ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN ïeikeeiswegen ie Zeeland, ~555ïISSïSïT HEREENIGD. ill- 81 Til VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK 28e Jaargang Woensdag 27 Augustus 1919 Nummer 2449 Tegen de Belgische Inlijvingsplannen. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever TNof ai" BRESKENS P,0^0 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Wanneer men zich op econo misch gebied een plaats in de wereld wil veroveren, of zelfs Wanneer men zich op de reeds veroverde plaats wil handhaven, dan behoort men vóór alles goe de verkeerswegen aan te leggen en, wanneer ze zijn aangelegd, je uitstekend te onderhouden. Het aanleggen en onderhou den van verkeerswegen behoort te geschieden door openbare lichamen, Rijk, Provincie, Ge meente. Het Rijk behoort aanteleggen en te onderhouden de hoofd verkeerswegen van uit het cen trum des lands, van uit Utrecht, naar de verschillende provinciën, naar de grens van het aangren zende rijk. De provincie behoort aan te leggen en te onderhouden de inter-communale wegen, dat zijn de hoofdverkeerswegen tusschen de gemeenten. De gemeente behoort te on- i derhouden de wegen in de ge- j meente zelve. Rijk>weg in Zeeland behoort te zijn de weg, die leidt van Bergen op Zoom over Goes, Middelburg, Vlissingen en Bres kens naar Aardenburg. Op dit oogenblik is daarvan Hechts rijksweg het traject Ka- jielle-Middelburg en Breskens- Aardenburg. Het overige gedeelte moet dus zoo spoedig mogelijk door het lijk worden overgenomen en voor zoover noodig in een be hoorlijken toestand gebracht. Wat de aan te brengen verbe teringen betreft zij opgemerkt, dat het wenschelijk is de be- itrating langs de Oosterschelde- dam in haar geheele lengte door te trekken, zoodat geen gebruik gemaakt behoeft te worden van den ondoelmatigen weg door den Caters-polder. De weg tusschen de Ooster- Schelde dam en Kapelle behoelt belangrijke verbeteringen. 20) .Misschien niet", zuchtte ze. „Maar wat wensch je zelf, zeg het mij oprecht." ,Ik weet het haast niet Ja toch, ik weet het wel," zeide Charlotte al haar moed bij elkaar grijpende. „Ik hoop dat het niet verkeerd is maar ik zou graag gaan. Ik heb dikwijls gedacht hoe heerlijk het moest zijn zulke menschen te ontmoeten als van wie ik in de boeken lees echte dames en heeren die zoo goed en zoo mooi en zoo vriendelijk zijn. Ik las zoo heel graag over hen Hoe prettig moet het zijn om altijd met hen om te gaan." „Maar Charlotte, voorname lui zijn niet altijd „echte dames en heeren" en ze zijn soms heel on welwillend en onvriendelijk. Ik liet traject tusschen Kapelle en Middelburg verkeert grooten- deels in goeden toestand en wordt door den Rijkswaterstaat nog belangrijk verbeterd door het maken van afsnijdingen en het verbeteren van bochten. Het traject Middelburg-Vlis- singen is echter allertreurigst, zoowel de oude Vlissingsche weg als de nieuwe Vlissingsche weg voldoen niet aan matige eischen. De beste verbinding tusschen het einde van den rijksweg te Middelburg en de Vlissingsche haven ware te verkrijgen door vanaf de Nieuwlandsche dijk te volgen de Segeersingel, de oude Vlissingsche weg en den Prins Hendrikweg tot aan het stations gebouw, immers behoeft men dan niet het kanaal te kruisen en inen heeft dan slechts één krui sing inet denspoorbaan bij blok huis 66. Ook zou deze weg een behoor lijke verbinding waarborgen met de nieuw aan te leggen Vlis singsche Buitenhaven, immers door vanaf blokhuis 06 den Oostelijken Bermweg te volgen zal men bedoelde haven berei ken. Vanuit deze nieuwe buiten haven zal een Rijksweg op Z. Vlaanderen gemaakt kunnen worden, welk veer geschikt be hoort te zijn voor alle verkeer voor spoorwagens, automobielen, rijtuigen en personen. Als aangewezen voor zulk een veer is een ferryboat, (spoorboot) zooals die nu reeds varen tus schen Engeland en Frankrijk, en die men zal gaan inleggen tus schen Engeland en Zweden. Bedoelde ferryboats kunnen een groot aantal spoorwagens tege lijk overbrengen en worden door middel van een veertig-meter lange beweegbare brug met de wal in verbinding gebracht. Evenals in de Vlissingsche ha ven behoort ook in de Bresken- sche haven