ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN HEREEN1GD. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 28e Jaargang Nummer 2437 Provinciale Staten. E. BOOM—BLIEK De gewezen Duitsche Keizer. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f I.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Wij kunnen onze lezers mede. deelen, dat wij door welwillende medewerking daardoor in staat gesteld, in ons blad wekelijks een rubriek zullen openen op Tuinbouwkundig gebied, van de hand van een deskundige. Waar schijnlijk zal daaraan een vragen- bus worden verbonden. Wij twij felen niet, of velen onzer lezers zullen dit plan toejuichen. De Uitgever. In de Vrijdag gehouden zit ting werden aangenomen moties van den heer Onderdijk om te voldoen aan het verzoek van de ambtenaren van den provincialen waterstaat om hun dienst als buitengewoon opzichter bij de berekening hunner jaarwedde te doen medetellen en om Ged. Staten uit te noodigen bij het toepassen van het besluit der Staten om .overeenkomstige betrekkingen" mede te doen tellen, ruimer op te vatten. Daar eerst in de najaarszitting zal worden besloten hoeveel duurtetoeslag zal worden toe gekend aan ambtenaren en be ambten, werd thans als voorschot aan de gehuwden en kostwinners ƒ150 en aan de ongehuwden ƒ50 te geven. Naar aanleiding van verzoe ken om ambtenaren, die vroeger geen bijdragen voor eigen pen sioen. betaalden, daarvan ook nu vrij te stellenom geen bijdra gen te vorderen voor weduwen- en weezenpensioen en de pen sioenen te verhoogenverder om de jaarwedden van de bureel ambtenaren bij den waterstaat te herzien, werd uitvoerig ge discussieerd over de noodzake lijkheid van een betere pensioen regeling door het pensioen te bepalen naar het loon over de laatste 12 maanden, terwijl ook premievrij pensioen werd bepleit. Aangenomen werd een motie- Niftrik, om Ged. Staten te ver zoeken een betere pensioens regeling te ontwerpen en een motie Perrels, om het pensioen premievrij te doen zijn. De subsidies voor de handels dag- en handelsavondschool te Middelburg werden verhoogd en de maxima bepaald op 5000 en ƒ2000. Aangenomen werd een voorstel van Ged. Staten om aan de avond-teekenschool voor am bachtslieden te Kortgene een subsidie van 10 pet. der gewone uitgaven toe te kennen, nadat met 27 tegen 13 stemmen een amendement-Perrels om het minimum op 50 te bepalen was verworpen. Na eenige besprekingen is besloten, dat van de willen der wagens slik en vuil verwijderd worden alvorens deze op de wegen mogen komen, en even zeer, dat niet zonder noodzaak de linkerzijde van den weg mag worden gehouden. De voorgestelde wijziging in het besluit tot aanleg van den verbindingsweg in Zeeuwsch- Vlaanderen, zoodat alleen het Rijk drie vierden moet bijdra gen, werd zonder discussie ol hoofdelijke stemming aangeno men. Inzake de vaste arbeiders op de provinciale wegen wordt be paald, dat bij schorsing door Ged. Staten beroep op Prov. Staten mogelijk zal zijn. Aan de orde kwam een voor stel om in het vervolg de helft van de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen ten laste voor de gemeenten en de helft voor de provincie te doen zijn. Een amendement-Lantsheer om de gemeente een derde en de provincie twee derden te doen betalen wordt verworpen met 22 tegen 18 stemmen en het voorstel van Ged. Staten met 20 tegen 18. Hierna wordt de vergadering geschorst tot Zaterdagmorgen. Na heropening werd op ver zoek van Ged. Staten een uur geheim vergaderd. Daarna kwam aan de orde Crediet tuinbouwtentoonstelling Sluis. In alle afdeelingen werd be zwaar gemaakt tegen liet houden van deze tentoonstelling, waar tegen werd opgemerkt, dat men ieder vrij moet laten hoe hij zijn Zondag wil besteden. Een amen dement om geen subsidie te verleenen, indien de tentoonstel ling op een Zondag wordt ge houden, verwierf in een afdee- ling 7 voor en 5 tegen. Ged. Staten stellen voor, dat de tentoonstelling des Zondags niet vóór 12 uur 's middags voor het publiek mag worden geopend. De heer Van Zuijen zeide dat de tentoonstelling niet voor 12 uren open zal zijn. De heer Van Alten bleef voor absolute