ü6 Distin oËiim Plaatsil Nieuws. OIL ej Ti to. Riimenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws De Duitsche Nationale Verga dering heeft met groote meerder heid een voorstel aangenomen tot instelling van een staatsgerechts- hof, zulks in verband met de tegenwoordig aan den dag ko mende onthullingen. De minister van binnenlandsche zaken, dr. David, verklaarde daarna, dat de regeering alle geheime documenten, en in het bijzonder die betredende het uit breken van den oorlog en die betredende den wapenstilstand, zal openbaar maken. Er zal eerst en zoo spoedig mogelijk een commissie van on derzoek uit de Nationale Verga dering worden benoemd, be staande uit leden van alle partijen om een critisch onderzoek van de feiten en de stukken te leiden. Het staatsgerechtshof zal, aldus dr. David, alle, die daarmede in contact moeten komen, een ze kere bescherming bieden tegen de eenzijdig geinspireerde Enten te-hoven en tegelijkertijd, door een wetenschappelijk, onpartijdig onderzoek, het mogelijk maken, dat de volle waarheid aan het licht treedt. Het onderzoek zal voor velen smartelijk zijn en voor velen ook groote noodlottige gevolgen heb ben, maar aan de gemeenschap kan het slechts ten goede ko men. Uit de onthullingen welke el kaar voortdurend opvolgen, blijkt dat Duitschland in 1917 tot eiken prijs den schijn wilde redden dat zijn militaire macht gebroken zou zijn. Liever mocht de bemidde lingspoging van den l'aus om tot vrede te geraken, mislukken, dan dat Duitschland's netelige positie aan het volle licht zou komen. Michaelis stelt nu aldus voor dat de in discreties, het verklappen van de geheimen van den kroon raad, den weg versperden tot verdere onderhandelingen. De in zijn brief bedoelde neutrale diplomaat, die Kuhlmann zeer na stond, was de Spaansche ge zant te Berlijn. Over diens be moeiingen hooren wij verder van Michaelis niets. Zijn ant woord aan Engeland draagt meer het karakter van een uitdaging, dan van het aannemen van een afwachtende houding. Terwijl de Duitsche Rijksdag een vredes- resolutie aanneemt en het Duit sche volk met de handen in het haar zit, geen uitweg weet uit het oorlogsmoeras, maakt de Duitsche regeer'.ng met Micha elis aan het hoofd, een vredes poging onmogelijk, die zij met beide handen had moeten aan grijpen. Ludendorlf's verklaring, dat hij van Pacelli's schrijven en van Michaelis antwoord eerst door Erzberger's rede in de Nationale Vergadering had kennis gedra gen, is kennelijk bezijden de waarheid, want 'Michaelis zegt dat de opperste legerleiding aan den kroonraad deelnam. NEDERLAND EN BELGIË. Bij gelegenheid van het bezoek dat president Poincaré de vorige week aan Gent heeft gebracht, heeft de burgemeester dier Vlaamsche stad eenige „lieflijk- heden" aan het adres der Neder landers gezegd. De bekende schrijver de heer A. Hans, thans verbonden aan het „Laatste Nieuws" te Brussel noemde de opmerking van den Gentschen burgemeester den heer Braun, een onbeschoftheid. Hij schrijftDe heer Braun heeft op het stadhuis een rede gehouden, llij sprak er ook over de Gentsche haveninstellingen en zei o.a. dat de toegang tot het kanaal in bezit was van een „kit- telachtigen nabuur"Braun aarzel de dus niet, om op een feestdag in tegenwoordigheid van een vreemd staatshoofd, bij een offi- cieele ontvangts als burgemeester die dan vooral boven alle par tijen en stroomingen moet staan, een volk te beleedigen, in welks land duizenden landgenooten een toevlucht vonden en welks ver tegenwoordiger te Brussel nog juist door den koning gedeco reerd was geworden evenals eeni ge dames, die een belangrijk bedrag voor onze weezen brach ten en aan wie de koningin dank betuigde voor de groote hulp aan Belgiö