rmrm y i i m i rmmmmm m B M M SÈ mm mm m üiiineiiLaiid. ai L ui m Gemengd Nieuws naam der arbeiders te regeeren. Het optreden der meerderheids socialisten zal thans tvel aan alle socialistische partijen der inter nationale getoond hebben dat de Duitsche sociaal democrati sche partij zich zelf uit de inter nationale gebannen heeft. De Vorwarts herinnert er eerst aan wat de 21ste Juli had moe ten zijn, een demonstratie ten gunste van de solidariteit van het wereldproletariaat, de inlei ding van den strijd tegen de geweldvrede van Versaille, tegen het imperialisme en kapitalisme die door dezen vrede nieuwe stalen ketens van knechtschap gesmeed hebben. Van al dat moois is niets terecht gekomen. De 21ste Juli bracht Berlijn niets anders dan een heftigen stiijd van de arbeiders onder elkaar, een broederstwist vol haat. De gebeurtenissen van Maandag zijn als een zwarte schaduw van het beeld van den dag. Wie de tooneelen in het gebouw der vakvereenigingen bijge woond heeft wordt rood van schaamte bij de gedachte dat zooiets mogelijk was, dat arbei ders die ook nog socialisten willen zijn, hun eigen huis zouden kun nen onteeren. Wie zijn die ge zellen, vraagt de Vorwarts, die tafels en stoelen verbrijzelen? Die een trommelvuur met honderden bierglazen tegen het tooneel rich ten, waar vrouwen en mannen zaten, die gekomen waren om hun solidariteit met het wereld proletariaat te uiten Wie zijn de treurige helden, die revolver schoten gelost hebben in een stampvolle zaal. gouden dat mannen zijn die vroeger met ons in dezelfJe rijen gestreden heb ben en die met ons gezongen hebben. Niet met wapenen der barbaren, met kruit noch degen kampen wij 1 Wij kunnen het niet gelooven het kunnen slechts de onderkruipers zijn, die thans zoo talrijk onder de radicale elemen ten ophouden en die hun oude haat tegen d,: georganiseerde ar beidersbeweging willen botvie ren. Georganiseerde sociale ar beiders, van welke opvatting en richting zij ook zijn mogen, zou den zich nooit zoo hebben kun nen gedragen. Op den dag die in dienst had moeten staan van de internationale gedachte, en eraan gewijd had moeten zijn, is het vereenigingleven der Ber- lijnsche arbeiders dieper gezon ken dan ooit. Misschien zal deze daad van deze partij indruk op het bui tenland maken. Misschien zal het Duitsche proletariaat daardoor de sympathie van de wereld ver overen, en misschien kunnen de buitenlandsche socialisten zich aangespoord gevoelen hun krach ten te vereenigen om dit prole tariaat uit de ketens van het en- tente-imperialisme te verlossen maar beter ware het geweest thuis te blijven dan zich voor de gansche wereld met deze schande te overdekken. De com munisten en onafhankelijken zijn de schuld ervan, dat de 21ste Juli in de geschiedenis van het Duitsche proletaritaat een dag van schande in het oog der we reld en der internationale gewor den is. Onze tegenstanders zullen beweren, dat het verbod hunner eigen vergaderingen de oorzaak hunner verbittering was. Wij gelooven dit gaarne, doch dit is geen verontschuldiging voor de gebeurde buitensporigheden. Over de relletjes zelf moet nog het volgende gezegd worden: De bezoekers in het gebouw der vakbonden waren voor het grootste gedeelte onafhankelij ken. Zij verlangen, dat een bu reau uit de vergadering zou gekozen worden. De voorzitter trachtte dit te voorkomen en gaf het woord aan Kuttner, den re dacteur van de Vorwitrts. Men liet dezen echter niet aan het woord komen. Het tumult werd steeds grooter. Een com munist wilde toen spreken op het podium. Hij werd echter door de meerderheidssocialisten afge ranseld. De vergadering ontaard de daarop in een algemeene vechtpartij. Men bediende zich