Uit laws. Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws laden fruitboomen. Ilierendaar is men al bezig, de vroege soor ten van de boomen te nemen, 'k Wou zeggen van de boomen te plukken, maar dat zou buiten de waarheid zijn, want van pluk ken is in onze omgeving nog maar weinig sprake. De bij de hand hangende vruchten worden geplukt, maar de rest wordt al geschud of met een flink eind hout eraf geslagen. Op deze manier maakt men van zijn eer ste kwaliteit fruit uitschot, niet eens meer 2e kwaliteit, want appels, die door de boomen zijn komen rollen, hier een duw, daar een bons, worden op al die stootplekjes later beursch, zoodat zulke appels niet bewaard kun- nen worden, terwijl toch de houdbaarheid een der voornaam ste waardebepalende factoren is. Is deze werkwijze dus verkeerd. Och, wat zal ik zeggen, ja en neen 1 De boer, die de appel- aanplanting heeft als bijzaak en over weinig personeel beschikt, komt op deze manier het mak kelijkst van zijn fruit af, hoewel het zonde van de appels is, op zoo'n manier te worden mishan deld. Maar hij, die meer „lood- deelen" uit zijn fruitplantage wil trekken, en zich dus wat meer op fruitteelt heeft ingericht, moet heel anders optreden. Alle ap pelen, stuk voor stuk, moeten dan geplukt worden, zoo voorzichtig mogelijk. Hiertoe worden lange, lichte ladders in de boomen ge plaatst. De plukker is voorzien van een platte korf, van binnen bekleed, met baailinnen bijv. met een haak kan de mand aan de ladder of een tak worden opgehangen, zoodat de plukker beide handen tot zijn beschik king heeft. De appels worden nu voorzichtig van den boom genomenalle rukken zijn uit den booze. I'lukt men op den juisten tijd, dan zitten de vruch ten wel zoo los, dat ze zonder moeite van den boom te nemen zijn. Trekt men wild, dan gaan dikwijls de kleine, zwakke twijg jes mee en juist deze takjes zijn zeer voorname vruchtzetels. Gaan door ruw werken nu een groot deel van deze takjes verloren, dan heeft men reeds zijn op brengst voor het volgend jaar vernield, 't Bekende verschijnsel, dat een vruchtboom slechts om de twee jaar goed draagt, vindt m.i. voor een groot deel zijn oorzaak in ruw plukken slechte bemesting is de andere schuldige. De appels worden voorzichtig in de plukkorl' gelegd, liefst slechts eenige lagen op elkaar. Is de mand vol, dan wordt zij naar beneden gebracht, ol aan een helper overgereikt, waarna de mand op een tafel ol iets der gelijks wordt geledigd. Hierop 'worden de vi uchten gesorteerd eerst de mooie, absoluut gave vruchten opzij als eerste kwali teit, de rest, ontdaan van het uitschot, gaat als tweede kwali teit. De eerste kwaliteit wordt dan gepakt in kisten, niet in manden ot balen, want dan heelt men bij het vervoer geen zeker heid, dat het als le kwaliteit verzondene ook als zoodanig aan komt. 1 let plukken kost op deze wijze veel tijd, maar de meerdere op brengst zal de meerdere moeite ruimschoots vergoeden. Boven dien krijgt het Zeeuwsch-Vl. fruit daardoor een beteren naam, wat tot gevolg heeft, dat meer- dfere koopers op onze streek zullen afkomen, wat weer hoogere prijzen veroorzaakt. Iletbestuur van de veiling te Oostburg werkt nu, om de be handeling van het fruit in ge schetste richting te leiden. Dat deze en gene in dat streven een poging ziet van genoemd bestuur om eigen zak te spekken, nu ja, kwaadsprekers en denkers zijn er altijd geweest en zullen er wel lang blijven, daar kan men zich niet aan storen. De zaak is zoo geregeld, dat iemand, die op de veiling verkoopen wil, plukkers kan krijgen door mid del van die veiling. Deze rnen- schen plukken het fruit en bren gen het naar 't veilingsgebouw, waar het gesorteerd, verpakt en in verkoop gebracht