ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN HEREENIGÖ. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 28e Jaargang Zaterdag 6 September 1919 Nummer 2452 Gemeenteraad. ?S9££S«BTeH. SKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1—5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Telefoon RPFQICFWS Postgiro No. 21 DKfcatVHINö 17?04 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Breskens. Dinsdag kwam de nieuwe Raad onzer gemeente bijeen. Na onderzoek der geloofs brieven, welke in orde werden bevonden, werd tot belediging en installatie (Ter leden over gegaan. De Voorzitter herdacht inet toepasselijke woorden de heengegane leden, waarmede hij altijd op aangename wijze heeft samengewerkt. Hij hoopt ook Jat dit het geval mag zijn met de nieuwe leden, en vertrouvyd, dat zij de belangen der gemeente steeds ter harte zullen nemen. Hierna wordt door den heer de Hullu voorgesteld, nu de nieuwe raad voor het eerst bijeen is, een telegram van hulde en trouw aan II, M. de Koningin te zenden. Hierna wordt overgegaan tot het benoemen van twee Wethouders, waarvoor benoemd worden de heeren du Hurck en van- de Sande. Tot leden van de Commissie Reclames II. Omslag worden benoemd de heeren du Hurck, Luteijn en de Hullu. De heer Becu, welke ook gekozen was, wenschte die betrekking piet te aanvaarden. Ingekomen was een schrijven van den Gemeente architect J. P. W. Besemer, verzoekende zijn bezoldiging groot 75 te ver- hoogen, aangezien de werkzaam heden zich uitbreiden en de levens standaard zooveel duurder is. De Voorzitter stelt voor dit 'naar B. en W. te verwijzen voor de aanstaande begrooting, het welk wordt goedgevonden. Van Ged. Staten is ingekomen het besluit de jaarwedde der Wethouders te bepalen op 100. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter stelt voor in de Openb. School enkele electrische lampen aan te brengen, hij acht dit een bestaande behoefte. Wordt goedgevonden. Komt aan de orde de veror dening heffing Hoofd. Omslag. Deze geeft aan dat de som van 23) ,Mijn beste Maat! Ik kan van daag niet naar u toe komen mijn moeder verbiedt bet mij. Niet dat ik om haar verbod wat geef, maar ze zou het aan „den ouden" zeggen en dan was er een getier zonder einde. We hebben een prachtig standje van daag gehad. Eenige lui uit de buurt maakten een visite en vertelden een heele boel gekke dingen van je. Maar je bent toch werkelijk getrouwd ben je niet, mijn beste Hoe 1 Ook zij wat kan het sche len je bent een aardige lieve ziel en ik een schepsel dat over alles een eigen meening heeft. Dat heb ik ook aan mijn moeder gezegd en tevens dat ik je ge- 350 niet belastingplichtig is, benevens 30 voor ieder kind beneden de 14 jaar. Hierin wenscht men verande ring te brengen, zoowel de Raad als het College van Ged. Staten, door wien het moet worden goedgekeurd. De Voorzitter zou dit bedrag op 500 gesteld zien, of als er geen verandering in het te lage bedrag van 350 komt, de ver ordening niet meer goed te keuren. Het college van Ged. Staten heeft zich hierbij neer gelegd en wachten de beslising af van den Raad. Over dit punt wenscht hij het gevoelen van de leden. De heer de Hullu acht 500 niet te veel, hij is steeds een voorstander geweest van verhoo ging van deze post. De heer Becu -acht de kinder aftrek van 30 niet goed, hij zou hier gaarne een meer pro gressieve verhouding zien, bij hooger inkomen minder aftrek. Besloten wordt door B. en W. een plan te ontwerpen en dit in de eerstvolgende vergadering ter tafel te brengen. Komt ter tafel een door de oude Raad nagelaten bouwplan aan de Steenoven, alsmede het aan B. en W. toegestane crediet voor een uitbreidingsplan. Een klein gedeelte daarvan is dat aan de Steenoven. B. en W. vragen den Raad de gedachten over dit plan. Het is niet zuiver financieël verlies voor de gemeentezij die te Breskens willen wonen, vinden geen geschikt terrein, en zien zich verplicht buiten de gemeente te gaan wonen, wat niet ten voordeele van onze gemeente is. Nu is het de bedoeling ge schikt terrein daarvoor aan te leggen. Een ter tafel gebracht ont werp