Plaatscl Nieuws. Frans Naerebout. In het bezette gebied. Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Weeshuis en leider van het Dis tributiebedrijf. Besloten wordt een gediplo meerd gemeente-secretaris op te roepen op het thans bestaande salaris, zijnde 1300 en 5 drie- jaarlijksche verhoogingen van 150 tot een maximum van 2050. Over de tijd van inzending der stukken bestaat verschil van meening bij de beide wethouders. De heer Reepmaker acht 14 dagen na plaatsing der oproe ping voldoende, de heer Roersch meent, dat het algemeen gebruik een tijd van een maand of 6 weken geeft. Het blijkt evenwel, dat bijv. in Terneuzen slechts een tijd van 14 dagen gegeven was. De heer Martens oppert het idee om Burg. en Weth. daar omtrent voor de volgende raads vergadering met een voorstel te doen komen. Dewijl deze zaak meer thuis behoort bij het Dag. Bestuur, wordt .goedgevonden haar aan dat college op te dra gen, hetwelk zeer spoedig een beslissing zal nemen. Aan dit debat knoopte zich vast een vrij uitvoerige en leven dige discussie over de vraag wie den nieuwen secretaris benoe men zal. De heer Reepmaker vond het beter, dat dit de tegenwoordige raad deed en wilde zulks thans reeds zien uitgemaakt, de heeren Roersch en Martens meenden, dat het recht daartoe aan den nieuwen raad toekwam, dewijl die met den toekomstigen secre taris werken moeten. De heer Roersch grondt zijn meening hierop, dat het een algemeen beginsel van staatsrecht is, dat elke vertegenwoordiging over zijn samenstelling beslist en dat dan ook in hoogere col leges de belangrijke zaken aan zijn opvolger gelaten worden. De benoeming van den nieuwen secretaris is daarmede geheel in overeenstemming en mocht de tegenwoordige raad toch over gaan tot een benoeming, zoo zal hij zich tot hooger autori teiten wenden om te onderzoe ken, of de benoeming wettig is. Een beslissing wordt in deze zaak niet genomen. Wegens het ontslag van Dr. J. Doyer als geneesheer van het Burger-Gasthuis, hetwelk hem den vorigen avond in een ge combineerde vergadering van den Gemeenteraad met College van Regenten gegeven was, was door laatstgenoemd college de jaarwedde van den te benoemen geneesheer volgens de bestaande regeling opnieuw vastgesteld, waarvoor de goedkeuring van den Raad gevraagd werd. Naar aanleiding daarvan zegt de heer Roersch, dat het hem ten hoogste spijt, dat Dr Doyer op deze vergadering absent is, want ofschoon hij erkennen moet, dat Dr. Doyer gisteravond in de gecombineerde vergadering een uitstekende rede gehouden heeft ter verdediging van het standpunt: slechts één genees heer aan het ziekenhuis, eene rede, die zeer goed in elkaar zat, is hij toch op een paar punten niet overtuigd en gaarne had hij daaromtrent nadere in lichtingen gevraagd, n.l. omtrent de eenheid van de interne zaken van het ziekenhuis en of er niet een weg gevonden zou kunnen worden om in Aardenburg toch 2 geneesheeren te bekomen; hij heeft o. a. gedacht aan de ge meenten Eede en Sint Kruis, die wellicht in het belang hunr er ingezetenen niet ongenegen zou den zijn een subsidie toe te staan. Hij zou dus de beslissing om trent de aangevraagde goed keuring op de salarisregeling van den geneesheer willen ver dagen en zoo dit niet kan, zal hij op grond van 't bovenver melde tegen de regeling stem men. In stemming gebracht wordt de regeling met 4 tegen 2 stem men, die der heeren Roersch en Martens goedgekeurd. Een wijziging in de begrooting van het Burger Weeshuis dienst 1919 wordt goedgekeurd; de opbrengst schoolgeld M. U. L. O. 1918 bedraagt 762. Het ontslag gisteravond in de gecombineerde vergadering aan Dr Doyer gegeven moet door den Gemeenteraad bekrachtigd worden, hetgeen met algemeene stemmen geschiedt. Bij de omvraag vestigt de heer Wage de aandacht