PM! Nienws. Bur^erl. stand. Gemengd Nieuws Gemeente GROEDE. t kinderen de gasten zullen zijn van den burgemeester. De prinses is voornemens een 10-tal dagen op het eiland te vertoeven. HET DEELNEMEN VAN DEMONSTRATIE. Bij ministerieele beschikking van 29 Augustus 1919 is het vol gende verbod tot deelneming aan demonstratieve optochten uitge vaardigd Het is den militairen verboden in uniform deel te nemen aan demonstratieve optochten Militaire autoriteiten en com mandanten moeten zorg dragen, dat vorenstaand verbod onver wijld ter kennis van alle onder hunne bevelen gestelde militairen wordt hebracht. Zeeuwsch-Vlaanderen bij Nederland. Nog een paar dagen en we zijn weer voor een groot deel van den dag van Nederland gescheiden. De boot van Vlis- singen naar Breskens zal dan niet meer des avonds om 7-22 maar des middags om 4.10 ver trekken, terwijl de laatste boot van Breskens des middags om 4.40 naar Vlissingen zal ver trekken. Deze dienst gaat a.s. Maandag in. Breskens. Maandag was geheel Zeeuwsch-Vlaanderen in vlaggentooi, ter viering van de verjaardag van H. M. onze ge- eerbiedigde Koningin, en mede tot bewijs, dat wij hier Neder landers willen blijven 's Avonds gaf het Muziekge zeischap eenige nummers ten beste, terwijl daarna eenige vreugdevuren werden ontstoken op het strand, waarvan de clou was een op een verhevenheid gestelde pop, gewapend met een parapluie, waaromheen brandbare voorwerpen, 't Was een leuk ge zicht dit waardig heerschap in vlammen te zien opgaan. Maandagmiddag had de landbouwer M. alhier het on geluk met z'n motor te vallen, waardoor hij een pols brak. Kort daarna reed een motor met zijwagen, bestuurd door den heer de H., tengevolge van het verschuiven van een koppelstang tegen een hekwerk nabij de school. De drie inzittenden kwa men gelukkig met de schrik vrij. Het hekwerk was deerlijk ge havend, terwijl motor en zij wagen een weinig beschadigd waren. Tot Rijksveldwachter alhier is aangesteld de Heer J. Koole, vroeger Gemeente-Veldwachter te Herwijnen. Bij de op heden door B. en W. gehouden aanbesteding voor schilder-, timmer-, metsel en straatwerk werd ingeschreven door L. Roofack 1620 Jac. v. Haneghem 1567 J. A. Carels 1540 Jac. Dierings 1539 L. Lijk 1537 J. J. v. d. Broecke 1530 J. v. d. Boom 1517 De raming was 1235.21. Biervliet. Zondagmiddag werd alhier onder zeer veel belangstelling het nieuwe vaandel van het Muziekgezelschap .Har monie" ingewijd. Voorafgegaan door een vijftal ruiters, ging het gezelschap al spelende, met het nieuwe vaandel voorop, door de straten. De Vereeniging mag trots zijn op haar Vaandel, het is een prachtig stuk werk. Moge dit geschenk van de burgerij voor de leden een spoorslag zijn met ijver en liefde voort te gaan om hun Vereeniging steeds hooger op te voeren. Maandag werd, begunstigd door heerlijk weer, alhier het Anti-annexatiefeest op waardige wijze gevierd. Straten waren in feestdosch, prachtige eerepoorten waren opgericht, terwijl de mu ziek er de feestelijke stemming in hield. De praalwagens kwa men goed tot hun recht en had den veel bekijks, terwijl Volks- en Kinderspelen goed tot hun recht kwamen. Oostburg. Voor de Maat schappij tot Veredeling van het Ambacht zijn geslaagd te Breda (practisch) en te Amsterdam (theoretisch) de heeren Iz. Boone Mz. en Klein-Haneveld, beiden alhier. In de laatste dagen komen alhier weer tal van Duitsche militairen aan. Zondagmiddag liepen er hier wederom een viertal door de straat die beleedigd werden door een zekeren Belg v. L. uit Mal- deghem. Dit werd opgemerkt door eenige ingezetenen, die hem verzocht de menschen gerust te laten, waaraan hij geen gehoor gaf. Hierop werd de soldaten- politie gewaarschuwd, die hem wilden arresteeren. Dit ging niet gemakkelijk, hij vluchtte weg, achtervolgd door een talrijk op gewonden publiek, die hem spoe dig gegrepen hadden en een veilige bewaarplaats in de mare chaussee-kazerne bezorgden. 