HER EE. NI G D. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN "füïïSÏ557 VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK 28e Jaargang Woensdag 6 Augustus 1919 Nummer 2443 Gelijke Rechten. Gemeenteraad. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever TNo,02T BRESKENS p°7^° Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur In een tijdvak van vijf jaar is de maatschappij aanzienlijk gewijzigd. En vooral wat betreft de positie welke de vrouw in de maatschappij heeft ingenomen. De alleszins veelzijdige hulp door de vrouwen in de oorlog voerende landen en ook niet minder in de neutrale rijken tij dens de oorlogsperiode verleend, moet wel de grootste tegenstan der van de zoogenaamde vrou wenbeweging tot inkeer en lot nadenken hebben gestemd. Want het is een onomstootelijk feit gebleken, dat de vrouw als zoo danig een krachtige en betrouw bare factor zich betopnd heelt, waar het geldt het radeiwerk der economische verhoudingen in stand te houden en den ge- regelden gang daarvan te be vorderen. De tijden, dat de vrouw slechts en uitsluitend haar gaven aan de bestiering van het huishouden, de keuken en de kinderen vermocht te besteden, zijn thans voor goed voorbij. En hoewel nochtans haar voornaam ste taak zal blijven liggen in de behartiging dezer bij uitstek vrouwelijke plichten, heeft de vrouw daarnevens zich rechten weten te verwerven, die wel verdiend door niemand, die de beteekenis van het huidig tijds bestek begrijpt, haar ontzegd zullen worden. Een lange strijd is aan den toestand van thans vooraf gegaan want het inzicht, dat de gemid delde vrouw in geen enkel opzicht bij den gemiddelden man achter staat, is nog zoolang niet over- heerschend. Eeuwenlang heeft de overtuiging, dat de vrouw van nature de minderwaardige van den man was, als een exioma gegolden en daarna is het voor namelijk te wijten dat in velerlei opzicht de opvoeding en de ont wikkeling der vrouwen uit een vroegere periode in de historisch- maat8chappelijke ontwikkeling der samenleving, zoo ontzagge lijk veel bij die van het andere geslacht ten achter heeft gestaan. Eerst langzaam aan en uiterst ge- 14) Al de zachtheid en goedheid van Jeane's natuur ontwaakte bij de gedachte dat het zieke zwakke schepseltje geheel op haar steun de. Ze vergat wat de vrouw van mijnheer Keith was geweest en verzorgde haar met de meeste hartelijkheid. Zelfs de dominee die iederen dag een half uur in de ziekenkamer doorbracht raak te gewend aan het bleeke ge zichtje en verheugde zich over den glimlach die bij zijn binnen komen, haar schoonheid ver hoogde. Zijn bezoek dat hij uit plicht gevoel had gebracht was lang zamerhand geen moeite, geen last gebleven maar menigmaal dacht hij met belangstelling wat ze op al zijn vragen zou zeggen. leidelijk is bij de mannen en de vrouwen de beweging voor vrij making van de knellende banden waaronder zelfs meer dan de helft der bevolking gebukt ging tot ontplooiing kunnen komen. Nog zoovele jaren niet geleden had het woord emancipatie een bij velen onsympathieke uitwerking, doch dit kwam ook voor een niet gering deel daarvan, dat de vrouwen, welke zich toenmaals geroepen voelden voor de emaci- patie der vrouw openlijk in het krijt te treden, door een al te groolen ijver het doel voorbij streefden en al te zeer vergaten, dat vóór alles het verwekken van sympathie voor het doel nood zakelijk was. Inmiddels mag een eeresaluut aan de pioniers der vrouwenbeweging niet achter blij ven. Zij toch hebben veel onver dienden smaad en miskenning moeten lijden, en de vruchten van haar arbeid hebben niet zij, doch de vrouwen van latere ge neraties kunnen plukken. Dat de bewustwording der vrouw in de laatste jaren zulk een snelle vordering heeft kun nen maken, ligt voornamelijk daaraan, dat zulk een toenemend groot aantal vrouwen in haar eigen onderhoud heeft willen of moeten voorzien. Op allerlei ge bied van het maatschappelijk le ven heeft zij zich daarbij een plaats en dikwerf een voorname plaats weten te veroveren, zoo dat het feit dat ondanks haar gebleken gelijk waardigheid, haar meer een in het oogvallende mis kenning en onrechtvaardigheid werd. De aanvankelijk kleine maar uitgelezen schare van voor aanstaande vrouwen, die het voor de rechten van zich en van hare zustereii opnamen, werd allengs grooterdeze wisten zich den bijstand van