Plaatse® lows. ODft- 611 Mouw. m m mmm m m i rm m s mm m m m m m m m lil mm b i in m m mm m Binnenland. Gemengd Nieuws Gemeente GROEDE, Gemeente BRESKENS. Aardenburg 2 geneesheeren zijn; de gemeente met hare omgeving vraagt dat. De heer Wage heeft zulks vroeger ook wel gedacht, zou er nog voor zijn, voornamelijk om daardoor keuze te hebben, maar hij i9 thans de meening toegedaan, dat 2 geneesheeren hier geen bestaan kunnen vinden en daarom is hij er tegen po gingen te doen, dat zich hier 2 geneesheeren vestigen. De heer Martens meent, dat reeds vroeger, bijv. ten tijde van Dr. de Glopper duidelijk bewezen is, dat hier wel 2 ge neesheeren kunnen bestaan en dit zou nog kunnen de gemeen te kon desnoods wel wat meer salaris gevenhij zou de be noeming willen aanhouden. De heer Roersch verklaart voor i8/,6 overtuigd te zijn, dat hier slechts één geneesheer nood zakelijk iser is evenwel niet juist genotuleerd langs welken weg hij zou willen getracht heb ben hier een tweeden genees heer mogelijk te maken namelijk door zich in verbinding te stellen met de gemeenten St. Kruis en Eede en ook door desnoods een betere belooning voor Aarden- burg, als dat kon, zou hij dat nog willen. Het voorstel van den heer Martens om de zaak aan te houden wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen, die der hee- ren Roersch en Martens. Overgaande tot benoeming wordt Dr de Hullu alhier tot gemeente-geneesheer benoemd met 4 stemmen en 2 blanco. Slot volgt. NEDERLAND EN BELGIË. De Parijsche correspondent van ,de Tel." meldt, dat de heer Segers deze week voor de Ne- derlandsch-Belgische commissie de Belgische eischen heeft uit eengezet. Deze eischen komen op het volgende neer Ten eerste De Schelde België eischt dus het meester schap over de Schelde, met het recht om er, in geval Nederland weigert, de werken noodig voor de bevaarbaarheid van de rivier, te doen uitvoeren. Het eischt het recht om de betonning en de verlichting van de rivier te ver zekeren, het loodswezen te rege len op een wijze, die het meest met zijn belangen overeenkomt, en tevens het recht, wat het door de tractaten van 1839 niet is toe gekend, n.l. om de verbeteringen aan te brengen, die noodzakelijk zijn om den zeeweg te doen be antwoorden aan de steeds stij gende behoeften van de scheep vaart. Ten tweedeIn Zeeuwsch- Vlaanderen. Ten opzichte van het kanaal van Ter Neuzen, dat Gent verbindt met de Schelde, vraagt België het recht om dit kanaal onder dezelfde voorwaar den te onderhouden en om te kunnen beschikken over de spoor wegen, die er aan grenzen, en die aan Belgische concessionaris sen behooren. De Belgische regeering meent nog, dat men België het recht zou moeten toekennen om de werken te doen uitvoeren, noodig voor de normale afwatering van de stroomen in Vlaanderen, over eenkomstig de verplichtingen ge stipuleerd door de verdragen. Om de communicatie van België met de Westerschelde en den Neder-Rijn te verzekeren, eischt men nog een kanaal van Ant werpen naar den Moerdijk. Ten derde Limburg. Om de vrijheid van de com municatie van België met het achterland, d.w.z. methetgeheele Maas- en Rijn-bekken te verze keren zou het van belang zijn de belemmeringen te doen ver dwijnen, van Maastricht en voorts om door Limburg het kanaal van den Rijn naar de Maas en Schel de te verlengen, waarvoor de aanleg krachtens het vredesver drag aan Duitschland is opgedra gen, voor zoover het 't Duitsche grondgebied betreft. D A M M K N. No. 35. Correspondentie aan J. C. Ie Bleu Jonathan. Breskens. Tot ambtenaar ter secretarie alhier is met in gang van 18 Augustus benoemd de heer J. van der Weele te Capelle aan den IJsel, voorheen te Aardenburg en Zuidzande. Aardenburg. Voor het examen Fransch 1. o. slaagde o.m. mej. J. S. Kool alhier. IJzendijlce. Bij de gehou den aanbesteding voor het plaat sen van een weegbrug aan Stroopuit alhier was ingeschre ven door F. P. Christiaansen, Oostburg, voor ƒ2518, J. Elfrink, alhier, 2280, A. Hubregtse, Water landkerkje, ƒ2130. