ALGEMEEN NIEUWS-W'ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEBEN HEREENIG D. f VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 28e Jaargang Nummer 2435 Uitvoering van de Invaliditeitswet. E. BOOM—BLIEK Woensdag 9 Juli 1919 Gemeenteraad. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Wanneer de donkere dagen voor Kerstmis aanbreken, zal het licht der verzekeringswetten beginnen te gloren, dan zal naast - de goede zorgen van de ongevallenwet de invaliditeitswet haar heilzame werking beginnen aan te vangen. We leven in den tijd der sociale wetgeving en het is aan den Minister van Arbeid Aalberse te danken, dat het werk van Talma thans tot uitvoering komt. Invaliditeitswet is de gesanc- tionneerde naam, die volgens art. 410 van die wet in de wandeling kan gegeven worden. De naam verraadt (maar dan natuurlijk in gunstige beteekenis) reeds haar doel. Meer bekend heid te geven aan dat doel, waaraan bijna ieder deelnemer ouder dan 13 jaar moet mede werken, is hetgeen met dit ar tikel wordt beoogd. De Invaliditeitswet dan heeft ten doel te zorgen, dat de ar beiders voor het geval hunne arbeidsgeschiktheid tengevolge van invaliditeit of ouderdom goeddeels is opgeheven en dus hunne inkomsten uit de aanwen ding van hunne arbeidskracht voor het grootste deel of geheel ophouden, in het genot komen van een wekelijksche geldelijke uitkeering. En evenals bij ver zekeringsmaatschappijen moet voor het verkrijgen van zoo'n uitkeering een premie betaald worden, die echter zeer laag is. Die premie wordt betaald deels door den werkgever, deels door den arbeider eiv mocht de reeds voorgestelde wetswijziging wor den aangenomen, dan betaalt de arbeider heelemaal geen premie. WIE IS NU ARBEIDER? Arbeider is ieder, die den leef tijd van 13 jaar heeft bereikten die binnen Nederland in dienst van anderen (dus niet voor eigen rekening) tegen loon van niet meer dan f 2000,— per jaar arbeid verricht en niet in werke- lijken militairen dienst is. Dit is norm. Natuurlijk zijn er, zooals op eiken regel, uitzonderingen. Een arbeider bijv. die buiten Nederland arbeid verricht, doch in dienst van een in Nederland gevestigde onderneming, mits hij in Nederland woont, is ook ver- zekeringsplichtig. Tevens vallen dus schippers of schepelingen op een schip, dat in den regel naar Nederland terugkeert ook onder deze wet een matroos dus in loondienst bij de Rotterdamsche Llovd, een olieman in dienst van de Maat schappij Zeeland. En natuurlijk wordt voor het begrip arbeider in dezen tijd geen onderscheid gemaakt tus- schen mannen en vrouwen, en evenmin tusschen Nederlander of vreemdeling, zoodat bijv. een Belgische glasblazer, werkzaam in een Nederlandsche glasblaze rij, eveneens verzekeringsplicbtig arbeider is. En dan moeten tevens, zooals uit de beantwoording van de vraag Wie is nu arbeider" reeds blijkt, ook zij die volgens het algemeen spraakgebruik niet „arbeiders" genoemd worden (kelners, winkelbedienden, kin dermeisjes en dienstmeisjes en andere als arbeider worden aan gemerkt. IEDER ARBEIDER ZOOWEL LOS ALS VAST IS VER PLICHT ZICH TE VERZE KEREN. Alleen in bijzondere gevallen wordt vrijstelling van die plicht verleend, bijv. a wanneer pensioen wordt verleend door Rijk, Provini ie, Gemeente, spoor- en tramweg maatschappijen door een werk gever of een fonds mits voor de nakoming van de pensioen- uitkeering de noodige zekerheid wordt vastgesteld. b. wanneer de arbeider of diens wettige echtgenoot(e) in de vermogensbelasting is aan geslagen of wanneer te verwach ten is, dat binnen een jaar het inkomen meer dan 2000 zal bedragen en zalblijvenbedragen. WAT KOST DE VERZE KERING Hierbij wordt natuurlijk reke- ning gehouden met het loon, dat wordt verdiend; de premie vari eert van 20 tot 48 cent per week en per arbeider. Hiervan betaalt voorloopig de werkgever mins tens de grootste helft. En zooals hierboven reeds is gezegd bin nenkort zal het pen8iden voor den arbeider hoogstwaarschijn lijk premievrij zijn. WAT KRIJG IK VOOR DIE PREMIE Tegenover die hierboven ge noemde lasten staan de