PlaaMft Nieuws. Morte Bsricteii. Binnenland. De toestand te Berlijn. Gemengd Nieuws DE SCF1IPPERSSTAKING. Zoover het oog reikt, uren ver, liggen in de Groninger- en in de Drentsche veenkanalen dui zenden schepen te wachten of dan eindelijk de staking wordt opgeheven en de vaart weer beginnen kan. De aanvoer voor turf, zoo hoog noodig, blijft uit. De aanvoer van steen, van hout, van ijzer, alles wacht. Spoedig breekt de aardappel- en suiker- bieten-campagne aan, en als dan de staking nog voortduurt, zijn groote onheilen te verwachten. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli in de rijks-postspaarbank ingelegd 125466.33en terugbetaald f21618.72. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9356. Breskens. In verband met de annexionistische beweging heeft mr D. Focker, voorz. der Tweede Kamer, heden een be zoek aan ons district gebracht. Met de boot te 10.30 uur alhier aangekomen, ging hii per auto langs Groede, Nieuwvliet, Cad- zand, Retrancheinent, Sluis, Aar denburg, alwaar hij den Voor zitter en het Anti-annexionisti- sche comité ontmoette, en verder over Oostburg en Schoondijke naar hier terug. Oostburg. Door de onder- afdeeling der V. P. N. Oostburg zal op een weide nabij de wo ning van den heer de Bruijne aan de Zuidzandsche straatweg een terrein worden aangelegd, waar de nieuwste methode voor het kippenfokken zal worden toegepast. Groede- Benoemd tot onder wijzeres aan school B. mej. P. M. Risseeuw van Sluiskil. Schoondijke- Op initiatief van den heer van Lennep, voor zitter van den Nederlandschen Bond van Vrijwillige Burger wachten werd alhier opgericht de federatie van vrijwillige bur gerwachten, genaamd Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De burge meesters van 16 gemeenten en de commandanten van burger wachten verklaarden zich allen bereid zitting te nemen in den raad der federatie. Benoemd werden tot voorzitter, secretaris en penningmeester resp. de burgemeesters van Oostburg, Biervliet, Sluis en Cadzand. M. Crt. Schoondijke. De antieke borden, welke destijds bij den burgemeester onzer gemeente zijn ontvreemd, zijn de vorige week opgegraven in den tuin van V. welke, in verband met deze diefstal was opgebracht, en eenige aanwijzigingen had ge geven. Ook een zekere H welke in het geval moet betrokken zijn, is opgebracht. Cadzand. Maandagmorgen zijn alhier een drietal Duitsche Marine-soldaten over de grens gekomen. Zij werden door de brievenbesteller naar den Burge meester geleid, 's Middags zijn zij naar Vlissingen doorgebracht. Waterlandkerkje. Zater dagavond had alhier een droevig ongeluk plaats. Een kind van A. M. kwam op den weg te vallen, met het ongelukkig gevolg dat bet onder een met zand gela den wagen kwam, bij de val een been brak en de wagen over de schouders der kleine ging. Met erbrijzelde schouder werd het ongelukkige kind opgenomen. Maandag is het naar het zieken huis te Vlissingen overgebracht. Retranchement, Zondag 1.1. had men hier eindelijk weer eens een vriendschappelijken voetbal-match te zien, tusschen de Voetbalvereenigingen D. O. S. van hier en Trap door van Sluis. De strijd liep af met ge lijk spel. Niet één der spelers kon den bal door de gooi krij gen. De vereeniging alhier heeft zich, trots alle moeilijkheden van af 1911 recht gehouden. Jammer genoeg dat er door de burgerij niet eens wat geldelijken steun aan gegeven wordt. Het zou voor de sportliefhebbers wat moed en lust bijbrengen en het getal eereteekens zien vermeer deren, door ook in wijder kring zich te wagen. Tentoonstelling Sluis. De groote tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw beloofd een reuzen-succes. Van H. M. de Koningin is reeds een Medaille ingekomen, terwijl van vele autoriteiten de toezegging van Medailles is gedaan. Avicultura te Oostburg heeft