van tafels en stoelen als wapens. Een goedgekleed persoon schoot plotseling vanaf het podium met een revolver de zaal in. Tal van lieden zijn daardoor zwaar ge wond. De man werd ontwapend en door het publiek erg toegeta keld Toesnellende politiemannen namen hem in hechtenis. Hon derden bierglazen lagen in scher ven verspreid. Een tiental ge wonden zijn nog ter plaatse verbonden. De overige vergade ringen der sociaaldemocraten werden door onalhankelijken en communisten in de war gestuurd, die daarna hun eigen redenaars het woord lieten voeren. ONVEILIG ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Onze Algevaardigde de heer De Muralt heeft aan den Minis ter van justitie de volgende vragen gericht Is het den minister bekend, dat in den laatsten tijd de on veiligheid in Zeeuwsch-Vlaan deren hand over hand toeneemt en de veiligheid van have en goed en leven van de bewoners veel minder verzekerd schijnt te zijn dan vroeger Is het juist, dat deze onveilig heid o.m. ook is te wijten aan vermindering van het personeel van de rijkspolitie en maréchaus see ter plaatse Is de minister bereid aan de wenschen van de bewoners te gemoet te komen door uitbrei ding van de rijkspolitie en maréchaussee waardoor de vei ligheid weer meer zal kunnen worden verzekerd SLECHT PLAKKENDE POSTZEGELS. De heer De Jonge heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Zoudt uwe Excellentie bereid zijn mede te dealen, waarom de kwaliteit van het plakmiddel der postzegels, en met name der 5- cents postzegels, nog zoo slecht is Is Uwe Excellentie niet van oordeel, dat dit slecht hechten een groote last is, zoowel voor het briefwisselend publiek, als voor de betrokken postambte naren. Is er spoedig verbete ring te verwachten DE RUSSICHE EFFECTEN. liet antwoord van den minister van financiën (ingezonden 11 Juli 1119) op de vragen van den heer Van Lanschot, lid der Eerste Kamer, in zake de belangen van Nederlandsche houders van Rus sische staatsschuld bij een even- tueele internationale regeling dier schuld luidt De regeering houdt haar aan dacht bij voortduring gevestigd op de bedreiging van vermogens- belangen van Nederlanders in verschillende landen, met name ook in Rusland. In verband daar mede wordt er aan herinnerd, dat reeds in Frebruari 1918 aan de pers hier te lande werd mede gedeeld, dat het geheele „corps diplomatique te l'etrograd aan den Volkscommissaris van bui- tensche zaken een nota heeft overhandigd, waarin er op werd gewezen, dat het geenenkel de creet van annuleering, in beslag neming enz. van aan onderdanen van de door 't corps vertegen woordigende Staten toebehoo- rend waardepapier erkent, en zich het recht voorbehoudt, vol ledige schadevergoeding voor geleden nadeel te eischen. De regeering zal zonder twijfel zoodra de omstandighe den zich daartoe leenen, ver dere stappen doen ten behoeve van de Nederlandsche houders van Russische staatsschuld, en dan uit den aard der zaak aan dringen op hun behandeling op den voet van meest begunsti ging- Breskens. Wij brengen onze lezers in herinnering, dat met ingang van 1 Aug. a.s. het zegelgeld voor kwitanties boven 10 gulden in plaats van 5 cent, 10 cent zal bedragen. Men kan 2 plakzegels van 5 cent ook gebruiken. Breskens. Op Maandag 28 Juli a s. van 9—4 uur zal op het Gemeentehuis alhier zitting worden gehouden ter registree ring van alle arbeiders, mannen zoowel als vrouwen van 13 jaar en ouder welke in loondienst werken voor minder dan ƒ2000 per jaar. Wij raden een ieder aan zich te melden. De verzekering is verplicht tegen invaliditeit en ouderdom. Bijna allen die tegen loon werken, hetzij vast of tijdelijk doorloopend of nu en dan, val len er