PlaalSBl Nieuws. Ooft- bb Tninfioow. Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Gemeente BRESKENS. Het ziektebeeld teekent zich als volgtgedurende 2 ot 3 da gen is de kleine pantiënt han gerig, loom, klaagt over hoofd zijn. Hij is bleek en heeft ontsto ken neus- keel-en oogslijmvliezen waarbij de tong beslagen, de eetlust verminderd en de tempe ratuur een weinig verhoogd is (37,2 graad Celsius tot 37,8). Er is geen bepaald „enantheem". In de borst- noch buikorganen noch in het klierstelsel vak eenigerlei afwijking vast te stellen. Den vierden dag onwaakt de zieke met een groot- en kleinvlek- kig exantheem, volkomen gelij kend op de mazelen-uitslag, zich uitstrekkend over het geheele aanzicht, borst, rug en ledematen als ook het behaarde hoofd. Dik wijls blijft de uitslag beperkt tot het aangezicht en den hals of is althans minder uitgesproten op romp en ledematen. De uitbreiding geschiedt vrij wel ineens, bereikt in ieder geval binnen 24 uuur haar hoogtepunt. Van het uitbreken van de uit slag af voelt de pantiënt zich veel beter, de temperatuur wordt snel nagenoeg normaal en na twee hoogstens vier tot zes dagen duur is de uitslag geheel verdwenen. Huidschilfering heeft niet plaats. Verwikkelingen van welke zijde ook deden zich tot dusverre niet voor. Het valt niet moeilijk alle tot dusverre bekende uitsiagziekten en met uitslag gepaard gaandfe aandoeningen (mazelen, rood vonk, roode hond, vierde ziekte, erythema infectiorum en de uit slag veroorzaakt door maagdarm stoornissen) uit te sluiten, gezien, het koortstype, de uitslag als zoo danig met zijn uitbreidingstype en het feit dat de meeste pa tiëntjes reeds mazelen hadden gehad en ook de volwassen even goed werden aangetast als kin deren. Vastgesteld kon worden dat de ziekte zich voordoet bij per sonen die de Spaansche griep in meerdere of mindere mate hebben doorstaan in 1918. Opgrond van allerlei epidemiologische overwe gingen voelt de schijver er dan ook veel voor te denken aan een „recidief van griep" en niet aan een op zich zelf staande ziekte. De kapitaalsverhuizing in Duitschland. De Duitsche Nationale Ver gadering heeft Dinsdag de wet over de aanvullende maatregelen tegen de kapitaalsverhuizingnaar het buitenland afgehandeld en daarin een nieuwe paragraaf op genomen, welke van buitenge woon verre strekking is. Zij mach tigt den Rijksminister van finan ciën tot algeheele in beslagne ming van verborgen of gevluchte vermogens, de intrekking van de in omloop zijnde bankbiljetten en leeningsbiljetten door een om wisseling te doen plaats hebben. Overtredingen worden bedreigd inet geldboeten of gevangenis straf of met verbeurd verklaren van het verborgen vermogen ten bate van het Rijk. Verder is de minister van financiën gemach tigd, verordeningen betreffende het bedrijf der Banken uit te vaardigen en Banken, welke geen waarborg voor de nakoming der voorschriften bieden het bedrijf te verbieden. De verordeningen van den minister moeten worden goedgekeurd door een commissie van 10, welke door den Rijksdag wordt gekozen. Door de nieuwe verordening wordt de in den laatsten tijd herhaaldelijk ge noemde omwisseling van bank biljetten verheven tot wet. Naar minister Erzberger mededeelde, is de omwisseling van bankbil jetten voor alles noodig om de kapitaalvlucht om politieke rede nen tegen te gaan, want slechts door de gerechtelijke in beslag neming van het kapitaal zal het mogelijk zijn, de financieele voor waarden van het vredesverdrag na te komen. Rijksminister van financiën wil werken zonder voor- loopige bewijzen en om haperin gen bij uitbetalingen van loon te vermijden zullen banken, spaar banken en postkantoren van te voren bericht krijgen. Voor het bedrag aan bankbiljetten, dat in vrijen omloop is ongeveer 10°/o van het totaal acht de minister een omwisselingstermijn van 2 maanden voldoende De