een prijs van f 25 beschikbaar gesteld. SPORT. Wedvlucht Tiel. Duiven los te 7 ure. Breskens. Oude duiven, lste prijs A. Vermeulen, 2e P. van de Sande, 3e D. Klaassen. Ie poule A. Vermeulen, 2e P. van de Sande, 3e Joz. Pleijte. lste overduif Joz. Pleijte. Jonge duiven: lste prijs Jan Pleijte, 2e A. Vermeulen, 3e en 5e Joz. Pleijte, 4e Jan Pleijte, 6e Jan Jacobs. lste poule Jan Jacobs, 2e A. van Gijs, lste overduif, 3e poule A. van Gijs, 2e overduif dezelfde. De eerste duif arriveerde te 9-46-48, de laatste 9-57-58. de grens gegaan, want Maandag morgen vroeg werden zij te Holten gesignaleerd. Uit een onderzoek is gebleken, dat één d;r vluchtelingen ver moedelijk de uit het kamp te Oldenbroek ontsnapte Russische sergeant Z.atkof is. Men tracht hun den weg naar de grens af te snijden. DROEVIG ONGELUK. Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor 2 is op het Elta-terrein het welk dien dag juist was geopend een droevig ongeluk gebeurd. Een watervliegtuig van het vliegkamp de Mok vloog boven de terreinen van de Elta en maak te verschillende toeren. De be manning bestond uit den luite nant-vliegenier Bakker en den sergeant-vliegtuigmakier Kruger. De autoriteiten konden van de tentoonstellingstereinen de evo luties van het vliegtuig geheel gadeslaan. Waarschijnlijk door een onge luk bij 't dalen kwam het toestel op het dak van de ijzergieterij van de firma Hille de Lelie te recht en nam bij den val het hal ve dak mede. Het watervlieg tuig stortte aan den Grasweg ne der en was geheel verpletterd. Bij het ruimen van de over blijfselen bleek, dat de sergeant, de heer Kruger,. dood was lui tenant Bakker was er met een beenfractuur afgekomen. De tereinen werden direi t af gezet, om de nieuwsgierigen, die van alle zijden, ook per bootje kwamen opdagen, op een afstand te houden. De doktoren van de Elta, die direct hulp boden, konden bij den waarnemer slechts den dood constateeren. Luitenant Bakker werd direct verbonden en per auto vervoerd. gewond, haar zoon is reeds aan de bekomen verwondingen over leden. BRAND. Te IJsselmonde is gisteren de landbouwer*woning annèxschuur en smederij van H. Bunk afge brand. Kinderen hadden met lucifers bij het hooi gespeeld. Verzekering dekt vooreen klein deel de schade. EjïN NIEUWE BRANDSTOF. Uit Odambt schrijft men aan het „N. v. d. D." In den laatsten tijd is op de zware grond een tot dusver alhier onbekende brandstof ingevoerd, die in vele gevallen de steenkolen reeds ver vangt en een besparing geeft van 50%. Bij den zeer hoo- gen prijs van steenkolen die fran co hier op ongeveer 60 per 1000 K. G. komen korten tijd g.-leden werd nog 72 betaald is bedoelde brandstof, glide genaamd, een heele uitkomst. De prijs is, franco levering, ongeveer 18 per 1000 K. G. Glide wordt gefabriceerd van veen, dat zich onder zand bevindt en dat daar door sterk is samengeperst. Tur ven kunnen van dat veen niet worden gegraven, zoodat glide gelijkt op stukjes turf en turf molm. Vrij groote hoeveelheden glide zijn reeds aangekocht voor de machines stoomdorschvereeni- gingen voor de stoomgemalen van waterschappen, voor de loco motieven van de stoomtramweg maatschappij Oldambt Pekela enz. BEMANNING GERED Het Zondagmorgen te Rotter dam binnengekomen Duitsche stoomschip „Weichsel" heeft in de Noordzee gered de beman ning van de Rotterdamsche sleep boottrawler „Doggersbank", die door onbekende oorzaak begon te zinken. ALS VOOR DEN OORLOG. Naar men weet heeft de Engel- sche regeering de hervatting van den handel met Duitschland on der zekere voorwaarden weer toegestaan. Het wordt zelfs van het grootste belang geacht, den uitvoer zoo mogelijk in alle rich tingen op te voerende Engel- sche groothandelaren moeten hun beste krachten aanwenden, om één der eerste plaatsen te ver overen op de centrale