onder, bijv. dienstboden, kelners, naaisters, kantoorbedien den, bakers, veldarbeiders, boe ren knechts, schoonmaaksters, waschvrouwen, stalknechts, pol der-werkers, alle soorten arbei ders in fabrieken, werkplaatsen, magazijnen, ambachten. Ook visschersknechts welke op deel varen wordt aangeraden zich te melden. Alleen uit niet aanmelden ter registreering kan schade voor belanghebbenden voortvloeien. Breskens» Aan de Burge meesters der gemeenten in Zee land is door Zijne Excellentie den Minister van Arbeid het navolgende medegedeeld Aangezien 31 Augustus dit jaar op Zondag valt, zal Hare Majesteits verjaardag gevierd worden op 1 September. Het ligt in het voornemen van de Regeering de kerkgenoot schappen uit te noodigen op 31 Augustus in de openbare gods dienstoefeningen te doen her denken, dat Nederland buiten den oorlog bleef. Feestelijk heden in verband met het slui ten van den vrede zullen in verband daarmede ook op 31 Augustus en 1 September wor den gehouden. Ten einde drankmisbruik op die dagen te voorkomen, zou hij gaarne zien, dat de burgemees ters in Uwe provincie door U namens mij dringend werden uit- genoodigd, daartegen zooveel mogelijk maatregelen te neinen". Breskens. Voor het eind examen 5-jarige cursus II. B. S. te Amsterdam slaafde o.m. de heer D. M. van de Sande alhier. Breskens. Heden maak ten de kinderen der hoogste klassen van school No. 1 en 2 met het onderwijzend personeel en eenige leden van Volks onderwijs een uitstapje naar Vlissingen. Breskens. Als tutschen- persoon voor het verstrekken van inlichtingen betreffende de Invaliditeitswet is door den Minis ter van arbeid aangesteld de heer J. de Groote alhier. Cadzand. De heer A. Lom baard Jr. te Utrecht is met zeer gunstig gevolg geslaagd voor het diploma Waterbouwkundig Opzichter. (Einddiploma Mid delbaar Technische School voor de Bouw- en Waterbouwkunde aldaar. Waierlandkerkje. Alhier is een Burgerwacht opgericht met aanvankelijk 28 leden. In het Bestuur werden gekozen de heeren A. Hubregtse, voorzitter, M. Verbrugge, secretaris, J. B. Sturm, A Herman en W. de Feijter, leden, terwijl de heer Hubregtse werd benoemd tot Hopman. Tentusliii Ie Sluis. Naar wij hooren loopt het nog niet hard met de inschrij ving voor de tentoonstelling van de Maatschappij van Ooft- en Tuinbouw te Sluis (13, 14 en 15 Sept.). Laat de kweekers uit 't land van Cadzand toch als- jebelieft eens flink uitkomen, want er zal belangstelling genoeg zijn voor het gtëxposeerde, niet alleen van particulieren maar zeker ook van handelaren, vooral uit België, die blijkbaar handels betrekkingen met groenten- en fruitkweekers willen aanknoopen. Laat de kijkers eens water tanden door flinke partijen prachtappels (goudrenet 1), kool, prei en wortelen Bekend zijn is geld verdienen L) A M M E TN. No. 33. Correspondentie aan J. C. Ie Bleu Jonathan. 5 6 tütsi ssfi» tauii 15 16 25 LJ m 26 i B 35 36 B 1 i SS 45 46 STAND: Wit: 20, 30, 37/39, 48. Zwart: 8/10, 17, 27, 28. Corresp.: J. L. te G. Nog niets van U ontvangen. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 22 Juli. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 13.35—f 16.50. Eendeieren f 18.50—f 19.00. Middenprijs f 14.72 Aangevoerd 78800 stuks. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk.. Zondag 27 Juli. Breskens v 9'/2 u ds J. A. Raams n 2 u Zondagschool. n 5t/2 ii ds J. A. Raams. Groede v l'/j u ds de Zwaan. Nieuwvl. n 3 u ds J. A. Raams Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. DAGEN. vm. nam Zaterdag 26 Juli 12.58 1.22 Zondag 27 1.48 2.12 Maandag 28 2.35 2.59 Dinsdag 29 3.26 3.50 Nieuwe Maan Zondag 27 Juli voorin. 