Ernstige Oeverafschuiving Mirte Biricilii. F U Binnenland. Hoofdplaatpolder. Rechtzaken. Burger 1. stand. Gemengd Nieuws Gemeente BRESKENS. Dekkers zijn ondergeschikten al order had gegeven te vertrekken en de geheele voorgenomen vei ling een warboel en een volsla gen mislukking was geworden, dat hij de verantwoordelijkheid er van niet op zich nam. Er is niets geveild. DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de verjaardag van H, M. de Koningin dit jaar op Maandag 1 September zal wor den gevierd. Behoudens deelneming aan de te houden parade is het voor alle militairen, geëmployeerden en burgerwerklieden dien dag dienst als op Zondag. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Door den heer K. Ter Laan zijn de volgende vragen tot den minister van oorlog gericht Is het juist, dat de gemeente raad van Sluis geweigerd heeft, de 10 pCt. tè betalen, die de gemeenten volgens ministerieel voorschrift moeten bijdragen in de kosten van de steunregeling voor met klein verlof vertrek kende dienstplichtigen 2. Is het juist, dat in zulk een geval het Steuncomité de 90 pCt. die voor zijn aandeel ko men, ook niet betaalt 3. Welke maatregel wordt dan door den minister getroffen om deze dienstplichtigen aan hun recht te helpen 4. Wil de minister meedeelen, welke gemeenten hem bekend zijn, die insgelijks geweigerd hebben, die 10 pCt. te betalen 5. Met welk recht heeft de minister de verplichting voor de gemeenten om deze 10 pCt. te betalen in zijn voorschrift op genomen ZEEUWSCI1 FRUIT. De provinciale commissie van veilingen in Zeeland zal op 1, 2 en 3 October a.s. in de groote zalen van den Dierentuin te 's Gravenhage een tentoonstelling van Zeeuwsch fruit houden. De bedoeling is een beeld te geven van hetgeen Zeeland op het gebied van fruit presteert. De tentoonstelling zal met bloemen worden opgesierd, ter wijl reeds eenige Zeeuwsche meisjes zich bereid verklaard hebben in nationaal costuum de bezoekers te ontvangen en te woord te staan. in den De zee heelt gegeven, de zee heeft genomen. Zoo ook heden weer. Achter de hofstede van den landbouwer C. Calon ont stond heden ochtend ongeveer half zeven eene groote oever afschuiving die voort bleef du ren tot circa twaalf uur toen met het wassen van het water de geweldige afbrokkeling van den oever althans voorloopig tot stand kwam. De Rijksveldwachter Raes van Biervliet was hedenmorgen om zes uur juist aan de Nolle, en heeft van een verzakking niets bemerkt, zoodat dit moet begon nen zijn na dien tijd. De afschuiving is op het oogen- blik dat we dit schrijven voort gegaan en viel plaatselijk zelfs het geheele beloop met steen- glooiïng in de diepte weg, als mede de daar bestaande Nol Calon. Eene achter den dijk gelegen inlage beboerd door L. Schram zal zeer waarschijnlijk ten prooi aan dit machtige verschijnsel vallen. Door inlaagdijken is in- vloeiïng van den Hoofdplaat polder niet te vreezen. Naar we uit den mond van deskundigen vernemen is het thans echter niet te zeggen wat dat daar bij volgende ebben wor den zal. We hopen dat de af schuiving dan tot stand zal ge komen zijn. Curiositeitshalve zij vermeld dat midden in de afschuiving 10 a 12 M. diepte werd gepeild en vlak bij den rand der af schuiving ongeveer 6 a 8 M. Tal van nieuwsgierigen waren ter plaatse aanwezig om van dit schouwspel getuigen te zijn. Breskens. In de te Arn hem te houden Folkloristische optocht op 4 Sept. a.s. zal 't Land van Cadzand vertegen woordigd zijn met oude en nieuwe phaëton, waarin gezeten vijf Cadzandsche meisjes. Verder een demonstratie der Kantwerkschool van Sluis, de monstratie Bollenspel van IJzen- ke, terwijl met een demonstratie houtsnijkunst zal uitkomen de heer