HEREENIGD. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEI VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 28e Jaargang Woensdag 3 September 1919 Nummer 2451 Het Roode en Witte Leger in Rusland. De Toestand. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Ad v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever TNo.f2in BRESKENS Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Slot. Het Witte noordwest-leger telt ongeveer zestigduizend man maar heeft geen vliegmachines, terwijl er duizenden in Europa onge bruikt liggen. De eenige vlieg machine, die het had, is onlangs neergestort. De legermacht, die de bolsjewiki tegenover deze zestigduizend man stellen, be draagt 200,000 man, doch indien de Witten slechts van het noodige voorzien waren, zou Petrograd bijna zonder een schot te lossen zijn te nemen. Indien de bolsje wistische troepen zouden beseffen dat een ernstige, goed georgani seerde aanval gaande was, zou de groote meerderheid, die anti- bolsjewistisch gezind is, niet meer voor de straf van de zijde der bolsjewiki vreezen en in groote mass's overloopen. De Witten nebben een dringende behoefte aan voedsel, ammunitie en geld. Zij moeten zich heel veel ontzeg gen en de eenvoudigste dingen zijn er luxe. Zoo was een enkele i sigaret, die kapitein Nyholm een generaal aanbood, een kostbaar geschenk. Nu en dan, als een hoofdkwartier der bolsjwiki werd genomen, was dit tijdelijk anders. Dan werden groote hoeveelheden wijn en delicatessen buit gemaakt want de bolsjewitische leiders leven er goed van en wonen in de keurigste salonwagens. Wat in Rusland gebeurt, aldus kapitein Nyholm, heeft met klas senstrijd, met emancipatie der arbeidersklasse, in het algemeen met politiek of economie, niets te maken. De bolsjewistische leiders hebben de macht in han den en genieten ervan zonder zich ook in het minst om recht vaardigheid of om het welzijn der massa te bekommeren. Op papier bestaat ér een grondwet, waarbij de rechten der Russen zeer nauwkeurig zijn omschreven, maar deze grondw et is niet meer dan een vodje papier. De arbei ders- en soldatenraden hebben in werkelijkheid niets, maar dan ook totaal niets. Er heerscht een 22) Zeker een van de familie Crux „Ja, de jonge heer Crux die nl meer dan een half uur met mevrouw Keith zit te praten", zeide Jeane op een toon die duidelijk bewees dat het haar niet aanstond. Mijnheer Garland begreep on middellijk dat aan een jonge man als mijnheer Charles Crux geen tete-a-tete met de vrouw i van Keith mocht worden toe gestaan. Hij rees op en ging naar de ontvangkamer. Niemand was er. De bezoeker was ver trokken en hij hoorde zijn schoon dochter op haar kamer heen en Weer loopen. dictatuur, zoo absoluut en zoo wreed, dat het régime van Iwam den verschikkelijke erbij in het niet verzinkt. Verbazingwekkend is het, merkte kapitein Nyholm op dat in sommige landen, met name in. Engeland, nog groepen der arbeiderspartijen svmpathie toonen voor de bolsjewiki. De eenige verklaring hiervoor is, dat de menschen absoluut verkeerd zijn ingelicht. De bolsjewiki be steden namelijk millioenen aan de propaganda in het buitenland. Alle beschaafden van welken stand, van welke nationaliteit zij ook mogen zijn, behoorden samen te gaan tegen de misdadigersben- de die, onder het mom van maat schappelijk hervormers, zich ver rijkt ten koste van geluk en het bloed van millioenen. De leiders der bolsjewiki zijn thans vele malen millionair en zij hebben er voor gezorgd, zelf waardevolle papieren en goud in handen te hebben. Voor de anderen laten zij papierengeld drukken, zooveel er noodig is. Elke bolsjewiki-divisie heeft haar eigen machine om bankpapier te vervaardigen, en dat er met dat papier zonderling wordt omge sprongen, kan blijken uit het feit, dat door de Wiiten een eenvou dig soldaat werd gevangengeno men, die 60.000 roebel aan papie rengeld bij zich had. Hoe weinig de leiders der bolsjewiki zich bekommeren om het welzijn van anderen, bleek bij den opmarsch der Witten in Mei jl. Ir. een hoofd kwartier der bolsjewiki vond men toen groote voorraden wijn, de fijnste sigaren en sigaretten, al lerlei geconserveerde levensmid delen maar nog geen tien minuten verder was een hospitaal, waar de zieken en gewonden, die niet meer