Pla&i Nieuws. Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws sigaret, waaraan de Rus zoo gehecht is, werd ons onthouden. Kr was éen privaat voor al die menschen en dat was nog verstopt, zoodat de uitwerpselen over den grond stroomden. De ongelukkigen moesten op den vloer gaan zitten of blijven staan. En het eten Voor elke 100 gevangenen werden in één ketel de volgende levensmiddelen bij elkaar gekookt800 gram grut ten, 1600 gram gedroogde visch, water en zout. Dit gerecht kre gen wij tweemaal daags, benevens 50 gram brood en eens per dag een kom bruin water, dat thee moest verbeelden en een klontje suiker. Daar moesten wij van leven. De eerste dagen at nie mand van dit afschuwelijke voedsel, maar dan begon de honger zoo te kwijlen, dat wij er op aanvielen. Sommige ge vangenen hadden nog wat geld en kochten daarvoor levensmid delen van den bewaker, maar deze had zelf niet veel en reken de zulke schandelijke prijzen, dat het geld spoedig was uitgegeven. En de verdere behandeling Die wordt het best gekenmerkt door een uitlating van Radek, den man, die zulk een groote rol in Rusland gespeeld heeft en later in Duitschland speelde, de man, die zich ten taak had ge steld het Russische bolsjewisme ook in West-Europa te propa- geeren en den landen daar de .vrijheid" te brengen. Hij be zocht eens onze gevangenis en een onzer was naif genoeg hem er op te wijzen, dat er cholera in het gebouw heerschte. En wat antwoordde de verkondiger vail vrijheid, gelijkheid en broe derschap Woordelijk het vol gende „Hoe meer er van zulk vee als jelui zijn verrekken, hoe beter het is!" Zijn secretaresse Mira, een bekende strijdster voor de vrij heid en de rechten der vrouw lachte om dit antwoord. Naar deze woorden werd ook gehandeld. Zeer velen „verrek ten" en anderen werden weg gehaald om zonder vorm van proces te worden gefusilleerd. Niemand wist, wanneer hij aan de beurt zou komen, maar allen wachtten wij er op, eerst zenuw achtig, later in stilte, doffe be rusting, want wij hoopten maar, dat het einde spoedig komen zou. Wie leven er nu eigenlijk in deze gruwelkamers? Natuurlijk alweer de „politieke misdadi gers". Het schijnt de vloek van Rusland te zijn, dat het onder elke regeering een groot aantal „politieke misdadigers" moet hebben. Vroeger wist men al thans, waaraan men zich bloot stelde door het propageeren van een politieke richting, die in strijd was met de heerschende meening in den staat. Goed of slecht, het was in elk geval wet telijk geregeld. Na de revolutie evenwel, na het verkondigen van de leer, dat niemand op grond van zijn politieke overtuiging mag vervo'gd worden, is een gegron de of ongegronde verdenking, een anoniem schrijven voldoende, om iemand tot „politiek misda diger" te stempelen. Een bevel tot aanhouding kan de eerste de beste arbeidersraad uitvaardigen, zijn gewapende leden op u afzenden, u wegha len uit uw gezin en u in een gevangenis werpen, waar gij vergeten wordt. De zoogenaamd „vergetenen", waarvan de gevangenisadmini stratie niets afweet, zitten en wachten tot zij eens toevallig onder een groep vrijgelatenen zullen komen en zoo de gevan genis weer kunnen verlaten, of onder een groep veroordeelden, om dan bij vergissing te worden doodgeschoten. Het aantal der „bij vergissing" gefusilleerden is dan ook Dijzonder groot. In de gevangenissen brengen ook de menschen, die tot ge- meenschappelijken arbeid ver- uordeeld zijn, den nacht door. Dat zijn zij, die men verdenkt, dat zij naar het buitenland willen uitwijken of wien men ten laste legt, dat zij onder de vroegere regeering nooit gewerkt hebben, naar het oordeel der heeren communisten. Meerendeels zijn dit dus dames en heeren, die vroeger welgesteld zijn geweest. „Gemeenschappelijke arbeid' dat is de bolsjewistische bena ming van dwangarbeid, want in wezen is het niet anders, dan waartoe de regeering onder het tsarisme de personen veroordeel de, die haar onwelgevallig waren. Wie tot „gemeenschappelijken arbeid" wordt aangewezen, krijgt bevel zich op een bepaald uur op een bepaalde plaats te be vinden, de mannen meestal op een openbaar plein, de vrouwen in een kazerne. 