Schijve van Nieuwvliet. Woensdagmorgen had in de Vlasfabriek van den heer Tol alhier een ongeluk plaats. Een der meisjes kwam te vallen en kwam daardoor inet haar arm in aanraking met een zwin- gelmachine, en wel zoodanig dat de arm deerlijk verwond werd, de elleboog brak en enkele vin gers verpletterd werden. Genees kundige hulp werd direct in geroepen, welke overbrenging naar het Ziekenhuis te Vlissingen noodig achte. IJzendijke. Donderdagmor gen kwam de Raad onzer ge meente in voltallige zitting bijeen, onder vooizitterschap van den Burgemeester, de heer J. A. Neeteson. Na opening worden de notulen der voorgaande vergadering ge lezen en onveranderd goedge keurd. Van Ged. Staten is een schrij ven ingekomen, naar aanleiding van het verzoek om met de Provinciale booten meer verbin ding met Zeeuwsch-Vlaanderen te krijgen, welk schrijven inhoud, dat zooveel mogelijk aansluiting zal worden gegeven met de te Vlissingen aankomende en ver trekkende treinen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoekschrift van A. de Leizer en 15 mede- onderteekenaars tot het bouwen van woningen, met het oog op de heerschende woningnood. Wordt in handen van Burg. en Weth. gesteld voor nader onderzoek. De heer Theri acht het een gewichtig vraagstuk. Komt aan de orde oninbare posten Hoofd. Omslag, Honden belasting en Schoolgelden. Enkele posten worden als on inbaar verklaart, terwijl enkele als inbaar worden aangehouden, waarbij van een tweetal Belgen, welke hier goederen van waarde bezitten, en wegens niet betaling der belasting, door den Deur waarder Brevet zullen vervolgt worden, dit op advies van den heer Hendrikse, die het plicht van hun vond, de verschuldigde belasting aan de gemeente te betalen. Ook de heer Theri meende, dat men met hen niet te kinder achtig moet wezen. De rekening 1918 gat den heer Hendrikse eenige opmer- kii gen over een paar postjes, overigens was deze administratie uitstekend in orde. De ontvangsten bedroegen 45479.93, terwijl de uitgaven beiiepen ƒ45431.18, alzoo een goed slot van 48,75, terwijl de begrooting in ont vangst op 18834.825 en in uitgaaf op 18842.80, werd gesteld alzoo met een nadeelig slot van 7.97s. Verder is ingekomen een verzoekschrift van een ingeze tene om een zinkput te mogen leggen, voor afvoer van water. Daar dit geen hooge kotten zal meebrengen, werd dit verzoek toegestaan. Ingekomen is een verzoek van Eug. Dellaert, om aan'tTrave- lein bij de Boulevard een brug of dam te mogen leggen, ten einde daar een rijweg te krijgen. De heer Hendrikse had ge hoord dat Weth. Haverbeke hiertegen bezwaren had. Deze brengt de bezwaren ter tafel, namelijk dat de weg te smal is, en een buis onder de straat moet worden gelegd, wat Zeer veel moeilijkheden zal geven, vooral later bij het stuk gaan dier buizen. De heer Hendrikse heeft ook bezwaren, en wel dat de Boule vard als wandelpad en niet als rijweg mag worden gebruikt. Dergelijke verzoeken zijn ook reeds vroeger afgewezen. De heer de Jaeger stemt met de bezwaren van den heer Ha verbeke in. Wordt afwijzend be- s chikt. Alvorens wordt overgegaan tot geheime zitting ter behandeling van het Kohier Hoofd. Omslag brengt de Voorzitter een woord van dank aan de scheidende Raadsleden de Milliano en Van Hijfte, daar deze met 2 Sept. uit den raad treden, voor het geen zij als raadslid vooi de gemeente zijn geweest. De heer de Milliano is van 1882 en de heer Van Hijfte van 1913 lid. Hij hoopt, dat zij buiten de Raadzaal die belangen zullen blijven dienen. De heer Van Hijfte dankt hierop voor de woorden, die de Burgemeester namens den Raad tot hen richtte. Hierop werd de openbare zit ting gesloten. School- en kerknieuws. Ger. Kerk. Beroepen te Oostburg, de heer H. Veldkamp, cand. te Gronin gen. