PMsiit lm Ooft- u Tuiloow. Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Gemeente GK0EDE. conservatieven geest van het D. v. O. Daarom zoolang dit niet is veranderd zullen de onder offi cieren in het moeras blijven, zoo zal van een opheffing geen sprake kunnen zijn, tot schade van ons volk en de weermacht. Met allerlei lapmiddelen en die f100 tracht men nu de on der-officieren zoet te houden, doch ik verzeker u geachte le zers, de O. O. zijn zoet, maar men tart en drijft hun met zoo'n lage bezoldiging de wanhoop tegemoet. Hiermede meen ik voorloopig te kunnen volstaan en verkeer ik in de meening, u een dienst te hebben bewezen, althans medelezers, u kunt een oordeel vellen. Ten slotte moet ik nog mel den, dat het adres van den voor zitter der Sanatorium-commissie is gewijzigd, indien u allen ons zoudt willen bijstaan, wendt u dan tot den heer Labruejère, Oranjestraat 7, Vlissingen. Met vriendengroet en dank aan Redactie, Sergeant B. VERLAGING DER FRUIT- PRIJZEN. Op de Vrijdag in de Betuwe gehouden fruitveilingen trad een sterke daling der prijzen in. Ver geleken met jl. Maandag, waren de le kwaliteiten tot 50% lager de mindere deden 1/3 van dien prijs en nog minder. Behalve te wachten regeerings- maatregelen is ook verslapping en stagnatie in den handel op Duitschland de oorzaak hiervan. Breskens. Door den Raad onzer gemeente is besloten ter gelegenheid van het Festival a.s. Zondag de Besturen der Muziekvereenigingen officieel te ontvangen en hen den eerewijn aan te bieden. Dit zal geschieden in de Be waarschool, en niet, zooals vroe- fer gemeld is in de Opfenbare chool. Door de regelingscommis sie is besloten a.s. Maandag nog eenige feestelijkheden te orga- niseeren. Zie advertentie in dit nummer. In de Vrijdagavond alhier gehouden Raads-vergadering sprak de Voorzitter de schei dende leden P. C. Roest en J. Ph. Salomé hartelijk toe. Hij legde er hierbij den nadruk op dat het zijn innige overtuiging is en steeds is geweest, dat de scheidende leden nooit anders dan het gemeentebelang voor oogen hadden bij alle beslissin gen, waartoe zij hebben meege werkt of adviseerden. Hij bracht hulde aan hun steeds gebleken en algemeen erkende oprechtheid. Met ap plaus gaf de vergadering zijn instemming te kennen met deze hulde. Nadat de Voorzitter met de gebruikelijke bedankjes en wen- schen had besloten, dankte de heer Salomé met eenige gloed volle woorden en uitte de beste wenschen voor Breskens. De heer Roest, kort en bondig als altijd, sloot zich hierbij aan. Twee types zijn verdwenen. CENTEN. In de Vrijdag gehouden Raads vergadering alhier werd met al- gemeene stemmen het verzoek om 5000 centen voor de feesten te Arnhem afgewezen. (In Arn hem geven ze ook geen centen voor feesten te Breskens en we vragen er ook niet om Met algemeene stemmen werd afgewezen een verzoek om 11700 centen voor 1919 en 23500 cen ten voor volgende jaren voor de vliegende vendels. (De Raad wou de gemeente-centen niet zóó zien vliegen, de centen vlie gen toch al gauw genoeg weg.) Nog eens aangehouden werd de vaststelling van een bouw plan op het voormalige Steen oven-terrein. (Oók alweer een centen-kwestie voor particuliere bouwers en wegenaanleg.) Als leden van de schattings commissie voor de Rijksinkom sten belasting werden benoemd de heeren D. H. van Zuijen, J. M. H. van de Sande, A. du Burck en P. C. Roest, (de heer Salomé aftredend commissielid en aftredend Raadslid, bedankte voor de benoeming. Hij ver meende dat de Raadsleden beter de centen van de menschen konden tellen, dan niet-Raads- leden. Met algemeene stemmen werd besloten de centen voor de Eerewijn bij het a.s. Festival door de gemeente te laten be talen. (Deze wijn blijft, in wel ken vorm