6.41. Ingezonden. IJzendijke, 24 Juli 1919. Mijnheer de opsteller van de Breskensche Courant. Sints eenigen tijd wordt er weder gelet op het verblijven na bezetten tijd in tapperijen en verbaal opgemaakt. Nu zou ik van U wel eens willen weten of de heeren van het bestuur der gemeente daar buiten vallen omdat het al een paar malen gebeurd is dat de secretaris óók het uur van slui ting niet had hooren slaan, zoo min als ik, en de veldwachter toen geen|verbaal opmaakte,want meten met twee inaten durfik van dien man niet veronderstellen. Met dank voor de plaatsing. EEN BEKEURDE. GEARRESTEERD. Door de gemeente-politie te Terneuzen is aan boord van het aan "de loskade aldaar liggende Nederlandsche stoomschip „Al- blasserwaard" gearresteerd de matroos J. b., verdacht van zich schuldig te hebben gemaakt aan het misdrijf omschreven in art. 243 van het Wetboek van Straf recht. Hij had een idiotisch volwassen meisje mee aan boord gelokt. Bedoelde persoon is Dinsdag overgebracht naar Mid delburg en aldaar ter beschik king van den officier van justitie gesteld. OPGEPAST Een tweetal als heer geklee- de personen, Maurits van Stra ten uit Amsterdam en Louis Cohen uit Deventer, hebben thans Zeeland tot terrein van hun minderjarige praktijken ge kozen en steken waarschijnlijk de Schelde over, en daarom is het zeer gewenscht onze lezers nader met die praktijken op de hoogte te brengen. Deze beide personen trachten onder bedrie- gelijke voorgevens binnen te dringen in de woningen der in gezetenen en bieden voor voor werpen van geringe waarde enorme prijzen 0in een ander stuk van waarde of een antiek stuk voor weinig geld mede te nemen. Meestal beloven zij het zoogenaamde kostbare stuk later te komen halen, nemen daarvan maten voor de te bestellen ver- pakking, onderhandelenzeer druk doch komen niet meer terug. De stukken van waarde waarom het te doen is, nemen zij bij hun vertrek mede. Yran Straten is kenbaar aan een gouden tand in den mond, hij doet zich meer malen voor als een Amerikaan en spreekt dan gebroken En- gelsch, een andermaal noemt hij zich O-weër. Cohen komt ook meermalan eerst alleen en zegt dan in opdracht van een Ameri kaan of een O-weër te komen. Hij tracht dan door de kinderen geschenken te geven de familie voor zich te winnen. TELEPATHIE. Rubini schijnt door sommigen geëvenaard, zelfs overtroffen te worden Een medewerker van de „Nieuwe Crt." ontmoette iemand die séances van een Ame- rikaanschen dokter Curacao had- meegemaakt. Daar werden won derlijke staaltjes te zien gegeven. Den dokter werden beide oogen verzegeld, verder twee zwarte bolle kussentjes daarop gelegd en dan geblinddoekt. Voorzorgs maatregelen dus genoeg. Zijn vrouw hleef op het podium staan en iemand uit het allergrilligste bochten en kronkelingen, over den vloer. De vrouw van den dokter, die de lijn kon zien, liet haar man doot haar gedachten inspiratie de geheele lijn volgen en in al zijn wendingen uitvegen. ,Een sterk geval van suggestie ver toonde de dokter, door als iemand de hand op zijn vlakke hand legde, de hand niet meer los te krijgen was, de sterksten zag men daar zich vergeefs tegen verzetten. Legde men twee vin gers in zijn hand, die zich dan daarom sloot, dan gafhij ieders leeftijd op of vertelde hoe men gekleed was. Een geval deed zich voor bij een neger, bij wien hij de diagnose stelde en vroeg of de man niet af en toe pijn in den rug had, wat deze bevestig de Deze typische voorbeelden verkleinen wel niet de eigenaar dige macht van Rubini maar doen toch zien, dat er wel meer van zulke verschijnselen voorko men. ïBFtele BeiicMsn. SCHIPPERSSTAKING. Het schippersconfiict duurt nog steeds voort. Gisteren hebben verschillende

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2