talrijke onzer knap pe burgers te verzekeren, en aan de gelukkige samenwerking op maatschappelijkgebied door deze beide groepen is het te danken dat thans ook in de wetgeving aan de vrouwen een plaats is ingeruimd, overeenkomstig haar gebleken intellect en karakter. Nadat reeds door de Tweede Toch zeide zij nooit veel en voelde instinctmatig dat zwijgen beter was dan spreken. Met haar zachten lieven lach luister de ze naar alles wat hij vertelde of naar hetgeen hij haar voorlas. Onwillekeurig dacht hij aan haar en ze werd een voorwerp van zorg voor hem dat de pastorie minder eenzaam deed zijn. Voor het overige leefde hij als vroe- 'ger. Geen van zijn gemeente naren waren van dien stand dat ze hem vriendschappelijk be zochten, niemand hunner durfde naar zijn zoon vragen en nog minder naar diens vrouw. Soms was hij er blij over, dikwijls hinderde het hem en hij gevoel de zich nog meer aangetrokken door de arme jonge vrouw die zoo rustig op haar bovenkamertje bleef, niemand kwaad deed en in wien toch niemand belang stelde. De dagen gingen rustig en kalm voorbij totdat een groote Kamer het wetsontwerp tot het verleenen van het actief kies recht was aangenomen heeft thans ook de Eerste Kamer haar goed keuring daaraan gehecht, waar mede derhalve het actieve vrou wenkiesrecht een feit geworden is, zoowel van groote beteekenis voor de vrouwenbeweging in ons land en daarbuiten, als ook niet minder voor de staatkundige ontwikkeling van ons land. Wanneer, hoewel met de 1100- dige administratieve voorberei dingen nog geruime tijd gemoeid is, de vrouwen evenals de mannen ter stembus zullen worden op geroepen, dan aanvaardt de Nederlandsche vrouw daarmede een nieuwe taak van overwegend algemeen belang. Echter mag op gtond van den ook door haar begrepen ernst der tijden worden verwacht, dat de bijzondere belangen welke in het dagelijksch leven aan de vrouwen zijn en blijven toevertrouwd, niet door de uitoefening der verkregen nieuwe rechten in het gedrang komen of voor een deel ver waarloosd blijven. Want dan zou de maatschappij wat zij aan den eenen kant wint, door aan de vrouwen gelijke staatkundige rechten te hebben verleend als aan de mannen, aan den ande ren kant verliezen, door zich de verzorging van huis en haard in den uitgebreidsten zin te ziei: ontnomen worden. Want de schoonste en de beste roeping der vrouw is nog immer echt- genoote en moeder te zijn, en slechts wanneer door omstandig heden deze grootsche taak voor haar niet mag zijn weggelegd, dan eerst zal zij, zonder der maatschappij tekort te doen, zich met al haar gaven van hoofd en hart aan den haar op staatkun dig gebied geopenden werkkring kunnen wijden. Een uitgebreid werkprogram valt inderdaad aan te wijzen, waarbij de vrouw van onmisbaar nut kan zijn, als o.a. wat betreft de huwelijkswetge ving, de kinderzorg, de drank bestrijding, de moederschaps verzorging, enz. Op talrijke terreinen van het maatschappelijk en scheen maar een half dozijn regels te bevatten. De dominee had er bijna verdriet over dat de zijne zoo lang was. „Je ziet, Charlotte, al wat zaken betreft schrijft hij aan mij. Stel je genoeg belang er in om ze te lezen of ben je nog niet sterk genoeg „O Ja 1 maar maar ik kan niet. Ik kan geen geschre ven letters lezen". Misschien stootte mijnheer Gar land zich voor de honderdste keer aan de onkundigheden van de vrouw aan wie Keith zijn leven had verbonden maar de gloeiende blos van Charlotte, die bewees dat hetzelfde pijnlijk gevoel haar kwelde, riep zijn medelijden weer te voorschijn. „Dat is minder", zeide hij goedig. „Ik zal hem voorlezen. Maar je eigen brief'. „Ik kon hem niet lezen en ik vreesde dat u het niet goed zou vinden als ik het aan Jeane leven kan de vrouw met de haar aangeboren lijnere sentimenten van ontzaggelijk veel invloed ten goede zijn, terwijl zij in den Striid, die mogelijk opnieuw tot ontbranding komt, van militairis me en imperialisme, een groote factor op wetgevend gebied voor het voorbereiden en tot stand doen komen van een duurzamen vrede zal kunnen blijken te zijn. Zich derhalve plaatsend op een breed en algemeen stand punt, kan men niet anders dan de intrede van de vrouw in het actieve staatkundig, sociaal en maatschappelijk leven toejuichen, hoezeer ook de bezwaren welke daarbij te overwinnen blijven, niet onderschat mogen worden. De vrouw