Europee- sche markten. Alle goederen kun nen uit Duitschland worden in gevoerd, behalve die, welke reeds voor den oorlog verboden waren. Voor Hongarije is alleen de han del toegestaan voor zoover het bezet is door de Ententetroepen. ROOVERS Zaterdagmiddag werden twee bankbeamten te Dordtmund, die 575.000 mark van de rijksbank gehaald hadden, in hun rijtuig door drie jongens overvallen. Den beamten werd peper in de oogen gestrooid, waarop de roovers hun den koffer met geld afnamen en ineen klaarstaande auto de vlucht namen. DE DUURTE IN AMERIKA. Ten einde de duurte van het leven te verminderen, heeft het Departement van Oorlog last gegeven, dat alle overgebleven voorraden voedingsartikelen van het leger onmiddellijk aan het publiek verkocht moeten worden. VLIEGONGEVAL. Een groot Caproni-vliegtuig is Maandag bij Verona in Italië gevallen. Er zijn 14 dooden. DE POLITIESTAKING IN ENGELAND. Bij wilde tooneelen van plun dering in de arbeidswijk te Li verpool zijn 200 menschen ge vangen genomen. Zaterdagnacht en Zondagochtend zijn er nog 600 man nieuwe troepen in de stad aangekomen. De overheid vertrouwt thans de orde te kun nen handhaven. Een vergadering van de vakvereenigingen te Li verpool heeft besloten tot een algemeene staking van sympathie met de politie. Te Birmingham staken 400 politieagenten. Het gepeupel heeft Zondag winkels te Birkenhead geplun derd, waar 100 politiepagenten staken. Berlijn is voor het Duitsche rijk wel nooit geweest, wat Parijs voor Frankrijk is, maar toch was Berlijn het centrum van het politieke, geestelijke en artis tieke leven van Duitschland. Munchen, Dresden en alle an dere hoofdsteden trachtten zich wel onafhankelijk van Berlijn te maken, maar toch mocht hun dat slechts gedeeltelijk geluk ken. Munchen bleef de hoofd stad van Beieren en kon wegens zijn eigenaardig karakter niet de hoofdstad van het rijk wor den. De snelle politieke en economische groei van Duitsch land moest en kon slechts een stad als Berlijn tot hoofdstad maken. De deze stad zoo dik wijls verweten karakterloosheid was juist haar karakterwant daar het rijk uit vele stammen, die elk hun gedachten en ge voelens hadden, bestond, was 't ondenkbaar, dat de hoofdstad aan één volksstam zou behooren. Berlijn is niet enkel om politieke redenen tot rijkshoofdstad ge kozen, niet alleen omdat de Koning van Pruisen Duitsch kei zer was, het was er toe bestemd. Reeds Heine zei van Berlijn, dat het eigenlijk geen stad was, maar een p'aats, waar zeer vele ver schillende menschen bijeengeko men waren. Deze velen hebben veel tot stand gebracht, misschien niet één bepaalde cultuur, die als de absoluut Duitsche beschouwd kan worden, maar is dat de schuld van Berlijn Schuilt de fout niet veeleer bij de zich in duizenden schakeeringen uitende cultuur van dezen tijd zelve Het kenteeken isalles willen maar niets volbrengen. De Duit- scher wordt steeds, hij is nooit, zegt Nietzsche. Er ligt iets tra gisch in de geschiedenis van deze stadzij was misschien juist op weg om tot een eenheid te komen toen de wereldoorlog ook de bloeindste van alle steden in de draaikolk meesleurde on niemand weet, welk lot haar wacht Dat is het, wat thans eiken Berlijner bezwaart, schrijft het „Berliner Tageblatt". Vóór den oorlog be hoefde hij zich nergens ongerust over te maken, maar nu pakken de onweerswolken zich dreigend samen. Bij alle centralisatie zal Berlijn toch misschien niet meer zoo het middelpunt van het po litieke leven zijn als weleer. Maar een zwaarder slag zou het voor de stad zijn, wanner zij ook als cultuurcentrum achteruitging. Een achteruitgang op dit ge bied zou alleen denkbaar zijn, wanneer een groote uittocht der bevolking plaats vond, maar een zoo groote vermindering van 't aantal zielen, dat het geestelijk leven der hoofdstad