geheele afstempeling zal een langen ter mijn, vermoedelijk meer dan een jaar in beslag nemen, wil de min- nister in binnen- en buitenland treffen. GEEN UITVOER VAN VARKENS. Op een adres van de Provin ciale commissie voor de Varkens fokkerij in Zeeland inzake uit voer van biggen naar België, heeft de minister geantwoord, dat hij, tenzij hooge uitzonde ring voor bepaalde doeleinden, geen vrijheid kan vinden uitvoer vergunningen voor varkens te verleenen, in verband met den sterk verminderden varkensstapel hier te lande. DE EX-KEIZER NAAR DOORN. Naar de „N. Crt." van welin gelichte zijnde verneemt, heeft de ex-keizer dt-n huize Doorn nog niet aangekocht. De onder handelingen daaromtrent zij nog gaande, doch zullen zeer waar schijnlijk tot aankoop leiden. Voorts vernam het blad nog, dat mochten deze onderhandelingen afspringen, de ex-keizer toch in het najaar den huize Doorn zal betrekken, maar dan als huurder. BROODKAART. De directeur van het Rijksbu reau voor de distributie van graan en meel maakt bekend, dat als wittebroodkaart voor het 107de tijdvak, hetwelk loopt van 23 tot 31 dezer, zal dienen de Rijks broodkaart in roode kleur. BOTER. Het ligt in de bedoeling van den minister van landouw, nij verheid en handel een boterreser- ve te doen vormen uit de zomer- productie ten behoeve van den a.s. winter. Deze reserve, welke in koelhuizen zal worden opge slagen, zou 2 millioen K G. be dragen. De verkoopsorganisaties heb ben zich tegenover den minister van landbouw verbonSen, voort aan geen boter aan den groot handel te leveren boven den prijs van f 2.80 per K.G. Dit komt hierop neer, dat, indien in den kleinhandel geen hoogere winst- marge gemaakt wordt dan was toegestaan in den afgeloopen winter bij het toen geldende stel sel van de maximumprijzen voor de boter, de boterprijs in den kleinhandel 3.15 per K. G. zal bedragen. Breskens. Door de feest commissie is besloten Maandag een Volksfeest te geven, alsmede voor de schoolkinderen een goochelaar te doen optreden in de Bewaarschool. (Zie advertentie.) Cadzand. Bijna iederen dag komen hier Duitsche krijgsge vangenen de grens over, die uit de Belgische gevangenkampen ontvlucht zijn. Donderdagmor gen zijn een achttal en heden Vrijdag weder zestien personen over de grens gekomen. Het is of de Belgen het zoo nauw niet meer nemen. Zoo is het ook bij bezoek van Hollanders aan België, het is of er geen passen- stelsel meer in België bestaat, zelfs worden fietsen voor één of meer dagen van een pas voor zien. Was het nu maar dat aan de Nederlandsche grens niet te nauw gezien werd, dan zouden zeker de Hollandsche grens gemeenten en vooral de nabu rige badplaats Cadzand, van de vreemdelingen, die thans in zoo'n groot getal aan de Belgische badplaatsen vertoeven, een druk bezoek krijgen. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Rechtsingang met gevangen houding werd verleend tegen J. M. V., 30 j., bierhuishouder te Schoondijke, gedetineerd te Mid delburg, beklaagd van diefstal en heling. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 24 Aug. Breskens v9]/2u dsj. A.Raams n2 u Zondagschool. n 5ll3 u ds J. A. Raams. Groede v9''juds de Zwaan. Ev. Luth. Gem. Groede. Geen dienst. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een plaatsje in Uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Vorige week maakte ik eens een wandeling door het dorp en zag dat de dorpstraat er nog al levendig uit zag, geen wonder. Ook zag ik tot mijn verbazing vriend Sibs netjes de straat rei nigen, wat natuurlijk met dit drooge weer toch zeker wel noodig is, omreden er dan veel zand en vuil waait langs de straat. Maar een eind verder gekomen, (ik pakte mijn route naar het strand) zag ik tot mijn verba zing, dat er ook wel eens mocht stil gestaan worden met de vuilniswagen, in de straat tus- schen Moggré en Besemer, want dat