in staat geweest waren om verder te trekken ten einde zich voedsel te verschaffen, den hon gerdood waren gestorven. Op mijn vraag, in hoeverre Joden mede schuldig zijn aan de ontzettende bolsjewiki-tyrannie, antwoordde kapitein Nyholm „De eigenlijke leiders zijn voor het meereudeel geen Joden, maar ze maken een dankbaar gebruik van het Joodsche intellect. De „Zeker een misverstand", dacht hij, „ik zal er Charlotte straks naar vragen". Toen ze beneden kwam be spiedde hij haar oplettend, ze was wat bleeker dan gewoonlijk maar zacht en lief als altijd en wanneer hij haar iets vroeg ant woordde ze zonder aarzeling of verwarring. „Ja, Mijnheer. Mijnheer Charles Crux is er geweest". „Wat had hij te zeggen?" „Hij kwam excuus maken voor zijn zuster". „Is zij dan niet gekomen „Neen". „Hoe lang bleef de jonge man „Een half uur". Het zou dwaas zijn haar te wantrouwen en nog langer het verhoor voort te zetten, 't Werd bijna een beleediging en op zijn eenvoudige manier zeide hij „Laat een volgende keer door Jeane zeggen dat ik niet thuis Joden zijn hun goede dienaren, daar een Jood zich bij de Rus sen niet gemakkelijk aansluit en dus door hen moeilijk een samen zwering op touw gezet kan worden. In de van de bolsje wiki bevrijde streken is de haat tegen de Joden dan ook ont zettend groot. Natuurlijk mag men de wandaden van enkele Joden niet schuiven op het ge- heele Joodsche volk, maar de ontwikkelde Rus beseft dit niet. In het belang der Russische Jo den zou het mijns inziens zijn, dat hun geloofsgenooten in an dere landen zich aaneensloten om de bestrijders der bolsjewiki krachtig te steunen. Dit zou zeer veel goed maken en van groote beteekenis zijn voor het toekomstig lot der Joden in het toekomstige Rusland". Duitschland beleefd thans een tijd van verrassingen, zoowel blijde, als teneerslaande. Tot de blijde behoort zeker wel het besluit der geallieerden om de terugzending van de krijgsgevangenen té vervroegen en daarmee niet te wachten tot het vredesverdrag van kracht is geworden. Dat zal eerst het geval zijn als drie groote En- tente-mogendheden den vrede hebben geratificeerd en tot dus ver heeft alleen Engeland dat gedaan. Frankrijk zal wel spoe dig volgen en dan misschien Italië, maar of Italië er veel haast mee zal maken, zoolang het nog geen zekerheid heeft over Fiume, is de vraag. Of schoon 15 Sept. is genoemd als de vermoedelijke datum der ratificatie, kan liet dus wel later worden. Voorts behoort de concessie over de verminderde kolenleve- ring aan Frankrijk mede tot de blijde verrassingen. Frankrijk stelt zich voorloopig tevreden met 20 millioen ton, in plaats van met 40 millioen, zooals in het vredesverdrag is bepaald. Deze hoeveelheid (van 20 millioen ton per jaar) is, naar ben. Het bezoek van heeren geldt altijd den heer des huizes". Charlotte zweeg. Het thee uurtje was bijna voorbij toen Jeane twee brieven binnenbracht voor ieder een. „Natuurlijk van de Cruxze laten je niet met rust", zeide de dominee lachend. Nauwelijks had hij zijn brief geopend of de lach verdween. Mevrouw Crux die hem altijd de vriendschappelijkste briefjes zond, vroeg nu aan „den Eer waarden William Garland om de eer van een gesprek onder vier oogen". De brief viel uit zijn hand. Mevrouw Crux had zeker het geheim ontdekt. Jeane wachtte, haar onder zoekenden blik nu op den een dan op den ander vestigend, maar Charlotte zat onbewege lijk met den ongeopenden brief naast haar. „Zeg aan mevrouw Crux de Vossische Zeitung meedeelt, de grondslag voor de levering in de eerstvolgende zes maan den, indien de productie in dien tiid 108 millioen ton bedraagt. Is zij hooge' dan zal de te leveren hoeveelheid naar even redigheid worden verhoogd, is zij lager dan zullen te Versailles nieuwe besprekingen volgen. Bovendien heeft de Entente op zich genomen meer levens middelen dun tot nu toe aan Duitschland te leveren om de werklust aan te wakkeren. De Vossische Ztg. wijst op de groote beteekenis van dit com promis, dat een eerste stap kan zijn op den weg naar samen werking tusschen FYankrijk en Duitschland op economisch ge bied. Het blad hoopt dat de arbeiders, nu zij zien dat niet langer het onmogelijke wordt gevergd, de hand aan den ploeg zullen slaan. Dat die vermaning niet over bodig is, blijkt