ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 28e Jaargang Zaterdag 2 Augustus 1919 Nummer 2442 Zeeuwsch-Vlaanderen en Nederland één ~¥üiSiiëiT HEREENIGD. Uit liet Havenbedrijf. m—a—a——a mi in i n i m iniuli T U a—a—a—wniti nY frViij" Uriaiiai—bb BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever TNo,02°in BRESKENS P°7s$r° Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur In antwoord op het verzoek van de Kamer van Koophandel te Middelburg om op Donder dagen het tarief van de booten van Zeeuwach-Vlaanderen op Walcheren te verlagen, in ver band met het marktbezoek, heeft de commissie van toezicht op de stoombootdiensten gemeld, dat zij overtuigd is van het groote belang dat er gelegen is, om de relatiën tusschen de strooken van Zeeland aan weerszijden der Westerschelde zoo levendig mogelijk te houden. Het komt de commissie evenwel voor, dat bij de beoordeeling der vraag of de bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen de markt te Mid delburg zullen bezoeken, niet alleen de kosten der verplaat sing wegen, maar ook de tijd, voor bezoek noodig, gewicht in de schaal legt. Afgescheiden daarvan is de vraag, hoever het tarief zou moeten worden ver laagd om de Zeeuwen aan de overzijde van de Schelde te bewegen tot een bezoek aan Middelburg. Zal de verlaging daartoe inderdaad bijdragen, dan zal zij aanzienlijk moeten zijn. En dan zal de commissie dade lijk voor het feit worden gesteld, dat dezelfde verlaging wordt gevorderd voor hen, die Dins dags de markt te Goes willen bezoeken, evenzeer voor de Zuid- en Noord-Bevelanders, en bewoners van Walcheren, die de markt te Zierikzee willen bezoe ken, en de Schouwenaars, die te Middelburg op de Markt iets te maken willen hebben. Uit een oogpunt van billijkheid zou de verlaging evenzeer moeten wor den toegepast voor de Zeeuwen aan deze zijde van de Schelde, die op Woensdag de markt te Oostburg of te Terneuzen en des Zaterdags of Maandags res pectievelijk Axel en Hulst willen bezoeken De vrees is dus lang niet ongegrond, dat het voldoen aan het verzoek zou leiden tot een algemeene verlaging der tarieven. 13) Zij sprak heel zelden over mevrouw Love en doelde even min op haar vroeger leven, een voorbeeld dat mijnheer Garland volgde. Onwillekeurig werd de herinnering bij hem levendig hoe hij jaren geleden de zelfde reis met zijne vrouw had gemaakt, en ondanks zijn medelijden met Charlotte voelde hij niets dan leed onnoemelijk, ondragelijk leed. Toen het rijtuig voor de pas torie stil hield keek hij verdrietig naar zijn reisgenoot en bemerkte dat zij in onmacht was gevallen, Met behulp van Jeane werd ze uit het rijtuig genomen en naar boven gedragen. Het was een vreemd, droef thuiskomen voor de vrouw van Keith, maar in het gegeven geval Hierin is veel waars gelegen, maar hiermede is toch niet weg genomen de beteekenis van het nationale motief, het belang om de bewoners van Z.-V'laanderen in staat te stellen zich zoo goed koop mogelijk naar de overzijde der Schelde te begeven en daar hun zakenbehoeften te verrich ten in plaats van naar België, zooals zij voor den oorlog in zoo sterke mate deden, omreden de reis veel goedkooper was. Wanneer men nu de kwestie binnen de perken van een plaat selijk of princiaal belang houdt, zal men altijd op de moeilijk heid stuiten van te sterke be voorrechting van enkelen. En daarom ook moeten de blikken verder reiken dan de belangen van een enkele markt, ja verder dan de provincie. Zijn er geen reden om bij het Rijk aan te kloppen voor steun voor goedkooper verbinding van ons deel met Nederland? Hoe veel zaken-reizigers hebben geen relatiën met Zeeuwsch-Vlaande- ren En hoeveel meer zaken zouden niet met Nederland en Zeeuwsch-Vlaanderen gedaan worden wanneer een goedkoope verbinding tot stand kwam? Daar voor toch kan het rijk wel zorgen. Nederland en Zeeuwsch-Vlaan deren zijn toch één En tegen een Rijkssteun voor betere verbinding van ons Z. Vlaanderen met Nederland zou den dan ook niet de bezwaren rijzen, die de commissie vreest voor de provinciale bevoorrech ting Het Rijk toch staat vrij tegenover cfie andere onderlinge verbindingen, welke niet het algemeen nationale belang heb ben van die verbinding met Z. Vlaanderen. Zoolang niet door het Rijk wordt ingegrepen, zoo lang zullen wij van goede en goedkoope verbinding met Neder land verstoken