ook, toch wel in de gemeente.) In geheime vergadering werd nog gesproken over de centen van eenige belastingklagers, en in openbare vergadering werd met alg. st. geconcludeerd dat de klagers genoeg centen ver diend hadden, om die belasting centen te betalen. Oostburg. Een treurig on geval deed zich verleden Zon dag alhier voor. Een jonggetrouwd paar zou een uitstapje doen naar België en hadden hun kindje, van 7 maanden oud, uitbesteed bij kennissen. Dezen hadden Zon dagnamiddag het kindje toever trouwd aan hun 13jarig doch tertje. Bij eene afwezigheid van zeer korten tijd is het kindje plotseling overleden. Men kan zich de droefheid der ouders voorstellen bij terugkomst hunner reis. Zij waren als krankzinnig. CORRESPON DENTIE. Een onzer correspondenten verzoekt ons de volgende vraag in ons blad op te nemen, in de hoop dat een onzer lezers daar op antwoord zou kunnen geven. Moeten Buitenlandsche passen kosteloos worden afgegeven Het schijnt dat in sommige gemeenten deze kosteloos wor den afgegeven, terwijl in andere gemeenten 5.55 in rekening wordt gebracht. SPORT. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. Wedvlucht Deventer. Duiven los 7-15. Breskens. Oude duiven, lste prijs A. Vermeulen, 2e E. Modde, 3e P. van de Sande. lste poule A. Vermeulen, 2e P. van de Sande. Jonge duiven, lste prijs P. v. de Sande, 2e en 5e P. Risseeuw, 3e A. Vermeulen, 4e Jan Pleijte. lste poule P. Risseeuw, 2e A. Vermeulen, 3e Jan Pleijte. De eerste duif arriveerde te 11.312, de laatste 11.35.22. DAGEN. Woensdag 20 Aug, Donderdag 21 Vrijdag 22 Nieuwe Maan 25 4.57 8.31 9.58 11.16 Aug. 8.55 10.22 11.40 vonnis der Arrond.-Rechtbank te Middelburg van 22 Juli 1919, waarbij zij ter zake van verbo den vervoer van runderen naar België ieder tot 3 maanden ge vangenisstraf zijn veroordeeld. EEN BEKENDE OPLICH- TERS-TRUC. Een dame te Haarlem is dupe geworden van een complot sluwe oplichters, die, hoewel ze een be kenden truc gebruikten, toch weer succes hadden. Bij bedoelde dame vervoeg de zich een anti-quair, die voor gat van Kleef te heeten en te wonen de Weesperzijde te Am sterdam. Hij vroeg of ze anti quiteiten voor hem te koop had, waarop de dame in kwetsie ver klaarde, o.m. een antieke kast en eenige schilderijen te willen ver- koopen. Later is er nog een andere antiquair bij geweest, en het resultaat van verschillende besprekingen is geweest, dat zij een rijken Amerikaan zouden introduceeren die bereid zou zijn te betalen wat mevrouw beliefde te vragen. De .Amerikaan" verschijnt nu ten tooneele. Een clean-shaven, tip-top gent leman. Men wordt het eens, dat hij eigenaar zal worden van de an tieke kast en eenige schilderijen voor de som van 3200. De Amerikaan ontdekt echter ook een paar kleine kostbare schilde rijtjes, die hij wil koopen en waar voor hij 50 wil geven, omdat hij voor het andere een zoo bui tengewoon hoogen prijs betalen zal. Men wordt het eens. De kost bare schilderijtjes wil hij contant betalen en meenemen. Het ge schiedt. De overige artikelen staan nog bij de bedoelde dame, want zooals van zelf spreekt is de gentleman-boef niet weer te ruggekeerd. liet goedgeloovige slachtoffer had hem echter, eenige kostbare schilderijtjes voor een spotprijs gelaten. EEN VRIENDELIJKE AT- TENTIE UIT EEN VLIEG MACHINE. Dat heeren aviateurs ook in de lucht hunne hoffelijkheid te genover dames niet vergeten, be wijst wel het volgende Een dezer dagen vloog boven een plaats onder den rook van Amsterdam een vliegmachine. Een paar dames, die in haar tuin een kopje thee zaten te drinken, wuifden eenige malen met hare zakdoeken de luchtreizigers toe, niet denkende dat dezer hun aandacht daaraan zouden schen ken. Plotseling echter gaf de vlieger zijn machine en