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Hoofdplaat. Een brutale inbraak met diefstal heeft alhier Dinsdagnacht plaats gehad ten huize van de kinderen de Jaeger, alhier. De oudste zuster, met een neefje bevonden zich thuis. De ze werden met een revolver be dreigd. De zuster kreeg een slag op het hoofd, waarvan zij bewusteloos was. De bandieten wisten zich meester te maken van 300, goud- en zilverwerk, alsmede de fiets van een logee. Nadat de bandieten vertrokken waren, moest onmiddellijk ge neeskundig hulp worden inge roepen. De politie is de daders een drietal Belgen, nog niet op het spoor. Retranchement. Donder dagmorgen kwam den eigenaar van een paar koeien, die in een weide grazen aan de grens, tot de onaangename ontdekking dat zijn beide dieren verdwenen wa ren. Een er van, liep op korten afstand, de ander heeft de rich ting naar België genomen. Het is te hopen dat in deze zaak nog licht kan komen of het is te vreezen dat er anders nog meer zonder verlofpas of bewijs van uitvoer zullen volgen. Door de afdeeling Middel burg van den Nederlandschen Ambtenaarsbond is aan het Col lege van Gedeputeerde Staten van Zeeland een verzoekschrift gericht om te komen tot geor ganiseerd overleg met de bon den over eventueele herziening der arbeidsvoorwaarden in pro vincialen dienst. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 5 Aug. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 13.00 f 15.05. id. (klein) f 12.00—f 12.95. Eendeieren f1600.f 16.95. Middenprijs f 13.76 Aangevoerd 78300 stuks. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 10 Aug. Breskens v9'/2u dsj. A.Raams H. Avondmaal. n 2 u Zondagschool. n 5l/2 u ds J. A. Raams Groede v9'/auds de Zwaan. Cadzand n 2 u dsj. A.Raams Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. 5 6 15 16 25 26 H m mum si 35 36 B B ÜB 45 46 STAND: DAGEN. vm. nam Zaterdag Zondag Maandag 1 linsdag 9 Aug. 10 11 12 12.42 1.06 1.45 2.12 1.06 1.20 2.09 2.36 Zwart 7/10, 14, 18/20, 23, 32, 35 Wit: 17, 21, 27, 29, 31, 33, 34, 38, 42/44 Opl. van no. 33 39-33,48-43, 38-32, 323, 35 of 46. Goede opl. van: J. D., J. K., D. v. M., W. L. Sr., W. L. Jr., J. W. allen te Br. I. C. Jr. te N. S., A. K. te Z., J L. te G, J. A. C. te K. en J. B. te C. EEN NEDERLANDSCHE TRAWLER GEZONKEN. Een Nederlandsche trawler is Dinsdagmorgen bij het vertrek van Oostende met de Belgische smak No. 38 in aanvaring geko men, ten gevolge waarvan de No. 38 binnen 10 minuten is ge zonken. De opvarenden werden gered. VERDRONKEN. De zee heeft te Scheveningen weer een slachtoffer geëischt. Aanhetzoogenaamde stille strand hadden zich 'n dame en een heer beide goede zwemmers, ver in zee begeven. Op een gegeven oogenblik verkeerden beiden in nood en dreven af. De dame kon met veel moeite worden gered j door eenige kloeke zwemmers, die zich met de lijn te water begaven. De heer kon niet meer bereikt worden en verdronk, het was een gewezen Duitsch vlieger. Onder de honderden toeschou wers van het ongeval bevond zich ook zijn echtgenoote. WORSTELING. De Utrechtsche politie kreeg uit Amersfoort telegrafisch ver zoek een deserteur aan te houden die te Utrecht vertoefde. Hij werd ontdekt op den hoek van de Wil lemstraat en de Bergstraat in ge zelschap van zijn broeder. Een politieagent wilde