Uit de Tweede Kamer. Binnenland. Burger 1. stand. Gemengd Nieuws werd gekozen de heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot met 33 st. tegen 4 op den heer Lin- deijer, 3 op den heer Van Nif- trik en 2 blanco. In de vacature-Dieleman werd gekozen de heer mr P. Diele- man met 29 st. tegen 4 op den heer Lindeijer, 3 op den heer Van Niftrik, 1 op de heeren De Veer en Gerlach en 4 blanco. Al de herkozen leden namen *de benoeming aan. De voorzitter hoopte dat zij ook in de toekomst in het belang der provincie werkzaam zullen mogen zijn. Vervolgens werd benoemd tot lid bedoeld in art. 89 der Pro vinciale wet de heer mr A. A. de Veer, aftredend met 31 st., tegen 4 op den heer Lindeijer, 3 op den heer Van Niftrik, 1 op ieder der heeren Adriaanse en Muller en 2 blanco. Hierna werd de vergadering in afdeelingen gesplitst. De volgende zitting werd be paald op Vrijdag 11 Juli, des morgens te 10 uur. De heer De Muralt, onze af gevaardigde, heeft de volgende vragen gericht aan den minister van landbouw 1. Is het juist, dat aan de N. U. M. werd toegelaten uitvoer- consenten te endosseeren voor een zekere hoeveelheid karwij- zaad, onder verband gebracht bij de commissie uit de vereeni gingen voor den Handel in Fijne Zaden 2. Is het juist, dat de N. U. M. weigert consenten af te geven of te endosseeren voor partijen, welke niet onder verband van die uit een grot p belangheb benden bestaande commissie zijn gebracht, al zijn die partijen van gelijke oogsten 3. Acht de minister handha ving van dit privilege ot mono polie ten behoeve dier commissie juist, billijk en noodzakelijk, in dien er houders zijn, welke meenen, dat hun belangen door gemelde commissie niet worden gediend 4. Zoo ja, is dat dan niet in strijd met het precedent ge steld bij de vragen door den heer Oud, tet' zake van den uit voer van zeegras 5. Is de minister bereid, de N. U. M. verlof te geven eveneens consenten af te geven of te en dosseeren voor de sub 2 bedoel de partijen 6. Zoo neen, op welke gron den, meent de minister, dat het algemeen belang wordt gediend door het scheppen van een mo nopolio en het fnuiken van den vrijen exporthandel Ingezonden. Een Comité heeft zich gevormd om te Vlissingeneen standbeeld op te richten ter nagedachtenis aan den grooten held en men- schenredder Frans Naerebout. Gaarne had het Comité de ont hulling van het standbeeld op één der dagen in de maand Augustus van het vorige doen plaats hebben, maar bijzondere omstandigheden hebben dit voor nemen belet. Thans is men met de werkzaamheden zoover gereed dat op 9 Augustus a.s. de onthul ling zal kunnen geschieden. Hooge autoriteiten hebben hun voor nemen te kennen gegeven daar bij tegewoordigte zijn. Op 't plein waar de Boulevards „De Ruyter" en „Bankert" zamen komen, zal dan een standbeeld verrezen zijn ter blijvende herinnering aan den Grooten Zeeuw, Frans Nte- rebout. De Vereeniging „Vlissingen Vooruit" heeft besloten ter gele genheid van die onthulling eenige gepaste feestelijkheden te organi- seeren. Uit verschillende plaatsen in Zeeland is ons gevraagd of wij onze goedkeuring eraan kon den hechten, dat eenige afge vaardigden van Vereenigingen met hunne vaandels naar Vlis singen komen, om op het moment dat het standbeeld wordt ont huld, zij daarmede een groet brengen van alle Zeeuwen uit hun midden. Deze uiting van ver eering voor den grooten Frans vonden wij zoo sympathiek, dat wij besloten, zoo mogelijk, alle vereeningen in Zeeland hiermede in kennis te stellen en hen uit te noodigen afgevaardigden met vaandels