1 let werk bestaat gewoonlijk in sneeuw ruimen, straatvegen enz. voor de mannen en wasschen voor de vrouwen. Zoo heb ik een vroegeren groot industrieel gezien, die sneeuw schepte en een voormalige prin ses, die aan de waschkuip stond. Deze menschen krijgen nacht- verblijl in de gevangenis, want zij mogen niet naar huis gaan, zoolang het hun opgedragen werk niet is volbracht. Dat kan soms dagen en dagen duren, want het gebeurt menigmaal, dat men hun, na volbrachte taak, terstond weer een andere oplegt, maar nimmer is de „gemeen schappelijke arbeid" productief, hij bepaalt zich in hoofdzaak tot reiniging en onderhoud, zoodat hij voor de voorziening der drin gend noodige levensbehoeften van geen noemenswaardig nut is. Voor de menschen, die er toe geprest worden, heeft hij althans deze goede zijde, dat zij er eenigszins voldoende bij gevoed worden. De „gemeenschappe lijke arbeiders" onU angen eens per dag een maal gekookt eten, benevens 200 gram brood wat zij anders, als behoorende tot de vierde categoiie (bourgeois) niet gekregen zouden hebben. KAASUITVOER. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat in verband met de thans geldende hooge prijzen voorhands geen uijtvoer van kaas zal worden toegestaan. PLUIMVEE, WILD, ENZ. De Minister van Landbouw heeft ingetrokken met ingang van 18 Juli: de beschikking van 5 Juli 1918, houdende vaststelling eener regeling inzake het verleenen van ontheffiing van het verbod tot invriezen van pluimvee wild, wilde konijnen en tamme konijnen zijn beschikking van lb Sept. 1918, houdende verbod tot conservee- ren van wild, tamme en wilde ko nijnen en pluimvee, zooals deze is gewijzigd bij beschikking van 11 Juni j.l.en zijn beschikking van 11 Juni j.l. houdende intrek king van het verbod tot het con- serveeren van wild. tamme en wilde konijnen en pluimvee, voor wat betreft wild, bedoeld in art. I 17 der Jachtwet, wilde en tamme i konijnen en pluimvee, met uit zondering van hanen, hennen en tamme eenden. KUNSTMESTSTOFFEN. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het verbod van afleveren verhandelen, ten geschenke geven of op eeniger- leiwijze vervreemden, niet meer van toepassing is op Chilisalpe ter, Norgesalpeter en kalkstikstof benevens op zwavelzure ammo niak uit het buitenland ingevoerd. AARDAPPELEN, OOGST 1918. De Minister van Landbouw heeft met 20 Juli het artikel aardappelen oogst 1918, afge voerd van de lijst van artikelen, vastgesteld overeenkomstig art. 1 der Distributiewet 1916; en opgeheven de bij zijn beschik king van 19 April en 12 Mei vastgesteld maximumprijzen voor aardappelen, oogst 1918. Breskens. Vrijdagavond had alhier in het lokaal van den heer Schippers eene lezing plaats door den heer J. Thiessen over de groote wereldgebeurtenissen met betrekking tot de Bolsje- wiski. Deze werd bezocht door een 50-tal personen. Jammer dat er zoo weinigen aanwezig waren, daar de lezing zeer boeiend was en veler aandacht trok. Breskens. Zondagavond werd alhier bij den herbergier A. een bedrag van ongeveer 1600 vermist. De politie heeft een onderzoek ingesteld, doch tot op heden nog zonder resul taat. Breskens. Maandagavond werd in het hotel De Vuijst alhier een vereeniging opgericht tot stichting en instandhouding eener Visschei ijschoo! onder den naam „Breskensche Visscherij- school". Als bestuur zijn aan gewezen de heeren D. II. van Zuijen, J. de Vliegi-r, J. C. Ie Bleu, A. Salomé, D. Mookhoek, J. van den Heuvel, J. Erasmus, L. de Pagter en S de Vuijst, waarvan de eerste vier resp. als voorzitter, vice-voorzitter, secre taris en penningmeester. De statuten werden vastgesteld, waarop zoo spoedig mogelijk de Kon. Goedkeuring zal worden aangevraagd, teneinde dit jaar alsnog subsidie te verkrijgen. SPORT. Wedvlucht Breda, 20 Juli. Duiven los 8.30. Breskens. Ie prijs F. Mon- jé, 2e en 3e A. van Gijs, 4e en 6e Joz. Pleijte, 5e, C. Dierx, 7e A. Vermeulen, 8e D. Quaars. De eerste duif arriveerde te 10-50-25, de laatste 3-57-17- Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. DAGEN. Woensdag 23 Juli 10.12 10.36 Donderdag 24 11.26 11.50 Vrijdag 25 12.30 12.54 Nieuwe Maan Zondag 27 Juli voorm. 