bewezen. Kittelachtig. Er zijn inen- schen, die al heel watkittelach- tiger zijn dan de Hollanders Er zijn menschen, die steeds een gelegenheid om zeer beschei den te zijn, laten voorbijgaan. LANDBOUWGEWASSEN. Op het bureau der landbouw- commissie liggen ter inzage ge gevens omtrent den stand op 19 Juli 1919. In Zeeland verschilt de tarwe minder met het gemid delde. In Zeeland, waar ook veel wintergerst wordt verbouwd, staat zij vrij goed. In deze pro vincie, waar de grootste opper vlakte van zoinergerst voorkomt heeft deze slechts een matigen stand. Voorts staan de Waalsche- wier-, paarden- en duivenboonen het best in onze provincie, waar een goeden stand wordt aange troffen. De stand van het vlas is vrij slecht tot matig. Het kool- en karwijzaad matig, doch het mosterdzaad vrij goed. De stand der aardappelen is vrij goed, niettemin komt Zeeland onder de zwakste standen voor. Suiker bieten vrij goed, doch voeder bieten vrij goed tot goed. Cicho rei is matig. Uien vrij goed. Kla vers hebben een vrij goeden stand.- Er is een vrij goede op brengst'verkregen van gras- en klaverhooi. EEN DANKBETUIGING UIT BRUSSEL. Op voorstel van burgemeester Max, heeft de gemeenteraad van Brussel besloten aan Nederland den dank der Brusselsche be volking te betuigen voor den broederlijken steun, inzake het onderwijs verleend aan de naar Nederland gevluchte Belgische kinderen. Deze dank geldt in de eerste plaats de Koningin van Neder land. Breskens. Aan het alhier op 24 Augustus a.s. te houden muziekfeest zullen 12 verschil lende vereenigingen deel nemen. IJzendijke. De heer J. du Burck, vroeger alhier, thans te Zuid Scharwoude, is te Zaandam geslaagd voor het Diploma 5- jarige cursus II. B. S. Schoondijke. Dinsdag werd door de soldaat-commiezen alhier aangehouden de winkelier G. voor het vervoer van te groote hoeveelheid kaas, welke in beslag genomen werd. St. Kruis. Door de soldaat commiezen werd Dinsdag alhier een zekere de M. aangehouden welke een partij boter en kaas trachtte uit te voeren. Een en ander werd in beslag genomen. Predikbeurten. Ned. Hekv. Kerk.. Zondag 3 Aug. Breskens v9'/2u Geen dienst. v 10 u Zondagschool. n 2 u dsj. A. Raams Doop en Voorb. H. Av. n 5t/2 u ds Verweijs, van Breukelen. Beide Godsdienst-oefeningen Collecte Orgelfonds. Groede n 2 u ds de Zwaan. Doopbediening. Biervliet v 10 u ds J. A. Raams van Brèskens. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Wauters, van Hoofdplaat. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 29 Juli. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 13.05f 15.75. id. (klein) f 12.50—1 12.90. Eendeieren f 17.70—f 19.00. Ganseieren f25.00f 00.00. Kalkoeneieren f 16.00f00.00. Middenprijs f 13.48 Aangevoerd 98000 stuks. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 30 Juli. Veroordeeld wegens: mishandeling: P. C., 17 j-> arbeider, IJzendijke, 10 of 3 weken tuchtschool, Z. C. B.. 29 j., landbouwer, Oostburg, 10 of 10 d. hecht. DAMMEN. No. 34. Correspondentie aan J. C. Ie Bleu Jonathan. STAND: W it: 21, 29, 33, 36, 39, 41, 43, 46/48. Zwart: 8, 12, 16, 18/20, 24, 27, 30, 32. Oplossing no. 32 33-29, 42-38, 37:48, 48-42, 30-25, 35:11, 25 3. Goede opl. ontvangen van: J. A. D., J. K., D. v. M., W. L. Sr., W. L. Jr., J. W., allen te B., I. C. Jr. te N. S., A. K. te Z., D. de H. te O., J. A. C. te K., J. L. te G. en J. B. te C. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. DAGEN. vm. nam Zaterdag 2 Aug. Zondag 3 Maandag 4 Dinsdag 5 5.58 6.40 7.32 8.33 6.22 7.04 7.56 8.57 Eerste Kwartier Zondag 3 Aug. nam. 9.31 DE RUPSENPLAAG. In de omstreken van Harder wijk begint de gevreesde ge streepte dennenhoutrups haar schadelijken invloed uit te oefe nen. In de bosschen van het land goed „Uilenberg" te Leuvenum is zij reeds aan het werk geweest getuige de bruine gloed, die er over de boomen ligt „Sparren dal", is eveneens aangetast en ook de gemeentebo3schen van Harderwijk dreigen te zullen lij den van den aanwezigheid der rups. Een afdoend middel tegen de beteugeling van het rupsenge vaar schijnt de Ned. Ileide- Maat. te hebben gevonden in het graven van geulen langs de aan getaste terreinen. Deze geulen zijn 40 c.M. diep en even zoo beed. Bij het zich verplaatsen van den eeuen boom naar den ande ren komen de rupsen in deze geulen terecht. Zij kunnen wel tegen een dennenboom opkrui pen, doch niet tegen den rand der geulen, zoodat zij er in blij- ven liggen. Men ziet na eenigen tijd de geulen dan ook bedekt met tal van rupsen, die met een brandenden dennentak worden afgemaakt. EEN KRANIGE REDDING. Maandagmiddag om 5 uur reed de 17-jarige W.. Bos op zijn fiets vlak langs het water van den Koudenhorn te Haar lem, toen hij tegen een der aan den kant bevestigde ringen stoote en met rijwiel en al in het water viel. De heer F. C. Kolderie, die kwam aanloopen, legde jas en vest af, gaf zijn portemonnaie, inhoudende f 170 aan een on bekende in bewaring en sprong in het water. Na eenige malen gedoken te hebben slaagde de heer Kolderie er in den drenke- ling, die reeds op den bodem kig. te grijpen en aan den wal te brengen. Per brancard werd W. B. naar het St. Elisabeths Gasthuis over gebracht. De moedige redder deed, toen hij met den geredde op den wal verscheen, de verbluffendc ontdekking, dat de onbekende, aan wien hij zijn geld in be waring had gegeven, met zijn portemonnaie verdwenen was. ONGEVAL OF MISDAAD. Woensdagmorgen te 6uur werd op den straatweg Assen-Rolde het lijk gevonden van den boeren knecht II. B. te Deurse zijn fiets lag naast hem.Het onderzoek van de marechaussee wees uit dat de overledende den vorigen dag de kermis te Peelo had bezocht en dat hij te 4'/2 uur in den mor gen nog levend door eenige straatmakers was aangetroflen, die, in de meening, dat hij be schonken was, ter zijde van den weg hadden gelegd. Men veron derstelt, dat B., die als een woest rijder bekend staat, van de fiets is gevallen. Het onderzoek der marechaussee duurt evenwel voort. INSLUIPING. De echtgenoote van den heer K. te Rotterdam werd Woens dagmorgen in haar woning aan de Lange Warande aldaar plot seling opgeschrikt door de aan wezigheid van een onbekende in dividu. Op haar hulpgeroep nam de man de vlucht evenals nog twee anderen, die zich eveneens in de woning bevonden. Het drietal werd op straat door politie en buren nagezet. Een hunner, een zekere J. G. kon gearresteerd worden. Vermoed wordt dat zij in een onbewaakt Oogenblik zijn binnengeslopen. AUTO ONGEVAL. Gisterenmorgen had op den Leidschen straatweg bij den Is raëlitische begraafplaats te's-Gra- venhage een ernstig auto ongeval plaats, dat wonder boven wonder nog goed is afgeloopen. Een auto, welke door den eigenaar, den heer St. bestuurd werd, is tegen een boom langs den weg ge reden, door de botsing vloog 't voorwiel er af. lantaarn en spat bord werden beschadigd en eeni ge ruiten van de auto werden versplinterd. Gelukkig werd nog de heer St., noch een der inzittenden vier personen, behoorende tot de familie C., ernstig gewond. De eigenaar kreeg een onbeduidende schram over het gezicht. Bijen. Wat is een bij? Een bij is een beest, dat steekt! En daarmee houdt de natuur historische kennis omtrent bijen van de meeste menschen op, al weet „men" u ook nog wel te vertellen, dat die wreede steek- lustige dieren honing verzamelen. 