hem meenemen maar hij verzette zich heftig te gen zijn arrestatie en zijn broer hielp hem. Spoedig rolden de militair, de broer en de agent over de straatsteenen. Andere agenten kwamen toesnellen en er ontstond een formeele vecht partij, waarbij de agenten hun sabels trokken en de militair een groote hoofdwonde opliep. Het publiek drong maar steeds op, zoodat met de revolver in de lucht moest worden geschoten. De politie bleef ten slotte meester van het terrein en de deserteur met zijn broer werden ingere kend. Mesten. Waar afgaat en niet bijkomt, raakt op. Dat geldt ook, en heel nadrukkelijk zelf, voor den grond, waaruit onze cultuur-ge wassen altijd door voedingsstof fen opnemen, zoodat die grond ten laatste uitgeput zou raken. Dat moet natuurlijk dan ook voorkomen worden en daarom moet de kweeker steeds erop bedacht wezen, zijn grond min stens terug te geven, wat eraan ontnomen werd. Bovendien on dergaat de bodem, als er geen mest, en wel speciaal stalmest, wordt toegevoegd, meestal nog een verandering. De rottende bestanddeelen van den 'mest houden de fijne aarddeeltjes van onzen kleibodem een weinig van elkaar, waardoor de grond wat luchter en poreuzer wordt. Dat rottende stroo verdwijnt echter langzamerhand, tengevolge waar van de grond vaster wordt en steeds meer .dicht slaat". Ook in dit opzicht moet dus een verlies worden aangezuiverd. In de eerste plaats moeten we dus steeds voedingsstoffen van den bndem toevoegen. Nu heeft de plant een tiental verschillende stoffen noodig om te groeien, doch slechts met vier daarvan heeft de kweeker te maken, om dat van de overige zes er eeni ge steeds en de andere meestal in voldoende hoeveelheid aan wezig zijn. De stoffen nu waar aan we onze aandacht moeten schenken, zijn stikstof, fosfor- zuur, kali en kalk. Niet alle planten behoeven echter deze stoffen in evengroote hoeveelheidbladgroenten bijv. houden van een rijke stikstof bemesting, terwijl een dergelijke bemesting de boomen meestal zou doen mislukken. Men heeft verschillende planten onderzocht, om te weten te komen, hoeveel stikstof, fosforzuur, kali en kaki ze bevatten, d.w.z. welke hoe veelheid van deze stoffen ze uit den bodem hebben gehaald. We kunnen dit misschien het be9t duidelijk maken met een voor beeld. Stel, we bebouwen een roe grond mrt gele savove kool. Bij een tamelijk goeden oogst snijden we daarvan wel een 120 K.G. kool. Volgens onderzoek bevatten die 120 K.G. nog geen 0,7 K.G. stikstof, nog geen 0,3 K.G. fosforzuur, bijna 0,5 K.G. kali en ongeveer 0,4 K.G. kalk. Om dus den grond niet armer te maken, moeten we deze hoe veelheden weer terug geven. Hoe moeten we dat doen Van ouds her gebruikte men daartoe de uitwerpselen en urine van de huisdieren en men ver kreeg daarmee, indien de mest maar in flinke hoeveelheid voor radig was vrij goede uitkomst. Daaruit volgt dus, dat in de stalmest stikstof, fosforzuur kali en kalk voorkomen, hetgeen dan ook gebleken is door scheikun dig onderzoek. Nu is het be kend dat in 1000 K.G. stalmest (van verschillende dieren door een) voorkomt5 K.G. stikstof, 2,6 K.G. fosforzuur, 6,3 K.G. kali en 7 K.G. kalk. Om de door de kool geroofde stikstof terug te geven, is slechts 0,7 K.G. noodig in plaats van 5 K.G., zoodat we, wat stikstof betreft kunnen volstaan met '/so van 1000 K.G. of 140K.G. Deze hoeveelheid geeft ook voldoende fosforzuur, terwijl de kali en kalk in overvloed voorkomen. Met kali en kalk zijn we dus erg rijkelijk, maar stalmest moe ten we nemen, zooals hij is. Dat teveel is echter niet erg, want dat voedsel wordt in den grond bewaard en kan later als „oude kracht" uitstekende diensten be