m a m SH m m tm wk m m M m a Binnenland. Gemeenteraad. rjrjr] na a p( S3! B B f? F- i a i 1' BH H 1 B B B a B BJH HÉ BB B «SÉ KJ» 'ëÉi _BL_B_ Gemengd Nieuws zich fier en veilig en gezegend onder het gelukkig bestuur van hunne geëerbiedigde Koningin. Uwe Majesteit heeft recht te weten, dat hunne trouw aan Nederland verzekerd is en blijft. Een andere nationaliteit dan de Nederlandsche wenschen zij nimmer te aanvaarden. Dezelfde bonden schrijven in een adres aan de internationale commissie van veertien voor de herziening van het verdrag van 1839: Wij achten het gewenscht ons tot uwe hooge vergadering te richten, om met allen ernst en kracht te protesteeren tegen den in zekere Belgische en Fransche persorganen geuiten wensch, om Nederlandsch Limburg, of al thans het zuidelijke deel ervan, aan het Nederlandsch staatsver band te onttrekken, om het te doen overgaan tot een andere nationaliteit. De bevolking van Nederlandsch Limburg is sinds lange jaren door zulke hechte banden aan het ove rige deel van Nederland verbon den en is op elk gebied van het geestelijk en economisch leven onder Nederlandsch bestuur zoo zeer in bloei toegenomen, dat zij de gedachte aan een veran dering van nationaliteit met af keer en verontwaardiging van zich afwerpt. In de vergaderingen van bo venvermelde bonden is herhaalde malen en onder stijgende geest drift uitgesproken de onverbreek bare trouw van alle leden aan de Nederlandsche regeering en aan onze geëerbiedigde Koningin die in vreugdevolle, maar nog meer in bange dagen, mede leeft met geheel haar volk. Wij achten ons daarom ge rechtigd, aan uwe hooge ver gadering en met den meesten ernst te verklaren, dat alle leden van bovenvermelde bonden, ja de geheele Limburgsche bevol king, in wier naam wij ook meenen te mogen spreken, uit drukkelijk wenschen en verlan gen te blijven wat wij zijn, vrije Nederlanders, die hun vaderland zóó lief hébben, dat zij onder geen voorwaarden willen losge scheurd worden van het Neder landsch staatsverband om ge voegd te worden bij een andere nationalitet, welke deze ook we zen mocht. Wijl een deel der Belgische en Fransche pers en eenige Belgische vereenigingen, hetzij uit onkunde hetzij misleid, een andere mee- ning trachten ingang te doen vinden, hebben wij onzen plicht geacht openlijk en plechtig aan uwe hooge vergadering te ge tuigen van de ware gevoelens der Limburgsche bevolking die zich meer dan ooit één en onver breekbaar gevoelt met geheel het overige Nederland. LUCHTVERKEER. De plannen voor het oprichten van een onderneming voor lucht transport in ons land beginnen een vasteren vorm aan te nemen. Het consortium Vicker Limited zal zich bij die combinatie interes- weren. Het aanvangskapitaal /.al 10.000.000 bedragen. De onderneming zal zich be lasten met het vervoer van rei zigers en post binnen de lands grenzen, aansluitende aan een dagelijksche verbinding met En geland, tot stand te brengen door niddel van vliegbooten. Voorloopig zijn geprojecteerd de diensten lo. Vlissingen Rotterdam I >en HaagAmsterdam Gro ningen 2o. Vlissingen 's Hertogen- >«oh Arnhem, aansluitende in een verbinding met Duitsch- md 3o. Amsterdam Utrecht rnhem of 's-IIertogenbosch laastricht, aansluitende aan een verbinding naar het Zuiden. De combinatie stelt zich voor, begin 1920 haar organisatie ge reed te hebben. Die organisatie zou insluiten den bouw van een vliegtuigenfabriek, van hangars werkplaatsen, een aerodroom en een vliegschool en den aanleg van wegen voor aansluiting per automobiel met de spoorwegen. Breskens. Op verzoek van het Comité van Actie van het Zeeuwsch-Vlaamsch Waterlei ding-comité, zal door den heer Oldenborg, Directeur van