De Scliippersactie. Binnenland. Burgrerl. stand. itsiil Gemengd Nieuws De bakens verzetten. Gemeente BRESKENS. hebben aldaar eveneens den arbeid neergelegd als protest tegen het uitroepen van den staat van beleg. In StraUund worden de werkwilligen door gewapende benden, die afwisse lend van acht tot dertig man sterk zijn, gedwongen te staken. Troepen gaan de arbeiders be schermen. In de omliggende districten dreigt de staking even eens te zullen uitbreken. Te Stralsund zelf is de algemeene werkstaking uitgeroepen. Ook de burgerij staakt. Alles ligt stil, tram, electriciteit, gasfabriek, waterleiding. In het district I'ranzburg zijn de arbeiders van een dertigtal groote landerijen in staking. De arbeiders ver langen per jaar 350 mark meer dan de patioons willen geven Op het eiland Rugen dreigt de staking eveneens. De onaf- hankelijken winnen aldaar dage lijks aan invloed. De toestand is niet van dien aard, dat de oogst als bedreigd kan worden beschouwd. Integen deel, de oogst stond sinds het uitbreken van den oorlog er nooit zoo gunstig voor als dit jaar. De militaire autoriteiten zullen elke sabotage verhinderen. Woensdag is ook te Stettiu de algemeene werkstaking gepro clameerd als protest tegen den staat van beleg. Zoowel meer derheidssocialisten als onafhan- kelijken hebben 't werk gestaakt. Men verwacht een proteststaking der burgerij tegen de staking der arbeiders. Waterleiding en electriciteit liggen stil. De Stet- tiner stakers verlangen behalve de opheffing van den staat van beleg, dat alle politieke gevan genen zullen worden los gelaten, het ontslag van generaal von Oven en de erkenning der be drijfsraden. De Pruisische minister van landbouw heefter bovendien bij president Ebert op aangedrongen dat de staat van beleg overal in l'ommeren zal opgeheven wor den. Minister Rraun is van mee ning,dat met onderhandelen alles, met geweld niets te bereiken is. De staat van beleg zou alleen op bevel van president Ebert ge proclameerd zijn, zonder voor afgaand overleg met de militaire autoriteiten. De Spartaciers nemen intus- schen de gelegenheid waar om overal voor hun denkbeelden propaganda te maken, door plak- en strooibiljetten. bond, den Rijnschippersbond had Dinsdagavond in het gebouw voor den Werkenden Stand een algemeene schippersvergadering gehad onder voorzitterschap van den heer G. de Groot. De bedoeling van de verga dering was de actie te bespreken, welke door de schippers gevoerd wordt tegen de nieuwe rijksre geling om de oude regeling, waar- b'j volgens vaste tarieven en op beurt gevaren werd, gehandhaafd te houden. Verschillende schippers voer den het woord waaruit duidelijk bleek dat men schouder aan schouder staat, om den algemee- nen wensch, het handhaven van de oude regeling, doorgevoerd te zien worden. Ook werd de onverschilligheid van samenwer king met het N. V. V. en den Transportarbeidersbond uit de vergadering ter sprake gebracht wier besturen reeds toezegging gedaan hadden om de actie van de schippers te steunen. In deze zaak kon geen beslissing genomen worden. Verder werd uiteengezet, dat de schippers getoond hebben pal te staan voor hun eisch, het gaat hier niet om verhooging van loon of verkorting van arbeids tijd, doch slechts om het hand haven van de regeling, waarmede de schippers tevreden waren. lil het schippersbedrijl is nog steeds geen verandering te be speuren. Een bespreking met de voorzitters der schippersorgani- saties met een hoofdaintenaar van het departement van Land bouw, Handel en Nijverheid, leidde niet tot resultaat. Intusschen