wordt. Nu hebben sommigen het niet on gegronde bezwaar, dat soms door weinig koopers of door onderlinge afspraak der veiling bezoekers, de prijzen beneden normaal worden gedrukt. Daar om zal steeds vooraf bepaald worden, beneden welk bedrag niet verkocht wordt. Stel, een partij fruit is op 15 cent ge taxeerd happen nu de koopers boven dien prijs niet toe, dan neemt het veilingsbestuur, of liever een op te richten export- vereeuiging, die partij over en zendt dat fruit voor haar reke ning naar de afnemers. De prijzen, die door het veilen of verzenden worden gemaakt, ko men dan, na aftrek van de ge maakte onkosten, aan de kwee kers. Zoo'n kweeker heeft dus niets anders noodig dan een weinig vertrouwen in het veilings bestuur. W. H. PAARDENMARKTEN WEER TOEGESTAAN. Volgens bekendmaking van den directeur der directe belastingen te Zwolle is het verbod tot het houden van paardenmarkten in de provinciën Overijsel en Drente voorloopig met ingang van 25 Aug. onvoorwaardelijk opgehe ven. VERMOGENSAANWAS- BELASTING. Ingediend is een wetsontwerp betreflende de Vermogensaan- was-belasting. Deze heffing zal geschieden wegens den aanwas van vermo gen in het tijdvak van 1 Mei 1916 tot 1 Mei 1919. Hij, die in deze voor velen zoo ongunstige periode zijn ver mogen zag toenemen, verkeert in zulke gunstige omstandighe den, dat hij voor een aanmerke lijke hoogere heffing in aanmer king komt. Ook de omstandigheid, dat de vermeerdering van vermogen, welke in dat tijdvak werd ver kregen door speculatie in effecten niet door de oorlogswinstbe lasting werd gerroften. pleit voor die hoogere heffing. Op grond van deze overwe gingen wordt voor de eerste hef fing een jjercentage van 30 pet. en voor de volgende heffingen een percentage van 10 pet. voor gesteld. De opbrengst dier belasting kan niet nauwkeurig worden genoemd omdat daarvoor geen voldoende gegevens beschikbaar zijn. Het bedrag van het aures, dat voor de heffing der belasting in aanmerking komt, kan naar cjé meening van den minister worden genoemd op gemiddeld 125.000 per jaar. Met een percentage van heffing van 10 pet, zal in het vervolg van plin. 10.000.000 per jaar waarschijnlijk eene opbrengst worden verkregen, terwijl de eerste ontheffing ad 30 pet. van liet aures over het tijdvak van 1 Mei 1916 tot 1 Mei 1919 een aanzienlijke bate voor voldoe ning van crisisuitgaven of voor aflossing van crisisschuld zal op leveren. Breskens. Zondag vierde de Muziekvereeniging „Uit het Volk - Voor het Volk" alhier, haar 20-jarig bestaan. Een elftal zustervereenigingen hadden be reidwillig gehoor gegeven aan den oproep om met haar dit feest op waardige wijze te vieren. Alles was voor de plechtigheid in gereedheid gebracht en in de hoop, dat ook het heerlijke zomerweer ons niet in den steek zou laten, zag men dezen feest dag met belangstelling tegemoet. De Zondagmorgen brak aan, maar de donkere lucht en de neersijpelende regen voorspelde niet veel goeds, en deed denken dat dit eerste festival, dat in onze gemeente zou plaats hebben, in het water zou vallen. Niet tegenstaande dit ongunstig weer kwamen de bezoekers opdagen. Om twee uur werd de stoet opgesteld en trok deze, vooral- gegaan en gesloten door ruiters te paard, onder het spelen van marschen door de gemeente. Om vier uur werd de stoet ontbon- den en werden op een tweetal kiosken door elk gezelschap een tweetal nummers ten beste ge geven voor een aandachtig luis terend publiek, terwijl de be sturen der verschillende gezel schappen in de Bewaarschool bijeen waren gekomen. Terwijl door jonge dames de eerewijn werd rondgediend, werden de aanwezigen hartelijk toegespro ken door den Burgemeester, als beschermheer der feestvierende