Zondagsheiliging en zou tegen stemmen. De heer Perrels zou vóór stemmen, arbeiders kunnen uit sluitend des Zondags gaan kijken. De heer Van Zuijen zeide nog dat vroeger ook de bepa ling niet is gemaakt, de ver jongde maatschappij zal ook de arbeiders gelegenheid geven. De heer Vienings zou stemmen voor het gewijzigde voorstel, de katholieken meenen, dat een gepaste ontspanning op Zondag geoorloofd is, dit is niet in strijd met God's ordinantiën, als men eerst de menschen gelegenheid geeft hun godsdienstplichten te vervullen. De heer Van de Putte sloot zich bij de heer Van Alten aan. De heer Blum zeide, dat het eerst niet duidelijk was, dat de tentoonstelling open was op Zon dag. De thans genomen formule is die voor de tentoonstelling van kleederdrachten in 1913 en ook de opvatting van tal van auto riteiten. Het voorstel werd aangenomen met 30 tegen 8 stemmen. Met 35 tegen 3 stemmen werd besloten voor het Frans Naere- bout-monument te Vlissingen 100 subsidie te geven. Het voorstel om 8000 gulden beschikbaar te stellen voor ver dere voorbereiding voor Drink watervoorziening op Walcheren, werd, na eenige discussiën, zon der hoofdelijke stemming aan genomen. Vastgesteld werd de rekening over het jaar 1917 in ontvang op 986.473.5D/2 en in uitgaaf op 950.252.401/j, alzoo een voordeelig slot van ƒ36.221.14. Eenige wijzigingen in de be grooting 1919 werden aange bracht, terwijl die voor 1920 werd besproken. Bij den post subsidie voor militaire tehuizen stelde de heer Lindeijer voor dezen post te schrappen, wat bestreden werd door de heeren Vienings, Ver horst en De Veer, de laatste zeide, dat het woord militair werkt op de sociaal-democraten als een-roode lap op een stier. Het voorstel-Lindeijer werd verworpen met 33 tegen 4 st. De heeren Hensel en Moel- ker drongen aan op meer sub sidie voor de tuberculose-bestrij- ding dan 4000. Dit zal worden overwogen. Hierna werd de begroofing zonder hoofdei, stemming goed gekeurd in ontvang en uitgaaf op 1.279.023.505, met een post voor onvoorzien ad ƒ30.966.17. De opcenten op de rijksbelas tingen werden vastgesteld op 48 op de grondbelasting op de on gebouwde en 40 op de gebouwde eigendommen, 35 op de perso- neele, 14 op de vermogens- en 14 op de inkomstenbelasting. De heer Van Zuijen zegt, dat door hem is voorgesteld aan Koningin en Staten te vragen tot staatsexploitatie van den stoombootdienst op de Wester- schelde te besluiten. Spr. dringt nogmaals aan op een boot om 4 uur VlissingenBreskens. Spr. meent, dat de uitgaven niet meer dan f 4000,zullen bedragen, waarvan de helft door inkom sten wordt gedekt. Nadat in geheime zitting de notulen van die van 's morgens waren goedgekeurd, bracht de heer van Dixhoorn namens de 22 nieuwe leden, dank voor de fï'BfEï.SïeS. 8) „AU ik nooit dominee mag worden", zeide hij eindelijk, „dan verlangt u misschien ook dat ik Cambridge verlaat?" Zeker en zoo spoedig moge lijk". Dat wa» de grootste en on verwachtste slag die Keith trof. Wanhopig ondersteunde hij zijn hoofd met beide handen. O wat moet er van mij worden. Mijnheer Garland was te goed en te rechtvaardig om zijn wil door te drijven zonder zijn zoon de reden er van te zeggen. ,In de eerste plaats, Keith begon hij „kan je je huwelijk niet geheim houden en al kon je, dan mag je het niet doen. Maanden en jaren onder een valache vlag te varen en in een aanhoudende vrees te leven dat het geheim ontdekt zal worden is niet vol te houden. Wie zich in zoo'n leugennet verward, han delt verachtelijk. Neen, mijn zoon, draag de gevolgen van je daad. Wees geen schurk maar ook geen lafaard. „Ik ben geen lafaard, vader", riep Keith opspringend en de kamer op en neer wandelend. „Ik ben geen lafaard", her haalde hij, „en ik zal de gevol gen van mijn dwaasheid dragen, mijn vervloekte dwaasheid". Als een ondeugend kind stamp te hij met zijn voet op den grond en de tranen kwamen in zijn oogen toen hij zijn kamer rondkeek. Zijn kamer met de eenvoudige meubels, zijn boeken, en de verschillende dingen waar aan hij gehecht was, zijn kamer die hij lief had, die hem sprak van gelukkige zorgelooze dagen. „Het is een harde zaak mijn