andere wending en kwam weer boven de plaats, waar de theedrinkende dames za ten, daalde een weinig en gooide eenige bonbons naar omlaag, die in den tuin bij de dames neer kwamen. Onmiddelijk hierop zet te de machine de reis voort naar de Elta. Door F. B., 23 j., landbou wersknecht, Waterlandkerkje, I. F. B., 25 j., commissionair te IJzendijke en J. d. M., 26 j., werkman te Groede, is hooger beroep aangeteekend tegen het HET HUWELIJK VAN RUBIN1. Vrijdagmiddag is te 's-Graven- hage onder verstikkende belang stelling het huwelijk tusschen Eugen de Rubini (eigenlijk de Passv) en Hetty de Waart vol trokken. De plechtigheid is, wegens ge brek aan eiken ordemaatregel tot een janboel geworden, die overheid noch publiek eert, aldus merkt „het Vad." op. Hoewel het steeds voller liep en een fotograaf herhaaldelijk om meer politie vroeg, kwam er geen versterking, voor de trouw- stoet-Rubini onder een hoeratje door honderden in de trouwkamer was gedrukt, waar nota bene nog een ander paar in den echt verbonden werd. R. en zijn aan staande vrouw stonden muurvast geplant in de trouwzaal. Hetstem- rumoer maakte het onmogelijk, dat de ambtenaar van den bur gerlijken stand behoorlijk zijn plicht deed. Rubini's impressario, zich wanend op een moeilijk se ance, begon zijn bekende Riche- predicaties. het was een relletje om zich bij te schamen. Eindelijk rukte politie aan en zooals gewoonlijk begon deze de verkeerde menschen uit de zaal te zetten. Met moeite werd o.a. getuige Louis Bouwmeester voor het volbrengen van zijn gewichtige taak in de zaal be houden. Ëindelijkorde geschapen zijnde, kon de plechtigheid haar voortgang krijgen. De huwelijks akte werd in het Hollandsch en het Duitsch voorgelezen. Na de gewichtige verklaring stak het jonge paar elkander den trouw ring aan den vinger. De ruwe belangstelling had blijkbaar bij de jongelui de echte vreugde een oogenblik verban nen. Het bruidje was gekleed in een fraai grijs toilet met kostbaar halsbont. De bruidstoet bestond uit vijf auto's. Onder een hartelijk hoera re den de jonggetrouwden weg. Het paar gaat na deze week een huwelijksreis naar Zwe den en Noorwegen maken. KRANIGE REDDING. Zaterdagmiddag is aan het Stille Strand te Scheveningen een der zwemmers met levensgevaar van een gewissen dood gered. De man wat weder te ver in zee ge gaan en kon den wal niet meer bereiken. Op ziin geroep om hulp begaf een der bezoekers van het strand zich onmiddelijk te water en daar deze eenzeergoed zwem mer bleek te zijn, gelukte het hem den drenkeling, die reeds het bewustzijn verloren had, met zeer veel moeite aan het strand te brengen. Door middel van een zuurstofapparaat gelukte het de politie de levensgeesten weder op te wekken. De held, die met trotseering van zijn eigen leven, het leven van ander had gered, was inmiddels verdwenen en daar door onbekend gebleven. HET 1000-ste HUWELIJK. De heer A. Rombout te Haar lem voltrok Vrijdag als ambte naar van den burgelijken stand van Haarlem het 1000ste huwe lijk. Hij memoreerde dit feit in zijn toespraak tot het jeudige echtpaar en bood elk een zilveren vork en lepel aan met een oorkon de, die de aanleiding van dit ge schenk vermeldt. Deze aardige en ongewone attentie werd natuurlijk op hoo gen prijs gesteld. DIEFSTAL. Zaterdag ontdekte een bedien de van Van Cleeff's Manufacturen handel aan deWeste Wagenstraat te Rotterdam, dat van kantoor, uitkomende aan de Halvemaan straat, een raam openstond en dat het daaraan gemaakte ijzeren hekwerk was verbroken. Inbre kers zijn langs dien weg naar bin nengekomen en hebben uit 'n lade 't kantoor voor 20 aan post- en plakzegels gestolen. Voorts zijn ontvreemd 50 grijze moltondekens, 3 stukken zwart bukskin, 4 stukken blauw