's Avonds herhaalde zich een ongeveer zelfde geval met een 16-jarige Belg, die ook door zijn optreden de straatjeugd tegen zich kreeg. Moge dit een waarschuwing zijn voor velen, om een ieder met rust te laten, niet alleen Duitsche deserteuis, doch ook vreemdelingen, die onze streek bezoeken. Cadzand. Zondagavond zijn ook alhier enkele Belgen hand gemeen geweest met Duitsche deserteurs. Hoofdplaat. Zondag heb ben, zooals te verwachten was vele nieuwsgierigen een bezoek gebracht aan de plaats waar Vrijdagmorgen de groote oever verschuiving plaats had. Nog heden zag men groote stukken grond van den dijk in de zee wegvallen. Het gevaar van doorbraak blijft nog steeds be staan. Beter politietoezicht is er zeer gewenscht, voor de waag halzen, welke men tot tegen de afbrokkeling zag staan. Of moet eerst een ongeluk plaats hebben? Groede. In de hedenmor gen gehouden Raadsvergadering werden de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden onderzocht en in orde bevonden, waarna de eedaflegging plaats had, en de nieuwe leden werden geïnstal leerd. De Voorzitter hield naar aan leiding hiervan een gloedvolle rede, zoowel gericht aan de heengaande, als aan de nieuw geïnstalleerde leden. (Plaats gebrek noodzaakt ons deze rede weer te geven, we hopen even wel in ons volgend nummer hier op terug te komen). Hierna werd overgegaan tot benoeming van Wethouders, waarvoor gekozen werden de heeren J. de Vlieger en P. Lom baard, terwijl tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, in de plaats van den heer Salomé, welke ontslag als Raadslid had genomen, werd benoemd de heer J. de Vlieger. IJzendijke. Geslaagd voor kommies 2e klasse de heer J. D'Hont, thans tijdel. te Vijlen (L.) IJzendijke. In de heden morgen gehouden raadsvergade ring werden de nieuwe leden ge ïnstalleerd. Tot Wethouders werden be noemd de heeren Haverbeke en de Jaeger. De Voorzitter, de Burgemees ter J. A. Neeteson, deelde de Raad mede, dat hij tegen 1 Jan. a.s. ontslag had aangevraagd als Burgemeester. Schoondijke. In de heden gehouden Raadsvergadering wer den de nieuwe leden geïnstal leerd, waarna zij door den Voor zitter hartelijk werden toege sproken, terwijl hij de uitgetre- denen een woord van dank bracht voor de prettige samenwerking met hen ondervonden. Hij hoopte dat de nieuwe leden steeds de belangen der gemeente zouden voorstaan. Tot Wethouders werden ge kozen de Heeren J. M. Risseeuw en Anth. Luteijn. Op verzoek van het Anti- Annexatie-Comité, stelde de heer Risseeuw, als oudste Wethouder voor, bij het installeeren der nieuwe raad, het volgende tele gram aan H. M. de Koningin te zenden: Aan Hare Majesteit de Koningin. De Raad der Gemeente Schoondijke in vergadering heden bijeen, biedt Zijn ver zekering aan van groote trouw en verknochtheid aan Uwe Ma jesteit en Uw Vorstelijk Huis. De Raad der gemeente Schoondijke. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren wer d gedurende de maand Aug. in de rijks-postspaarbank ingelegd 129903.79en terugbetaald f 14005.15. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9379. SPORT. Wedvlucht Meppel. Duiven gelost 8 uur. Breskens. Oude duiven. Ie prijs en le poule P. van de San- de, 2e pr. en 2e poule J. Pleijte, 3e pr. en 3e poule P. Risseeuw. Jonge duiven. 