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 27 Aug. Veroordeeld wegens: het niet teekenen van een huwelijksakte D. v. H., 34 j., ambtenaar van d( n Burgerlijken Stand te Oostburg tot 1 of 1 dag hechtenis. BRESKENS. Huwelijks-Aangifte. 28 Aug. Henri Struijlaart, 25 j., jm. en Maria Johanna Erasmus, 22 j., jd. Huw.-Voltr. 7 Aug. Maarten Jannis Notebaart, 29 j., jm. en Regina Maria Brom, 17 j-, jd. 14, Petrus van Immerseel, 26 j., jm. en Irma Pijcke, 23 j., jd. 28, Dingenus Klaassen, 34 j., jm. en Adriana Verduijn, 24 j., jd. Geboorten. 4 Augustus. Jan netje Adriana, d. van Adr. Snoe ren en Adr. van Haneghem. Overlijden. 16 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van H. P. van Velzen en G. M. L. L. Verbust. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 31 Aug. Breskens v91/2u dsj. A. Raams n 2 u Zondagschool. n 5!/2 u dsj. A. Raams. Groede v9'/'2uds de Zwaan. IJzendijke n 2 u ds J. A. Raams. Ev. Luth. Gein. Groede. nm. 2 u ds de Puy, van Cadzand. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek komt de Damrubriek in het volgend 110. Ingezonden. EEN GOEDE RAAD. Dinsdag 2 September moeten de nieuwe gemeentebesturen op nieuw wethouders benoemen. Tot voor kort was het in de meeste kleine plaatsen gebruik, om de oudste leden van den Raad de Wethouderszetel te doen innemen. In dien goeden ouden tijd van vóór 1914, toen alles op rolletjes liep, of liever, toen men zooveel verzuimde om te doen wat ge daan kon worden, toen, ja toen merkte het publiek niet eens wie er wethouders waren. Het kwam er ook niet op aan, want er gebeurde toch niets. Maar in dezen Nieuwen Tijd, die alles en nog wat overhoop zal halen, holder de bolder voor uit wil, nu moet men voor Wet houders jonge, flinke krachten hebben, die den geest des Nieu wen Tijds begrijpen De Regeering roept de ge meentebesturen op tot tientallen maatregelen, waarvan men in den goeden ouden tijd geen flauw benul had. Toch moeten de gemeente besturen mee, en in den Nieuwen Tijdgeest maatregelen voorbe reiden, toepassen, bestemd voor een vernieuwd Gemeentewezen. Hiervoor zijn de ouderen, die met het oog op hun leeftijd zoo stilletjes aan hun eigen zaken aan kant doen, allerminst ge schikt. Ze moesten dat, als voor hun eigen zaken, ook voor de gemeenschap begrijpen. Wanneer men voor eigen zaken te oud is, dan is men dat in dezen tijd zeker voor een ge heel nieuw Gemeentebeheer, met een totaal gewijzigde Overheids zorg en Overheidsbemoeienis. Wee de Overheid, die de teekenen des Tijds niet voelt, niet begrijpt, niet zietniet in de Nieuwe Banen weet te leiden. Abonné. EEN HONDERDJARIGE. Mej. Zilverde Jonge te Sche- veningen, vierde Maandag onder zeer groote belangstèlling haar lOOen verjaardag. Vele bloem stukken werden haar toegezon den, waardoor een prachtige bloemenmand van omwonenden. Velen ook kwamen haar geluk - wenschen, niet alleen bekenden, maar ook weing of niet bekenden kwamen een blijk van sympatie geven, en neen, zóóveel belang- sielling had de jubilares niet ver wacht Met dankbaarheid aan vaardde zij de gebrachte hulde en de geschenken een taart o.a. ook nog van enkele buren. Kinderen uit den omtrek had den nog een straatversiering vóór haar woning aangebracht, en ook deze hulde stelde 't oudje zeer op prijs. Zij ging zelf de jongelui op straat er voor bedanken 1 De jubilaresse heeft een werk zaam leven achter den rug, en heeft zich met liefde aan de lijdende menschheid gegeven. Bij cholera- en pokken epidemieën ging zij onverschrokken de wo ningen der lijders binnen, en hielp waar noodig was. Als een laatste bijzonderheid diene dat deze benijdenswaardi ge honderdjarige nimmer ziek