cheviot, 3 stukken zwart sanella, 3 stuk ken crêpe de chine. Het gestolene heeft een waarde 2800. steken en kon niet verder. Zijn kameraadjes, die hem niet zagen terugkomen maakten al arm. Om den jongen te bevrijden moesten de buizen losgelegd wor den. De kleine avonturier was inmiddels bewusteloos geworden. Hij werd naar het Binnen-Gast- huis vervoerd. MONDIG. Een bedelaar bezocht sedert een paar jaar een slager te Am sterdam, meldt de „Alkm. Crt." Die bedelaar was eengroote hond welke zich eiken morgen in den winkel vertoonde om daar been tjes en stukjes vleesch op te loo- pen. Als hij genoeg naar zijn zin veroverd had, ging hij tersluiks den winkel uit, om zich niet voor den volgende dag weer te ver- toonen. Op zekeren dag kwam de slager op het denkbeeld, op een kaartje, dat hij om den hals van het dier bond, den eigenaar van den hond te verzoeken, zijn naam eens op te geven, daar zijn hond een jafir lang zonder geld in zijn win kel kwam ontbijten. Den volgenden dag bracht de hond bij zijn gewone bezoek 'u ander kaartje mee, dat met een touwtje om zijn hals gebonden was en waarop de slager het vol gende antwoord las „Schulden, die mijn hond maakt betaal ik niet. Hij moet voor zijn eigen schulden opkomen, daar hij mondig is." ONVOORZICHTIG. Zaterdagmiddag waren in den sneltrein die te 4 uur van Gouda naar Utrecht vertrok, in een der de klas coupé militairen aan het stoeien, met het noodlottig ge volg, dat een hunner uit den trein viel. Er werd direct aan de nood rem getrokken, waarna men den jongen man hevig verwond op nam en na aankomst overleed. ONVOORZICHTIG. Op den Westerdoksdijk te Am sterdam kroop een 14-jarige jon gen in de afvoerbuizen, die daar liggen. Nadat hij er reeds enkele malen was doorgegaan, bleef hij Mesten. De kunstmeststoffen worden verdeeld in vier groepen en wel stikstofhoudende, fosforzuurhou- dende, kalihoudende en kalk- houdende. Nu is het zaak, goed te weten, tot welk der vier soor ten een kunstmeststof behoort. Zijn we hiervan goed op de hoogte, dan zal het niet voor komen, dat er op een stuk land eerst patentkali en daaroverheen nog eens kaïniet gestrooid wordt. Daarom volgt hier een kort over zicht. De stikstofhoudende kunst meststoffen zijn chilisalpeter en zwavelzure ammoniak. Er zijn nog wel andere, maar deze zijn veel minder belangrijk en hebben meer nadeelen. Chilisalpeter zal thans wel algemeen bekend zijn, nu zoovelen dubbel en dwars hun gerief ervan hebben gehad, 't Is een zoutachtige stof, die uit Zuid-Amerika wordt aangevoerd, daar onderging ze eerst een zuivering, zoodat ieder wel kan begrijpen, dat het „zout" vrij duur moet zijn. De stikstof eruit is geschikt, om direct door de plant te worden opgenomen vandaar, dat een perceel graan, bestrooid met chili, reeds na eenige dagen donkerder is ge worden. Vroeger strooide men voor aardigheid of reclame het zout wel in den vorm van letters uit, waardoor men na eenigen tijd heel duidelijk het „geschrevene" kon lezen. Tegenover deze snelle werking staat echter, dat het zout ook spoedig wegzakt en verloren gaat, als er meer gestrooid wordt dan de planten dadelijk kunnen opnemen. Dit schijnt echter op onze zware kleigronden niet zoo makkelijk te gaan als op luchtere gronden. De zwavelzure ammoniak heeft juist omgekeerde eigenschappen, tamelijk langzame werking, maar hij wordt goed door den grond vastgehouden, 't Is een grijze of witte stof, die als bijproduct bij de lichtgas fabricatie ontstaat. Slot volgt. Ieder loonarbeider welke ver zuimd heeft zich op te geven voor de Invaliditeitswet zal nog in de gelegenheid worden gesteld dit te doen op Donderdag 21 Augustus van 94 uur op het gemeentehuis.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2