aan het kwijnen zou raken, zou toch eerst in vele jaren mogelijk zijn en dan zullen wij ons wel weer een weinig hebben hersteld. Want wij zijn taaien het taaist van allen is de Berlijner. En welke stad zou de nalatenschap van Berlijn aanvaarden Zoo lang er nog een schaduw van een rijk te zien is, moet er een hoofdstad zijn en om de hoofd stad van het Duitsche rijk te zijn, is juit een stad als Berlijn noodig, een stad met de karak terloosheid van Berlijn. Munchen is te Beiersch, Dres den te Saksisch, Frankfort te Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 6 Aug. 9.44 10.08 Donderdag 7 10.54 11.18 Vrijdag 8 11.53 12.07 Volle Maan Maandag 11 Aug. nm. 6.59. BRAND. De eigenaar van het magazijn Indian, de heer M. van der Ster, was gisteravond in zijn magazijn aan de Oostmolenstraat te Rot terdam, op den hoek van den Houttuin, bezig met kitlijm een band van een kinderwagen te lijmen, toen plotseling een ben- zine-ontploffing plaats had. In korten tijd stond het magazijn, waarin veel rijwielbenoodigheden aanwezig waren, in brand. Ook aan de in den Houttuin uitkomen de werkplaats en een daarboven gelegen woonvertrekje deelde het vuur zich mede. Gasten van spuit 9 hebben, in den beginne onder de leiding van den brandmeester den heer P. Corbeth, en daarna onder die van den hoofdman den heer K. Poortman, den brand met twee op de waterleiding geplaatste slangen gebluscht. De spuiten 22, 19, 11, 8, 10, 21 en 12 rukten eveneens uit. Verzekering dekt de aangerichte schade. AANGEVALLEN. Zondagnacht zijn te Deventer de wachtmeester van Oosten en de marechaussee Havers, die twee zonder licht fietsende man nen aanhielden, door dezen on verhoeds aangevallen. Van Oos ten werd door drie schoten zoo ernstig getroffen, dat zijn toe stand hopeloos is; Havers werd in het been gewond. Hij schoot ook en wonde blijkbaar één der kerels, want beiden zetten den tocht gezamenlijk op één fiets voort, terwijl het been van den getroffene er bij hing. Vermoe delijk zijn zij in de richting van MOORD TE ROOSENDAAL. Te Kolsdonk (gem. Roosen daal) is het lijk gevonden van een vrouw. De ontdekker van den moord vond bij het gras- snijden een plek pas omwoelde aarde, wat hij niet vertrouwde. Hij dacht aan smokkelwaar en begon te graven. Toen deed hij zijn griezelige ontdekking. De vermoorde vrouw staat ongun stig bekend. Ofschoon getrouwd, heeft zij omgang met andere mannen, waarmede ze soms voor eenigen tijd verdwijnt. Ook nu was ze lang weg geweest. Het gerucht loopt dat zij 3 a 4000 gulden bij zich had. De aan gehouden verdachten zijn een leerling-machinist der S. S., die met de vrouw leefde en een rijwielhandelaar, beiden te Roo sendaal. De machinist-leerling G. is meermalen met de vrouw gezien. Hij is zelf gehuwd en heeft twee kinderen. Hoe de moord is gepleegd is nog niet bekend. Omtrent deze moord verne men wij nader, dat het lijk van de gevonden vrouw ook door de familie is herkend. Het is vrouw v. d. Brock Van Gaans. Bij het opgraven in tegen woordigheid van het parket uit Breda, bleek het lijk reeds in vergevorderden staat van ont binding. Het lag ongeveer 50 c.M. diep. Op de vrouw werden nog aangetroffen eenige portret ten van haar zelf, een pakje met manufacturen en een bewijs van toegang in het grensgebied. Uit deze kaart was echter de naam uitgesneden. De rijwielhandelaar Oudsten is weder op vrije voeten gesteld. De Graaf wordt steeds verhoord. Ook is nog iemand uit Nispen aangehouden om verhoord te worden. Vrouw v. d. Broek Van Gaans woonde eenigen tijd geleden te Nispen. AANRIJDING. Zaterdag is te St. Oedenrode een rijtuig, tengevolge van een aanrijding met een wagen, om geslagen. De twee inzittenden werden op den weg geslingerd. Mej. van den Berg werd ernstig

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2