er daar nog al een vuiltje waait en ligt langs de weg. Aangezien Sies toch Zaterdags zijn dag heeft als straatreiniger, zou dit toch ook eens gewenscht zijn, hier ook eens schop en bezem te gebruiken, daar het hier op bovengenoemde straat wel noodig is. Hopende dit schrijven wel eens een beetje resultaat mag hebben, aangezien daar toch ook menschen, of liever gezegd, dorpsbewoners hun oogen eens mogen laten stralen op een beter gereinigde straat Met nogmaals dank voor de plaatsing. EEN INGEZETENE. Breskens, 19 Aug. 1919. Geachte Heer Redacteur, Vergun ons s. v. p. eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat onzen har- telijken dank. Nog slechts weinige weken geleden (17 Juli j.l.) hebben we weer eens genoten van een muziekconcert van deStafmuziek van het 3e Reg. Inf. en ook Zondag j.l. zijn we weer eens vergast geworden, op iets der gelijks van het Stedelijk muziek korps van Middelburg. Toch, niettegenstaande het schoone en heerlijke daarvan genoten, stemt het muzieklief hebbers van het land van Cad zand weemoedig, wanneer we telkens zien, dat er bij derge lijke gelegenheden steeds weer naar de overzij der Schelde moet worden uitgezien om der gelijke feesten op te luisteren. Wanneer we nagaan, dat er in ons goede land van Cadzand )'t welk een naam heeft van zeer muzikaal te zijn) ruim 20 mu- ziek-gezelschappen zijn en er dan nog niet één is hetwelk waardig genoeg is om daarvoor te worden uitverkoren, dan moet er iets niet in den haak zijn. Wat toch ontbreekt er aan onze korpsen. In de eerste plaats leiding In de tweede plaats steun en in de derde plaats te weinig waardeering Zou er echter niet iets kunnen gedaan worden, om het peil van de Muziek-vereenigingen op te heffen. Zoo bijv. door het organisee- ren van een Muziek-wedstrijd, hetzij jaarlijksch, of om de twee jaar. Al sinds jaar en dag worden er festivals gehouden en toch blijkt het, dat, hoe goed ook bedoeld, die niet in staat zijn, het muzikaal peil op te voeren tot die hoogte welke men noodig oordeelt om voor dergelijke feesten als te Oostburg j.l. ge houden de aandacht tot zich te trekken. Laat men nu eens een andere weg inslaan, want er kan en er moet nog vee! gedaan worden, om te kunnen komen tot die hoogte, die er toch kan bereikt worden. Wellicht dat er naar aanlei ding van dit schrijven eenigen zullen zijn, die hieraan een duw willen geven. Schrijvers dezer zullen er zeer mee ingenomen zijn indien zulks mocht gebeuren tot heil van onze Muziekgezelschappen. Een taak Muziekliefhebbers. Groede, Aug. 1919. TWEE REDDINGEN. Zaterdagmiddag had zich we derom een jongmensch aan het Stille Strand" te Scheveningen te ver in zee gewaagd geluk kig kon hij nog zonder veel moei te bijtijd* gered worden, aldus de N. Crt. Omstreeks vijf uur deed zich echter een geval van veel ernsti ger Sard voor. Toen hoorde men ineens geschreeuw om hulp, dat van een zwemmer bleek te ko men, die zich een goed eind bui ten de pieren bevond. Een tweetal zwemmers trachten den drenkeï ling te naderen doch moesten hun pogingen, om eigen lijfsbehoud, opgeven. Daarna erd een nieu- we poging ondernomen. Vijf flin ke zwemmers en verschillende baders gingen met een reddings- lijn en latten in zee, maar nog konden zij den drenkeling niet bereiken. Toen is een der voor ste zwemmers er manmoedig al leen op afgegaan, naar schatting misschien een paar honderd me ter verder. Dat was de heer Oostruiti van Groede, (hier wordt zeker bedoeld, de heer E. L. van Oostrum Soede, (Red.) die kort te voren het jongmensch dat in gevaar verkeerd had, aan land had gebracht. Uitnemend zwemmer als hij is, slaagde hij er thans in, den man, die zich in nood bevond, te be reiken en behouden aan het strand te brengen. Een krachtig applaus steeg toen op, voor den kranigen red der en voor hen die hem had den bijgestaan. Honderden waren aan het strand