op de voorziening van regenwater in een paar woningen in de Land- straat. Volgens het gemeente verslag is er voldoende regen water in de gemeente en volgens de Gezondheidscommissie laat de voorziening van regenwater in bedoelde woningen zeer veel te wenschen over. De voorzitter belooft er een onderzoek naar te zullen instellen. De heer Martens informeert naar den toestand der brand spuiten en het daaraan verbonden materiaal, waarop hem door den Voorzitter een geruststellend antwoord gegeven wordt, waarna deze de vergadering sluit. Ingezonden. Het waren een aantal lijsten, waarop de namen stonden ver meld der vele hondefden uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die een bijdrage hebben geschonken om dat ook zij wilden medewerken om de nagedachtenis van den Zeeuwschen held, Frans Naere bout, te eeren. Eerden de Nederlanders niet te allen tijde hunne helden der zee En kunnen zij ook Frans Naerebout niet plaatsen onder de moedigsten der moedigen - die steeds zijn leven waagde om zijn Vaderland te dienen In deze zware tijden, waarin er zooveel is gebeurd om de Zeeuwen in Zeeuwsch-Vlaande ren den moed en de fierheid te benemen, doet het goed tezien hoe velen „aan den overkant" opgewektheid hebben gevoeld om aan de huldiging van den Zeeuwschen held Naerebout deel te nemen. Zoo moge het terugdenken aan dezen man, die nimmer kamp gaf in den strijd tegen de elementen, ook de Zeeuwsch- Vlamingen den moed schenken in den strijd voor hun recht om niet „te versaegen" Van harte danken wij allen die ons hun steun verleenden, danken wij ook hen die met zooveel ijver en toewijding zich hebben ingespannen om ook Zeeuwsch-Vlaanderen te doen bijdragen in de huldiging van Frans Naerebout. Het comité voor de huldiging van Frans Naerebout: J. STAMPERIUS, Voorzitter P. J. JAGER. J. J. ROEST. Mevr. M. W. J. TEGEL— Naerebout. W. Chr. TEGEL, Secretaris. Een Nederlandsche milicien vertelt aan het „Hbld." een en ander van zijn ervaringen opge daan tijdens het verblijf in het door de Belgen bezette gebied van Duitschland. Hij werd in een vrij groote stad in dat gebied, links van den Rijn, waar hij Za terdag vóór Pinksteren was heengegaan om zijn ouders te bezoeken, gearresteerd op ver moeden dat zijn pas valsch was. Na verscheidene dagen gevangen te hebben gezeten, werd hij vrij gesproken, doch tevens veroor deeld tot het aantal dagen ge vangenisstraf dat hij reeds uitge zeten had 1 Dit laatste vermoe delijk alleen om eisch tot schadeloosstelling zijnerzijds te verhinderen. Van eenig protest heeft hij zich onthouden, vreezen- de, na zijn opgedane ervaringen dan wederom in voorloopig arrest te worden gesteld. Hij heeft daar om volstaan met het verzoeken hem een bewijs van het gebeurde te willen verstrekken, teneinde zich te kunnen verantwoorden bij zijncompagniescommandant daar hij ruim 14 dagen te laat van het hem verleende verlof (dat hij nagenoeg geheel in de ge vangenis had doorgebracht) te rugkeerde. Dit bewijs werd hem verstrekt. Nadat hij 's middags in vrijheid gesteld was, had hij den avond van dien dag en eveneeens den volgenden dag (met het in orde brengen van zijn papieren voor zijn terugkeer naar Nederland ging namelijk weer een dag heen) gelegenheid toe te zien hoe Bel gische bezettingstroepen hun vreugde kenbaar maakten over de verklaring der Duitsche re geering de vredesvoorwaarden te zullen aannemen. Een groot café in de stad werd binnengdrongen, de zich daar bevindende burgers (waaronder ikzelf) naar buiten gejaagd en het geheele inwendige van het lokaal vernield. Tijdens deze be werking werd een buffetjuffrouw danig toegetakeld. De dronken soldalen begaven zich vervolgens weer op straat, sleepten de daar samenge- groepte kameraden mede, waar na een gezamelijke aanval onder nomen