't Is waar, steken kunnen ze en goed ook Maar wat doet u, als er een vreemd individu uw heele huis onderstboven gooit Ik verbaas me telkens weer, als ik een kijkje ben gaan nemen in de bijen huishouding (en daarbij geen bij op haar plaats laat) dat ze me niet steken. Een enkele keer, och ja, dan gebruikt de bij haar angel, maar dan bijna altijd, om haar met veel moeite bijeen- gezwoegden honing tegen echte of gewaande roovers te bescher men. Welnu, dan profiteeren we nog van dat steekvermogen want als de bijen heel zoetsan. pig gestemd waren, zouden de massa's op honing beluste wezen., te gemakkelijk hun gang kunnen gaan en als de oogsttijd in 't land kwam, zou er voor ons niet, te oogsten zijn. Laat de diertje, maar steken, 't is ons eitje,, voordeel, 't Gebeurt wel, dat we ze opzettelijk goed stekerin maken. 6 Nommer twee van de alge. meene bijenkennis: de honing! Ja, we kunnen honing van onze bijen winnen, van die echte geurige bloemenhoning, waarbij de fijnste kunsthoning in de verste verte niet halen kan. Die honing halen de bijen, 't is over- bekend, uit de bloemen; komt er geen bijenbezoek op zoo'n liomngbiedende plant, dan gaat de aanwezige hoeveelheid on- herroepelijk verloren. In werke. lijkheid zijn er duizenden en duizenden bloemen, die 's avonds ongetroost haar kelkjes moeten sluiten, omdat daar geen bijtjes kwamen, die haar honing op. zogen. (Wat een heerlijk voed- sel gaat op die manier dus ver- loren Dat bijenbezoek toch is voor de plant zoo noodzakelijk. Bij het honing zuigen namelijk bewijst de bij een grooten dienst aan de bloem. Zooals men wel weet, vinden we in de bloemen, omgeven door de (gekleurde) bloemenblaadjes, de meeldraden, dat zijn dunne steeltjes, met een' meestal geel, knopje. Kijk er maar eens een witte lelie op na, dan kunt u meteen ondervinden dat in die knopjes een fijn' meestal ook geelachtig, meel zit; dat is het stuifmeel oftewel „bijenbrood". Tusschen de meel draden ontwaart u dan meestal nog een ander orgaan, de stam per, ook een dun steeltje dat knopvormig eindigt. Ileeleniaal onderin of zelfs onder de bloem vindt u het miniatuur vruchtje. Zal dit kleine ding nu een be hoorlijke vrucht worden, dan moet er een weinig van het stuifmeel op het knobbeltje van den stamper komen en hiervoor hebben de meeste bloemen hulp noodig; die hulp kunnen de bijen ze verleenen, als ze om honing komen. Zulke hulpbehoevende planten zijn bijvoorbeeld het koolzaad en onze vruchtboomen. Voor de vruchtzetting zijn bijen daar absoluut noodig en daarom moe ten de koolzaad- en fruitkwee- kers zorgen, dat er bij hun aan- plantingen steeds bijenwoningen staan, 't Is moeilijk het groote vooi deel, dat de stuifmeelover- brengers, de bijen, opleveren, in geld uit te drukken, maar uit genomen proeven is zeer duide lijk gebleken, dat perceeltjes, die goed door bijen bevlogen wer den, hooger opbrengst gaven, dan niet bevlogen hoekjes. Er is op het oogenblik dan ook in tuinbouwkringen een streven om de bijenhouderij sterk uit te breiden, alleen om meer hulp bij het bestuiven te krijgen. En wie zich om deze reden bijen gaat aanschaffen, bevoordeelt zich bovendien nog door het honinggewin, dat bij een goede behandeling der bijenvolken, zeer aanmerkelijk kan zijn. _En wie eenmaal bijen heeft, wil ze nooit meer missen, als hij tenminste een open oog heeft voor de prachtige bijenhuishou ding. Wie eenmaal de inrich ting, de netheid, de regelmaat, de prachtige verdeeling van arbeid, de onbegrijpelijke onbaat zuchtigheid zijner nietige slaven heeft opgemerkt, zal nooit uit gekeken raken. Bijenhouders, die jaren lang zich tusschen de bijen hebben bewogen, weten u steeds weer iets nieuws te ver tellen, dat zij hebben opgemerkt, t Is net als met jagers en vis- schers, alleen dit verschilde ymker liegt niet over zijn bijen. W. H

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2