het Rijksbureau voor drinkwater voorziening een demonstratie met proefpoinping worden gehouden, en wel op Dinsdag 19 Aug. a.s. te St. Jan Steen. Ten gerieve der deelnemers uit ons district zal een extra tram rijden van Schoondijke naar Hulst en terug. Deze demonstratie zal het begin zijn van een in ons Z. Vlaanderen lang verbeide en hoog noodige voorziening. De uitslag dezer proefneming hopen we onze lezeré uitvoerig mede te deelen. Het alhier te houden Muziek feest beloofd zeer veel. Moest wegens te kleine bijdragen de aan het feest verbonden Volks- en Kinderspelen van het pro gramma worden geschrapt, nu vloeien de bijdragen beter. Door den herbergier A. de M. is 50 geschonken buiten de eerste gift, terwijl van verschillende perso nen nog enkele belangrijke bij dragen zijn toegezegd. Waar schijnlijk wordt de feestcommissie hierdoor in staat gesteld alsnog een kinderfeest te organiseeren. Retranchement. Bij Kon. besluit van 4 dezer zijn tot ge zworene van den Willem Leo- poldpolder benoemd de heeren W. J. Almekinders en L. Basting alhier. Aardenburg. Bij Kon. be sluit is met 1 dezer benoemd tot technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat 4e klasse, de heer W. H. J. van der Hooft alhier. Sluis. Op het laatst der vorige week werd de fiets an J. Wage alhier gestolen, terwijl ze slechts een paar minuten onbeheerd te gen een zijgevel van een huis stond. Men had den dief in de richting van België zien wegped- delen. Daar fietsdiefstallen tegenwoor dig zoo ongeveer aan de orde van den dag zijn, zou bovenstaan de eigenlijk haast niet vermel denswaard zijn, ware er niet een tooneel opgevolgd als dit het welk zich Dinsdag afspeelde Men meende nl. in een zich in een café te Sluis bevindende den dader van den fietsdiefstal te herkennen. De politie werd gewaarschuwd en de aangeweze ne werd een poosje later gearre steerd, hetgeen velen op de been bracht, blij als men was, den dader te pakken te hebben. Doch bijhetoverbrengen van't arrestan tenlokaal naar het politiebureau wist de aangehoudene te ontsnap pen en holde een straat door tot even buiten dekom der gemeente Nu ontstond er een jacht door de talrijke nieuwsgierigen op den voortvluchtige en na eenige oogenblikken van hollen loste de politie een drietal schoten, waardoor de vaart verminderde de schrik sloeg den vluchtende blijkbaar in de beenen, en bij het overspringen van een hek om een weide werd de dief ge vat en aan de politie overgele verd. Omstuwd door een groote menigte werd hij nu opgebracht en zóó goed verzekerd, dat van vluchten verder geen sprake was. De aangehoudene bekende de fiets gestolen te hebben en gaf zijn adres te Brugge op. Den anderen dag (Woensdag) heeft Wage zich naar het aan gegeven adres te Brugge bege ven en is 's middags met zijn fiets teruggekomen waaraan de kettingkast ontbrak. M. Crt. IJzendijke. In de zitting van jongstleden Donderdag waarin alle leden tegenwoordig waren werd de gemeente-rekening over 191S vastgesteld in ontv. op ƒ45480.43 en in uitgaaf op 45428.18, der halve met een goed slot van 52.25 en werd deze ter na- ziening gesteld in handen van de leden Hendrikse en van Hyfte. De begrooting voor 1920 werd aangeboden in ontv. en uitgaaf tot een bedrag van 49807.595, en eene vermindering in den hoofdelijken omslag van 4000 Instemming werd betuigd met het adres van Burgemeesters en Secretarissen van Gedeputeerde Staten tot betere verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met den overwal. Bij de aanvrage door het be stuur van de Federatie van vrijwillige burgerwachten in W.