een landingsbrug gebouwd te worden. De Vlis singsche landingsbrug zal tege lijkertijd ook gebruikt kunnen worden voor een lerryboat-dienst ben bang dat ze niet goed tegen je zullen zijn. Zou je niet beleedigd zijn in zoo'n geval „Ik weet het niet maar als ik hen kon bewonderen zou het dan veel hinderen hoe zij over mij denken f Haar schoone oogen zagen hem vol blijde hoop aan. De gedachte dat Charlotte met werkelijke menschen moest leeren omgaan inplaats van zich te ver eenzelvigen met de helden en heldinnen uit haar boeken kwam in zijn geest op. En ze was altijd zoo goed geweest sinds ze te Immeridge kwam, zoo geduldig onder de verwaarloozing van Keith, zoo gehoorzaam aan zijn vader. Het was hard haar een genoegen te ontnemen waarnaar zij zoo zeer verlangde. „Gesteld dat wij gaan, welk kleed heb je dan „O ik kan mij wel redden," viel ze haastig in. „In al de boe ken die ik gelezen heb gaan de op Engeland. De rijksweg van Breskens naar Aardenburg behoort geheel naar den eisch des tijds te worden ingericht, zoodat hij ook geschikt is voor het automobielverkeer. Wanneer het Rijksveer over de Westerschelde werkelijkheid wordt, zal het ook mogelijk zijn de Staatsspoorwegen in Z.-Vlaan deren aan te leggen. Wenschelijk ware een spoorlijn te maken van Sluis over Oost- burg, IJzendijke, Philippine, Axel eu Hulst naar Walsoorden, met zijlijnen van Breskens over Oost burg en Aardenburg naar Eede en van Neuzen naar Sas van Gent. Wanneer de Rijksweg Bergen op Zoom-Aardenburg eenmaal gereed zal zijn op de wijze als in den aanvang van dit opstel is aangegeven, zal de verbinding Bergen op Zoom-Zeeland-België inderdaad aan hooge eischen voldoen en wanneer de staats spoorwegen in Zeeuwsch-Vlaan- deren zijn gelegd, en met Walche ren in verbinding zijn gebracht, zal Zeeuwsch-N 'laanderen IN DERDAAD een deel van Neder land uitmaken en door beide werken zal de bloei van een groot deel van Zeeland worden bevorderd. VAN NIFTRIK. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ternei zen heeft tot den voorzitter van de Inter nationale commissie, die zich te Parijs bezighoudt met de her ziening van de verdragen van 1839, het volgende vertoog ge richt De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen, in aanmerking nemende de steeds luider klinkende stemmen in een deel der Belgische pers en in annexionistisch-gezinde kringen; Gelet ook op hetgeen uit de dagbladen omtrent de door een Belgischen afgevaardigde voor jonge meisjes altijd in wit mous seline naar hun eerste parij en in twee dagen kan ik mij zoo'n japon maken. Ik heb nog meer dan een pond over van het geld dat Keith me laatst gezonden heeft en de garneering ook. O het zou zoo heerlijk zijn." De dominee glimlachte en kon geen „neen" zeggen. Toen hij op den bestemden dag haar in het rijtuig hielp was hij trotsch op haar. Het reine eenvoudige kleed was zeer netjes gemaakt en gelijk de „Lady Clara" van Tennyson had ze slechls een en kele roos in haar lokken. Haar handen waaraan zij geen hand schoenen droeg waarschijnlijk niet wetende dat de etiquette vorderde ze wel te dragen waren wit en goed gevormd. Met zenuwachtige gejaagdheid draaid zij den eenvoudigeu gou den ring aanhoudend rond haar vinger. Arme Charlotte, dacht ze aan haar echtgenoot uw commissie gehouden uiteen zetting der Belgische verlangens met betrekking tot het tractaat van 1839 is ter kennis gekomen, welker vervulling alleen mogelijk zou zijn door krenking der eeuwenoude rechten van Neder land op de Schelde, op Zeeuwsch- Vlaanderen en op het tegen woordig Limburgsch gebied; acht zich met het oog op de aan haar toevertrouwde belan gen verplicht bij uw commissie een ernstig woord van protest tegen die eischen te doen hooren, welke alleen kunnen voortsprui ten uit een verlangen om zelf te bezitten wat thans aan een naburig land behoort, meer met name de Schelde-monding en het kanaal van Gent naar Ter- neuzen; wijst er bij vernieuwing op, dat van Belgische zijde geen enkel steekhoudend argument kan worden aangevoerd, dat het bezit dier wateren voor de ont wikkeling van Belgisch handel en economisch leven een drin gende behoefte zou zijn, aan gezien die wateren steeds in