is geweest 1 NIETS DAN ELLENDE Zaterdagavond werd, als ge meld, in de Kipstraat te Rotter dam een jongetje van 8 jaar door een motorwagen overreden en gedood. Uit hetzelfde gezin werd enkele weken geleden een ander aangereden en ernstig gewond door een auto. Een zusje werd in dien tueschentijd meegetroond door een individu, die voor dit feit in handen der zedenpolitie viel. Zondag moest voor de moeder, die door al die ellende ziek was geworden, door de politie voor geneeskundige hulp wordjen ge zorgd. Woensdagmiddag heeft de Koningin en de Prins een bezoek gebracht aan de Elta. Trotshet slechte weer werden verschillen, de vliegdemonstraties gegeven GESTRAND. Op de Petroleumbol, vijf mijl ten Westen van den lichttoren van Westen-Schouwen is een laadbak met volk gestrand. [)e reddingsbooten van Burghsluis en Brouwershaven zijn naar buiten, gevaren om hulp te verleenen. SCHEPEN GESTRAND. De Engelsche lichter AC IO40 welke Woensdag bij Domburg is gestrand, is gisteren te Vlssin- gen binnengesleept. De Engelsche lichter AC 1078, is bij Goeree gestrand. De be manning van dit schip is door de reddingboot van boord ge haald en te Goeree geland. De berging van het sciiip is opgedragen aan de firma Dirk zwager te Maassluis. De Koning en de Koningin van België, vertrekken 22 Sep. tember naar Amerika. Kardinaal Mercier zal 2 September ver trekken. DE AFSTEMPELING DER DUISCHE BANKBILJETTEN. Wolff 's bureau seint uit Berlijn Met betrekking tot de verwit seling der bankbiljetten maal het rijksministerie van financiën I ambtelijk bekend, dat in de laaste dagen besprekingen met een groo- f te groep van deskundigen heb ben plaats gevonden over de te nemen maatregelen tegen de ka pitaalafvloeiing. Als resultaat van deze besprekingen heeft de rijks minister van financiën het plan laten varen om de verwisseling van Duitsch papiergeld tegelas ten. Van afstempeling der bank biljetten is in 't geheel geen spra ke geweest. Vrije Zaterdagmiddag voor jeugdige personen en vrouwen. De Burgemeester wijst belang hebbenden op onderstaande be palingen van het Koninklijk be sluit van 17 Juli 1919 (Staatsblad no. 497), welke bepalingen 1 September 1919 in werking tre den. Artikel 1. Jeugdige personen en vrouwen mogen des Zaterdags na 1 uur des namiddags in fa brieken en werkplaatsen geen arbeid verrichten. Artikel 2. Het bepaalde in ar tikel 1 is niet van toepassing op I. arbeid, verricht door eene vrouw, bestaande in hel reinigen van werktuigen, toestellen of ge reedschappen of van werklokalen en aanhoorigheden, indien zij in eene onderneming nimmer an dere dan die werkzaamheden ver richten II. arbeid, verricht door eene vrouw in een winkel, tevens fabriek of werkplaats, voor zoo ver die arbeid bestaat in het te koop aanbieden, verkoopen, ver pakken of voor verzending of aflevering gereed maken van winkelwaren. III. arbeid, verricht door een mannelijk jeugdig persoon in een door wind- of waterkracht gedre ven molen IV. arbeid, verricht door een jeugdig persoon of door eene on gehuwde vrouw in een slagers winkel, mits de jeugdige persoon of de vrouw op ten minste één werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur des nammiddags en dit blijkt uit de voor hem of haar geldende arbeidslijst V. arbeid, verricht door een jeugdig persoon of door eene ongehuwde vrouw in eene brood beschuit-, koek- of banketbakke rij, mits de «jeugdige persoon of de vrouw op ten minste één werkdag per week geen arbeid na 1 uur des namiddags en dit blijkt uit de voor hem of haar geldende arbeidslijst vri nie mi da ric en d< m j sc I hi hi P' 1 ui be ht 'or rV' ei pi jd: VI a h n h e 0 n ti j h I 1 ■J j 1

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2