vereeniging en door de oor- zitters der feestcommissie en het feestvierende gezelschap. De raad der gemeente was ver tegenwoordigd door een tweetal leden en den secretaris, de beide wethouders waren niet aanwezig. leder deelnemend gezelschap ontving een mooie zilveren me daille, terwijl aan premies 140 werd verloot en ieder gezelschap een premie ontving. Bij het aanbieden van de eere wijn werd door den heer Van Lare, voorzitter der muziekver eeniging te IJzendijke, nog een woord tot aanmoediging gespro ken om den vroegerj in het le ven geroepen Bond voor Muziek- vereenigingen, welke, tengevolge van ziekte der fungeerende voorzitter en mede tengevolge der tijdsomstandigheden, is gaan kwijnen, weder te doen herleven, opdat door eendrachtig samen werken, de muziek in het land van Cadzand op hoogen peil kan gebracht worden en meer liefhebberij kan aangekweekt worden. Na nog een glas te hebben gewijd aan het welzijn en de bloei der feestvierende vereeni ging ging men uiteen, om buiten te trenieten van de toonen der verschillende muziekvereenigin- gen, welke, nu begunstigd door droog en zonnig weer, zich lustig lieten hooren. Verder had het Festival een goed verloop, jammer dat des avonds eenige vechtersbazen weder van zich lieten hooren. 's Maandags werd het feest voortgezet door het houden van eenige volksspelen, welke veel bijval hadden, terwijl van 2-6 uur de schoolkinderen aangenaam werden beziggehouden door een goochelaar. En zoo behoort dit eerste feest der Muziekvereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" tot het verleden. Tot besteller bij den Pro vincialen Stoombootdienst op de Westerschelde is benoemd 1'. A. de Munck, alhier. Nieuwfvliet. Vrijdag had alhier bij de werken der zee wering van den Adormspolder een ongeluk plaats. Door het kantelen van een kipkar kreeg de zoon van den aannemer J. Le Gasse de volle lading dier kar op het lichaam waardoor hij zich ernstig bezeerde, zoodat geneeskundige hulp moest wor den ipgeroepen. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 26 Aug. Veroordeeld wegens diefstalE. J., 17 j., zonder beroep, te Eede, tot 1 jaar gev. straf, met aftrek preventieve hechtenis. School- en kerknieuws. Biervliet. Voor onderwij zeres) aan school A alhier heb ben zich 16 sollicitanten aange meld. Op de voordracht staan: mej. J. M. Baart van Vlissingen, tijdelijk te Biervliet en de heeren P. J. Lanse te Oostburg, J. de Vries te Oostrum en 1. 1' Dhondt te IJzendijke. IJzendijke. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen ds T. L. Castelein te Groot Schermer. SPORT.' 7 Wedvlucht Zwolle. Duiven los 8.10 Breskens. Oude duiven, lste prijs en 1ste poule Joz. Pleijte, 2e prijs en 2e poule E. Modde, 3e pr. en 3e poule A. van Gijs, 4e pr. A. Vermeulen. Jonge duiven, le prijs en le poule, Jan Pleijte, 2e pr. en 2e poule A. Vermeulen, 3e pr. P. van de Sande, 4e pr. en 3e poule A. van Gijs, 5e pr. en 4e poule, P. Risseeuw, 6e Joz. Pleij te, 7e P. van de Sande. De eerste duif arriveerde te 11-13-17, de laatste om 8-14-5, 2e dag. I loogwatergetij Breskens. Zomertijd. DAGEN. vm. nam 3.31 4.16 4.41 Woensdag 27 Aug. j 3.07 Donderdag 28 I 3.42 Vrijdag 29 4.17 Eerste Kwartier Dinsdag 2 Sep tember nam. 3.41 I> A >1 VI E N. No. 37- Correspondentie aan J. C. le Bleu Jonathan. STAND: Zwart: 4, 7/9, 14, 22, 23, 36,45 Wit25, 26, 32, 34, 39, 40, 43, 46, 49. Oplossing no. 35 17-11, 42-37, 33-28, 34-30, 27: 36, 31 2. Goede opl. ontvangen van J. K., D. v. M., W. L. Jr., W. L. Sr., te B., I. C. Jr. te N. S. en A. K. te Z. Bijoplossing 17-11, 42-37, 33-28, 44-40, 43-39, (34-29), 27: 36, 31 2. Ontvangen vanJ. K., W. L. Sr., W. L. Jr. te B., I. C. Jr. te N. S., J. L. te G. en D. d. H. te