wijzen. Omdat 140 K.G. mest maar net terug geeft, wat er ontnomen was, noemt men zoo'n bemesting maar zeer matig n:en gaat wel tot plm. 350 K.G. per roe (1 H.L. of een groote krui wagen me9t weegt ongeveer 100 K.G.) Hebben we nu te doen met een bladgroente, dus een vriend van stikstof, dan moeten we die, om haar een extra por tie stikstof toe te dienen, nood wendig ook de andere drie voe dingsstoffen toedienen, wat na tuurlijk bezwaarlijk is voor de beure. Daarom (en ook om an dere redenen) was het een heele uitkomst, dat de kunstmeststof fen in gebruik kwamen, waar door we elk de vier voedings stoffen naar eigen believen in groote hoeveelheid kunnen toe dienen. W. H. Ieder, die in loondienst arbeid verricht tegen vast loon van minder dan 2000 per jaar en 13 jaar of ouder, moet een aanmeldingsformulier indienen. Straf van 1 maand hechtenis of 100 boete staat op niet aan melding (art. 389 I. W.) Zitting Maandag, Dinsdag en en Woensdagavond respectieve lijk 11, 12 en 13 Augustus van des nam. 69 uur. VERVOER GOEDEREN ENZ, Met ingang van 10 Augustus a s. treedt in werking de be schikking van den Minister van Financiën van 16 Juli 1919, in zake vervoer en nederlage van goederen. Alsdan vervallen de militaire verordeningen te dier zake uit gevaardigd door den comman dant van Zeeland. VUURWAPENEN EN MUNI- TIE. De Burgemeester der gemeen- te Breskens brengt onder de aan dacht van belanghebbende, dat bij de Vuurwapenwet 1919 voor- J zieningen zijn getroffen op het stuk van vuurwapen en munitie. De inwerkingtreding van deze wet en de tot haar uitvoering gegeven voorschriften is bepaald op 6 Augustus 1919. Voorhanden hebben van vuur wapen en munitie. De bevoegdheid om een vuur wapen voorhanden te hebben komt toe lo. aan een publiekrechtelijk lichaam 2o. aan hem, die het wapen voor een publiekrechtelijk lichaam onder zich heeft 3o. aan ambtenaren of beamten die krachtens voorschrift, gege ven door of vanwege het hoofd van het departement van alge meen bestuur, waaronder hun werkkring behoort, het wapen bij zich mogen hebben 4o. aan hen, die een wapen bij zich hebben, dat behoort bij hun ambtskleeding of bij de door hen met vergunning van het bo ven hen gesteld openbaar gezag gedragen kleeding 5o. aan hen, die deel uitma ken van de gewapende macht van de rijks- of van de gemeente politie, voor zoover het wapen, dat zij bij zich hebben tot hun, uitruisting behoort 6o. aan hen, die geen ander wapen vervoeren dan dat zoo danig is ingepakt, dat het niet voor dadelijk gebruik kan wor den aangewend, mits het vervoer gedekt is, hetzij door eengelei- debiljet, afgegeven door het hoofd der politie der gemeente waar het vervoer een aanvang neemt, hetzij door een consent van invoer, uitvoer, doorvoer of vervoer 7o. aan hen, die voorzien zijn van een machtiging tot het bij zich hebben van een wapen, voor een bepaalden tijd afgegeven door den Commissaris der Konin gin. Verder kan tot het voorhanden hebben van het wapen schrifte lijke algemeene of bijzondere machtiging worden verleend door den Burgemeester. Zij wordt al leen verleend, voor zoover eenig redelijk belang dat vordert en misbruik van de machtiging of van het vuurwapen niet is te vree zen. De machtiging wordt schrif telijk aangevraagd bij den Bur gemeester. Zij kan te allen tijde worden geschorst of introkken. Hij, die niet bevoegd is om een vuurwapen voorhanden te hebben, is eveneens niet bevoegd om munitie voorhanden te heb ben. AFLEVERING VAN VUUR WAPENEN. Vuurwapenen mogen alleen worden afgeleverd lo. aan hem, die bevoegd is het wapen voorhanden te heb. ben

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2