naar hier te zenden, wat wij bij deze gaarne doen. Wij hebben voor deze gelegenheid een fraaie medaille doen ver vaardigen, welke zal worden uit gereikt aan iedere Vereeniging, welke met vaandel vertegen woordigd zal zijn. Deze medaille, hierop willen wij nog even de aandacht vesti gen, is speciaal voor de onthul ling vervaardigd en zal dus niet in den handel worden gebracht. Vereenigingen, die dus niet aan wezig zijn, kunnen nimmer meer in de gelegenheid worde gesteld in 't bezit te komen van deze blijvende herinnering. U gelieve Uw bericht van deel neming aan deze grootsche be- betooging vóór 12 Juli a.s. in te zenden aan het secretariaat Badhuisstraat 18, Vlissingen. BELASTING OP VERMOGENSAANWAS. Het bericht van „Het Volk", dat minister De Vries zijn voor nemen tot indiening van een ontwerp tot heffing van een belasting op den vermogens- aanwas in de laatste jaren zou hebben laten varen, is, zoo schrijft het Centr., onjuist. Wel schijnt het in 's ministers bedoeling te liggen, dat het voorloopig ontwerp, dat naar den Raad van State is gezon den, eenige ingrijpende wijzi gingen te doen ondergaan, maar aan het denkbeeld blijft de minis ter vasthouden. DE EX-KEIZER. Van goed ingelichte zijde wordt aan de „N. R. Crt". mede gedeeld, dat de ex-keizer voor loopig te Amerongen blijft. De ex-k?oonprins heeft zijn woning op Wieringen weder voor 3 maanden ingehuurd. EBN NIEUWE ZONDAGSWET. In antwoord op eenige vragen van den heer Duvmar van Twist, deelt de minister van binnen- landsche zaken het volgende mede Een wet als de Zondagswet, die reeds een levensduur van meer dan een eeuw achter zich heeft, is begrijpelijkerwijze ver ouderd en voegt zich niet meer aan de bestaande toestanden. De regeering heeft reeds de noodige stappen gedaan om de voorbereiding van een nieuwe Zondagswet ter hand te nemen. TEGEN DE 45-URIGE WERKWEEK. Een aantal maatschappijen en fabrieken, allen lid van de Ver eeniging van de Nederlandsche Chemische Industrie, hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarbij zij hun instem ming betuigen met den hoofd inhoud van het op 6 Juni j.l. bij de Kamer ingediend adres van de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek en de Lijm- en Gelatinefabriek „Delft" te Delft, inzake het ontwerp Arbeidswet. Zij stemmen volkomen in met de daarin vervatte waarschuwing tegen de gevolgen van de in voering van de 45-urige werk week. Breskens. Het alhier te houden Festival met Volksspelen dreigt in 't water te vallen. Door het te laag inteekenen moeten reeds de Volksspelen vervallen. Men zal trachten het Festival te laten doorgaan. Groede. In onze gemeente is een commissie bezig met het inzamelen van gelden tot leni ging der nood van de bevolking, die werd getroffen door de kloet- ramp in Ned. Indië. GROEDE. Huw.-Voltr. 1 Mei. M. W. van de Plassche, 45 j., jm. en S. R. M. Risseeuw, 28 j., jd. J. Pro voost, 26 j., jm. en M. M. van de Walle, 22 j., jd. J. A. van der Hooft, 24 j., jm. en M. Lu- cieer, 18 j., jd. 6, A. S. E. Banke, 36 j., jm. en M. F. E. Daelman, 24 j., jd. 15, L. Ver- berkmoes, 43 j., wedn. van C. den Hamer en S. van de Walle, 46 j., jd. J. M. Cenin, 25 j., jm. en M. van Meenen, 24 j., jd. J. H. van Roo, 24 j., jm. en J. Berrevoets, 24 j., jd. 26, C. van den Broeke, 31 j., jm. en J. Rookus, 31 j., jd. 5 Juni. A. van Belle, 28 j., jm, en M. S. Kareis, 23 j., jd. 19, H. de Vries, 23 j., jm. en S. J. de Fouw, 20 j., jd. Geboorten. 4 Mei. Louis Jo seph, z. van W. N. Klaaijsen en M. van Hoornweder. 13, Jaco bus Adriaan, z. van A. J. Wille en S. J. Hendriks. 