ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Ds Zesnwscli-ïtaiBle HER EEN I GD. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH VLAANDEREN nrr 28e Jaargang Zaterdag 23 Augustus 1919 Nummer 2448 proefponjping Een kinderziekte in Zeeuwsch-Vlaanderen, BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1. Advertentieprijs van 1—5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :r: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Zooals we onze lezers reeds mededeelden, zou Dinsdag j.l. te Sint Jansteen een demon stratie met proefpomping worden gehouden door den heer Olden- borgh, Directeur van het Rijks bureau vcor Drinkwatervoorzie ning, en wel op verzoek van het comité van actie van het Z.- Vlaamsch-Waterleiding-comité. Zoowel uit het vierde als uit het vijfde District waren ver tegenwoordigers door het comité uitgenoodigd om deze proet- pomping bij te wonen. Ook onze Redactie was uitgenoodigd hier bij tegenwoordig te zijn. Een extra-tram was door de Z VI. Tramweg-Maatschappij ingelegd om de genoodigden naar Hulst te vervoeren. Des morgens half twaalf waren de vertegenwoordigers uit bijna alle gemeenten van Z. Vlaanderen in hotel de Lozanne bijeen. De voorzitter de heer Hom- bach heet de aanwezigen welkom, en deelt mede dat de heer inr. Dieleman, de ijverige secretaris van het comité, tot zijn spijt verhinderd was deze zoo be langrijke demonstratie bij te wonen. Verder op de zaak ingaande, deelt hij mede, dat deze onder neming welke, tengevolge der oorlog, reeds vijf jaar broeiende is, eindelijk in een stadium van ontwikkeling is gekomen. Men heelt met VEEL MOEILIJKHEDEN te kampen gehad. erschillende boringen zijn gedaan, eer men goed water kon vinden, terwijl <Joed materiaal niet te krijgen was. Nu, na het beëindigen van den oorlog komt een en ander beter los. Verder had men ook te kampen met te slappe medewerking van ge meenten, en vooraanstaande per- sonen. Zelfs deelde de Voorzitter mede, dat de thans aanwezige Burgemeester van St. Jansteen, de heer Vaal, een tegenstander i9) Nog voor hij tot een besluit was gekomen werd de deur ge opend en Charlotte trad binnen. Blootshoofds, haar hoed op haar rug, met blozende wangen en schitterende oogen stond ze daar, zoo mooi als ooit, met haar han den vol fraaie frissche bloemen. Bij het zien van al die dames trad zij in de grootste verwar ring een pas terug. Er moest gehandeld worden. „Kom binnen, mijn beste zeide de dominee oprijzend. „Mevrouw Crux dit is mijn schoondochter Mevrouw Keith Garland". Charlotte maakte een beweging die zoo schuw en verlegen was dat mijnheer Gar land uit zuiver medelijden haar verzocht de bloemen weg te geweest is, maar tot bekeering is gebracht, en nu een sterke voorstander is geworden. Door de flinke opkomst kan men constateeren dat geheel Z. Vlaanderen SNAKT NAAR HEERLIJK WATER. Laat ieder medewerken, opdat ieder dorp, ieder gehucht, voor zien wordt van heerlijk drink water, tot heil van Z.-Vlaanderen, Zeeuwsch-Vlaanderen, dat aan Nederland zal blijven, (aplaus). Hierna krijgt de heer Olden- borgli het woord en deelt mede, dat hij in opdracht van het Z.- VI. W.-Comité een plan heeft uitgewerkt ter verkrijging van drinkwater. Dit is geen gemak kelijke opdracht geweest. Dank zij de medewerking der gemeen ten en het rijk kwam begin 1918 het geld bij elkaar en werden alle pogingen aangewend om goed drinkwater te vinden. De hydroloog Dr. J. Versluis kreeg de opdracht in Zeeuwsch- Vlaanderen een onderzoek te laten doen naar bruikbaar water. En deze heeft eindelijk onder de gemeenten St. Jan en Clinge ZOET WATER ONTDEKT. Nadat nog eenige boringen waren gedaan is het terrein bij St. Jansteen als het beste geoor deeld. Daarna is aan den ingenieur W. Mensert opgedragen gege vens te verzamelen, betreffende het vermoedelijk verbruik van water in de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het resultaat is geweest, dat een hoofdbuizennet is ontworpen, waarvan een kaart onder de genoodigden werd gecirculeerd. In 1918 had Zeeuwsch-Vlaan- deren 82000 inwonersna 30 jaar, in 1952 (de periode waar voor de waterleiding wordt ont