6.41. nam Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 22 Juli. Veroordeeld wegens: uitvoerF. B., 23 j., land bouwersknecht, Waterlandkerkje 3 maanden gev. straf., I. F. B., 25 j.. commissionair, IJzendijke, en J. d. M., 26 j., werkman te Groede, ieder 3 mnd. gev. straf. poging uitvoer F. M., 46 j., IJzendijke, 25 of 25 d. h. G. L., 15 j., Maldeghem, 40 of 3 weken tuchtschool. Vrijgesproken: I. d. H., 28 j., koopman Schoondijke, beklaagd van poging tot uitvoer. AANGEHOUDEN. Het is de politie te IJmuiden gelukt de hand te leggen op twee jeugdige personen, die des nachts van het visschersvaartuig af, waarop zij de wacht moesten houden, met een roeiboot stroop tochten in de Visschershaven hielden. Een deel van het op verschillende vaartuigen vermis te is reeds opgespoord, terwijl naar een ander deel wordt ge zocht, omdat zij dit vermoede lijk bij de aanhouding te water hebben gegooid. EEN SIMULANT. Te Amsterdam is een Duitsch deserteur gearresteerd, die zich in 1916 als doolstomme bij de pol.tie te Amsterdam had aan gemeld. Hij heeft sedert de aan melding in de inrichting voor doofstommen verblijf gehouden. Nu is gebleken dat de man een gevaarlijke inbreker is die doof stomheid simuleerde. Hij heeft zijn rol 2'/2 jaar gespeeld. Als hij alleen was sprak hij dikwijls in zichzelf om te overtuigen, dat hij het spreken niet verleerd had. Vrijdag is hij ter beschikking van de justutie gesteld. Een vreeselijke aanslag op het bestaan van het Duitsche volk is een zekere Arwaker op het spoor gekomen. Hij schrijft de Entente de afschuwelijkste plannen toedeze wil het Ger- maansche ras uitroeien, door de Duitschers langzaam maar zeker tot een gemengd ras te maken. Zijn waarschuwende stem laat hij daarom in de „Deutsche Zeit." aldus hooren „141 Amerikanen hebben verzocht in Duitschland een huwelijk te mogen aangaan. 141 Duitsche vrouwen en meisjes verlagen zich tot lichtekooien om de moordenaars barer broe ders de hand te reiken. Een groot aantal dergelijke huwelijken moe ten nog te wachten zijn. Michel, pas op Niet de schan delijke vrede dreigt u met on- dergang, niet het drijven van politici als Scheideinann, maar de rassenschande met hare ge volgen. Gij Duitsch volk, zoudt een gemengd ras moeten worden samengesteld uit de kruisingen van de geheele wereldmenagerie van de vijandelijke dragers der cultuur het zekerste middel tot uwen ondergang. De heer Arwaker is echter niet de eenige in Duitschland die door een angst voor het ras bezeten is. De „Vorwarts" beeft namelijk in den laatsten tijd her haaldelijk vlugschriften in han den gekregen, waarin de Duit sche vrouwen en meisjes voor den omgang met negers, mongo len, joden en andere rassen met ronde schedels gewaarschuwd worden, omdat dat een zekeren dood voor haar beteekent. Want de Duitsche vrouw is nu een maal zoo gebouwd, dat zij slechts aan kinderen met smalle schedels het leven kan schenken. Deze gedachte schijnt ook den heer Arwaker trouwens niet vreemd te zijn, want hij schrijft verder: „Wij verzetten ons met alle mid delen tegen het indringen van het bloed van negers, Franschen Indianen, Tonkinesen, Yankees e.a." Dit verzet stellen de bescher mers van het Duitsche fas zich aldus voor „Die lichtekooien mogen hare liefdesverhoudingen aangaan, maar wij weigeren der gelijke paren in onze volksge meenschap op te nemen. Iedere Duitscher, die nog een greintje eergevoel in zich heeft, moet het zich tot plicht rekenen allen omgang met dergelijke vrouwen en de haren te vermijden. Er be staat geen vorm van verachting, die krachtig genoeg is om