lusten. Ingeval van blijvende of tijde lijke invaliditeit heeft de ver zekerde recht op een tijdelijk of blijvende invaliditeitsrente, waar van het bedrag afhankelijk is van de betaalde premiën en van den duur der verzekering. Hoe regelmatiger de premie wordt betaald des te voordeeli- ger zal de eventueel te ontvangen rente zijn. En een voordeel van deze verzekering is bovendien, dat weezen mits nog geen 13 jaar oud zijnde, na het overlijden van den verzekerden vader of moeder aanspraak maken op weezenrente. HOE MOET IK ME VERZEKEREN Hiervoor moet een aanmeldings formulier worden ingevuld, en nadat de arbeider en de werk gever dit formulier hebben onder teekend, worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Middel burg. Deze formulieren zijn te verkrijgen bij dien Raad van Arbeid, op de Postkantoren en bij de commissarissen, die namens den Raad over eenigen tijd in elke gemeente zitting zullen houden, teneinde de inschrijving van verzekeringsplichtigen te be vorderen, inlichtingen te ver zoeken en inlichtingen te geven. De inlevering kan geschieden door het formulier in het daarbij uit te reiken couvert in een brievenbus te werpen of aan het Een uur later besloot mijn heer Garland naar zijn zoon terug te keeren. Hij herinnerde' zich, wat hij in zijn verontwaar diging had vergeten, dat hij Keith niet kon veroordeelen voor hij alles wist. Ondanks zijn adelijk bloed in opstand kwam door dat huwelijk met een boe renmeisje, begreep hij toch dat een man die zijn leven verbindt aan dat van een vrouw, die in ontwikkeling en beschaving verre beneden hem staat, zich zeiven het meest benadeeld. Hij was toch zijn zoon, zijn jongen dien hij zoo liefhad I Keith had zijn veel belovende toekomst ver woest, zijn vader bedriegelijk neen, niet openhartig behan deld, maar hij zou niet onge hoord veroordeeld worden. Waar anders dan bij zijn vader zou hij strikte rechtvaardigheid vin den Zonder een besluit ge nomen te hebben keerde de oude man terug. Hij opende zoo zacht de kamerdeur dat zijn zoon, die somber en mistroostig bij het vuur zat, hem niet bemerkte. „Keitch". „Mijnheer. Wil u plaats nemen? Zonder op te staan trok hij een stoel bij den haard. „Ik ben terug gekomen om eenige vragen te doen waartoe een vader alleen het recht heeft. Ik wil weten hoe alles gebeurd is, hoe je zoo ver hebt kunnen afdwalen en zoo dwaas hande len. Weet je mijn jongen onwillekeurig sprak mijnheer Garland op vriendelijken, mede lijdenden toon „dat je met deze daad je toekomst hebt vernietigd „Hoogstwaarschijnlijk heb ik dat". „Want, als ik mij niet vergis, Drukker-Uitgever TNof02? BRESKENS heb je het dienstmeisje van •mevrouw Love getrouwd, Char lotte Dean". „Ja, Charlotte Dean, nu Char lotte Garland. U kan het niet verbeteren of veranderen, mijn heer zij is nu mijn vrouw, Char lotte Garland". Het uitspreken van de harde werkelijkheid scheen een steun voor den jongen man te zijn zoo wel tegen zich zelf als tegen zijn vader. De arme vader voelde dat zijn zoon nog ongelukkiger was dan hij. Hij, die al de zege ningen van een innig huwelijk had gekend, had zoo veel mede lijden met den jongen, die dat alles had weggeworpen, dat hij, in plaats van hem met verwij tingen te overladen, over hem had kunnen treuren zoo als men een gestorvene beweent. Maar tranen hielpen niet. De daad was geschied. Keith had het uitdrukkelijk gezegd en op een toon die de teedere klank postkantoor te geven of aan de commissarissen hierboven ge noemd ter hand te stellen. WANNEER VANGT DE VER ZEKERINGSPLICHT AAN De verzekeringen gaan eerst in op 3 December a.s., dan worden dus de eerste premiën betaald. Thans moet echter het voorbereidende werk worden gedaan, dat bestaat in het in schrijven van ieder die geacht kan worden op 3 December a.s. verzekeringsplichtig te zijn. Een zeer groot arbeidersbelang is met een goede uitvoering der wet gemoeid, doch een goede uitvoering is slechts mogelijk, wanneer werkgever en werk nemer medewerken. Wanneer iedere verzekeringsplichtige zorg draagt, dat een aanmeldings formulier aan