worpen), zou dit aantal 110.000 zijn, waarvan 82 °,0 aan het buizennet kan aangesloten wor den, wat een groot aantal is, als men bedenkt dat in Holland 70 °/0 is aangesloten. Nu kwam de groote vraag of er brengen en dan terug te komen. Zonder een woord te spreken sloot zij de deur en de bekoor lijke verschijning was verdwenen. „Werkelijk, mijnheer Garland", zeide de jongste juffrouw Crux, „uw schoondochter is het mooiste vrouwtje dat ik ooit zag, een echt landelijke schoonheid. Een 1 groot geluk voor ons, meisjes, dat ze van de baan is". „Wat?" vroeg de verbaasde dominee. „Gelukkig, bedoel ik, dat zij voor een huwelijksaanvraag niet meer in aanmerking kan komen dat zij al mevrouw Keith Garland is". De dominee wist niet meer wat hij moest antwoorden. De dames Crux bleven zoo lang mogelijk, maar toen Charlotte niet terug kwam vertrokken zij eindelijk „vriendelijke groeten aan de jonge mevrouw Garland" verzoekend. Een uur later, nog voor dat de oude man en zijn voldoende water aanwezig was, en daarvoor was een noodig, en hiervan zouden wij straks de resultaten zien Tevens is er een pnderzoek in gesteld naar de mogelijkheid water vanuit Zuid-Beveland of Noord-Braband te betrekken, hetzij met scheper, hetzij door een zinker door de Wester Schel de. Dit plan zal -vel niet ver wezenlijkt worden, daar de kosten te hoog zouden Komen. Een commissie werd benoemd, even wel vóór dat nlen de goede resultaten van liet hydrologisch onderzoek te St. JAnsteen kende. Gelijktijdig wordt'er dus naar twee oplossingen gezocht. Tot de resultatei( van de proef pomping terugkeerende, deelt spreker mede, dat op het terrein gedurende 4 weken dag en nacht een inotorpomp werkt, welke 10 a 12 M2 water per uur pompt, zonder dat de waterspiegel daalt. Wanneer men over een terrein van plm. 3 K.M. lengte een 30- tal putten heeft aangelegd zal men een hoeveelheid water ver krijgen, als voor het gebruik noodig wordt berekend. Na deze uiteenzetting noodigde spreker allen uit een BEZOEK AAN HETTERREIN te brengen, waar het Zeeuwsch- Vlaamsche water uit eigen bo dem over den akker loopt. De auto's en rijtuigen stonden ge reed. Allen stegen in en we reden het dorp door, de straatweg naar St. Jansteen cp en stapten buiten deze plaats, aan het eind der bestrating uit, om een wandeling door 't mulle zand te maken. In de verte zagen wij het rood- wit-blauw, dat de plaats aanwees waar de proefpomp was gesla gen. Niemand zou kunnen ver moeden, dat dat plekje zoo'n grootsche toekomst verborg, hoe eenvoudig toch, op een open plek stond, nabij een dennen- boschje, een houten gebouwtje, waarin een motorpomp, welke met korte regelmatige slagen het water oppompte, hetwelk dochter elkaar hadden gespro ken, verscheen een knecht in livrei met twee briefjes, het eene geadresseerd aan „den Eerw. Heer" en het andere aan „Mevr. Keith Garland". Charlotte bracht ze zelf naar zijn studeerkamer waar zij ge woon waren de thee te gebruiken. „Open het uwe, mijn beste". Hij sloeg haar gade wijl ze las en zag dat ze eerst verrast en daarna bijzonder verheugd keek want het was eene uitnoo- diging om bij de familie Crux te komen dineeren. „Wacht de man Zeg hem dan dat wij straks of anders morgen ochtend antwoord zullen zenden. En krijg ik dan mijn thee van je Charlotte". Zwijgend werd de thee ge bruikt wijl de dominee zich hield alsof hij zijn „Times" las. Wat moest er gedaan worden. Geweigerd of aangenomen Wat was het beste. Door de vroo- door een 200 M. lange goot werd weggevoerd naar een uit watering, zoodat het niet meer in den grond nabij de pomp kon terug dringen. Dit water, we hebben het allen geproefd, was HEERLIJK VAN SMAAK, van normale hardheid en is uit stekend geschikt, zoowel voor drinkwater als voor industrie. Terwijl wij het water aan een keuring onderwierpen, maakte een fotograaf van De Prins van die gelegenheid gebruik dit plechtig moment op de gevoe lige plaat te vereeuwigen. De heer Oldenborgh deelde op het terrein mede, dat men er in geslaagd was, de pomp zoo te regelen, dat de waterstand een der bleef, dus de aanvoer gelijk blijft met de opgepompte hoe veelheid. Het water wordt