werd vóór en tegen be sproken, wat tengevolge had, dat men den architect nog om nadere inlichtingen zou vragen. De heer de Hullu is er voor een besluit te nemen. Wanneer er een verzoek komt om huizen te bouwen kan de Raad nog trouw zal blijven. En Charley viel me ook al af, wat eigenlijk niet goed is, maar hij is een losbandige kwant, die Charley. Zeg, geloof maar niet van al de nonsens die hij vertelt. Ik kan van daag niet uit, maar morgen zal ik je op de een of andere manier weten te ontmoeten. Laat maar loopen Dat groote standje is niet veel anders dan een klucht! Bijna zoo aardig als of ik mij had laten schaken. Trek je er niets van aan, je bent een lieve beste meid en ik zal je partij trekken. Voor altijd, Uwe B. Crux". Mijnheer Garland las een paar keer den brief over voor hij hem goed begreep, toen legde hij hem naast zich, streek zijn hand over zijn oogen en wist niet hoe hij alles aan Charlotte zou duidelijk maken. Hoe prettig en aangenaam hun verhouding geen toestemming geven, en dit zou belemmerend werken. De Voorzitter zegt dat dan direct een vergadering kan wor den uitgeschreven, om daarin te besluiten. Niemand, meer het woord ver langende, wordt de openbare vergadering gesloten om over te gaan in comité generaal, tot behandeling reclames H. Omslag. Na heropening der openbare zitting werd besloten Jac. van de Luijster terug te brengen van de 11e naar de 8e klasse, naar een inkomen van 750. De reclames van N. Weeda, T. Tol en Joz. H. Vermeulen werden verwezen naar de com missie tot onderzoek van recla mes H. Omslag. Schoondijke, 2 Sept. Nadat de nieuwe leden waren geïnstalleerd en de nieuwe Wet houders waren benoemd, vroeg de heer Timmerman het woord. Hij hoopte en vertrouwde, dat de nieuwe Raad de gemeente belangen zou behartigen, het geen noodig is, daar er hier veel moet gedaan worden, o.a De Voorzitter herinnerde hem, dat dit niet aan de orde was, en verzocht hem dit bij den rondvraag ter tafel te brengen. Een telegram van hulde en trouw aan de Koningin, werd op voorstel van Wethouder Ris- seeuw, verzonden. Bij den rondvraag kreeg de heer Timmerman weder het woord, en zette zijn afgebroken ontboezeming voort. Hij hoopte en vertrouwde dat de nieuwe Raad de belangen van de gemeente zal behartigen, hetgeen noodig is, daar er liier nog veel moet worden gedaan, dat er over meer zaken, dan over slootjes en straatjes moet gesproken worden zoo zag hij o.a. gaarne dat des nachts ook electrisch licht werd verstrekt, in ieder geval later danhalfelf; dat hij het een meer met den tijd mee gaan achtte, dat op den toren een uurwerk werd ook was toch bestond er geen de minste gemeenzaamheid tus- schen hen. Behalve de gewone dagelijksche beleefdheden en de lessen spraken ze zelden met elkaar hij niet, omdat hij niet wist wat hij zou zeggen zij niet omdat ze nog altijd eer. beetje bang voor hem was Nu voelde hij dat er een zekere mate van vertrouwelijkheid tus- schen hen moest bestaan vooi zij gezamenlijk den aankomen den storm het hoofd konden bie den. Hij was vast besloten wat er ook zou voorvallen, het onbe schermde jonge vrouwtje te ver dedigen. In één opzicht voelde hij zich schuldig. Zoolang hij Me vrouw Crux de geheele geschie denis niet had verteld miste hij het recht om zijn schoondochter toe te staan dat zij Cruxham-Hall bezocht, dat ridderlijk in zijn natuur was ontwaakte, en hij was dankbaar dat hij, een oud man, in de gelegenheid was de ver geplaatst, waarop men zien kon hoe laat het w^s dat hij bet treurig vondt, dat een gehouden collecte voor de bewaarschool te laag was, hij achtte een hoogere subsidie van de gemeente billijk, of anders de overname der school verder dat bij de heffing der belasting de hoogere meer de lagere dekken, meer progessiet" maken. De Voorzitter zal er zijn aan dacht aan schenken. De heer Quist wenscht ook de wethouders geluk met hunne be noeming, hoewel beide een an der beginsel als hij zijn toe gedaan, hoopt hij dat zij zullen weiken in het belang en tot bloei der gemeente Schoondijk-. De heer van Lare vraagt hoe het staat met de bestrating in den Achterweg. De