O. Corresp. J. B. te C. Eén variant geeft remise. Zal U toezenden. OPLICHTER. In de buurtschap Nes aan den Amstel te Nieuwer-Amstel heeft een brutale oplichter zijn slag geslagen. Ongeveer 5 weken geleden zonk er een schip in den Amstel met een inhoud van ongeveer 25.000 aan aluinaarde, welk schip thans nog niet is gelicht. Nu vervoegde zich een als heer gekleed persoon, bij de bewoners van die buurt onder voorwendsel, dat hij een broeder was van den gezagvoeder van het gezonken schip, die, aangezien hij geen beschikbare contanten had, de schuit niet kon laten lichten en, zoo hij dit binnen 3 dagen niet liet doen, zou 't vanwege den water staat worden gedaan. I11 dit ge- val werd het schip verbeurd ver klaard, waardoor zijn broeder geheel geruïneerd zou zijn. Aangezien hij voorgaf toestem ming te hebben van den daar gestationneerden agent van po- lilie en aan zijn verhaal een schijn van waarheid gaf door allerlei bijzonderheden te vertellen, wer den vele bewoners bereid gevon den om hunne gaven te storten. Later bleek, dat de man een op lichter was. Ofschoon de politie den dader reeds op het spoor is, is het nog niet gelukt hem te vatten. DROEVIG. Zaterdagavond is een 8-jarig knaapje bij het plotseling over steken van de straat op de Kip- straat te Rotterdam, ondanks het remmen van den bestuurder, aan gereden door een motorwagen. Het jongetje viel en werd over- jedeu door een uit de andere richting komenden motorwagen en onmiddellijk gedood. ONSCHULDIG VEROOR DEELD. Men herinnert zich misschien nog wel, dat den lUen Mei van dit jaar in de u oning van de actri ce mevrouw De Vriendt aan de Nieuwe Achtergracht te Amster dam een diefstal met geweld- pleging heeft plaats gehad. De politie arresteerde daarop een machinist, die kort geleden voor de rechtbank werd veroor- oordeeld tot vier jaar gevange nisstraf, hoewel hij zoowel voor de politie als bij de justitie bleef ontkennen de dader van de aan randing te zijn. Intusschen had de politie haar onderzoek in deze zaak niet be ëindigd, daar zij van meening was, dat meerdere personen aan deze ernstige aanranding mede plichtig moesten zijn. Eenige dagen geleden arre steerde de politie een man, die ook reeds tevoren verdacht was van mededaderschap. Hem werd een verhoor afgenomen en hier bij liet de man zich de ontstel lende verklaring ontvallen, dat niet de veroordeelde machinist, maar hij in eigen persoon den diefstal en den aanslag op mevr. De Vriendt had gepleegd. De politie hechtte eerst wei nig geloof aan deze verklaring van den man, maar aan den ande ren kant blijken er toch wel zoodanige aanwijzingen tegen hem te bestaan, die het vermoe den versterken, dat de veroor deelde machinist niet den aan slag zou hebben gepleegd en al thans voor deze feiten onschuldig zou zijn veroordeeld. De tweede „schuldige" is ter beschikking van de justitie ge steld, die het onderzoek in deze duistere zaak voortzet. Naar wij verder vernemen, schijnt men van justitioneele zij de voornemens te zijn, de straf van den veroordeelen machinist voorloopig op te schorten. BEROOVING. I11 het perceel Weteringkade 100, in den Haag, een heer be roofd van een partij kostbaarhe den ter waarde van ongeveer 25,000. DROEVIGE TOESTANDEN. Zondagnacht is de gemeente veldwachter Dijksla te Borne, bij het sluiten van een koffiehuis levensgevaarlijk verwond. Hij kreeg zes diepe sneden in het hoofd, gezicht en hals en één in den rug. De vermoedelijke dader S., uit Hengelo, is aangehouden. OVERREDEN. Maandagmorgen is het 12-ja- rige zoontje van den heer R. te Gestel, bij Eindhoven, door een stoomtram overreden. Het jonge tje is aan de gevolgen overleden.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2