- Zeeuwsch-Vlaandereu ontspon zich een heftig debat. De heer Hendrikse zei dat er in IJzendijke geen burgerwacht is tot stand kunnen komen, dank zij de twistzaaiers die er niet alleen den Godsdienst bij sleepen maar ook hun persoonlijke haat botvieren. De voorzitter, die op verzoek van den burgemeester de taak der samenstelling op zich had genomen, had een vergadering belegd waarop 30 katholieken maar geen enkel protestant ver scheen. Hierover verontwaar digd, verklaarden zij een parig niet bereid te zijn span diensten te verrichten voor de protestanten die evenveel belang hebben bij de oprichting als de katholieken. Evenzoo was het gegaan bij de anti-annexatie- betoogingen waaraan alleen ka tholieken deelnamen, van protes- tantsche zijde werd nietsgedaan. Spreker vindt het een schande voor IJzendijke niet alleen maar voor gansch Nederland dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen een gemeente gevonden wordt waar partijzucht gaat boven vader landsliefde. De heer Therie komt tegen de bewering van den heer Hen drikse op dat de protestanten niet hebben willen meedoen met het anti-annexatie-comité, hij zelf heeft daartoe pogingen aange wend maar is afgestuit op den onwil der katholieken, die zeiden alreeds geprotesteerd te hebben. De aanval op zijn persoon is dus volkomen ongegrond. Iets an ders 'is het met de burgerwacht, daaromtrent is hij het met den heer Hendrikse eens, maar hij verwacht, dat wanneer er een nieuwe oproeping door den bur gemeester wordt gedaan en de zaak duidelijk gemaakt wordt, ook de protestanten zullen toe treden. In die verwachting besloot de Raad voor 1919 vijf cent per inwoner aan de Federatie bij te dragen ter bestrijding der kosten. Bij de rondvraag wees de heer Hendrikse op het onvervaarde rijden met motorfietsen door de kom der gemeente, en het wei nige toezicht dat vooral gedu rende de marktdagen daarop en op de vele gevallen van dron kenschap wordt uitgeoefend. De Voorzitter zeide hiervan nota te nemen. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden zullen 2 September worden onderzocht. Ten slotte vroeg de heer Hen drikse waarom de leverantie der nieuwe meubelen niet aan de ingezeten meubelverkoopers was opgedragen, waarop de Voor zitter te kennen gaf dat zij niet konden concurreeren, waarna de vergadering werd gesloten. Schoondijke. Dinsdag kwam de Raad onzer gemeente in vol tallige zitting bijeen. Van de familie wijlen den heer Anth. Luteijn is aan de gemeente geschonken het aan deze in 1907 door den raad, den secretaris en den ontvanger aangeboden por tret van den heer Luteijn, bij diens 40-jarig jubilé als raadslid. De raad nam het geschenk aan om het een plaats te geven in de raadszaal. Tot toelating van alle nieuw gekozen raadsleden werd beslo ten. Van het nieuw benoemde hoofd van school A, de heer F. H. Odink van Bergschehoek, was bericht ingekomen, dat hij met 1 September in functie hoopt te treden. Aan het comité voor vader- landsche historische feesten te Arnhem, 3, 4 en 5 September te houden, werd een bedrag van 25 toegestaan. Van Ged. Staten was inge komen het bekende antwoord inzake de regeling van boot en tram. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim, vac.- J. de Meijer, werd benoemd de heer Odink. De belooning der tijdelijke leerkrachten werd vastgesteld op de minimum-jaarwedden. De rekening over 1918 werd vastgesteld en gaf tot geen op merkingen aanleiding. Na oninbaar-verklaring van posten inkomstenbelasting en hondenbelasting en aanbieding der gemeentebegrooting was de agenda afgehandeld. De voorzitter nam hierop het cvoord om, nu het waarschijnlijk de laatste vergadering is geweest vóór September, de vrijwillig heengaande leden te danken voor de toewijding gedurende hun lidmaatschap van den raad ge toond. De aftredendende wet houder Johs. Risseeuw diende de gemeente als raadslid 28 jaar, de heer Jac. Dhont 30 jaar, en de heer P. Risseeuw 10 jaar. De toegesprokenen, er den na druk op leggende, dat steeds alles in de beste harmor.ie ge schiedde, zegden dank voor de tot hen gerichte woorden. Predikbeurten. DAMMEN. No. 36. Correspondentie aan J. C. Ie Bleu Jonathan. 