerlijke dag weer ten einde, voor velen te snelen zichtbaar voldaan gingen de vele bezoe kers huiswaarts. Het aantal aan- wezigen werd geschat op on geveer 500. 0 Ten behoeve van de uit voering van art. 42 Kon. besluit van ld Nov. 1918, zijn als schat ters aangesteld voor het district Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Hoofd plaat, Nieuwvliet, Oostburg. Ke- tranchement, Schoondijke, Sluis, Sint Kruis, Waterlandkerkje, IJzendijke en Zuidzande A I. Leenhouts, te Retrancheinent, II. Cammaert te Hoofdplaat en E. Martens te Aardenburg. Oostburg. De heer A. Mijs, notaris alhier heeft, naar wij vernemen, ontslag gevraagd als vice-consul. Tot wethouders zijn alhier benoemd de heeren J. van Pee- nen en Iz. Risseeuw. Groede. De Staatscourant van Woensdag bevat de Statu ten der afdeeling Groede der Vereeniging „Met Groene Kruis". Hoofdplaat. Tot wethou ders zijn alhier benoemd de heeren Hyp. Cammaert en Hvp. Temmerman. Nieuwvliet. Tot wethou ders zijn alhier benoemd de heeren I. J. Provoost en A. J. de Hullu-de Vlieger. Waterlandkerkje. Tot wethouders alhier zijn benoemd de heeren A. de Milliano en van Dixhoorn. Biervliet. Tot wethouders alhier zijn gekozen de heeren W. P. Verplanke en Th. Buijsse. Cadzand. Door den heer P. Erasmus, Lid der Prov. Sta ten zijn aan Ged. Staten de volgende vragen gesteld Wat is de aanleiding, dat vanaf 8 September a.s. de laatste boot vanuit Vlissingen naar Bres kens zal vertrekken te 4.10 nam.? Vindt Uw College het niet gewenscht in het belang van de bevolking van Zeeuwsch-Vlaan deren een boot van Vlissingen te doen vertrekken op een zoo danig tijdstip, dat de reizigers aankomende met den trein van 7.15 nam. nog Zeeuwsch-Vlaan deren kunnen bereiken Zoo ja, zou Uw College dan kunnen medewerken, dat onver wijld deze boot wordt ingelegd CORRESPONDENTIE. Het vorige nommer van het Zondagsblad is op een der kan toren zoek geraakt. We hebben alles in het werk gesteld om onze lezers het ontbrekende nommer te doen toekomen, wat ons heden is gelukt Alle abon- nés ontvangen gelijktijdig het ontbrekende nommer. De Uitgever. Wegens plaatsgebrek moest het Raadsverslag van Aarden burg blijven liggen tot een vol gend nummer. Red. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 2 Sept. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 12.75f 15.50. id. (klein) f 9.50f 12.50. Eendeieren f 16.75f 17.05. Kalkoeneieren f 00.00fOO.OO. Middenprijs f 13.28 Aangevoerd 110500 stuks. Predikbeurten. NIEUWVLIET. Iluw.-Voltr. 28 Augustus. Dirk Otto van Schaik, 23 j., jm. en Regina Johanna Brakman, 25 j-, jd- Geboorten. 27 Juli. Pieter Jozias, z. van P. C. Labijt en M. de Bruijne. Overlijden. 30 Aug. Jan da Smidt, 71 j-, ongeh. Ned. Herv. Kerk.. Zondag 7 Sept. Breskens v9'/2u Geen dienst. n 2 u Zondagschool. n 5l/a u ds J. A. Raatns. Groede v9'l2uds de Zwaan. Nieuwvl. v 10 u ds J. A. Raams. Ev. Luth. Gem. Groede. nm 2 u ds Beukenhorst, van Sluis Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. 0 :k DAGE N. Zaterdag 0 Sept. 11.26 Zondag 7 12 18 Maandag 8 1.— Dinsdag 9 1.27 Volle Maan Woensdag September voorm. 5.14 11.50 12.42 1.24 1.51 10 I> yV >1 VI K No. 39. Jonathan. 