overeenstemming met de eischen des tijds door Nederland zijn ingericht en de regelmatige ont wikkeling der havens van Ant werpen en Gent vóór de oorlogs jaren wel bewijst, dat daarvan een onbelemmerd gebruik kon worden gemaakt; dat bovendien, al ware het ook anders, dit naar de meening der Kamer nog geen reden zou kunnen zijn om aan een land te geven, hetgeen sedert eeuwen aan een nabuur behoort, daar dit alsdan met roof zou gelijk staan; dat de Kamer vertrouwt, dat uwe commissie niet zal ingaan op die verschillende hiervoren aangehaalde eischen, om België op onrechtmatige wijze te be- voordeelen ten koste van een land, dat naast zijn zuidelijken nabuur vreedzaam wenscht te leven en bereid is gebleken te gemoet te komen aan hestaande billijke verlangens, voor zoover die niet in strijd komen met de eigen souvereiniteitten koste Mijnheer Garland durfde er niet naar vragen maar zeide dat zij er heel lief uitzag. Ze bloosde van genoegen en die blos maakte haar nog mooier. Een onaan genaam gevoel maakte zich van hem meester toen hij aan de mogelijke gevolgen dacht, maar de eerste stap was gedaan en aan terugtreden viel niet meer te denken. Het stemde kalmer toen hij, met Charlotte aan zijn arm, de receptiekamer binnen komen de geen bekenden zag, alleen de familie Crux met hun logeés. „We hebben verscheidene bu ren gevraagd, voornamelijk om U en Uw dochter te ontmoeten," zeidi mervrouw Crux zich ver ontschuldigende, „maar ongeluk kigerwijze hadden zij hun woord al aan andere gegeven." „Ze verliezen er veel bij," viel mejuffrouw Beatrix in met beide handen Charlotte vasthoudende. Vol bewondering keek zij naar het blozend gezichtje en haar van een land, bovendien, dat in de moeilijke jaren, die België doorworstelde, van zooveel be- teekenis is geweest voor het Belgische volk, waaraan onlangs op krachtige wijze uiting werd gegeven door een dankbetuiging van Z. M. Koning Albert, aan onze Koningin Wilhelmina; dat wij ook als goede Neder landers het vertrouwen uitspre ken, dat in overeenstemming met de beginselen van den Volkeren bond uw commissie zal hand haven de rechten op onzen bodem, op Zeeuwsch Vlaanderen de streek waar onzze Kamer is gevestigd en die door onze voorvaderen eeuwen geleden bij polder na polder aan de zee is ontworsteld, maar bovendien ook onze volle rechten op den Schei- de-stroom, die de noordkust van onze landstreek bespoelt, waar van ook België sedert dit volk als staat onder de volkeren van Europa is erkend, voor de vaart op zijn havens een onbelemmerd gebruik heeft kunnen maken dat de Kamer ten slotte ook protesteert tegen het door de Antwerpsche Kamer van Koop handel tot de geallieerde mo gendheden gericht betoog, dat een samenvatting is van scheevc voorstellingen en dat onze Ka mer er haar verontwaardiging over uitspreekt, dat die Kamer, om haar betoog meer kracht bij te zetten, heeft gemeend de neutraliteit van ons land in den grooten oorlogj te moeten ver dacht maken. Plukken. De verkleurende bladeren kondigen alweer aan, dat de natuur zich gereedmaakt voor haar winterslaap, 't Frissche gaat van de bladeren af en het schijnt wel, of de vruchten die glans overnemen, want overal kunnen we weer genieten van de volge- een kus gevende die weerklonk, lachte ze „Wees niet boos, mijn beste, maar heusch ik kon het niet laten." Mevrouw Keith Garland werd voorgesteld aan den ouden heer Crux, een deftigen edelman, aan den jonge heer Crux, een slanke jonge man met langzame bewe ging en aan de andere familie leden en bezoekers. Allen spra ken druk en zoo druk en zoo veel dat zij gemakkelijk kon zwij gen, Zij antwoordde door haar zacht glanzende blik, lieven glim lach en nu en dan met een enkel woordje. De gastheer geleide haar zelf aan tafel en tot groot genoegen van den dominee be- ging zij geen enkele fout of on handigheid. Met de meeste be leefdheid werd zij door de dames en heeren behandeld en niemand kwam op de gedachte dat zij iets anders was dan ze scheen een mooi stil dametje heel schuw en heel zonderling gekleed, maar dat was niets verwonder lijks in aanmerking genomen dat zij nooit haai dorpje had verlaten Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1