komt de handel voortdurend in grooter moeilijk heden. De vrachtprijzen, betaald voor de verschepingen met z.g. kantoorschepen, de eenige, die nog vervoeren, zijn met 300 a 400% gestegen. Voor de ver scheping van 50 last van Rotter dam naar Leewarden waarvoor in normalen tijd de prijs 5 per last is, wordt nu f 16 per last gerekend. Vooral in Rotterdam ii reeds groote opstopping waar te nemen groote voorraden ko len zijn in lichterschepen opge slagen. Voor een partij goederen van 300 ton, waarvoor het liggeld gewoonlijk 12 is, werd nu 35 betaald. In Zeeland wachten groote voorraden aardappelen op verscheping voor alle deelen van het land. Men verwacht, dat on der deze omstandigheden de han del er bij den minister op zal aandringen de beurtregeling weer in te voeren en aan de verlangens der schippers te gemoet te ko- men. De afdeelingsbesturen Amster dam van den Algemeenen Schip- persbond, den R. K. Schippers- Waterlandkerkje. Dins dagmiddag passeerde alhier de auto van den heer de S. uit Oostburg, toen deze plotseling in brand vloog. De auto verbrande geheel. De inzittenden kwamen zon der brandwonden met den schrik vrij. Cadzand. Tot leden van het Bestuur van het Waterschap der S'uis aan de Wielingen zijn benoemd C. B. Temmerman en E. B. Wijffels te IJzendijke. Biervliet. Benoemd tot Dijk graaf van den Elisabethpolder A. Heule, alhier. Nieuwvliet. De heer I. de Bruijne Iz. is benoemd tot Dijk graaf van het Waterschap Groote St. Anna en Nieuwenhoven en tot Voorzitter van het bestuur der Waterkeering van den Cal. Adornispolder, alhier. Biervliet. Hedenmorgen maakten de schoolkinderen met hun onderwijzend personeel een uitstapje naar Vlissingen. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 15 Juli. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 14.75f 16.45. Eendeieren f 18.f 18.50. Ganseieren f20.00f28.00 Kalkoeneieren f 19.00fOO.OO. Middenprijs f 15.86 Aangevoerd 104100 stuks. Hoogwatergetij Rreskens. Zomertijd. BROODKAART. De directeur van het Rijksbu reau voor de Distributie van Graan en Meel maakt bekend, dat de broodkaart van het 103de tijdvak loopt van 18 tot en met 26 Juli. NEDERLAND EN BELGIË De opperste raad der gealli eerden heeft besloten, dat de commissie, die belast is met de regeling van de tusschen Neder land en België hangende kwes ties, op 29 Juli bijeen zal komen. GEEN STEENKOLEN UIT BELGIË. Nu de Belgische regeering, naar blijkt uit de berichten die de vorige week geplubliceerd zijn, nieuwe voorwaarden heeft gesteld voor den uitvoer van kolen zal het van den 20sten af voorloopig wel gedaan zijn met den aanvoer uit het Zuiden. De Nederlandsche regeering denkt er niet aan, in credietverleening te bewilligenparticuliere on derhandelingen van eenige om vang hebben tot dusver ook ni.*t tot een resultaat geleid. Boven dien beteekentde politiek der Bel gische regeering wat betreft de pariteit van de franc blijkbaar een prijsverhooging, zoodat particu liere transacties in het algemeen minder kans van slagen hebben. Ten slotte is er de allesbeheer- schende factor de Nederland sche' kolenpositie, die op dit oogenblik van dien aard is, dat de Belgische aanvoeren niet lan ger onontbeerlijk zijn. De im port dit jaar overtrof reeds verre de totaal-aanvoer in 1918 en er zijn aanzienlijke reserves ge vormd. Ofschoon van een ver hooging van den Duitschen uit voer, waaromtrent dezer dagen geruchten liepen, geen sprake is, kan thans de naaste toekomst met gerustheid worden tegemoet gezien. BRESKENS. Huw.-Voltr. 