16 26 36 46 STAND: 4, 7/9, 14, 18, 19, 22, 26, 27, 36 20, 25, 33, 37, 39, 41/43, 48, 49 De stand van den wedstrijd is thans 6 I. C. Jr., J. K., W. L. Sr, W. L. Jr. 5 D. v. M, J. L. 4 - A. K. 3 D. d. H, J. A. C. 2 - J. A. D, J. W„ J. B. Zwart Wit: DE GEWEZEN DU1TSCHE KEIZER. De gewezen Duitsche Keizer zal vermoedelijk in Januari van Amerongen naar Doorn vertrek ken. De bagage een trein van 50 wagens wordt de volgende week te Doorn verwacht. VADERLANDSCH HISTO RISCH VOLKSFEEST. Woensdag werd te Arnhem de groote folkloristische optoch ten gehouden. Geruimen tijd voor het vertrek van den stoet, dat op 3 uur bepaald was, werd met het opstellen der groepen aan gevangen. Niet minder dan 108 groepen namen aan den optocht deel. De stoet werd voorafgegaan door marechaussees te paard trompetters van de rijdende ar. tillerie, tamboers, pijpers, hoorn- blazers met den tamboermajoor van het Konink.l korps mariniers uit Rotterdam en het muziek- korps te paard van het le regi. le ment huzaren uit Amersfoort. pf Een standaardrijder eener plat. telandsschutterij opende den eigenlijke stoet met den oudsten aanwezigen standaard. Deze werd gevolgd door een oude statiekaros met vier paarden be- spannen waarin de vier schut, terskoningen uit de nationale schutterswedstrijden op het V'a- derlandsch Historische Volksfeest hadden plaats genomen. De karos werd geflankeerd door vendel, dragers van de overwinnende gil. den en gevolgd door de eersten prijswinnaar in het vendelzwaaien met de tamboers der overwinnen- *c de gilden. Ongeveer 60 a 10(1 P' personen namen aan deze groep deel. Daarna volgde groep Lira- w burg, die voorafgegaan werd f; door een versierde banderol met z' het opschrift: „Limburg en Ne- I derland Eén." In deze groep f" trokken vooral de veertien kruis. Kt boogschutters in hun oud-Lira- ■- burgsche dracht met blauwe kiel en slappen vilthoed met hanen- veeren de aandacht. De groep Zeeuwsch-Vlaanderen werd even- ee'ns voorafgegaan door een ver sierde handrol met het opschrift: „Zeeuwsch-Vlaanderen bij Nt derland." Verschillende tvpiscln Zeeuwsche wagens bespanne: met de prachtige zwaargebouw de Zeeuwsche paarden, werden in deze groep meegevoerd. Ver der liepen er twaalf Zuid-lieve- landsche gaaischieters in mede, L- voorafgegaan door den trommel-«l? slager en den gildevlagdrager van het Ivloveniersgilde te Seller- penisse. Hierop volgden de schutters gilden St. Gangulphus en St Lau- rentius uit Huissen, voorop het muziekkorps, dan de generaal met vier officieren gekleed in witte broek, zwarte jas met sjerp, ver volgens twee secretarissen, twee koningen en zes adjudanten met adjudantstaven Deze laatsten werden gevolgd door een vaan drig met het vaandel, dat het stichtingsjaar 1411 voerde, maar van 1880 dateert. Hierna volgden groepen schut ters uit verschillende plaatsen Zuid-Nederland. Daarop volgde een versierde optochtwagen be- spannen met twee paarden, waar- 4-3 op o.a. merkwaardige typen be- noodigheden bij 't vieren van t I'almpaschen tentoongesteld wa-|b ren. Dan volgden versierde optochtwagens met groepen uit de provincies Drente en Gronin gen. Hierop volgde de groep Zaan- landsche dames en heeren meisje» en jongens in Oud-Zaansch cos- tuum, zooals dit nog in het begin der 19e eeuw gedragen werd. Ook werd in deze groep het eenige thans nog bestaande Oud- Nederlandsche plezierjacht mee gevoerd. Dit jacht werd door den lieer G. C. E. Crone uit Amster dam welwillend hiertoe afgestaan. Ook Urk, het kleine Zuiderzee- eilandje was op waardige wijze vertegenwoordigd, zelfs trok een Urksch muziekkorps mede. Hierop volgden de groepen Volendam, Marken, Spakenburg en Bunschoten, die door hun kleurrijke en schilderachtige costumes een prachtvdl schouw spel boden. Ook de Noordzee plaatsen Noordwijk, Katwijk en Scheveningen hadden zich doen vertegenwoordigen. Vervolgens trokken oud- j 1 Veluwsche voertuigen voorbij, I hierna volgden Brabantsclie stan- daardrijders te paard, gevolgd f door vele Brabantsche schutters- I gilden. Dan volgden weer op- N tochtvvagens, waaronder een met p een echte Oud-Ilollandsche pop- penkast.en een, waarop de echte professor Cocadorus van het Amstelveld gezeten was. Ook Friesland was vertegenwoordigd) 15 25 45

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2