den Raad van Arbeid wordt ingezonden, dan zal 3 December 1919 een dag van glorie zijn. Mocht twijfel bestaan of iemand verzekerings plichtig is dan wordt geraden toch een aanmeldingsformulier in te vullen en den Raad in te dienen. Ten slotte dient nog vermeld te worden dat door de Regee ring een ontwerp van wet zeer spoedig zal worden ingediend, teneinde de Invaliditeitswet te wijzigen. In hoofdzaak zullen die voorstellen inhouden le Opneming van een weduwen- rente 2e De werkgever zal de ge- heele premie moeten betalen. Aardenburg, 5 Juli. Voorzitter de heer J. C. Reep maker van Belle; afwezig DrJ. Doyer. Voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige» vergade ring. Mededeeling van ingekomen stukken houdende goedkeuring van vorige raadsbesluiten. Ingekomen is een schrijven van den heer F. Eekhout, waarin miste waarmede een jonge man zegt „mijn vrouw". „Denk dat ik een vriend, een jongen vriend van je ben en vertel me dan alles. Wanneer ben je getrouwd „Gister". „Niet vroeger?" „Neen. We moesten wachten op de vergunning om te trou wen die ik alleen door een leu gen kon krijgen, de eerste leu gen in mijn geheele leven". „Welke?" „Ik moest zweeren dat ik meerderjarig was daar anders het huwelijk omdat zij nog maar zestien jaar is, niet kon door gaan. Wil u nog meer weten Ik zal alles zeggen er kan toch niets meer aan veranderd wor den". Wijl de zoon dat lusteloos en onverschillig zeide, verblindde een plotseling schijnend licht puntje den vader. Het verblind de hem letterlijk, anders zou hij die opkomende gedachte hij bedankt als lid der schattings commissie en een circulaire van de staatscommissie ingesteld ter bevordering van een betere salariëering voor gemeente-amb tenaren. Nog wordt medegedeeld, dat kasopname is geschied bij den gemeente-ontvanger eri bij het distributiebedrijf, welke in orde bevonden zijn en dat ingekomen is een schrijven van de heer Doyer, waarin hij ontslag vraagt als Gemeente-geneesheer en bedankt voor zijne benoeming als lid van den Gemeenteraad. Aan de orde komt nu de reke ning der gasfabriek, waarbij de heer Martens opmerkt dat er zijns inziens veel kolen en gas verbruikt zijn voor verwarming en verlichting bij gasfitter en stoker, dat er geen eenheids prijzen aangegeven zijn van de koolteer en het ammoniakwater en dat er een vrij hoog percen tage voor verdamping van gas is aangegeven. Vooral wat dit laatste betreft zou hij een onder zoek bij andere gasfabrieken wenschelijk achten. De verschillende punten door den heer Martens opgesomd worden door den boekhouder der gasfabriek toegelicht, zoodat een onderzoek als door den heerM. bedoeld werd niet noodzakelijk geacht wordt. De verordening der burger wacht opgesteld naar aanleiding van een schrijven van den Minis ter van Justitie wordt goedge keurd. In plaats van den heer F. Eek hout wordt als lid der schattings commissie benoemd de heer C. J. Dinnewet met 5 stemmen en 1 stem op den heer A. Butler. De pensioen-grondslag van den gemeente-veldwachter, den idem opzichter en idem werkman met dien van den grafdelver Dinne wet wordt in overeenstemming gebracht met hun verbeterde jaarwedde. Aan den heer B. I. Zonne- vijlle wordt met ingang van 16 September a.s. eervol ontslag verleend als gemeente-secretaris, ontvanger-griffier van het Burger nooit hebben uitgesproken. „Wacht even; een valsche eed maakt het huwelijk onwettig, meen ik". „Vader", riep Keith heftig. „Spreek daar over niet. Laat me niet aan zoo iets denken en maak me niet slechter dan ik reeds ben. Neen, ik droeg zorg dat het wettig is, tenzij u tracht te bewijzen dat het niet zoo is. Doe dat als u daartoe den moed hebt". „Dat is mijn bedoeling niet", zeide mijnheer Garland zacht. Je hebt je eigen lot gekozen en je moet het dragen ook". „Dat zal ik". „Vertel me, Keitch, hoe je tot die daad kwam". „Ik kon het niet helpen. Zij volgde mij hierheen en het was een groot toeval, een groot ge luk dat niemand haar zag. Zij bad en smeekte, neen, zij dwong mij haar te trouwen". Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1