5 Juni. J. I. Ver meulen, 25 j., jm. en M. M. Collemeijer, 20 j., jd. Geboorten. 17 Juli. Johannes Pieter, z. van G. W. Verbiezen en M. J. Vermeulen. Overlijden. 17 Juli. Pieter, 1 mnd., z. van David de Visser en W. Gans. CADZAND. Huw.-Voltr. 4 Juni. Abraham Cijsouw, 27 j-, jm. en Maria de Hullu, 28 j., jd. 26, Izaak Ja cobus de Hullu, 30 j. en Jaco- myna Boudewyna Quaak, 26 j. jd. Geboorten. 16 Juni. Johanna Christina, d. van A. Quaak en J. de Ridder. 21, Casper, z. v. K. Walbroek en A. Baas, wo nende te Hellevoetsluis. dammen. No. 32. Jonathan. vm. nam 6.05 6.29 6.56 7.20 7-47 8.11 8.53 9.17 IJzendijke. Dinsdag ge raakte in de Landpoortstraat de paarden van den landbouwer C. T., bespannen voor een wagen, op hol. De bestuurder liep eeni ge schrammen op. De stoep van den heer Cuelenaere werd deerlijk gehavend. IJzendijke. Voor eind-exa men II. B. S. te 's Gravenhage slaagde o.m. de heer J. Adama Zijlstra alhier. STAND: Zwart: 9, 12, 16/20, 24, 26. Wit30, 31, 33/35, 37, 42. Wit wint Oplossing van no. 31 32-28, 26:17,39-34,49-43,50-45 45:5 Goede opl. ontvangen van W. L. Jr., J. K. en J. D. te Br. en I. C. Jr. te N. S. Wedstrijd voor oplossers. De damvereeniging „Ons Ge noegen" te Breskens, schrijft met welwillende medewerking van den Uitgever onzer Courant eenen wedstrijd uit in het op lossen der problemen nos. 32-43. Hierbij gelden de volgende bepalingen 1. De wedstrijd wordt voor ieder opengesteld. 2. Iedere oplossing geeft één punt, eveneens elke bijoplossing. 3. Bij gelijk aantal punten beslist het lot. 4. Als prijzen worden beschik baar gesteld twee boekwerken (naar keuze) van resp. 3 en 2. 5. De oplossingen moeten bin nen 10 dagen worden ingezon den aan J. C. le Bleu, Breskens. Zaterdag 19 Juli Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 Laatste Kwartier, Zondag 20 Juli, nam. 12.23. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 20 Juli. Breskens v 9l/a u ds J. A. Raams n 2 u Zondagschool. n 5% u ds J. A. Raains. Groede v 9% u ds de Zwaan. Ev. Luth. Gem. Groede. v. 9 u ds Zwahler, van 's Hage AANGEHOUDEN. Woensmiddag werd door de recherche der Maastrichtsche ge meentepolitie, na eenig verzet aangehouden zekere P. J. Kus- ters oud 29 jaar, verdacht van berooving, diefstal en oplichting van diamanten ter waarde van honderd veertig duizend gulden, gepleegd op den Wilhelminasin- gel in de maand November 1918. Hiertoe deed de politie een inval in zijn woning te Caberg. De ontrooving was geschied ten nadeele van zekeren Sch. uit Zandvoort. K. bevindt zich thans in verzekerde bewaring. DE ZES-URIGEN ARBEIDSDAG. In de Woensdagavond gehou den Gemeenteraadsvergadering te Zaandam werd met op 2 na algemeene stemmen aangenomen het voorstel van Burg. en Weth. tot invoering van den 6-uiigen arbeidsdag in het continubedrijf aan de gasfabriek. Het schot te Serajewo, de indirekte oorzaak van den we reldoorlog, viel op 28Junil914, drie minuten over 12. De vrede werd gesloten op 28 Juni 1919, 12 minuten over 3. Daartusschen liggen 1826 dagen 3 uur en 9 minuten. Dit getal 182639 ver toont alle cijfers van den datum van den vrede 286'193. f28 Juni 1919 3 uur.) m 't Is nu weer een beetje van de lucht, maar voor eenigen tijd, in de rage van grondverkoop, je kon nergens komen, of 't ging over de hooge pachten, vooral wanneer het kleine perceeltjes grond betrof. Het is dan ook wel om van te rillen, als men hoort, dat er grond in pacht werd aangeboden tegen drie kwartjes van de roe. Zoo hoog zal het nu in 't algemeen wel niet komen, maar 't is een fei», dat de pachten aanmerkelijk omhoog zijn gegaan en dat