1ste prijs en le poule P. van de Sande, 2e pr. en 2e poule en 5e prijs J. Pleij te, 3e prijs en 3e poule Joz. Pleijte, 4e pr. en 4e poule A. Vermeulen. De eerste duif arriveerde om 1,4,38, de laatste om 2,18,10. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. Iiigieasoncleii. DAGEN. vm. nam Woensdag 3Sept, Donderdag 4 Vrijdag 5 7.35 8.48 10.10 7.59 9.12 J0.34 Volle Maan Woensdag 10 September voorm. 5.14 DAMMEN. No. 38. I. Weiss. STAND: Zwart: 7/9, 16, 19,24/26,29,30 Wit: 27, 28, 32, 33, 36, 39, 41, 42, 45, 48 Opl. van no. 36 34-29,38-32,33 42, 49-43, 44-40, 43-39, 42-37, 47 27 Goede opl. ontvangen van J. K., D. v. M„ W. L. Sr., W. L. Jr. te B., I. C. Jr. te N. S., A. K. te Z., D. d. H. te O. en J. L. te G en J. C. te K. Corresp.I. C. Jr. te N. S. Bijoplossing is nog niet gewon nen. Mijnheer de Redacteur, In onze Provincie wordt door jongens gecollecteerd voor de „Nederl. Ver. voor Volksbelang tot uitbreiding van zwakke kin deren naar buiten", Voorz. G. Vroom, te Amsterdam. Ons Provinciaal Comité ont ving bericht van den Secretaris der Centr. Commissie, 1 ïr C. Dekker, dat deze Vereeniging „Volksbelang" eigenlijk niets an ders is dan een particuliere onder neming van den heer Vroom dat deze heer zich onttrekt aan iedere controle en dat derhalve die vereeniging mei wantrouwen moet worden beschouwd. Ons Comité waarschuwt dus ten sterkste tegen deze Veree- niging en verzoekt aan de col porteurs geen giften te geven. Namens het Prov. Zeeuwsch Comité voor uitzending van Neder), kinderen naar buiten, D E. Ch. DEETMAN, Secr.-Penningm. M. d. R. Het zal U, evenals mij getroffen hebben, dat volgens aankondi ging in de Middelburgsche Cou rant van 2 September 1919, de boot van 7,22 uur uit Vlissingen komt te vervallen en dat daar voor in de plaats komt een boot van 4,10 uur uit Vlissingen. Nu vraag ik mij toch af, of dat nu geen spotten is met de bevolking van Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren. De verzoekschriften welke van al de gemeenten zijn uit gegaan en vermoedelijk nog uit moeten gaan, hebben nauwelijks heeren Gedeputeerde bereikt, of plotseling wordt de dienst gewijzigd. Begrijpen heeren Ged. Staten niet, wat het zeggen wil om na 4,10 uur van het vasteland te zijn afgesloten. En om het de landbouwende bevolking na te zeggen, is het dan nog maar 3.10 uur zonne tijd, dus volstrekt geen reden, om de laatste boot te vervroegen met het oog op de invallende duisternis. Het is meer dan treurig En vergelijk nu de diensten Walsoorden-Hansvveert en Neuzen-Hansweert eens, dan ziet men de afvaart van de laatste boot nog altijd 7.05 n.m. aangegeven. Waarom dit meten met 2 maten Moge dit schrij ven er toe medewerken om een algemeen protest te doen hoo- ren tegen de willekeurige dienst regeling tusschen Vlissingen en Breskens. U, M. de R., dank zeggende voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, GROEDE. Huw.-Voltr. 7 Augustus. M. E. M. Waelput, 34 j., jm. en E. M. van Roo, 22 j., jd. 28, J. Wille, 29 j., jm. en M. L. Die- rings, 28 j., jd. Geboorten. 3 Aug. Johannes, z. van J. Oosterling en T. Be- hage. 4, Johannis, z. van J. de Martelaere en M. T. Rijkaert. 7, Jannis, z. van J. van Roo en E. van de Nest. 10, Cornelis Eduardus, z. van B. Gilijs en M. E. Kareis. 28, Lieza Emelia, d. van E. J. de Wispelaere en J. M. Steijaert. 