15 25 35 45 STAND: Zwart: 11/14, 17, 19, 21, 22, 24, 27, 31. Wit: 23, 28, 30, 33, 34, 38, 44, 47/49. Oplossing van no. 34: 36-31, 48-42, 39 34, 47-42, 33 2, 2 25. Goede opl. ontvangen van D. v. M., J. K., W. L. Sr., W. L. Jr., allen te B., I. C. Jr. te N. S., J. L. te G. Corresp. J. D. en J K. te B., I. C. Jr te N. S. Uw bijoplossing geeft geen winst. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 12 Aug. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 12.40f 15.20. id. (klein) f 10.00—t 12.00. Eendeieren f 1600.f 17.50. Kalkoeneieren f 15.00f 00.00. Middenprijs f 13.07 Aangevoerd 80600 stuks. Ned. Herv. Kerk. Zondag 17 Aug. Breskens v9'/2u ds E. Raams, van Hoek. Dankzegging H. Avondmaal. n 2 u Zondagschool. n51/2uds E. Raams. van Hoek. Groede v9'/2uds de Zwaan. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Hofker, van Waterlandkerkje. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. DAGEN. vin. nam Zaterdag 16 Aug. 4.55 5.19 Zondag 17 5.38 6.02 Maandag 18 6.29 6.53 Dinsdag 19 7.22 7.46 Aug. nam. 5.16 Ingezonden. Tholen, 12 Aug. 1919. Mijnheer de Redacteur! Van 1 tot 8 September wordt te Arnhem eene tentoonstelling gehouden van Folklore en Gilde- wezen, deel uitmakende van het Vaderlandsch Historisch Volks feest aldaar. Zeer gewenscht zoude het zijn en het zal zeer op prijs worden gesteld indien de gilden en schut terijen in Zeeland of de gemeen ten die historische herinneringen hebben uit dien tijd (plaatwerken, schilden, wapenen) op deze ten toonstelling zullen willen inzen den. Zoude ik de betrokken auto riteiten mogen verzoeken, inge val zij willen mededoen, zich te wenden tot den heer J. G. van Hogerlinden, Secretaris Verkeers- huis, Stationplein 13 te Arnhem. Met dank voor de plaatsruimte. Hoogachtend, J. VAN VREDEBURGH, lid der Nederlandsche Commissie voor het Vaderlandsch Historisch Volksfeest. GEARRESTEERD. Dinsdagavond is op den Schie- damschen Dijk gearresteerd de 21-jarige deserteur van de Engel- sche Marine, Alfred Real, die even te voren de 20-jarige fa brieksarbeidster B. H. en den 22- jarigen S. D. met een mes had gestoken. Het meisje, dat in de borst was getroffen, werd in ern- stigen toestand per rijwielbran card naar het ziekenhuis ver voerd. D., die eveneens een mes steek in de borst had gekregen, kon na in het ziekenhuis verbon den te zijn, weder naar zijn wo ning worden gebracht. De dader beweert uit minnenijd er toe te zijn gekomen een aan slag op het meisje te plegen. Hij werd, nadat hij de beide personen gestoken had, door de omstan ders ontwapend en aan de politie overgeleverd, die hem tegen het publiek moest beschermen, dat een zeer dreigende houdingtegen hem aannam. MOORDAANSLAG. Dinsdagmorgen circa 8 uur werd de landbouwer G. Bus, wonende aan de Hoofdvaart in de Haarlemmermeer, toen hij op zijn fiets reed, aangehouden door een arbeider, die Zaterdag zijn ontslag had genomen. De man vroeg hem te spreken. Bus stapte van zijn fiets, waarop de arbeider, Heijstek, 10 vroeg om naar het buitenland te kunnen gaan. Toen de heer Bus een weigerend ant woord gaf, ontstak de arbeider in zulk een woede, dat hij den heer Bus aanviel en hem een le vensgevaarlijken messteek in den hals, en een onder het schouder blad toebracht.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2