daar van beginners vooral de dupe zijn geworden. En als nu de oorlogstoestand nog eenige jaren de hooge prijzen had doen handhaven, dan zou alles terecht gekomen zijn, maar nu spoedig, misschien spoediger dan menig een denkt, concurrentie van uit het buitenland optreedt, nu zal menigeen een zwaar hoofd in de toekomst hebben. Hoe zullen we ons uit den brand helpen Er staan daartoe verschillende wegen open, maar welke weg men ook kieze, voor op moet staan, dat de grond steeds de hoogst mogelijke op brengst moet geven. En nu staat het als een paal boven water, dat men meer pro fijt van zijn grond trekt, als men daarop tuinbouw uitoefent, dan wanneer men hem dienst baar maakt aan den landbouw. Wie dan ook hooger opbreng sten wil hebben, moet zich gaan bewegen in de richting van den tuinbouw. En nu kiezen we weer twee punten uit, want we kunnen ons gaan toeleggen op ooftbouw of groententeelt. De boer, die veel grond heeft en stoeds handen te kort komt, zal er niet over denken, groen ten te gaan kweeken. Hij zal het oog moeten richten op zijn vruchtboomen zich dus gaan toeleggen op fruitteelt. Hoe, welken cultuurvorm hij moet kiezen, het is voor onze streek spoedig gezegd, hij neemt die kweekmethode, waarbij weinig handen noodig zijn en daarom is de boer aangewezen op het aanleggen van boomgaarden, met gras als ondergewas. Moei lijker is de kwestie van het „wat". Welke soorten zal hij in zijn boomgaard planten De keus is niet makkelijk, want het aantal goede soorten van fruit is groot. Deze keuze is echter voor later zorg alleen dier.e men van begin af aan goed in te zien, dal men niet van alles wat moet aanplanten. Het moge voor eigen gebruik prachtig zijn, steeds appelen te hebben, 't gaat hier over den handel en die vraagtgroote partijen van één soort. Hierop komen we nog wel eens terug. Maar nu de kleine grondge bruiker, die wat meer dan recht toe uit zijn grond moet halen hij zal er niet over denken, boom gaarden te gaan aanleggen, om na een jaar of zeven, als hij zijn eerste appeltjes gaat oogsten, het boeltje aan een ander te laten. Zoo'n man is aangewezen op groententeelt en dat is een groote sprong voor iemand, die nooit anders dan in 't graan of de bieten gestaan heeft. Toch zal het wel meevallen, als zoo iemand zich gaat toeleggen op het kweeken van grove groen ten, koolsoorten en prei bijvoor beeld. 't Zijn gewassen, die ieder uit zijn eigen hof kent, men is op de hoogte van tijd van zaaien, uitplanten. Daar lig gen geen groote moeilijkheden, al zijn die er genoeg bij den groenlenverbouw. Bijv. 't mesten. W. H. Wordt vervolgd. INVALIDITEITSWET. Op Maandag 28 Juli 1919 zal in het Gemeentehuis van 94 uur zitting worden gehouden door 2 Commissarissen van den Raad van Arbeid te Middelburg, op grond van art. 357 le lid van de wet van 5 Juni 1913, tot verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van Invalili- diteit en ouderdom (Staatsblad No. 205). Ieder arbeider is verplicht zich te verzekeren en kan daartoe bij deze Commissarissen zich aan melden, opdat kan worden be oordeeld of hij vermoedelijk bij het in werking treden van deze wet op 3 December 1919 ver- zekeringsplichtig zal zijn. Aangiftebiljetten zijn ter zit ting te verkrijgen, terwijl daar tevens alle gewenschte inlichtin gen zullen worden gegeven. Onder arbeider wordt verstaan ieder die den leeftijd van 13 jaar heeft bereikt of vóór 3 December 1919 zal bereiken en in loondienst arbeid verricht tegen een loon van niet meer dan 2000 per jaar.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2