blijven. Dan zullen, zoodra de grenzen zijn geopend, even als voor den oorlog, relatiën met België wor den aangeknoopt, teneinde de zakenbehoeften met België voort te zetten, en niet met Nederland, omreden die verbinding te duur en te moeilijk is. zeer gelukkig voor haar. Na een uur van groote onrust, van aanhoudend op en neer loopen en wachten aan de deur van de logeerkamer waar het zieke meisje lag, bemerkte mijnheer Garland dat hij alles had ver geten behalve zijn angst en medelijden voor haar. „Hoe is het vroeg hij haas tig toen Jeane uit de kamer kwam. „Zij is nu wat beter, mijnheer", zeide Jeane met neergeslagen oogen. Zij schijnt alleen maar vermoeid, ze zal morgen wel geheel hersteld zijn. „Daar ben ik blij om. Zij heeft een groote réis gemaakt en dan het afscheid van haar echtgenoot. Dat is natuurlijk zeer droevig". „Natuurlijk", herhaalde Jeane zonder verder iets te vragen. De toon waarop zij had gespro ken en het daarop volgend zwij gen deed de dominee opkijken. Hij meende aan Jeane, die meer De combinatie van Haven- en Zeeliedenorganisaties heeft, in antwoord op het ;schrijve.. van de Scheepvaartvereeniging, aan den voorzitter van den Loonraad in de haven- en zeevaartbedrij- ven te Amsterdam en Rotterdam een brief vei zonden, waarin ge zegd wordt Met verwondering werd door leden-werknemers van den Loon raad kennis genomen van uw voornemen, om eerst ir. Septem ber a.s. den Raad bijeen te roe pen. Zeer nadrukkelijk wenschen zij erop te wijzen, gelijk trouwens in uw brief wordt erkend, dat destijds deze bijeenroeping werd bepaald op Juni en de verwach ting dezerzijds dan ook algemeen was, dat door u in die maand een vergadering zou zijn uitgeschre ven. Toen dat uitbleef is u bij eenroeping verzocht, waarop nu wordt verwezen naar September. Dergelijke eenzijdige beslissing tegen gemaakte afspraak in en die de rechten van één der par tijen (in deze die der arbeiders) aantast, moeten worden veroor deeld. De reden, door u voor deze handelswijze genoemd, kan aller minst als een verontschuldiging worden aanvaard, wijl de ver wachting dat met September, in verhouding tot nu, de toestanden merkbare wijziging in den zin van goedkooper levensvoorwaar den zouden ondergaan, wel door niemand zal worden gedeeld. Inmiddels moesten de arbeiders geheel in overeenstemming met de discussies in den Loonraad en geheel als onafwendbaar re sultaat derzelve, verwachten dat per 1 Juli een belangrijke ver betering in het loon tot stand ware gekomen De verwijzing naar September/October kan dus niets anders dan teleurstelling baren en tot regelmatigen ont stemming leiden, omdat deze ver wijzing niet anders kan worden verstaan als te zijn een onthouding van een loonsverhooging, die op grond van vroegere toezeggin gen moest worden verleend en dan twintig jaar zijn huishoudster was, eenige ophelderingen te moeten geven. „Zal je heel goed voor haar zijn vroeg hij bijna smeekend. Jeane zweeg. Mijnheer begreep dat hij ver keerd handelde en wel vriende lijk maar eenigszins uit de hoogte, vervolgde hij „Mijn schoon dochter is pas zestien jaar en dus te jong om de huishouding waar te nemen daarbij moet haar opvoeding nog voltooid worden. Je behoudt daarom je plaats als huishoudster maar ik vertrouw er op dat je zult zor gen dat iedereen haar de ach ting bewijst waarop mevrouw Keith Garland aanspraak heeft". Jeane keek hem scherp en onderzoekend aan en in dien blik las mijnheer Garland dat zij alles wist. „Blijft de jonge vrouw altijd hier, Sir „De vrouw van mijn zoon schending van gemaakte afspraak. Uwe verklaring, dat aan in September te treffen regelingen terugwerkende kracht kan wor den verleend tot 1 Juli, verandert hieraan niet veel. Dergelijke ver klaring, afgelegd om gelegenheid te hebben een vroegere toezeg ging teniet te doen, kan bij de arbeiders zeer weinig vertrouwen wekken. Ook de verhooging van het loon met ƒ1.50 per week, in afwachting van door den Loonraad te treffen beslis sing, kan niet bevredigen, wijl het op de arbeiders den indruk moet maken, dat de werkgevers met een dergelijk uiterst onvol doende verhooging zouden wil len volstaan, om daarmede den schijn te wekken alsof door hen zoodoende op behoorlijke wijze aan de toegezegde herziening der loonen is voldaan. Indien dan ook werkelijk zoo veel behoefte door de leden- werkgevers wordt