14, Johannes Pieter, z. van F< B. Verstraete en S. J. M, Verpoorten. 20, Ce cil Marie, d. van C. E. van den Hemel en L. M. Dusarduijn. 27, Charles Alphonsus, z. van J. J. Ras en S. M. de Looze. 1 Juni. Nico Pieter, z. van P. C. du Boi» en S. den Hollander. 5, Suzanna Elizabeth, d. van J. J. Scheerens en M. C. Orlebeke. 10, Bartel Maarten, z. van J. de Gardeijn en E. van den Broeke. 15, Suzanna Catholijntje, d. van J. Ph. Cijsouw en M. E. Dubois. 27, Jeroon Willem, z. van J. Krocké en M. M. J. Ie Cocq. Overlijden. 1 Mei. Jacob, 9 maanden, z. van J. de Rooij en A. Goossen. 8, Louis Joseph, 5 dagen, z. van W. N. Klaaijsen en M. van Hoornweder. 29, Lijntje Johanna, 7 mnd., d. van S. van Strien en J. de Bruijne. 22, J. Baart, 76 j., wed. van A. J. Erasmus. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk.. Zondag 6 Juli. Breskens v 9'/j u ds Koenekoop. Pred. te Kamperland. n 2 u Zondagschool. n 5x/a u ds Koenekoop. Groede v 9l/2 u ds de Zwaan. Ev. Luth. Gem. Groede. n. 6 u ds de Puy, van Cadzand. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 1 Juli. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 13.60f 15.05. id. (klein) f 12.70—f 13.25. Eendeieren f 15.f 15.15. Ganseieren f20.00f28.00. Kalkoeneieren f 16.00f 17.00. Middenprijs f 14.36 Aangevoerd 45000 stuks. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. DAMMEN. No. 30. Jonathan. DAGEN. vm. nam Zaterdag 5 Juli Zondag 6 Maandag 7 Dinsdag 8 7.22 8.22 9.24 10.31 7.46 8.46 9.48 10.55 Eerste Kwartier, Zaterdag Juli, voorm. 4.37 STAND: Zwart: 3, „6, 9, 11/13, 17, 19, 21, 22, 28, 32. Wit: 15, 26, 35/37, 39/42, 46. Wit wint! Opl. van 110. 28: 44-40, 26-21, 36-31, 27-22, 28-23, 33:42, 38:7. Goede opl. ontvangen van I. C. te N. S. Corresp. D. v. M. te B. Üw oplossing geeft geen winst. Zal de volgende week probleem plaatsen. ONVEILIG AMSTERDAM. Een inzender geeft aan het „Hbld." een lijstje van diefstallen, die in zijn omgeving (Loman- straat) in den tijd ongeveer een jaar hebben plaats gehad. Uit mijn kantoorgebouwVoordeur- mat (teruggekocht van opkooper door bemiddeling van de politie); ganglooper (dief achtervolgd per fiets en bij gebrek aan politie hem laten loopen doch mijn eigendom terug) koperen deurketting ver dwenen zonder spoor koperen gewichten verdwenen zonder spoor gasarm verdwenen zonder spoor kist met gereedschappen verdwenen zonder spoor. Bij mijn buren is het niet veel gunstiger gesteld. U oordeele Door inslui ping op verschillende data in één jaar, alle in onze zelfde straat; twee rijwielen door opensluiting der voordeur een damesman telpak, geen spoor te ontdekken; een gouden dameshorloge, geen spoor te ontdekken verder ver- verdwenen legio rijwielen, trap- loopers en matten, benevens uit sommige woningen door inbraak voor aanzienlijke bedragen aan goederen; alleen wat mij betreft een bedrag van f 500. En de daders Wel werd af en toe een dader gepakt, doch den volgenden dag was hij weer op pad en lachte ons uit. TEGEN HET VERLIES. Uit New-York wordt geseind dat een Amerikaansch infanterist juist uit Frankrijk terugkeerende, verklaarde gehuwd te zijn met een Fransch meisje, dat behalve mfet hem, nog met 7 andere sol daten van zijn regiment getrouwd was. Zij is in hechtenis genomen onder beschuldiging van polyga mie, maar de vrouw heeft hier tegen krachtig geprotesteerd, daar zij verklaarde steeds het 155ste regiment, waartoe de man nen behoorden, waarmede zij in het huwelijksbootje gestapt was, trouw gebleven te zijn en zich nooit van een ander regiment