29, Jannis Abra ham, z. van J. Verduijn en J. Versprille. EEN WINDHOOS. Donderdagavond heeft het dorp Voorthuizen geweldig van een windhoos te lijden gehad. Tegen 10 uur ongeveer kwam, tr-'dens hevig weerlichten, uitZuid-Wes- telijke richting een windhoos aan getrokken die alles vernielde, wat zij op haar weg ontmoette. Hon derden, soms dikke boomen, zijn als lucifersstokjes afgeknapt of stukgedraaid. Onder meer was de straatweg tusschen IIolI. spoor en Voorthuizen door afgebroken boomen totaal versperd. Vooral op de hofstede „De Holzenbosch'» bewoond door A. Pater en toe. behoorende aan den heer B. Har. rensteijn, te Amsterdam, is de schade ontzaglijk. Een groote schuur is daar geheel tegen deiri. grond gedrukt. c Een kleine schuur is zelfs gJ heel verdwenen. Op ongeveer 20 minuten af. stand is later een deur hiervan terruggevonden. Verwonderlijk genoeg is de oude huisgevel var. 1716 intact gebleven. Alleen de sehade op deze hofstede aan. gericht wordt op 10.000 ge. schat. Vervolgens heeft de hoos haar weg naar het dorp Voorthuizen genomen dat er uitziet alsof het een bombardement heeft onder gaan. Meer dan en Lj En V ;°,i de helft der daken mist daar een groot aantal pan. ne". an de Gef. Kerk zijn zóó. veel pannen afgerukt dat raeo van buitenaf dwars door het dak kan zien. Ook de verschillend, boomgaarden hebben verschikke. hjk geleden. Op enkele plaatsen is zoo goed als geen vruchtboom blijven staan. De hoos, die een breedte had van ongeveer 500 M„ kwam, volgens verklaringen van verschillende personen, n verschrikkelijk lawaai aansnel, len. Sommigen vergeleken he geluid bij een wedstrijd tusschc honderden auto's, terwijl w<r een ander had gedacht aan e, „op hol geslagen" sneltrein. Ee: der bewoners vertelde ons zelkl vooraf een sterke trilling, als bï een aardbeving, te hebben J voeld. Het vreeselijke natuurverschijn. se', dat slechts een paar minuten duurde, heeft gelukkig geen per. lijke ongevallen veroorzaakt. NIET TE OVERLEVEN. Wegens het verlies der Duit- sche koloniën heeft onlangs de geheime regeeringsraad I laba- bitzky te Berlijn vrijwillig een eind aan zijn leven gemaakt. En kort daarop is dit voorbeeld door den 60-jarigen mijn-ingenieur Janke, te Hamburg gevolgd. De 1 door den overledene opgestelde en door zijn broeder gepubliceer de overlijdensaanduidiging luidt: Liever dood dan slaaf! Uit ondragelijke smart en veront- waardiging over de ineenstorting van ons bovenal geliefde vader land, de ons opgelegde, smade* lijke en onteerende vredesvoor waarden en het daarmee gepaard gaande verlies van Duitsch Ooit- Afrika, aan welks verwerving, verdediging en ontwikkeling hij gedurende 25 jaren van zijn lever met succes mocht deelnemen, scheidde den 18den Augustui vrijwillig uit het leven mijn goede trouwe broederenz. HOEZEE DE BURGEWACHT Bij den uitgever M. J. H. Kei- seis te Tilburg is verschenen Hoezee de Burgerwacht Nationa le Marsch met zang ad. lib. en verkrijgbaar voor Piano fmetoi zonder zangstem) alsook voor.' Harmonie of Fanfare, groot 01 klein Orkest, voor Mannenkoor Gemengd koor enz. L Op aanvraag wordt de Marsch l gratis gezonden aan II. H. Com-1 mandanten van Burgerwachten, Hoofden van Scholen en Onder wijsinrichting, zelfs ontvangen zij, als zij de marsch door hunne af- deelingen of hunne scholen willen uitvoeren gratis het benoodigde aantal zangstemmen. H. H. Di recteuren van Harmonie, Fanfare en Zanggezelschappen ontvan gen op hunne aanvrage gratis een parituur. INLEVEREN ZAKBOEKJES. De verlofgangers van de Miltie te land, de zeemilitie en de Land weer worden verzocht hunne zak boekjes in te leveren ten gemeen tehuize op Donderdag 11 en Vrijdag 12 September a.s. van des v.m. 9 uur tot des middags 12 uur, (Zie publicatie.)

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2