Voorzilter zegt, dat er nog geen steen is te krijgen, doch hij hoopt dat deze spoedig zal komen. We hebben veel tegenwerking ondervonden van zeker persoon, wat jammer is. De heer Risseeuw had van Verduijn gehoord, dat die stee- nen niet zouden komen, en deed een voorstel om anderen te nemen. De Voorz. deelt mede, dat hier door B. en W. moet ge handeld worden, en als Verduijn wat voor te stellen heeft, kan hij zich tot B en W. wenden. De heer Quist vindt het jam mer, dat zoo iemand de ge meente op kosten jaagt, en vraagt of daarop geen verhaal is. De heer Seen zag gaarne dat de Centrale eerder dan met No vember 's morgens licht gaf. De Voorzitter zegt hieraan te zullen denken. Verder kwam de heer Tim merman met het voorstel om voortaan 's avonds te vergade ren, met bet oog op enkele le den, die 's avonds beter gelegen heid hebben, dan 's morgens. De Voorzitter zegt, dat bet advies van B. en W. vroeger was, de vergaderingen 's morgens te houden, dan waren de her senen nog niet vermoeid. laten verwaarloosde vrouw veel te vrijwaren. „Dank je, mijn beste, voorde lezing. Het is geen aardig briefje van een jonge dame, Begrijp je wat Mejuffrouw Beatrice be doelt „Ik geloof het wel. Hij zeide het mij." „Hij? Wie?" „Die die ellendeling De wijze waarop ze de woor den uitsprak, de uitdrukking van haar gezicht en het vuur dat uit haar oogen sprong vertelden hem alles. Ontroerd rees hij op. „Bedoel je Mijnheer Charles Crux 't Kan niemand anders zijn. Durfde hij Vertel me wat hij gezegd heeft." Ze zweeg. Het bloed steeg naar haar gelaat, verontwaardi ging, smart en woede was er op te lezen, maar ze zweeg. „Charlotte je moet het mij zeggen. Denk er aan dat ik je De heer Timmerman beeft een andere meening en handhaaft zijn voorstel, wat na eenige dis- cussiön aangenomen wordt. Niemand meer iets in het mid den te brengen hebbende, sluit de Voorzitter de vergadering. Groede. Na de beëecliging der nieuwe raadsleden, sprak de voorzitter hen toe als volgt Mijne Heeren, Waren de vroegere gemeente raden steeds gekozen volgens een stelsel van beperkt stemrecht, de nieuwe Gemeenteraad vindt zijn oorsprong in een nieuw kiesstelsel waarin de evenredige vertegen woordiging tot uiting komt. In dit stelsel komen de wen schenen meeningen der bevolking meer tot zijn recht, maar daar bij immers óók is rekening ge houden met de wenschen der minderheden die ook in onzen nieuwen raad hun vertegenwoor digers hebben zien benoemen. 't Spreekt wel vanzelf dat daardoor, naast de oude leden, die gebleven zijn, enkele oude leden moesten plaats maken voor nieuwe, wilden ook hier de minderheden hun vertegenwoor digers geplaatst zien. In dit verband mag ik niet nalaten, vanaf deze plaats een woord van waardeering en dank uit te spreken ten opzichte van de heeren Salomé, van de Plas- sche en Luteijn, die in ons nieu we college geen zitting meer zullen nemen. Heeft eerstgenoemde eigener beweging zijn plaats in den Raad ingeruimd door zich niet meer herkiesbaar te stellen, de beide laatstgenoemde heeren zijn door het zoo even genoemde stelsel, waarbij ook de minderheden ver tegenwoordigd zijn in den Raad, gedwongen, voor anderen plaats te maken. Met nadruk wil ik hierop wij zen, wijl ik de overtuiging heb dat zij, ware het oude stelsel gehandhaafd, hun plaatsen naar alle waarschijnlijkheid zouden hebben behouden. vader ben." Zij bedekte haar gelaat met haar handen en snikte zoo dat haar geheele lichaam trilde. Vol medelijden legde Mijnheer Garland zijn hand op haar schou der. „Zeg me alles, Charlotte." „Ik had geen plan het u te zeggen het zou u maar hinde ren, mijnheer. Buitendien ik kan voor me zelve zorgen. Maar hij is een ellendeling. U moet hem hier nooit meer ontvangen. Ik wil nooit meer naar de Hall gaan nooit. En als u uitgaat, och, neem me dan mede. Ik heb hem een paar keer ontmoet en dan zeide hij leelijke dingen tegen me maar nog nooit heeft hij mij zoo beleedigd als nu." „Beleedigde hij je Charlotte aarzelde. „Wat zeide hij Zeg alles. Wees niet bang. „Ik ben niet bang, mijnheer. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1