had afgegeven. TEGEN DE VRIJENDE PAARTJES. Wij lezen in „Nb. voor Slie- drecht en OmstrekenWe heb ben laatst gewezen op het voor nemen de polite om de minnende paartjes die zich een rustplaatsje in het gras veroorloofden te ver baliseeren en onze waarschuwing heeft succes gehad. In dit verband willen we er even op wijzen, dat de pachters van grasgewas te Gorichem zelf op practische wijze aan de grasvernieling een eind eind hebben gemaakt. Voor over bemesting hebben ze gebruik gemaakt van roet en het verma kelijke ofschoon minder aange name gevolg voor de overtreders was, dat Zondagavond heel wat witte japonnetjes onweerspreke lijk getuigden van amoureuse uitstapjes. Onder meer kwam ons een geval ter oore, waarin een jonge dame op moederlijk bevel naar de kerk zou gaan, maar een slippertje maakte en na kerktijd met een braaf gezicht thuiskomend, moest ervaren, dat zelfs het keurigst uitgedacht leu gentje door de waarheid in den ongewone vorm van roetvlekken wordt achterhaald. DIEFSTAL VAN BRUGDEKKEN. Maandagmorgen ontdekte men dat van de vier bruggen in Mastenbroek tusschen de kerk en Oosterholt bijna geheel van hare planken-bekleeding waren ontdaan. Het gelukte den rijksveld wachter De Jonge aldaar een paar arbeiders uit Genemuiden aan te houden en de gestolen planken in beslag te nemen. BEROUW. In het bureau in de Vinken- straat heeft zich vrijwillig aan gemeld de 19-jarige expeditie knecht J. D. S., die beweerde, eenige weken geleden uit den kruidenierswinkel van J. M., in de Pynackerstraat alhier, zes kisten toffees, ter waarde van ongeveer f 1000 te hebben ge stolen. Hij heeft de geheele partij verkocht aan een Belg voor f 60. BOND VAN ONGEHUWDE KIEZERS. Maandagavond werd te Leiden in een vergadering van een aan tal ongehuwde onderwijzers en onderwijzeressen besloten tot de oprichting van een algemeenen Bond van ongehuwde kiezers. Een concept-beginsel-program werd voorloopig vastgesteld en een voorloopig bestuur werd gekozen, dat contact zal zoeken met gelijkgezinden in andere plaatsen. DROEVIG ONGELUK. De 11-jarige S. K., van de Spiegelnisserkade te Rotterdam, is spelende op een ijzeren pen van een afrastering gevallen en heeft ernstige inwendige kneu zingen bekomen. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. DIEFSTAL VAN VEE UIT DE WEIDE. In den nacht van Zondag op Maandag is ten nadeele van den landbouwer J. onder Ede uit een weide een twee-jarige vaars ont vreemd Het beest heeft een waar de van f 300. Dit is reeds de tweede maal in zeer korten tijd onder deze gemeente. AANGEHOUDEN. Te Rotterdam is aangehouden de 24-jarige hofmeester A. D., gesignaaleerd in het alg. Poli tieblad, wegens veroordeeling bij verstek tot 2 jaar gevangenisstraf terzake van diefstal met inbraak. DE STAP VAN BETHMANN HOLLWEG. „Le Journal des Débats" schrijft naar aanleiding ran den stap van Bethmann Hollweg De voor- Duitsch rijkskanselier doet te tevergeefs een beroep op het reglement betrflende het staat kundig recht ter décharge van Wilhelm II. Het weet beter dan wie ook, dat de niet-verantwoor- delijkheid van den souvtrein zelfs in Duitschland geen constitution neele fictie was. Het blad herinnert er aan, hoe Bethmann, toen diens optreden in de Zabern-aangelegenheid door de meerderheid in den Rijks dag werd afgekeurd, verklaarde, dat hij uitsluitend van den keizer afhankelijk was. Op hem persoonlijk rust een zware verantwoordelijkheid, juist doordat hij de politiek van den keizer heeft gevolgd. Ook hij

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2