werd op de grootste spie gelruiten der aan de hoofdstraten gelegen winkels. Alle ruiten wer den op meer dan ergerlijke wijze vernield. De enkele zich op straat bevindende dames werden op meer dan ergerlijke wijze lastig gevallen en gemolesteerd het mannelijk geslacht werd van de trotoirs afgeduwd. De enkele officieren die zich op straat bevonden, waren in een minimum van tijd van het tooneel verdwenen. Ze achtten zich blijkbaar niet in staat met eenige kans op succes in te grij pen. Dien volgende dag mochten de trams na vijf uur niet meer rijden. Restaurants en café's moes ten om acht uur sluiten. Na het vorenstaande moet slechts als een kleinigheid be schouwd worden, dat Belgische soldaten zich niet ontzagen te baden zonder eenig ebedekking in een vijver van een voor het publiek toegankelijk park, waar ze zich tevens vermaakten met het vernielen van roeibooten. NIEUWE BROODKAARTEN. De minister van landbouw heeft bepaald, behalve de ge wone broodkaarten, in omloop zullen worden gebracht brood kaarten van verschillende kleu ren, voorzien vèn een aantal afscheurbare bons, vermeldende het gewicht van het brood, het welk daarop kan worden ont vangen, zonder aanduiding van de soort en van het tijdvak. Nader zal worden bekend gemaakt, voor welke broodsoort en voor welk tijdvak deze kaarten zullen gelden St.ct. KUNSTMESTSTOFFEN. De minister van landbouw heeft bepaald, dat het verbod van af leveren, verhandelen, tengeschen- ke geven of op eenigerlei wijze vervreemden van kunstmetstoffen niet meer van toepassing is op kalihoudende kunstmeststoffen in onvermengden vorm. Breskens. Terwijl de bewo ners Zaterdagavond de kermis bezochten, zijn inbrekers de woningen binnengedrongen van R. en de W. alhier. Door op schuiving van een raam hebben zij zich toegang verschaft tot de woning van R. Binnen zijnde, werd de kamerdeur, welke op slot was, opengebroken. In deze kamer sliepen de beide kinde ren. De beide kasten zijn met geweld geopend en geheel leeg gehaald. Al het linnengoed lag over de vloer verspreid.Een onbe- slapen bed geheel omgekeerd. Het geldkistje, 't welk anders in een der opengebroken kasten stond, had de eigenaar dien avond op een nog veiliger plaats geborgen, welke plaats door de inbrekers niet ontdekt is. Het schijnt hun te doen geweest te zijn om geld, daar er niets ver mist wordt. Bij de W., waar ook de kasten waren opengebro ken, doch ook geen geld gevon den werd, de eigenaaar had het veiligheidshalve bij zich, wordt een ketting met goud slot vermist. Dat geen geld gevonden werd heeft zijn oorzaak in het feit, dat de burgers hiervoor hun voorzorgsmaatregelen nemen, omreden een paar dagen geleden bij een tweetal herbergiers alhier ook ingebroken werd, en aldaar eenig geld werd gestolen. De politie heeft een onderzoek ingesteld en tracht de daders op te sporen. Het is te wen schen dat deze spoedig gevon den worden. Breskens- Zondagnacht zijn ten nadeele van J. C. alhier konijnen ontvreemd. Van de daders geen spoor. Breskens. Onze lezers wor den verwezen naar de in dit nummer voorkomend gewijzigde dienstregelingen van boot en tram. Breskens. Zondagmiddag had alhier op het strand een voetbalwedstrijd plaats tusschen BreskensVooruit en A. V. V. van Aardenburg, welke gewon nen werd met 1 0 door A. V. V. van Aardenburg. Breskens. Bij de werken tot aanleg van den verbindings weg tusschen Westelijk en Oos telijk deel van Zeeuwsch-Vlaan deren is als tijdelijk Opzichter in dienst der Provincie Zeeland aangesteld de heer P. Kuiper, van den Helder. IJzendijke. Naar wij ver nemen zijn over de grens aihier aangehouden en naar de gevan genis te Gent overgebracht, een paar kermisreizigers, onder ver denking betrokken te zijn ge weest bij den moordaanslag op den heer Cuelenaere aan de Isabellasluis. Sint Kruis;. Bij de door het waterschap Eiland en Brand- kreek gehouden aanbesteding van een tweetal met steènslag te verharden wegen in deze gemeen te bleek de laagste inschrijver te zijn de heer Iz. du Bois te Breskens aan wien het werk is gegund. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 9 Juli 11.44 12.08 Donderdag 10 12.34 12.58 Vrijdag 11 12.56 1.20 Volle Maan Zondag 13 Juli, voorm. 7,72. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 8 Juli. Veroordeeld wegens: poging tot uitvoer en verboden vervoerE. J. Th., 29 j., land bouwersknecht, Eede, 15 of 15 d. h C. I., 51 j., Middel burg (B.), en P. G., 32 j., Mal- deghem, ieder 10 of 10 d. h., E. L., 49 j., veldarbeider Sluis, en J. F. 61 j., Eede, ieder 5 of 5 d. h., P. P., 21 j., Water vliet, 6 weken gev. straf. BRUTAAL. Vrijdagmiddag op klaarlichten dag, verschenen voor een pak huis in de Rustenburgerstraat te Amsterdam, waar een Duitsche firma een partij knoopen heeft opgeslagen, eenige mannen met paard en wagen. De mannen haalden uit het pakhuis eene hoeveelheid knoopen en laadden deze op den wagen. Daar alles zoo kalm in zijn werk ging, vermoedde niemand in de om geving eenig kwaad, zoodat de wagen rustig kon vertrekken. Later bleek echter, dat de man nen niet het minste recht op de knoopen hadden. Men had hier te doen met een uiterst brutalen diefstal. Er wordt een waarde van f 20,000 aan knoopen ver mist. De daders zijn nog niet gevonden. ZAKKENROLLER. De vorige week werd te Amsterdam een trampassagier van lijn 5 op een achterbalcon der tram zijn gouden horloge met ketting gerold. Toen hij be speurde wat hem overkomen was, waren de vogels reeds gevlogen. Het moesten twee „heeren" ge weest zijn, een had voor hem gestaan en een achter hem. Vrijdag stond dezelfde passa gier op een wagfen van lijn 4 en stapten er nog twee heeren op, in wie hij de vermoedelijke daders herkende van den dief stal. Een andere passagier, die zij vermoedelijk als hun nieuwen prooi hadden uitgekozen, ont sprong den dans door van den wagen te stappen. Op de krui sing aan de Weteringschans ver lieten de heeren de tram, maar ook de bestolene ging van den wagen. Toen ze op het punt waren om een wagen van lijn te nemen, greep hij een van beiden bij den arm. De ver keersagent daar ter plaatse schoot tevens toe en de ver dachte verhuisde naar het post huis in de Ferdinand Bolstraat. Uit het onderzoek bleek dat hier was gearresteerd iemand die het vorig jaar uit het inter- neeringskamp bij Bergen was ontvlucht en wiens aanhouding was gevraagd. De ander had weten te ontkomen. AANGESPOELD. Het lijk van C. de Vos, het derde slachtoffer van het onge luk op Vrijdag 27 Juni bij het Volkszwembad te Scheveningen is Maandag aan het strand te Loosduinenen aangespoeld. BARAK AFGEBRAND. TeKoudekerke is in de nacht van Zondag op Maandag een voormalige marinebarak geheel afgebrand. In het perceel Faber van Riemsdijkstraat 8 in Den Haag is een bezoeker, die zich daar met een vrouw had afgeionderd, beroofd van f 450. BEROOVING. Een tweetal agenten, die Za terdagnacht door de Plantage Middenlaan te Amsterdam sur- veillerden, troffen een 34 jarigen man in bewusteloo'zen toestand en op den grond liggende aan. Zij brachten hem naar het po litiebureau, waar hij spoedig bij kwam. Hij verklaarde door één of meer personen te zijn aange vallen, die hem bewusteloos sloe gen, na hem beroofd te hebben van zijn portefeuille, inhoudende een bedrag van f 20000. OVERREDEN. Zaterdagavond is naar Let ziekenhuis gebracht de 9-jarige W. v. d. V., van den West- Varkenoordschen weg te Rot terdam. Op het terrein der spoorwegen in de Tweede Rose- straat aldaar spelende met andere jongens, is hij onder een wagen

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2