heele toekomst op te offeren. Ik studeerde zoo veel, ik werkte zoo aanhoudend en nu Door mijn vrienden als een gek be- Drukker-Uitgever TNof2T BRESKENS Pm04° Woensdag 16 Juli 1919 schouwd te worden, alleen om dat ik haar trouwde". „Beter een dwaas dan een schelm". „U hebt gelijk. Ik zal niet meer klagen. Zeg me wat ik moet doen. Ik stel mijn lot in uw handen even als het hare. Arme Lotty. Arme Lotty", her haalde hij na eenig zwijgen. „Zij is nog maar zestien jaar en ze houdt zooveel van mij'. „Waar is zij nu?" vroeg de oude heer, zijn hoofd omkeeren- de om de uitdrukking van on- overwinnelijken afkeer te ver bergen die op zijn gezicht te lezen was. „Nog steeds te Ely. Zij is ziek geweest en nog te zwak om te reizen. Zij kon gisteren nauwelijks naar de kerk gaan om te trouwen en toch was zij zoo gelukkig". „En je verliet haar van daag?" „Ja, zij drong er op aan dat ik zou vertrekken. Zij wist dat het mij zou schaden als ik met het beginnen van de colleges niet hier was. Zij denkt niet veel aan zich zelf. U hebt gezegd dat de meeste vrouwen dat niet doen mijn moeder deed het ook niet". „Stil, zwijg", riep mijnheer Garland op den bittersten toon die zijn zoon ooit van hem had gehoord. Waag het niet meer van je moeder te spreken". Keith zweeg. „Ik heb medelijden met je en ik zal je niet verlaten", vervolgde de dominee met trillende lippen. „Ik zal je steunen en helpen waar ik kanmaar waag het nooit meer je huwelijk bij het mijne te vergelijken, uw vrouw bij de mijne. Wat weet je jij ongelukkige jongen van een liefde zoo als de onze was Hoe kan jij en honderden zulke dwaze jongens als jij bent, de liefde van een man begrijpen een eerlijke en oprechte liefde voor een reine vrouw gesteund door achting en beproefde trouw, ontvangst en voor de wijze waarop de voorzitter hun taak had verlicht. Onder applaus der vergadering sprak hij den wensch uit dat de voorzitter zijn taak nog jaren zal kunnen vervullen. Hierna sloot de voorzitter in naam der Koningin de zomer- zitting. De Londensche redacteur van de Manchester Guardian schrijft: Hoe meer het proces tegen den gewezen Duitschen keizer nadert hoe grooter de moeielijkheden en hoe kleiner de mogenlijkheden worden. Deze week is er in de ingewijde kringen geen gebrek aan teeke nen die erop wijzen, dat men van het heele denkbeeld misschien zal afzien. Het zou mij niet ver rassen, indien er spoedig een officieele mededeeling in dien geest gedaan werd. Elke stap in de richting van het proces tegen den gewezen Keizer heeft op zulk een einde gewezen. Het denkbeeld van het proces was van Engelschen oor sprong, en, aangespoord door de verkiezingsbeloften, heeft de Britsche regeering hard gevoch ten tegen het verzet van Amerika en Italië en de lauwheid van Frankrijk, en ten slotte de be paling in het vredestractaat op genomen. gekregen dat de ge wezen Keizer voor het gerecht gebracht en het proces te Lon den zou gevoerd worden. Maar zoover kwam het pas na scherpe veranderingen van koers. De commissie, die de raad der geallieerden hadbenomd, bestond uit Engelsche, Amerikaansche, Fransch een Italiaansche juristen en uit hetgeen er in de gealli eerde pers openbaar is gemaakt blijkt, dat de Engelichen van meening waren, dat er in rechte weinig bereikt kon worden met de moreele beschuldiging de troost bij elke teleurstellii elke tegenwerking en eindel het hoogste geluk in een v eeniging die geheiligd is vc God en de menschen. Ke GarLand, lange jaren kan je lev en misschien niet ongelukkig z maar een huwelijk zooals mijne was zal je nooit begrijpen". „We staan voor een feit waar aan niets te veranderen is", zeide Keith het lange zwijgen afbre kend. Het is noodeloos me langer te berispen, geloof me, de last drukt zwaar genoeg. Zeg me liever hoe ik moet handelen. Als ik hier weg moet, ontneemt u mijn broodwinning, zeg me dus waar ik de kost kan ver dienen voor mezelve en voor mijn vrouw. Ik kan haar geen gebrek laten lijden zoo min als in een betrekking gaan zoo als ze mij gister voorstelde. Dat zou niet passen voor mijn vrouw", voegde hij er bitter bij. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1