van deze redding getuigen. Ditmaal is het dus in beide gevallen goed afgeloopen. EEN DROEVIG ONGEVAL OP DEN WESTPLAS. Niettegenstaande den sterken, wind hadden de heer C. Koudijs en de familie Mur, n.l. mevr. Mur, haar dochter, zoon, schoon zoon, benevens nog een logeelje uit Haarlem, zich met een motor bootje van eerstgenoemde op den grooten Westpias te Aalsmeer gewaagd. Bij een zwaren ruik- wind sloeg een groote j-olf ach ter in de boot en sloeg deze om. De jongeheer Mur en de heer Ro bert van Haarlem, genoemde schoonzoon, beiden uitstekende zwemmers, slaagden er in, be halve zich zelf nog twee personen op de omgeslagen boot te hou den, totdat er hulp kwam. De heer Koudijs en mevr. Mur zijn verdronken. Naar het lijk van de laatste wordt nog gezocht; het geheele dorp is onder den indrukt van het droevig ongeval, EEN JUBILEUM. Onder veel blijken van belang, stelling heeft Willem Paap, de badman van het kurhaus te Zand. voort, deze week zijn zilveren jubileum gevierd. Van het perso- neel der Zandvoortsche Terrein en Hotelmaatschappij kreeg hij een leunstoel. Om 1 uur werd hij gecomplimenteerd door de directie bij monde van H. M. baron Collot d'Escury in diens woning de veelzeggende enve loppe ontbrak niet, en Paap ont ving toezegging van een bad- hoorn met het inschrift. Des avonds werd de badman in het Kurhaus gehuldigd. De heer M. D. Woudhuizen sprak hem toe en kon hem een dikke enveloppe aanbieden. Als jongste badgast van het Kurhaus bood de vierjarige Marcel Cabanier den badman een kistje sigaren Mesten. Slot. Fosforzuur wordt geleverd, door het Superfosfaat. Er zijn nog verschillende andere stoffen in den handel, bijv. het in den laatsten tijd in Twente gewon nen fosforietmeel, het Thomas- slakkenmeel, maar voor onzen grond zal het Superfosfaat wel het meest voldoen. Na het uit strooien moet de stof worden ondergewerktze wordt vrij goed door de grond vastgehou den. Gebrek aan fosforzuur is een algemeen voorkomend ge brek Om den grond van kali te voorzien, maken we gebruik van de zoogenaamde Strassfurter kalizouten waaronder het 40 °/0 kalibemestingszout en het patent kali de voornaamste zijn. Het kalibemestingszout is het goed koopst, maar bevat meestal een voor sommige planten schade- delijke stof, waarvoor aardap pels bijv. nog al gevoelig zijn. Daarom wendt men voor dit gewas het gezuiverde zout, het patentkali aan. Kali wordt door den grond goed bewaard. Van kalkbemesting kunnen we gebruik maken van gewone on- gebluschte kalk of van kalk- mergel. De ongebluschte kalk wordt in kleine hoopjes op het land te blusschen gezet en daarna uitgestrooid. Kalkmergel is een delfstof uit Zuid-Limburg, die men dadelijk kan uitstrooien. Behalve op zure perceelen zal men op onze zee klei wel heel spaarzaam met kalk kunnen zijn. Zeeklei toch heeft een vrij hoog kalkgehalte, door de erin voorkomende schelpen, die de zee heeft achtergelaten. Daaruit volgt dus, dat oudere gronden meer behoefte aan kalk hebben dan nieuwere. Wie nu op zijn grond uit strooit chili, superfosfaat, pa- tent-kali en zoo nu en dan wat kali, heeft zekerheid, dat zijn plaats over de vier hoofdvoe dingsstoffen kunnen beschikken. Hoeveel precies van elke stof gestrooid moet worden, dient door bemestingsprpeven te wor den onderzocht. Dit staat ech ter vast, dat in tuinbouwbedrij ven de uit te strooien hoeveel heden veel grooter moeten zijn dan bij landbouw. Hoe we nu de bemesting precies moeten inrichten, komt later nog wel eens ter sprake. W. H. INVALIDITEITSWET. Alle personen die 1 of meer dienstboden of een werkster hou den zijn verplicht zorg te dragen dat voor dit dienstpersoneel een aangifte formulier wordt inge diend Formulieren en inlichtingen ter secretarie. Wittebroodkaart 107e tijdvak (rood) geldig van 23 tot en met 31 Augustus a.s.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2