dezen, die het eigen ras bezoedelen, haar zedelijken val onder de oogen te brengen." Tot deze diep gezonken vrou wen, merkt de „Vorwbrts" gees- tig op, behooren in de allereerste plaats de vroegere Duitsche prin sessen die dikwijls metbuitenland- sche vorsten in het huwelijk tra den. Het blad moet daarom wel gelooven, dat de heer Arwaker de revolutie van9 November 1918 met vreugde heeft begroet waar door het Duitsche volk zich van alle contact met deze personen heeft bevrijd. Maar één ding is niet logisch. Waarom wordt al leen tegen de vrouwen getoornd en niet tegen de mannen. Mis schien omdat de Al-Uuitschers dan hun leider, graaf Reventlow die een Fransche dame tot vrouw heeft, uit hun kring moeten ban nen. BERICHTEN VAN DE GRENS. Donderdagavond kwam te Ze venaar een extratrein aan uit Weenen met 400 Oostenrijksche kinderen naar ons land. Zaterdag ging een extra-trein met kinderen terug naar Oosten rijk. Vrijdagnacht zijn aan de mili taire wacht te Zevenaar zestien Duitschers binnengebracht, die zonder pas trachtten naar Duitschland te gaan. Zij kwamen van de mijnen te Heerlen. Te Zevenaar is gearresteerd een bolsjewiek uit Berlijn. Blij kens door hem vertoonde papie ren was hij lid en propagandist van den Duitschen Spartacus- bond. Te Voorst is een smokkelaar uit Doetinchem, na vruchteloozen aanroep, doodgeschoten. Op de Hoogstraat te Rot terdam werd aangehouden een juffrouw, die, toen een agent haar aanmaande rechts te hou der, hem de huid volschold. Hij bracht haar toen naar het poli- tie-bureau, waar zij ook den inspecteur uitmaakte voor alles wat leelijk was, terwijl zij wei gerde haar uaam op te geven. Vervolgens voor den commis saris gebracht, kreeg dezq even eens een vloed van scheldwoor den naar het hoofd. Ten slotte gaf zij toch haar naam op en bleek een 42-jarige juffrouw uit Scheveningen te zijn. (Puit Want als we goede opbreng sten willen krijgen van die ge wassen. dan moeten we niet karig met de „vette" zijn en dan gaat het erom, juist genoeg te geven: te weinig is schadelijk en te veel... 't ging er immi rs om, de hoogst mogelijke opbrengst te krijgen en dan moeten we op de klein tjes letten, 't Gaat er dus om, terdege op de hoogte te komen van datgene uit den tuinbouw (vooral bemestingsleer) waarmee men te maken zal krijgen. Nu, moeilijk is dat niet, want de vakbladen staan er vol van eti elke vragenbus geeft gelegenheid in ieder bepaald geval de juiste gegevens te krijgen. En nu hebben we met zorg en moeite een partij flinke ap pels, kool of prei verkregen. (Ik noem juist deze, omdat hiermee in onze streek prachtige uitkom sten worden behaald.) Wat nu Zie, de weg is al aangegeven. We hebben n.l. in 't centrum van de streek een veiling. Als er flinke partijen in Oostburg op de veiling worden aangeboden, zullen daar zeker koopers ko men en men zal de hoogste prij zen voor zijn producten bedingen. Maar flinke partijen En daarom zal het dikwijls noodig zijn, dat enkele kweekers samengaan, en gezamenlijk hun partijtjes, tot een flinke partij vereenigd, aan bieden. Er is in deze richting veel te bereiken, als ieder belangheb bende aanpakt, zich zooveel mo gelijk op de hoogte stelt van de noodige kennis en, vooral, zich aansluit bij een vakvereeniging, voor ons district dan de Mij. voor Ooft- en Tuinbouw, die deze winter zeker door lezingen en cursussen de noodige leiding wel zal geven. In dit blad zullen we van tijd tot tijd enkele artikeltjes geven uit de voornaamste tuinbouwon- derdeelen, die in hoofdzaak zul len behandelen, dat wat we in ons landje noodig hebben. Blij ven, of komen er vragen, dan kunnen deze ter redactie worden ingezonden, om, zooveel als mo gelijk is, met antwoord in 't blad geplaatst te worden. Op deze wijze hopen we een steentje aan te dragen voor het groote ge bouw dat er thans wordt opge trokken, een bloeiend tuinbouw bedrijf, een bloeiend Zeeuwsch- Vlaanderen. W. H,

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2