en de maatschappij, zij zullen dus in de toekomst op andere wijze en in andere ver houdingen tot elkander staan, waarbij zoowel de een als de ander baat zal kunnen onder vinden, want het lijdt geen twij fel of van de daadwerkelijke medewerking van de daarvoor bekwame vrouwen, zal het be stier der landszaken, der gewes telijke en der gemeentelijke belangen, vooral in de hoogst ernstige tijden, die wij door maken en nog te wachten heb ben, een heilzamen inv'oed deel achtig kunnen worden. Gelijke rechten aan mannen en vrouwen. Breskens. Maandagavond kwam de Raad onzer gemeente bijeen. Afwezig was de heer Roest. De Voorzitter opent de ver gadering en deelt mede, dat de notulen der vorige vergadering nog niet gereed zijn. Wordt mededeeling gedaan van Procesverbaal van kasopne- ming, waarbij aanwezig bleek een bedrag van 7&27.06. Een schrijven van Ged. Staten, betreflende de begrooting 1919, welke in orde was bevonden Missive van Ged. Staten, be helzende toelating nieuwe raads- gebeurtenis een brief van over zee, de stilte verstoorde. Keith schreef een langen, uit- voerigen brief aan zijn vader waarin een kleintje voor zijn vrouw was gesloten. Mijnheer Garland liet het haar dadelijk brengen en volgde een uurtje later met den zijnen geopend in de hand. Ondanks het genoegen dat het lange, liefdevolle schrij ven hem bezorgde speet het hem dat Keith al de bijzonder heden van zijn werken en leven aan zijn vader schreef. Het was onvermijdelijk en toch 't was treurig en niet zooals het moest zijn. Zuchtend rees hij op en ging naar de kamer van zijn schoondochter. Charlotte be groette hem met haar gewone vriendelijken lach die ditmaal niet goed gemeend was. Blijk baar had ze geweend. „Goed nieuws hè zeide hij vroolijk haar zijn brief gevende. De hare lag open op haar schoot leden op den Isten Dinsdag in September, na onderzoek der geloofsbrieven, alsmede verkie zing der Wethouders. Wordt voorlezing gedaan van een schrijven van de Vereeni- ging van BurgemeestersenSecre- tarissen in het voormalig 4e District van een request aan den Minister van Waterstaat, behan delend de slechte telefoon- en telegraafverbinding met het ove rige deel van Nederland, waar aan de Raad adhaesie betuigd, alsmede een request aan Ged. Staten behandelende de slechte verbindingen Vlissingen—Bres kens Is ingekomen een verzoek van de Aid. Breskens van Volks onderwijs omtrent het aanstellen van een schoolarts. Een bege leidend rapport toonde de zeer goede vruchten hiervan aan. De voorzitter stelt voor dit rapport te bestudeeren en de nieuwe Raad hierover te laten beslissen, wat de goedkeuring der leden wegdroeg. Op een verzoek van den heer Cambier om een schuur en pak huis te mogen bouwen aan de 3e Zandstraat werd goedgunstig beslist, evenals op een verzoek van den heer de Hullu om wo ningen te mogen bouwen aan den Steenoven. Na rondvraag informeert de heer Salomé of al op zijn vorig verzoek n.I. verbetering der sloot tot afvoerwater bij de begraaf plaats is ingegaan, waarop de voorzitter bevestigend antwoord. Ook deelt de heer Salomé mede, dat de uitwatering aan den achterweg is vervallen, welke weder dient hersteld te worden. Deze uitwatering heeft altijd bestaan, doch is door de bewo ners der desbetreffende per- ceelen veronachtzaamd, maar behoort door hen weder hersteld te worden. De Voorzitter zegt een onder zoek toe. Niemand meer het woord ver langende, sluit de voorzitter de openbare vergadering om over te gaan in geheime zitting ter behandeling van eetiige reclames Hoofd. Omslag. vroeg. O, Mijnheer, is hij goed gezond Zijn er geen ongeluk ken gebeurd Is hij blij dat hij vertrok Haar lippen trilden en zij barstte in tranen uit on danks haar pogingen om ze te weerhouden. „Wees kalm, mijn kind", zeide de dominee diep ontroerd. „Wees kalm anders word je weer op nieuw ziek. Je zult alles weten wat hij schrijft. Je hebt er recht op want hij is je echtgenoot". Ja, ja!" Haar oogen schitterden en de innige liefde, die zeldzamen schat die nooit te koopen is, straalde mijnheer Garland tegen. Zwijgend stak hij zijn hand uit en hield de hare vast terwijl hij den brief van Keith voorlas. Na wat over den inhoud gespro ken te hebben vroeg hij aarze lend of hij den anderen zou lezen. „De mijne I o ja, als u zoo goed wilt zijn". Vervolg.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1