uit de berichten Over het steeds toenemend steen koolgebrek in Duitschland en de daaruit voortvloeiende stopzet ting van bedrijven, die op haar beurt weer leidt tot werkeloos heid, en de onrust, die thans zoowel uit Beieren als uit Bruns- wijk wordt gemeld,- slechts kan aanwakkeren. Onder de terneerslaande ver rassingen staan de afscheidings beweging in de Palts en de mededeeling van den Warschau- schen vertegenwoordiger eener Entente-mogendheid aan de Temps, dat Boven-Silezië binnen drie weken door geallieerde troe pen zal worden bezet, vooraan. Te Ludwigshaven hebben vol gens het Wolffbericht uif Mann heim, ook Fransche soldaten aan de overrompeling van het post kantoor meegedaan en houden Fransche soldaten thans dat ge bouw bezet. Met die mededeeling zal wel bedoeld zijn dat Frank rijk de uitroepingder „vrijePalts republiek" begunstigt, evenals het de separatistische beweging in het Rijnland aanmoedigt. De aanstaande bezetting van Boven-Silezië door Entente-troe pen, die de ongenoemde diplo- neen wacht", ik zal het antwoord schrijven. „De eerwaarde William Gar land hoopt onmiddellijk mevrouw Crux te bezoeken", schreef hij langzaam, hopende het beven van de zeventigjarige hand te verbergen. Toen keerde hij zich naar zijn schoondochter, die bleek en bevend op haar plaats aan de theetafel zat. „Heb je je brief al gelezen, Charlotte „Neen, mijnheer". „Wil je het dan doen Hij begreep dat het „iets" dat tusschenbeiden was gekomen flink in de oogen moest gezien worden. Hij begreep dat me vrouw Crux al de bijzonderhe den betreffende het ongelukkige huwelijk van zijn zoon wist. „Het is mijn schuld", dacht hij. „Waarom ben ik niet wij zer geweest en een bitter ge voel van vernedering, ja zelts van vrees kwam in hem op. Op maat te Warschau aankondigt, zou in strijd zijn met het onlangs door de Entente genomen besluit om Duitschland de handhaving van de orde in het gebied van den opstand te blijven toevertrou wen dat tot dusver met succes alk en misschien wat hardhan- dig gedaan en nu de rust is teruggekeerd, heeft de Entente weinig reden om van taktiek te veranderen. Bovendien zou zij moeilijk andere dan Poolsche troepen ter beschikking hebben voor een bezetting. Ongetwijfeld zijn de Polen gaarne bereid voor dat doel troepen af te staan, maar hun aanwezigheid zou stellig de rust in het betrokken gebied niet bevorderen. De Polen kunnen hun manne tjes trouwens eerlang meer noo dig hebben in het mijnbekken van Teschen dat zij bezet houden maar waarop ook Tsjecho Slo wakije aansprak maakt. Een be richt in Poolsche bladen, dat de vredesconferentie heeft besloten, deze streken aan Polen toe te kennen, heeft dadelijk een groote protestbeweging in Tsjecho-wa- kije en onder de talrijke Tsjechi sche mijnwerkers in Ostrau en Kaswin, waar de belangrijkste mijnen van het bestreden gebied liggen, veroorzaakt. De Entente- landen der internationale commis sie, die te Ostrau bijeen is, om middelen te beramen ter verhoo ging billijke verdeeling van de kolenproductie, heeft getracht de beroering te bezweren door de verzekering dat er over Teschen nog niets is besloten, maar niette min wordt in 26 mijrnn gestaakt en spoort de Tsjechische pers de regeering te Praag aan, in terventiemaatregelen te nemen. DE KROONPRINSES NAAR WIERINGEN. Naar wij vernemen wordt de voormalige kroonprinses van Duitschland met twee van haar zoons den 5den September op het eiland Wieringen verwacht. De prinses zal haar intrek nemen bij den ex-kroonprins, terwijl de hetzelfde oogenblik had hij be rouw over zijn lafhartigheid. Waarvan kon de familie Crux hem beschuldigen? In die treurige omstandigheden had hij zijn plicht gedaan, gehandeld zoo als hij voor God en zijn geweten kon verantwoorden door de vrouw van zijn zoon te bescher men. In zijn huis had zij nu bijna twee jaar het onschuldige leven van een kind geleid. Zwijgend zag hij haar aan terwijl ze haar brief las. Het was blijkbaar geen prettigen brief want haar wangen gloeiden en er lichtte een gloed uit haar oogen die hij nog nooit bij haar had gezien, „Wie schrijft aan je, mijn beste „Mejuffrouw Beatrice". „Wat schrijft ze? Mag ik hem lezen Charlotte gaf hem, zonder een woord te spreken, den brief. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1