op 15 M. diepte gepompt. Tevens bracht hij een woord van dank en hulde aan den In genieur, die deze bewerking in beweging houdt. Na geruimen tijd op het terrein vertoefd te hebben, werd de warme terugweg naar Hulst aan vaard waar men zich vereenigden aan een gemeenschappelijken maaltijd door het comité aan geboden. Tijdens deze maaltijd werd een telegram aan H. M. de Koningin verzonden, luidende „Het drinkwater-comité voor Zeeuwsch-Vlaanderen, heden te Hulst vergaderd tot bij woning van een pompproet, verheugt zich. Uwe Majesteit te kunnen mededeelen, dat heerlijk drinkwater gevonden is, tot heil van de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen, en wijdt de fcerste dronk op Uwe Majesteit en het geliefde Vor stenhuis, waaraan de heele bevolking zoo trouw is." Ook werd een telegram ge zonden aan den verhinderden secretaris, Mr Dieleman, wiens werkkracht werd genoemd als „DE BRON" WAARUIT HET WATER ZAL VLOEIEN. Van het hoofdbuizennet, het- lijken glans die uit Charlotte's oogen straalde begreep hij plot seling dat zij een zeer eenzaam en eentonig leven leidde. Opgesloten in een dorpspas- tory met een oud man tot eenig gezelschap en tot uitspanning lessen en studies. Geen enkele afleiding, geen enkel genoegen en dan zeventien jaar. Hij be keek haar nauwkeurig en zoo als zij de honneurs van de thee tafel waarnam kon zij niet veel verschillen van andere jonge dametjes van haar leeftijd. Hij was verbaasd over de verande ringen die bij haar hadden plaats gegrepen en dan, ze was zoo mooi, zoo lief, zoo zacht. Met een kritischen blik bespiedde hij haar van achter zijn courant en dankbaar erkende hij dat haar vroegere levenswijze geen spo ren op haar gelaat had nage laten. De moeilijkste vraag was of hij het recht had haar bij families te brengen die, als ze welk wij op de kaart in grove trekken hebben aangeduid ge zien, kunnen wij weergeven, dat deze loopt als volgt Drie buizen gaan van uit St. Jansteen en wel, een oostwaarts langs de grens over Clinge en zoo verder op; een naar Hulst, alwaar die zich splitst in een leiding langs Schuddebeurs over Langendam naar Graauw, en een langs Lams- waarde, Kloosterzande en Osse- nisse, met een zijlijn naar Hengst dijk en Boschkapelle. Verder een lijn van St. Ja.isteen over Koe wacht naar Axel. Deze derde lijn voedt de lei dingen voor het overige gebied, en wel: van Axelsche Sassing gaat een leiding naar Sluiskil en Neuzen; een tweede lijn gaat van Axelsche Sassing over West- dorpe naar Sas van Gent. Verder een buis over Philip, pine (met een zijbuig naar Hoek) naar IJzendijke, terwijl deze leiding Biervliet en Hoofdplaat voedt; een tweede loopt eveneens van IJzendijke over Schoondijke en dan naar Breskens; een derde over Waterland kerkje, Oostburg, Zuidzande (met een zijlijn naar Cadzand) naar Nieuwvliet en Groede. an Zuidzande loopt een buis naa.^ S'u's en Aardenburg, (met zijlijn Retranchement) terwijl een vierde naar Eede en St. Kruis loopt. Dr. C. A. Cammaert, genees heer te Ilontenisse, beschrijft in het Nederl. Tijdschrift voor Ge neeskunde een merkwaardig epi demisch optredende en acuut ver- loopende exanthematische ziekte welke zich sinds April in Z.- yiaanderen hoofdzakelijk bij kinderen, doch ook bij volwassen heeft voorgedaan. wisten wie ze was, haar niet zouden willen ontvangen. „Charlotte, mijn beste", zeide hij eindelijk. „Wat denk je van die uitnoo- diging naar Cruxham „Ik, mijnheer „Mij dunkt we moesten weiee ren." 6 „Heel goed mijnheer. U weet het beter dan ik," ze sprak op haar gewonen zachten toon maar de teleurstelling was duidelijk zichtbaar op haar gelaat. Hoe kon het anders Ze was nog maar zeventien jaar. We kunnen eigenlijk moeilijk fhaanj' Je ^ebt geen e®n geschikt kleed. Beschaamd over het op genoemde kinderachtige excuus voegde hij erbij „Dan—ik spreek ronduit zooals ik altijd doe en niet om je te grieven en je hebt genoeg verstand om de zaken even duidelijk te zien als ik je hebt je nooit in zoo'n kring bewogen en ik twijfel er aan of je schik zult hebben en je er thuis gevoelen." Wordt vervolgt.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1