gevoeld, om een behandeling in den Loon raad te verdagen tot September, dan ware het reëel en meer overeenkomstig de feitengeweest, in afwachting hiervan een ver hooging toe te staan, die de compensatie der prijsstijging sedert Januari en de vergoeding voor derving wegens uitblijving van toen verwachte prijsdaling, had ingehouden. Reeds hiervoor ware, op niet te ontkennen feiten, een bedrag van 3 per week ten minste benoodigd geweest. Uwe aanbieding van 1.50 is dan ook al te simpel. Van uwe beslissing, dat deze verhooging 4 Augustus ingaat, en er tot 1 Juli terugwerkende kracht aan wordt verleend, na men wij nota. Wilt u echter medewerken om het gevoel van onrust der arbeiders weg te ne men, en de verzwakking van 't vertrouwen in reëele behande ling van zaken, welke uw op treden veroorzaakt, tegengaan, dan geven wij u in ernstige over- weging om aisnog deze 1.50 per week tot nadere beslissing door den Loonraad, te verbete ren tot 3 per week. Nog dringen wij er daarbij op aan, de bijeenroeping van den blijft natuurlijk hier", zeide hij ernstig. „Jeane", vervolgde hij „je moet nooit meer op zoo'n toon over de vrouw van mijnheer Keith spreken. Het huwelijk is zonder mijn weten of toestem- ming gesloten maar onder de gegeven omstandigheden mocht er niet anders gehandeld wor den. Ze hebben beide veel leed en God moge hun vergeven. Ik schonk vergiffenis. „Jeans", ver volgde hij zachter, veroordeel haar niet, maar wees goed voor haar". „Nog nooit heb ik een man gezien zooals U nooit. Ik zal vriendelijk voor haar zijn maar alleen ter wille van u. Moge de goede God u beloonen, mijn heer Garland 1" Met tranen in de oogen liep Jeane snel weg. Vermoeid en afgemat ging de oude man naar zijn slaapkamer. Hij had in de laatste dagen zooveel geleden dat er niet meer te lijden was. I- Loonraad niet al te ver te ver schuiven, en dezen althans ultimo Augustus te doen vergaderen, zoodat in de eerste dagen van September de arbeiders de be slissing zullen kennen. Het spreeekt vanzelf, dat de arbeiders-organisaties den plicht erkennen contractbreuk tegen te gaan en deze niet op hun weg ligt. Echter meenen zij daarbij volle medewerking van de werk gevers te mogen verlangen en achten het den plicht van dezen, om zich van daden te onthouden, die tot noodelooze verwekking van onrust in de kringen der ar beiders aanleiding geven. Het moge dan onbedoeld zijn, de huidige handelwijze der werk gevers voert zeer sterk in deze richting. Met verbazing namen de or- ganisties kennis van uw meening dat het huidige conflict met de be manning s.s. Niéuw-Amsterdam door u als contractbreuk wordt beschouwd. Er mag op worden gewezen, dat in dit conflict geen enkele eisch omtrent loon- en werktijd is gesteld, en het ver langen, eenige zekerheid te be komen, dat de voeding niet zoo erbarmelijk slecht zal zijn als gedurende de afgeloopen reis toch moeilijk als contractbreuk kan worden aangemerkt. Blijkbaar zijn aan uw aandacht de groote bezwaren ontgaan, die bestaan bij een reis waar voeding van slechte kwaliteit en onvoldoende bereiding worden verstrekt, en waaraan een zee man zich bij ontdekking niet door beëindiging van zijn dienst kan onttrekken. Uw oordèel, dat de zeelieden zich om dat conflict buiten elke regeling zouden hebben gesteld en dus daarom niet in de voor- loopige verhooging zouden kun nen deelen, kunnen wij dan ook allerminst onderschrijven. Ernstig geven wij u daarom in overweging deze beslissing te niet te doen, ook wijl bij hand having daaraan consequentiën kunnen zijn verbonden, die al licht door u zelve niet zullen zijn bedoeld noch begeerd. Keith wan vertrokken, kinder loos bleef hij achter. VI. Ondanks Jeane's voorspelling dat haar zieke den volgenden morgen beter zou zijn duurde het weken eer iemand, behalve de dominee en Jeane, mevrouw Keith Garland zag. Al was ze maar een dienstbode, toch voelde Charlotte haar leed diep. Nu de noodzakelijkheid om kalmte zijn niet meer bestond was hare zelfbeheersching voorbij en aan houdend treurde zij over het verlies" van haar echtgenoot. In plaats van op te staan en zich te Immeridge als de dochter van dominee Garland te vertoonen, bedekte zij haar gezicht met haar handen en weende den geheelen dag. Had ze uit be rekening zoo gehandeld dan had ze niet wijzer kunnen doen. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1